Fast ein bißchen Frühling

dtv
2004-02-01
2004-02-01
niemiecki

Ponieważ udało mi się zdobyć w lokalnej bibliotece płytę CD z niniejszym audiobookiem i ponieważ byłem w klimacie Alexa Capus postanowiłem przesłuchać tą pozycję krótko po rzesłuchanie „Das Leben n ist gut”. Mamjy w tym przypadku do czynienia z opowieścią kryminalną, której akcja toczy się w roku 1933 w Niemczech i Szwajcarii. Jest to raczej krótsza pozycja, powiedziałbym objętościowo raczej jest to nowelka. Całość przesłuchałem w ciągu jednego popołudnia. Jest to też jedna zewcześniejszych książek Alexa Capus.
Tematyka poruszona w książce bardzo ciekawa, intrygująca. Głównie bohaterowie to Kurt i Waldemar. Mamy rok 1933, klimat polityczny w Niemczech nie jest sprzyjający. Nasi główni bohaterowie nie czują się dobrze a kraju w którym zaczynają dominować naziści, są młodymi niespokojnymi duszami, lubią dobrą muzykę. Brakuje im, powiedzmy świeżego powietrza, duszą się, czują się stłamszeni w społeczeńdtwie które zaczyna być autorytarne. Jednak to jak próboją radzić sobie z tą sytuacją to nie do końca jest rozsądne. Aby uciec z nazistowskich Niemiec potrzebują pieniędzy. Chcą uciec jak najdalej, bo aż do Indii. Abu uzyskać pieniądze postanawiają napaść na bank. Ich łup nie jest zbyt wielki, starsza im aby dotrzeć do Bazylei w Szwajcarii. Tam udają się do sklepu sprzedającego płyty gramofonowe. Poznają tam młodą szwajcarską dziewczynę. Pojawia się miłość od pierwszego spojrzenia.
Nie będę już więcej opisywał, ale to co opisałem można przeczytać w ogólnym opisie książki. Śledzimy krótkie, tragiczne losy miłości i życia oby dwóch mężczyzn. Podobno Alex Capus opisał w tej książce autentyczne losy pewnej szwajcarskiej dziewczyny, być może jego własnej babci. To jeszcze bardziej powoduje iż książka jest naprawdę ciekawa. Zauważam, że książki Alexa Capus powoli tłumaczone są na język polski, także być może i ta nowelka zostanie przetłumaczona. Warto przeczytać tą krótką opowieść, nie jest to rzecz na 10 gwaizdek, ale ponieważ napisana przez szwajcarskiego autora, jest moim zdaniem wyjątkową ksiązką i rzuca światło z innej perspektywy na tragiczne europejskie wydarzenia z lat trzydziestych niż my to znamy z innych ksiązek i opowieści.

Dodaj cytat z książki Fast ein bißchen Frühling