Rogaś z Doliny Roztoki

Wydawnictwo: G&P
Darmowe dodatki Edytuj książkę
jelonek, Dolina Roztoki

Książka ukazuje dzieje małego sarniątka, którym zaopiekowała się gromadka małych dzieci z gajówki. Żywa, urozmaicona akcja rozgrywa się na tle pięknej górskiej przyrody i krajobrazu Beskidu Sądeckiego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nuna21 | 2017-10-24

Maria Kownacka jak nikt potrafi roztoczyć przed czytelnikiem piękno Beskidu Sądeckiego, opisać życie w zgodzie z naturą tamtejszych górali, a wszystko to w książeczce dla dzieci.
Rogaś z Doliny Roztoki to opowieść o kożlątku, znalezionym w lesie i odchowanym przez rodzinę leśniczego.
To historia o odpowiedzialności, braterstwie i miłości do ludzi i świata przyrody.
Pięknie napisana, mądra książeczka, która rozlicznymi psotami koziołka zauroczy każde dziecko.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-07-16

No cóż była to moja lektura szkolna, w której nigdy nie przeszliśmy poza pierwszą stronę. Po kilka wersach wybuchałam płaczem i było po czytaniu. Jak się ma siedem lat można wzruszyć się śmiercią mamusi Rogasia i jego sierocym losem.
Oczywiście doczytałam ją do końca już jako dorosła, ale pierwszą traumę do dziś pamiętam. Po latach, czytając dzieciom w sumie też nie wyszłam poza pierwszą stronę. Nie zmuszałam, może tez przeczytają jako dorośli, bo to piękna opowieść.

Kwyrloczka | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Ocena dziecka: 9 (wybitna)
Moja ocena: 6 (dobra)

Lektura, którą miło było sobie przypomnieć po latach. Ponowne przeżywanie przygód uratowanego przez ludzi jelonka było dla nas obu niebywałą przyjemnością. Taki ot polski Bambi. Dużo też można się było nauczyć staropolskich słów i różnorakich nazw, którymi posługują się myśliwi. Największą wartością tej książki jest to, że przemyca cichaczem, pod przykrywką koziołkowych psot, wiedzę o życiu ludzi, o świętach, obrzędach, małych i dużych radościach wiejskiego, górskiego życia.

"Gór mi mało i trzeba mi więcej
Żeby przetrwać od zimy do zimy
Z wyrokiem wędrówki bez końca
Po śladach, które sam zostawiłem

Góry, góry i ciągle mi nie dość
Skazanemu na gór dożywocie."

Na Bani - Dożywocie Gór

rokita49 Boruta | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Ważna lektura z dzieciństwa.Czytałem fragment wnukowi.Ma dopiero 15 miesięcy.Wsłuchiwał się przez minutę i podreptał do swoich ważnych spraw.Czas szybko leci i mam nadzieję,że niedługo przeczytam mu całą książeczkę.

Wawianka88 | 2017-01-20

Piękna lektura z czasów dzieciństwa.

Roman Dłużniewski | 2016-12-11

Jedna z ukochanych książeczek z dzieciństwa. Rogaś. Mały jelonek. I opiekujące się nim dzieci. Urocze!!!

ardnaskela | 2016-12-05

Rogasia czytał mi tata na głos. Niestety ciągle zasypiał. Mam wielki sentyment do tej książeczki.

Florianf | 2016-08-17

Bardzo podobała mi się ta książka

Gerard Waldowski | 2016-06-23
Przeczytana: 31 grudnia 1986

1986 papier G5

Picanto | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Rogaś, jelonek wychowany przez dzieci jak i również mój towarzysz w podstawówce. Mimo iż nie rozumiałam wielu słów, jako dziecko kochałam tę opowieść i dzisiaj czytając ją po raz kolejny na nowo przeżywałam historię zapisaną przez naszą polską pisarkę. Jest to jedna z książek po której ma się wrażenie, że jej historia zdarzyła się naprawdę. Warto poświęcić jej chwilę, polecam ja i jelonek.