rozwińzwiń

Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989

Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989
Jerzy EislerPiotr Gontarczyk Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2020-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382290714
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Afera "ŻELAZO" w dokumentach MSW i PZPR Witold Bagieński, Piotr Gontarczyk
Ocena 7,2
Afera "ŻELAZO&... Witold Bagieński, P...
Okładka książki Obłęd 1944 czy 2013 Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Piotr Gontarczyk, Piotr Gursztyn, Andrzej Horubała, Zdzisław Krasnodębski, Krzysztof Masłoń, Piotr Semka, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Piotr Zychowicz
Ocena 6,6
Obłęd 1944 czy... Sławomir Cenckiewic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
993
632

Na półkach:

Spory i polemiki wobec ukazywania wypaczonych dziejów Polski

W związku z nadchodzącym weekendem polecam Wam kolejną niezwykle ważną monografię: ''Sprzeczne Narracje... Z Historii Powojennej Polski 1944- 1989'', pod redakcją Roberta Spałka. Jej autorzy podjęli trud uporządkowania najważniejszych problemów i zagadnień z historii Polski. Jest to praca zbiorowa, piszą m.in. Piotr Gontarczyk, Jerzy Eisler, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Marcin Zaborski, Jan Żaryn...

Wedle mojej opinii, ''Sprzeczne Narracje'' to książka bardzo potrzebna, systematyzująca wiedzę, szczególnie na tle przekłamanych opracowań deprecjonujących odpowiedzialność poszczególnych osobistości. Rozważania otwiera tekst Marcina Zaborskiego, który dotyka wielu materii. Tłumaczy kim byli polscy komuniści, zdrajcy czy bohaterowie? Sporo miejsca zajmują życiorysy generałów Jaruzelskiego, Kiszczaka ( czystki antysemickie w wojsku, represje wobec oponentów, krwawa rozprawa z górnikami w ''Wujku''). Ten pierwszy miał korygować swój życiorys, zmieniając kilka rzeczy, co udowodnił dr Gontarczyk.

Historycy w swoich niestrudzonych poszukiwaniach pragną znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie stanu wojennego było zasadne. Wokół tego wydarzenia wciąż pokutują mity (np. o sowieckiej interwencji w naszym kraju),nawiązujące do wypowiedzi Leonida Breżniewa: ''Jak się będzie komplikować, to wejdziemy, ale bez ciebie nie wejdziemy''.

Objaśniono istotną terminologię, solidne przypisy i bibliografia zachęcają do lektury. Przystępując do niej należy zwrócić uwagę na wstęp dra Roberta Spałka, ów kładzie nacisk na kilka aspektów. Uczula czytelników, że pewne kręgi ( często wywodzących się z dawnych środowisk politycznych, jak np. Jerzy Urban) próbują narzucić własną wizję historii. Zapomniano kim był Zygmunt Bauman, traktując go jako wyrocznię; funkcjonariusz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwalczający podziemie. W imię poprawności politycznej schlebia się dawnym notablom.

Słusznie pisze prof. Andrzej Zybertowicz o tym co się dzieje w polskiej historiografii o pudrowaniu prawdy, iż jest to ''unieważnianie prawdy''. W utrwalaniu pozytywnego wizerunku komunistycznych dygnitarzy prym wiodą tygodniki: Nie, Newsweek oraz dziennik Gazeta Wyborcza.

Myślę, że monografia ''Sprzeczne Narracje'' usatysfakcjonuje wiele osób, w szczególności pasjonatów historii. Każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie, dla zainteresowanych wojskowością i służbami, polecam szkic dra Jarosława Pałki, Ludowe Wojsko Polskie w systemie władzy.

Każdy z tekstów obudowany jest porządną bibliografią.

Spory i polemiki wobec ukazywania wypaczonych dziejów Polski

W związku z nadchodzącym weekendem polecam Wam kolejną niezwykle ważną monografię: ''Sprzeczne Narracje... Z Historii Powojennej Polski 1944- 1989'', pod redakcją Roberta Spałka. Jej autorzy podjęli trud uporządkowania najważniejszych problemów i zagadnień z historii Polski. Jest to praca zbiorowa, piszą m.in....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    9
  • Historia
    2
  • Biblioteka
    1
  • Prl
    1
  • Historia Polski 1944/45-1989
    1
  • Posiadam
    1
  • PRL
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne