Kolaboracja we Francji 1940-1944

Książka i Wiedza
1989-01-01
1989-01-01
830511967X

Okładka książki CzasyPismo nr 1 (21) / 2022 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Jerzy Eisler, Aly Götz, Konrad Graczyk, Michał Hankus, Mariusz Kowoll, Bernard Linek, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Piotr Rygus, Mirosław Sikora, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Dariusz Węgrzyn
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Bardzo dobra praca profesora Jerzego Eislera, autora m.in. biografii Petaina. Autor opisuje postawy francuskich polityków, twórców kultury oraz społeczeństwa przez wybuchem II wojny światowej, w trakcie klęski Francuzów oraz podczas niemieckiej okupacji.
W odniesieniu do lat 1940-44 nie ogranicza się do strefy Vichy, czyli tzw. Państwa Francuskiego, ale przedstawia stosunek do okupanta także na terenach bezpośrednio zajętych przez Niemców.
Tytułowa kolaboracje można podzielić na kilka części. Pierwsza to oczywiści polityczna. Petain, Laval i kolaboracyjny rząd w Vichy, wsławiony deportacją Żydów do obozów koncentracyjnych. Ale nie tylko – w Paryżu działali jeszcze bardziej pronazistowscy politycy, jak Deat czy Doriot, a Niemcy prowadzili nabór do dywizji SS Charlemagne. Większość z nich to przedwojenni prawicowcy (aczkolwiek nie wszyscy),z nazizmem łączył ich przeważnie antykomunizm i antysemityzm.
Kolejny aspekt to postawa ludzi kultury – pisarzy, dziennikarzy, filmowców, aktorów. Paradoksalnie nie dotykały ich żadne represje, wychodziły książki, kręcono filmy. Oczywiście nie antyniemieckie czy antynazistowskie, ale poza dziennikarzami organów przedwojennych lewicowych partii politycznych niewielu spośród nich musiało zmienić zawód. Zaś postawa niektórych budziła, delikatnie mówiąc, sprzeczne uczucia.
Wreszcie najciekawszy aspekt, przemilczany i pomijany. Udział społeczeństwa w kolaboracji. Tych którzy czynnie przeciwstawiali się złu (ruch oporu) było niewielu. Większość była bierna. Ale wielu ochotników zgłaszało się na roboty do Niemiec, a marszałek Petain był naprawdę popularny. W książce pokazano zdjęcia tłumów w Paryżu słuchających jego przemówienia … 26 kwietnia 1944 roku, półtora miesiąca przed lądowaniem Aliantów w Normandii. Oczywiście nie chodziło o akceptację niemieckiej dominacji, ale o to, że w porównaniu z innymi okupowanymi krajami Francuzi mieli się zdecydowanie lepiej. Nie chcieli wojny i ofiar.
Bardzo interesujący jest ostatni rozdział – rozliczenia z kolaboracją. Niewiele wyroków śmierci, w większości zaocznych, 40 000 skazanych kolaborantów, ale tylko połowa trafiła do wiezień, zaś wszyscy zostali amnestiowani w 1953 roku. Rozstrzelany premier rządu Vichy – Pierre Laval powiedział sędziom „Ja mianowałem was wszystkich. Was, którzy mnie teraz sądzicie.” Bardzo dobra monografia.

• Zbiblio
  • 1.7.II Wojna Światowa