Cytadela

powieść historyczna
Narodowe Centrum Kultury
2013-12-02
2013-12-02
powstanie styczniowe cytadela warszawska XIX wiek

Świetna powieść przenosząca nas w lata 1860-61 więc w przeddzień wybuchu powstania styczniowego. Świetnie oddane nastroje przedrewolucyjne młodzieży warszawskiej al także spojrzenie na nieistniejącą Polskę oczami rosyjskich zaborców.
Na wysoką ocenę zasługuje również wydawca czyli Narodowe Centrum Kultury (wydanie 2015) - przepiękne wydanie z rycinami ilustrującymi wydarzenia z 1861 roku w Warszawie, są też dodatki w postaci reprintu dwóch stron The Illustrated London News z maja 1861 czy Śpiewnika Nabożnego.

Przeczytałem tę książkę z wielką przyjemnością. To Literatura. Ciekawie przedstawione nastroje społeczne Polski wymazanej z mapy. Jeżeli ktoś wątpi w sens powstań, to powinien przeczytać tę książkę. Postać, która mnie szczególnie poruszyła, to stryj Gustaw. Jest to personifikacja części współczesnych elit.

"Cytadela" to powieść historyczna, napisana w stylu wielkich powieści XIX wiecznych. Czyta się przyjemnie . jest klarowna ,mimo wielu wątków , czytelnik nie "gubi" się. Akcja toczy się w Warszawie ,na przełomie roku 1860 / 1861 , a więc w przededniu Powstania Styczniowego/1863/. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, reprezentujący przeciwne opcje: młodszy, student, wiadomo "gorąca głowa",konspirator i rewolucjonista , starszy-rozwaga i niechęć do rewolucji. Jest też wątek miłosny. W tym czasie w Warszawie rozgrywają się autentyczne wydarzenia , mają miejsce manifestacje patriotyczne spacyfikowane przez Rosjan panoszących się na Zamku Warszawskim. Po ulicach kręcą się agenci carscy. Mamy tez margrabiego Wielopolskiego , przejmującego władzę by zdusić rodzący się ruch konspiracyjny.
Książka jest trochę "udziwniona" ,np. wstawki snów proroczych odnoszące się do II wojny światowej/czołgi ,samoloty/ . Jest też wątek taki trochę fantastyczny-pojawia się tajemnicza postać dla mnie zagadkowa. Sporo pracy włożył Lysiak w napisanie tej książki, bardzo skrupulatnie odtworzył realia epoki ,doskonale przedstawił tło historyczne, a to wszystko dlatego , że dokładnie zapoznał się i skorzystał z dostępnych źródeł historycznych.

Autor... Tomasz Łysiak - przez niektórych zwany "pisarzem reżimowym" (wSieci, Gazeta Polska). Prywatnie syn Waldemara Łysiaka. Zatem... niedaleko spada jabłko od jabłoni. "Cytadela" to pierwsza część cyklu "Nieśmiertelni" i mam nadzieję, że projekt ten faktycznie będzie kontynuowany, ponieważ książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim dlatego, że teraz nikt tak już nie pisze. Czasami jednak mogą razić wstawki "proroczych snów" jednego z bohaterów Julka Wyrzyka odnoszące się do II wojny światowej, latających stalowych ptakach itp. Te akapity czytałem z nutą zdziwienia czy też rozbawienia. Treść książki została mocno osadzona w realiach roku 1860 i 1861. Autor całkiem sprawnie odtworzył atmosferę warszawskiej ulicy. Pojawiają się zatem wydarzenia i postacie znane podręczników... jednym zdaniem - Łysiak wie do czego służy pióro i nie zawahał się go użyć.

• Powstania
  • Powieść