Wyzwanie czytelnicze LC

Dziecko w śniegu

Tłumaczenie: Joanna Malawska
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
7,79 (62 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
15
8
21
7
17
6
6
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Il bambino nella neve
data wydania
ISBN
9788380496255
liczba stron
256
język
polski
dodała
Ag2S

Dzieciństwo spędził w Katowicach. Mieszkał w domu opuszczonym przez Niemców. W przestronnych i jasnych pokojach stały meble w stylu biedermeier. Przymocowane były do nich tabliczki z ciemnego metalu z napisem „własność Trzeciej Rzeszy” i swastyką. Swastyki stały się codziennością, oswojoną częścią jego dziecięcego imaginarium. Jako mały chłopiec bawił się z kolegami „w Auschwitz”. Włodek...

Dzieciństwo spędził w Katowicach. Mieszkał w domu opuszczonym przez Niemców. W przestronnych i jasnych pokojach stały meble w stylu biedermeier. Przymocowane były do nich tabliczki z ciemnego metalu z napisem „własność Trzeciej Rzeszy” i swastyką. Swastyki stały się codziennością, oswojoną częścią jego dziecięcego imaginarium. Jako mały chłopiec bawił się z kolegami „w Auschwitz”.

Włodek Goldkorn – Żyd, Polak, ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Zagłady, wśród strzępków opowieści, fragmentów wspomnień. Jego ciocia Nachcia poszła do komory gazowej z córeczką na rękach. „To nie jest świat godzien tego, żeby na nim żyć” – powiedziała, choć mogła oddać dziecko i uniknąć śmierci. Jego ciocia Chajtełe, uciekając przed Niemcami, porzuciła niemowlę w śniegu. Przeżyła. Tego, kto przetrwał Zagładę, nie można sądzić ludzką miarą, pisze Goldkorn.

Prawda o Zagładzie leży w wielości narracji, w niepewności wspomnień, w niedomówieniach. Jest opowieścią świadków, ale też katów. Dziecko w śniegu to traktat o pamięci, o prawdzie, o doświadczeniu zła, o przetrwaniu.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dziecko-w-sniegu

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (264)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1658
Renax | 2018-02-12
Przeczytana: 08 lutego 2018

Autor próbuje przedstawić w niej swoją tożsamość i tożsamość Żydów, tych polskich, ocalałych z Zagłady i tych z innych krajów. Mówi też o pamięci i o pustce. I o swoich uczuciach i wrażeniach jakie ma na widok sposobu pamięci o obozach, gettach i Zagładzie. Ale i o państwie Izrael. O byciu ofiarą i katem, o wstydzie i dumie.
To naprawdę mądra książka, napisana przez inteligentnego człowieka.
Autor opowiada o swojej rodzinie, jaką pamięta i o której mu opowiadano. O rodzicach, ciotkach, wujkach i znajomych. W rozdziałach poświęconych młodości, szkole, książkom, czasom powojennym, znajomym rodziców i jego itd. opowiada o tym jak odczuwali świat, czego się bali, co chcieli osiągnąć w życiu. Książka jest bardzo autentyczna, a autor ma talent do nazywania uczuć. I tak jak powiedziałam, akcent postawiony został na pamięć autora i jego tożsamość, a nie na chronologię. Książka mówi o wielu sprawach, często jest kontrowersyjna i wywołuje w czytelniku gotowość do dyskusji, do tego, żeby...

książek: 268
magdaleks | 2018-07-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Książka napisana przez Goldkorna - dziennikarza mieszkającego we Florencji. Na kartach dokumentu opowiada o swoim dzieciństwie w Katowicach, mówi o Auschwitz-Birkenau, Bełżcu, Sobiborze, Treblince by zakończyć w Warszawie. Wspomina warte pamięci postacie. Dokument o Szoa i pokoleniu dzieci ocalałych. Na prawdę warto !!

książek: 432
Nina | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Włodek Goldkorn mieszka obecnie we Florencji, publikuje we włoskiej prasie i pisze książki. W tej nazywa siebie wędrowcem w przestrzeni i czasie. Wędrówkę po Polsce rozpoczyna w Katowicach, gdzie spędził dzieciństwo, kończy w warszawskim muzeum Polin. Na szlaku są Auschwitz-Birkenau, Bełżec, Sobibór, Treblinka i krótkie wspomnienia wizyt u Marka Edelmana w Łodzi i Warszawie, a także w Drohobyczu Brunona Szulca. Trasę wyznacza własny życiorys oraz przede wszystkim czasy Szoa [takie określenie występuje w polskim tłumaczeniu książki; w literaturze dotyczącej Zagłady terminy Shoah i Holocaust używane są wymiennie].

Wśród wielu refleksji, które towarzyszą autorowi w drodze, tej chyba najważniejszej, jak wyrazić niewyobrażalne, podporządkowane są, na przykład, rozważania na temat stosunku pamięci indywidualnej do zbiorowej. Włodek Goldkorn urodził się siedem lat po wojnie w rodzinie żydowskich komunistów, którzy uciekli przed nazistami do Rosji. Krewnych, którzy pozostali w Polsce bez...

książek: 1380
BuchBuch | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2018

To książka dla obcokrajowców, którzy nie mają większego pojęcia o polskim piekle wojennym, o powojennych pogromach, Marcu'68 oraz nigdy nie słyszeli choćby o Marku Edelmanie.

W obliczu szaleństwa polityków, strach pisać cokolwiek o powyższej tematyce...

