Medalion na pancerzu

powieść historyczna
Prohibita
2015-01-01
2015-01-01

Mam ostatnio szczęście w tematach trudnych. Fizyka kwantowa już była. Tym razem-historia. Trudna dla historyków z powodu sprzecznych źródeł, osobistych opinii, współczesnych osądów. Trudna dla pozostałych, gdyż dziedzina to wymagająca i niełatwa do przyswojenia. Na szczęście istnieją ludzie z pasją tak wielką, że możemy się na nich oprzeć i z ich pomocą brnąć w rejony najtrudniejsze.
Tomasz Łysiak zrobi dla Was to, czego nauczyciele historii nie byli w stanie. Sprawi, że będziecie w centrum wydarzeń. Po zamieszkach w Warszawie, będących punktem zapalnym Powstania Styczniowego będziecie nucić "Na Starym Mieście przy wodotrysku, Teodor Trepow dostał po pysku". Jako ambasador Stanisław Kot będziecie dopytywać Stalina o oficerów, którzy nie wrócili do Polski po obiecanej dawno amnestii. Padniecie na kolana po śmierci Romualda Traugutta, powieszonego w warszawskiej Cytadeli na Waszych oczach. Po chwili znajdziecie się w centrum bitwy pod Lipskiem. Spojrzycie w przerażone oczy i pobladłą twarz Józefa Poniatowskiego, który dopiero co dowiedział się, że jego stryj-Stanisław August, przystąpił do konfederacji targowickiej. Zaraz potem jego postać zniknie Wam z oczu, pochłonięta przez fale Elstery. Jako Maciej Rataj poznacie młodego żołnierza, który w 1920 na spotkanie z Wami, mimo skwaru, założy długi do kostek wojskowy płaszcz, po to by ukryć obszarpane po bitwie ubranie. Ukłuje Was wstyd i ból, że oto dziecko gotowe poświęcić życie dla ojczyzny, nie otrzymało wzamian nawet godnego odzienia. Usłyszycie od chłopca: "To nic! Ja wiem, że Polska teraz nie ma. Jak będzie miała, to da. Żeby tylko bolszewików wypędzić."
W czasach gdy oskarża się nas o budowę obozów koncentracyjnych, palenie niewinnych w Jedwabnem czy powojenne przywłaszczenie mienia, Tomasz Łysiak przypomina nam na jak solidnych fundamentach przez lata tworzyliśmy naszą tożsamość. Nie dajmy jej sobie odebrać. Ale ten godny następca swojego niezwykłego ojca, wytyka nam również błędy jakich dopuściliśmy się na przestrzeni wieków. Uczmy się na nich.

Tomasz Łysiak pisać umie i nie boi się swoich umiejętności pisarskich wykorzystać. I byłoby świetnie, gdyby nie Smoleńsk. Książka składa się z wielu artykułów traktujących na temat bardzo różnych zagadnień historycznych. Owe zagadnienia spaja jedna rzecz - prawie w każdy artykuł na doczepkę wpleciona jest katastrofa smoleńska.
- kiedyś niewdzięczne społeczeństwo nie poparło niepodległościowego zrywu Piłsudskiego, teraz nie popiera wystarczająco sprawy smoleńskiej,
- krytykanci dobrali się do Powstania Warszawskiego, bo nie rozumieją woli powstańców, podobnie nie są rozumiani ci, którzy ubolewają, że pod Smoleńskiem wdeptano w ziemię polską godność,
- kiedyś Sikorski dumnie walczył o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej, a teraz się nie walczy o wyjaśnienie Smoleńska.
I tak w kółko, o sprawach, które żadnego związku nie mają, a to już trąci propagandą, co mi się średnio podoba, mimo, że artykuły są rzeczywiście wartościowe i ciekawe.
Jeśli autor chce napisać o Smoleńsku, podać teorie, fakty, przemyślenia, to chętnie kupię i się zapoznam, ale wtłaczać łopatologicznie hasła w stylu: my jesteśmy tu gdzie zawsze, a oni tam gdzie ZOMO, to już przesada. Przynajmniej dla mnie.

- kiedyś niewdzięczne społeczeństwo nie poparło...

Polecam.

Polecam.

Nie jest to pióro tak dobre jak u Waldemara, ale warto przeczytać.

Nie jest to pióro tak dobre jak u Waldemara, ale warto przeczytać.

Wyśmienita odtrutka na Zychowicza.

Wyśmienita odtrutka na Zychowicza.

Dodaj cytat z książki Medalion na pancerzu