Pamiętniki /Wojna i rewolucja, kontrrewolucja, bolszewicki przewrót, warszawski epilog

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

Wznowienie bestsellera wydanego w 1972 roku w Londynie. znakomicie, z nieprzeciętnym talentem literackim przedstawiony obraz rewolucji lutowej, przewrotu bolszewickiego i wojny domowej w Rosji rozpatrywany przez bezpośredniego uczestnika wydarzeń. Autor to bliski współpracownik Borysa Sawinkowa, komisarza 8. Armii, potem uczestnika ruchu antybolszewckiego.Posłowie i opracowanie przypisów: Grzegorz

Rita | 2013-05-23
Przeczytana: 20 maja 2013

RE-WE-LA-CJA.
REWELACJA.
REWELA.

Zresztą, co ja tu będę sobie klawiaturę strzępić. Jeden króciutki fragment powie więcej o tej książce niż milion moich ochów i achów:

"Długim godzinom ciszy, tamtej ciszy z lat młodych, zawdzięczam, że dziś reaktywizuję przeszłość w drobiazgowy sposób, ze wszystkimi mało znaczącymi szczegółami, które jednak mi się dziś składają na ubogi, lecz najdroższy staroświecki skarbczyk. Widzę więc znów przed sobą zaśnieżoną długą aleję lipową, szereg olbrzymów w dwurzędowym szyku maszerujących ku białemu dworowi. Widzę siebie, wjeżdżającego na obszerny dziedziniec, otoczony gospodarskimi zabudowaniami. Za nim szeroka biała przestrzeń zasypanych śniegiem klombów i kwietników, a dalej biały dom, pół pałac, pół dwór w chropowatej ramie zimowych drzew".

| 2012-12-29

Zawiodłem się na tej książce.
Autor był bez wątpienia zaślepiony demokratyzmem, nazywanie go kontrrewolucjonistom jest przesadzone.
Wędziagolski widzi każdy błąd białych generałów jednocześnie niedostrzegając swoich i Sawinkowa, w pewnym momencie książki sam przyznaje że Rosję może uratować tylko przywrócenie monarchii i reformy rolnej - masakruje samego siebie

Adrian | 2013-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Rewolucja rosyjska, przewrót bolszewicki i pierwsze lata IIRP oczami człowieka, który był w centrum wydarzeń. Napisana bardzo barwnym językiem.

Norbert1916 | 2015-10-03
mateusz | 2014-09-23