Jednak przełamuję się i piszę.

Książka Goldkorna pełna jest mocnych akcentów - a to rzuci wspomnieniem katowickiego mieszkania pełnego eleganckich mebli z doczepioną tabliczką "własność Trzeciej Rzeszy", innym znów razem napomknie o podwórkowych zabawach z kolegami "w Auschwitz". Kilka razy wraca też postać ciotki Chajtełe, która w czasie okupacji, podczas ucieczki porzuciła własne dziecko. Rzuciła je w śnieg. Ciotka przeżyła, a swym najtragiczniejszym wspomnieniem podzieliła się jedynie z kilkoma kobietami w rodzinie.

Goldkorn wspomina inne ciotki, które zginęły w komorach gazowych obozów śmierci, pisze o powstaniu w getcie, o bohaterstwie Marka Edelmana, który dzielił się z autorem czarnymi wspomnieniami z warszawskiej...

książek: 745
Sanny | 2018-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Rzadko zaskakują mnie książki o Holocauście. Zbyt dużo przeczytanych lektur uodporniło mnie na wstrząsające relacje i kontrowersyjne tezy. A jednak stało się...
"Dziecko w śniegu" to zapis wspomnień, reportaż, ale też esej, próba pogodzenia się z przeszłością. Bardzo osobisty sposób prowadzenia narracji, opowiadania. Autor przeplata wspomnienia z opisem reporterskim i przemyśleniami. Nie ma ciągłości linearnej, czasami zaczyna watek i odbiega od niego, aby po chwili do niego powrócić. Można by powiedzieć, że to książka ukazująca mechanizm pamięci, jej niestałości i niepewności. Idealne potwierdzenie tez stawianych w samym tekście.
Niezwykła książka, mądra książka. Polecam każdemu, a w szczególności osobom poszukującym odpowiedzi "Czym był (jest) Shoah?".
PS Rozdziała 0-dla mnie mistrzostwo. Trzynaście zdań, a ładunek emocjonalny i filozoficzny większy niż w wielu 200. stronicowych książkach.

książek: 659
Justyna | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

Bardzo dobry dokument. Dokument nie o pokoleniu Szoa(pokolenie końca świata), ale o pokoleniu dzieci ocalałych. Dzieci i później dorosłych wyrastających w cieniu Holocaustu. Zdziwiło mnie(choć w żadnym wypadku nie negatywnie), że autor - syn ocalałych w ZSRR Żydów, jest przeciwny gloryfikacji obozów koncentracyjnych. Uważa, że nie powinny być to miejsca pamięci, bo tych strasznych, okrutnych rzeczy nie ma co pamiętać. Uważa, że powinny być to cmentarze, a nie miejsca zbiorowych wycieczek. W książkach o tematyce eksterminacji po raz pierwszy spotykam się z takim poglądem. Nie mniej szanuje go, a samą książkę uważam z kolejne bardzo dobre świadectwo prawdy.

książek: 142
MirekC | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2018

Włodek Goldkorn odbywa osobistą podróż, której punktem startowym są losy jego rodziny a metą - próba zmierzenia się z pustką, którą zostawiła za sobą Szoa. Pomiędzy są stacje, w których opowiada m.in. jak tożsamość żydowska przenika się z tym, co polskie; o nacjonalizmie, który nie pozostawia miejsca na różnorodność; o pogardzie, z jaką spotykali się ocalali w Izraelu. W tej podróży czasami towarzyszy Włodkowi Goldkornowi Marek Edelman, by we dwóch przywracać godność tym, którzy zginęli, by nie dać ich zepchnąć tylko i wyłącznie do roli ofiary. Wszystko to zbiega się retrospektywnych wizytach w Auschwitz, Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Tam, gdzie rzeczywistość przekroczyła granice wyobraźni. A mogło być inaczej, o czym opowiada wystawa w Muzeum Polin...

książek: 300
Chrysteł Talik | 2018-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Mało jest tak zaskakujących lektur o holokauście, mało jest też przez szczegóły emocjonalne lektur tak poruszających, raczej odartych z liczb.

książek: 412
Cantata | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Nadchodzi taki okres w życiu każdego czytelnika, że beletrystyka zaczyna nudzić a klasyka nadal napawa lękiem. Poszukujemy nowych wyzwań, odkryć, wtedy też sięgamy po książki historyczne, biografie czy różnego rodzaju reportaże. Temat Holokaustu nie jest mi obcy, jednak zamiast wzmianek encyklopedycznych czy podręczników do historii, wolę czytać o historiach prawdziwych, nawet jeśli nie dotyczyły bezpośrednio autora. Kiedy wydawnictwo Czarne postanowiło wydać książkę Włodka Goldkorna, znanego polskiego publicysty, który całe swoje dorosłe życie mieszkał we Włoszech, wiedziałam że koniecznie muszę ją przeczytać. Oto świadectwo zamierza dać człowiek, którego duża część rodziny zniknęła w komorach gazowych, a Ci którzy przeżyli do końca życia toczyli walkę z koszmarami. "Dziecko w śniegu" to kolaż wspomnień autora i jednoczesna próba zrozumienia niewytłumaczalnego.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2018/02/dziecko-w-sniegu-wodek-goldkorn.html

książek: 725
Emina | 2018-03-17
Na półkach: Przeczytane

"Wakacje nad Adriatykiem" i "Dziecko w śniegu" to lektury obowiązkowe.

zobacz kolejne z 254 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd