Kobiety Holocaustu. Historia feministyczna

Wydawnictwo Poznańskie
2019-09-18
2019-09-18
Joanna Bednarek
holocaust żydzi żydówki feminizm zoe waxman II wojna światowa zagłada kobiety kobieta gender

Holokaust to temat o którym napisano już chyba wszystko, a jednak książkę Zoe Waxman przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Autorka skupiła się przede wszystkim na wojennych losach kobiet- Żydówek tych osadzonych w gettach i obozach zagłady oraz ukrywających się po aryjskiej stronie. Zadziwia mnie siła tych kobiet w obliczu śmierci, głodu , upodlenia i tego ogromu cierpienia które spotykało je w obozach czy gettach. Książka jest poruszająca , szczególnie wstrząsnął mną rozdział o obozie. ,, Kobiety Holokaustu'' to bardzo dobry i godny polecenia dokument.

Książka na pewno ważna, poruszająca nie wypowiedziane czy nie dopowiedziane tragedie kobiet, które przeżyły Holocaust. Mnóstwo pracy autorki, materiałów źródłowych. Jednak rzucają się w oczy pewne błędy, choćby nazwisko Edwarda Galińskiego, uciekiniera z Auschwitz jest zmienione na Gliński, czy określenie „tradycyjna rodzina nuklearna”. Zaprawdę nie wiem co to znaczy. Może to kwestia tłumaczenia. Gdyby książka była dłuższa, chyba by mnie zmęczyła. Nie tematem ale sposobem pisania, prowadzeniem narracji.

Nowe spojrzenie na temat który nie przycicha od prawie 80 lat. Czytałam dużo o holocauście, a ta pozycja i tam mnie zaskoczyła. Skąd wziął się mit, że tylko Armia Czerwona gwałciła? Teraz już wiem jaka była wojenna prawda... nazisci też, ale nie tylko oni... Poruszająca pozycja. Polecam.

Niesamowicie brutalna i naturalistyczna opowieść o tym co podczas wojny wycierpiały kobiety. Wojna to straszna rzeczywistość, która zmusza ludzi do podejmowania decyzji i czynów, których nigdy by się po sobie nie spodziewali, a wszystko to żeby przetrwać. Książka, pozwala poznać wojnę z perspektywy kobiet, matek, córek... Pozostawia po sobie wiele emocji i refleksji

Holokaust do chwili obecnej jest jednym z problemów historycznych związanych z II wojną światową. Przez jednych mocno potępiany, przez innych niestety uważany za słuszny. Określany jest najczęściej jako zagłada narodu żydowskiego i w moim mniemaniu był jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

O holokauscie napisano bardzo wiele książek- powieści czy opracowań, ale wszystkie dotyczyły ogólnego problemu. Niewiele jest jednak opracowan, które skupiają się na miejscu kobiety w tej kaźni.

"Kobiety Holocaustu" autorstwa Zoë Waxman to opracowanie właśnie o kobietach, Żydówkach ale i Niemkach, które również musiały sprostać wymaganiom narodu i odnaleźć się w nowej, trudnej dla nich rzeczywistości.

Celem tej książki jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na roznice w doświadczeniach wojennych mezczyzn i kobiet, jak np. molestowanie seksualne, gwałty, aborcje, bestialskie eksperymenty medyczne, brak miesiączki czy bezpłodność.

Kobiety holocaustu to historia nie tylko wstrząsająca ale też bardzo ważna z perspektywy wszystkich kobiet, którym odmówiono prawa do głosu i godności.

O holokauscie napisano bardzo wiele książek- powieści czy opracowań,...

Czym wyróżnia się ta pozycja o ofiarach Holocaustu od innych? Doskonałym stylem i ogromną ilością źródeł. Waxman rozprawia się z mitami i rozbija pewne klisze, które często powtarza się na lekcjach historii w szkołach i w dziełach popkultury, których autorzy nie przyłożyli się do researchu. Kwestia płci w czasie wojny często bywa pomijana lub traktowana bez należnego szacunku.
Doskonała pozycja dla osób, które lubią grzebać w czasach minionych, analizować i szukać nowych perspektyw. Brawa dla Wydawnictwa za bardzo dobry poziom tłumaczenia.

9/10.

Getta, obozy śmierci, makabryczne eksperymenty medyczne, marsze śmierci. Piekło.
Autorka reklamuje swoją książkę jako literaturę feministyczną. Chcę udowodnić, że pomimo podobieństw każdy przechodził to piekło inaczej, był narażony na podobne, ale jednak tak różne szykany i niebezpieczeństwa. Przecież to oczywiste.
Chociaż miałabyć to literatura feministyczna to dostaliśmy fragmenty wspomień i marne opisy. Muszę przyznać, że książka jest średnio udana.

Chociaż miałabyć to literatura feministyczna to dostaliśmy...

Po przebrnięciu przez przyciężki, napisany w bardzo akademickim stylu wstęp, czytanie kolejnych rozdziałów mija możnaby rzec niepostrzeżenie, ale jednak od czasu do czasu wyciska łzy z oczu.

Wstęp do książki zawiera dużo informacji na temat źródeł, z których czerpała autorka; ciężko się to czyta. Kolejne rozdziały są natomiast bardzo ciekawe i pozwalają zwizualizować sobie koszmar kobiet podczas Zagłady.

Mimo zapewnień autorki o nowatorskim spojrzeniu, książka wydała mi się bardzo wtórna i niewiele nowego się z niej dowiedziałam.

• II wojna światowa
  • Literatura faktu