Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL

Okładka książki Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL Jerzy Eisler
Jerzy Eisler Wydawnictwo: Czerwone i Czarne historia
historia
Czerwone i Czarne
2018-04-04
2018-04-04
historia PRL

Okładka książki CzasyPismo nr 1 (21) / 2022 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Jerzy Eisler, Aly Götz, Konrad Graczyk, Michał Hankus, Mariusz Kowoll, Bernard Linek, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Piotr Rygus, Mirosław Sikora, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Dariusz Węgrzyn
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Bardzo dobra i wyważona książka. Autor jest obiektywny, nie opowiada się za żadną ze stron politycznego dyskursu. Z czystym sercem polecam każdemu, kto interesuje się tematyką PRL.

,,Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" to najnowsza książka autorstwa Jerzego Eislera dyrektora warszawskiego IPN i historyka, który świetnie ,,czuje" PRL.

W moim odczuciu niniejsza synteza całości dziejów Polski Ludowej napisana jest w sposób wyborny. Autor umiał klarownie przedstawić dzieje polityczne naszego państwa przy jednoczesnym powstrzymaniu się od otwartej krytyki władz co nie było jak sądzę wcale zadaniem łatwym. Wydarzenia takie jak marzec 68' ,grudzień 70', czerwony Radom 76, w końcu masakra czy jak zwykli ją nazywać komuniści ,,pacyfikacja" w kopalni ,,Wujek" z 16 XII 1981 to tylko niektóre z tragedii które w każdym Polaku dzisiaj budzą-a przynajmniej powinny budzić-refleksję. Czytamy o sprawach ważnych dla II połowy lat 70. Początki opozycji demokratycznej w Polsce, powstanie KOR, ROPCiO, KPN, WZZ, wybór Karola Wojtyły na papieża to tylko niektóre z poruszanych tematów. Dalej absolutnie kluczowe rozdziały: działalność Lecha Wałęsy i NSZZ ,,Solidarność", karnawał ,,Solidarności", stan wojenny, kryzys II połowy lat 80 i w końcu obrady Okrągłego Stołu.

Książka nie porusza zbytnio zagadnień związanych z gospodarką poza kwestiami absolutnie kluczowymi - i dobrze. Podstawowe omówienie pod tym kątem epok Gomułki czy Gierka w zupełności wystarcza. Dzięki temu książkę czyta się szybko i wcale nie czuć, że mamy w rękach opracowanie stricte historyczne. Uważam, że jest to pozycja po którą powinni sięgnąć młodzi ludzie którzy nierzadko wyrażają niepochlebne opinie na temat dzisiejszego rzekomego ,,braku wolności", a którzy nie mają tak naprawdę niejednokrotnie pojęcia na czym polegał głęboki PRL.

Książka obejmująca 45 lat historii, dotykająca bardzo wielu kwestii przez te wszystkie lata. Czasem jest bardziej wciągająca, innym razem mniej, w zależności od ciekawości i zainteresowań czytelnika, napisana przyzwoitym językiem, nie jest to język encyklopedii, chociaż czasem występuje powtarzanie tych samych wniosków, co lekko irytuje. Książka bardzo dobra dla kogoś kto po prostu chce znać przebieg wydarzeń tamtej epoki, poznać ogólnie jak to wszystko wyglądało. Nie można oczekiwać, że na niecałych 500 stronach da się opisać wszystko z największymi szczegółami, a mimo to można się dowiedzieć wielu ważnych rzeczy czy ciekawostek. Jest to moja druga książka, która obejmuje tak szeroki zakres wiedzy oraz lat i muszę przyznać, że jestem z niej zadowolony, w przeciwieństwie do poprzedniej. Na minus brak zdjęć i kiepski papier.

Skrótowo ale konkretnie. Ciekawie napisane, potrafi wciągnąć.

Skrótowo ale konkretnie. Ciekawie napisane, potrafi wciągnąć.

Miałam przyjemność przeczytać książkę Pana Jerzego Eislera, przekonała mnie do niej kontrowersyjna okładka. Historia Polski Rzeczpospolitej Ludowej była przekazana w interesujący sposób, a to sprawiło, że się przyjemnie czytało. Polecam ją wszystkim, którzy chcą poznać historie dotyczącą PRL.

Historia PRL napisana w przystępnej formie. Raczej dla tych, którzy dopiero poznają dzieje Polski Ludowej.
Na minus wydanie książki - kiepskiej jakości papier i brak zdjęć.

Na minus wydanie książki - kiepskiej jakości papier i brak zdjęć.

