Sybir. Zesłanie Józefa P.

Okładka książki Sybir. Zesłanie Józefa P. Tomasz Łysiak
Okładka książki Sybir. Zesłanie Józefa P.
Tomasz Łysiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2018-06-06
2018-06-06
literatura polska

Dobrze napisana, dowiedziałem się kilku ciekawostek o życiu na zesłaniu ale zabrakło kręgosłupa fabularnego i ciekawych postaci.
Szkoda, bo i temat obiecujący, bohater wyjątkowo ciekawy a i autor pisać potrafi. Jednak całości brak tego przysłowiowego CZEGOŚ.
&

&

2071

Historia zesłania Józefa Piłsudskiego na Syberię opowiedziana przez rosyjskiego urzędnika. Całość napisana ze znajomością rzeczy, co objawia się nie tylko sprawnym wykorzystaniem historycznych faktów, ale także wczuciem się w mentalność i język zaborcy. Czyta się wyśmienicie. A jednak książka ma niewielu czytelników. Widocznie ten Piłsudski już nie taki idol, jak głoszą niektórzy, Syberia nie taka straszna, a nasza duma z odzyskania wolności już trochę zwietrzała i zużyta. Złośliwość każe mi mniemać, że to wina przenudnych akademii ku czci i nachalnego kształcenia patriotycznego mającego polegać na propagowaniu oderwanych od życia bezsensownych choć pewnie romantycznych mniemań o śmierci za wolność ojczyzny, szarży ułańskiej i drewnianej nodze w okopach Woli. I co z tym zrobić? Jedni oleją i zajmą się swoją codziennością, inni pójdą do Częstochowy poświęcić miecz rycerza Chrystusa, ale jak widać mało kogo to zachęca to przeczytania dobrej książki. Szkoda.

Dobrze napisane i dobrze sie czyta, choć sam temat nie jest porywający. Ale w 100-lecie niepodległości warto przecztac.

• Proza
  • 1. Ebook'i
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Sybir. Zesłanie Józefa P.