2071

Tytuł w sposób oczywisty nawiązuje do sławnego reportażu Johna Reeda "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem", ale specjalnie nie czułam się wstrząśnięta tą lekturą. To historia polityczna PRL-u dla tych, którzy o niej nie mają wielkiego pojęcia. Opis tego, co najbardziej Polską wstrząsnęło czyli nagły awans społeczny wielkiej części społeczeństwa, postęp cywilizacyjny, którego doświadczyli, jakoś tak po macoszemu potraktowany. Najciekawsze były fragmenty dotyczące przełomów i buntów robotniczych i dlatego warto tę książkę przeczytać. Okładka książki sugeruje staranne wydanie. Niestety tak nie jest. Kiepski papier i zupełny brak zdjęć przybliżających opisywany okres zawodzą.

Bardzo fajna książka... Jeżeli ktoś szuka syntezy okresu PRL w przystępnej, jednak kompletnej formie jest to pozycja dla niego. Podręcznikowe czy też syntetyczne opracowania jakiegoś tematu często są naszpikowane informacjami, często w encyklopedyczny sposób. Utrudnia to odbiór i szybkość czytania. Ta pozycja jest inna. Połączone tutaj zostało syntetyczne, problemowe ujęcie tematu z lekkim piórem i wielką wiedzą autora przelaną na papier. Panie Profesorze na pewno sięgnę po inne Pana książki. Polecam

Lekko ale solidnie napisana historia polityczna PRL-u, przeznaczona dla młodego czytelnika. Niestety, książce brakuje fotografii, a niektóre tezy są kontrowersyjne. Niemniej czyta się to dobrze, bo rzecz napisana jest w miarę obiektywnie, zwłaszcza kompetentnie opisano polskie kryzysy: październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970 itd. Mimo wszystko wolę dzieło Sowy na ten sam temat.

Historia polityczna PRLu pisana z myślą o młodym czytelniku, dla którego czasy PRL są tak samo odległe jak średniowiecze. Nie ma tam odnośników czy odwoływania się do źródeł (to specjalnie irytuje, gdy autor cytuje swoich kolegów),ale że Eisler to historyk poważny, który zęby zjadł na historii PRL, dostaliśmy dzieło na dobrym poziomie. Dodatkowym walorem książki jest język, bo napisane to ze swadą, czyta się to lekko.

Bardzo ciekawie pisze Eisler we wstępie o problemie suwerenności PRL zaznaczając: „formalnie rzecz biorąc PRL była państwem niepodległym, lecz pozbawionym suwerenności.” Porównuje potem PRL do Królestwa Kongresowego z początków XIX wieku lub państwa Vichy marszałka Petaina we Francji. Pisze też o trudnościach pisania o PRLu; dominują tu dwie wizje: jednoznacznie prawicowa mówiąca o radzieckiej okupacji i komunistach na ich usługach, oraz wyraźnie lewicowa zaznaczająca, że komuniści dobrze przysłużyli się Polsce, zachowując ciągłość państwowości. Eisler usiłuje uniknąć tych skrajności starając się być w miarę obiektywny, ale wychodzi mu to różnie.

W ogóle we wstępie stawia autor bardzo ciekawe pytania: na ile PRL była przeniesieniem wzoru sowieckiego, a na ile jego oryginalną mutacją?. Albo, jaki był zakres poparcia społecznego dla komunistów? przypomina tu fakt, że do PZPR należało w ciągu 40 lat ponad 6mln ludzi. Dalej, jak oceniać niewątpliwy postęp cywilizacyjny jaki się wówczas dokonał? Jaka była jego cena? Jak glęboko zmienił PRL polskie społeczeństwo? Pytania to fundamentalne, ale czy książka na nie odpowiada? Raczej nie, ale chociaż mamy jakaś próbę.

W opisywaniu II wojny i powojnia książka jest jakaś nijaka, Eisler unika jednoznaczej oceny ważnych wydarzeń (powstanie warszawskie, pogrom kielecki),po prostu referuje różne poglądy (czasami zupełnie absurdalne) nie wyrażając swojego zdania, to dosyć oportunistyczna postawa, chce się postawić i Bogu świeczkę i diabłu ogarek, ale nie wiem czy takie nijakie podejście kogokolwiek zadowoli. W tym fragmencie książki balansowanie między prawicą a lewicą wyszło autorowi słabo.

Potem jest dużo lepiej, dobrze zwłaszcza opisuje Eisler polskie kryzysy: październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, no ale trudno się dziwić, napisał na ten temat parę książek. Nie unika też ciekawych interpretacji, pisze np.: „nie jest do końca jasne czy używając określenia 'Prymas Tysiąclecia', Jan Paweł II jak gdyby pasował Wyszyńskiego na największego prymasa Polski w jej tysiącletnich dziejach, czy też jedynie oddawał mu niewątpliwą zaslugę bycia organizatorem i gospodarzem obchodów milenijnych.” Interesująca myśl.

To, w zamierzeniu popularne dzieło, winno obfitować w fotografie, ale żadnej tam nie uświadczymy.

W sumie mam mieszane uczucia, dzieło jest z pewnością inspirujące, ale jako wykład historii politycznej PRL wybrałbym jednak książkę Andrzeja Leona Sowy.

• Historia Polski