Kastor

Wydawnictwo: W.A.B.
AMisz

Kraków, początek lat 90. Kina zapraszają na projekcję nowego Bonda z Timothym Daltonem, po ulicach jeżdżą polonezy, a nowe biznesy wyrastają jak grzyby po deszczu. Komisarz Kastor Grudziński otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu bogatego biznesmena i tym samym wpada na trop serii niewyjaśnionych zabójstw… Wojtek Miłoszewski, autor bestsellerowych powieści sensacyjnych – Inwazji oraz Farby – powraca z nowym, gorącym kryminałem policyjnym, od którego nie sposób się oderwać.

źródło opisu: WAB, 2018

źródło okładki: WAB, 2018

Sylwka | 2018-11-12
Przeczytana: 01 listopada 2018

Wojtka Miłoszewskiego, który popełnił między innymi scenariusz do serialu Wataha, poznałam dzięki Inwazji i Farbie. Więc, gdy tylko pojawiła się informacja o kolejnej książce spod pióra autora pod tytułem Kastor, nie wahałam się ani minuty i wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać. A gdy jeszcze dotarła do mnie informacja, że będzie ona w bliskim mojemu serduchu klimacie lat 90-tych, to już w ogóle nie mogłam się powstrzymać.

Bond z Timothym Daltonem i dancingi.
Komisarz Kastor Grudziński otrzymuje zawiadomienie od zrozpaczonej kobiety o domniemanym zaginięciu męża — bogatego biznesmena. Początkowo bagatelizuje sprawę, zrzucając wszystko na karb dobrej alkoholowej zabawy lub chwilowego zapomnienia zaginionego w ramionach kochanki. Jednak gdy mężczyzna zostaje znaleziony z dziwnym symbolem w żołądku w zalanej betonem beczce, sprawa zaczyna robić się poważna. A rumieńców nabiera, gdy tylko okazuje się, że biznesmen nie jest jedyną ofiarą i najprawdopodobniej mamy do czynienia z...

Aniaczyanka | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Co to była za książka! Po przeczytaniu nasunęło mi się od razu skojarzenie z filmem "Pitbull" - pierwszą, najlepszą częścią serii.
Genialna! Opisująca wczesne lata 90-te, początki policji (zaraz po transformacji z milicji), układy, problemy, zasady. Także sytuację ustrojową kraju. Kraków.
Główny bohater-Kastor Grudziński to "prawdziwy" policjant, mówiący o swojej pracy jako o "służbie". Świetnie wykreowana postać, z resztą jak wszystkie inne.
Po Autorze spodziewałam się wiele i nie zawiodłam się.
Co tam się zadziało!
To nie tylko skomplikowana sprawa kryminalna, śledztwo, ale genialny klimat całej powieści, problemy osobiste komisarza, zmiany ustrojowe w tle i to jak Polacy się w nich odnaleźli.
Czekam na więcej! "Kastor" zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.

atii_monster | 2018-10-30
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2018

Kastor! Oh komisarzu! Cóż to była za wspaniała przygoda. Autor przenosi Nas bardzo zgrabnie w lata 90te, wraz z dancingami, starymi polonezami, cinkciarzami, korupcją i kwitnącym dopiero handlem twardymi narkotykami. Główny bohater skradł moje kobiece serce od chwili, gdy w biurze matrymonialnym stwierdził że szuka miłości, a rozdział później skakał jak James Bond po dachach krakowskich kamienic ścigając podejrzanego. Każda postać w książce była ścięgnie wykreowana i przemyślana, czytając tę książkę pokusiłbym się o porównanie do bardzo dobrego amerykańskiego kina akcji tylko w polskich realiach. Zakończenie książki wbiło mnie w fotel bo go się po prostu nie spodziewałam. Wiadomo, że epilogi z natury nie wprowadzają zamieszania, a tu wręcz zapragnęłam kolejnej części książki.

Gilbertwedel | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

„Kastor” to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Wojtka Miłoszewskiego i na pewno nie ostatnie. Ta książka kupiła mnie w 100%!

Początkowo trochę raził mnie styl pisania autora, ostrzegam, że jest dość specyficzny i nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak wątek sensacyjny tak niesamowicie wciąga, że ciężko się oderwać od lektury. Co chwila pojawiają się kolejne zwroty akcji, które utrzymują czytelnika w napięciu do samego końca. Wszystko to powoduje, że nie wiadomo kiedy uciekają kolejne strony, a książka praktycznie „sama się czyta”.

Jednak dla mnie największym plusem tej powieści jest panujący w niej klimat. Jej akcja rozgrywa się na początku lat 90, kiedy to Polska przechodzi prawdziwą transformację ustrojową i gospodarczą. Skończył się komunizm, a nowy system kompletnie zmienia scenę polityczną. Faktyczną władzę w kraju sprawują aferzyści, cinkciarze i dilerzy. Oprócz nieznanej dotychczas technologii, pojawiają się też nowe rodzaje przestępstw, kwitnie nielegalny handel....

Sweetcheekalexa | 2018-11-12
Przeczytana: listopad 2018

Generalnie nie jestem fanką powieści sensacyjnych. Ale dla W. Miłoszewskiego robię wyjątek - z wielką przyjemnością. Po "Inwazji" i "Farbie", które wywołały u mnie wiele emocji - "Kastor" musiał trafić w moje ręce.

I cóż. Nie zawiodłam się. Specyficzny styl pisania, wartka akcja, sprawiły, że książkę pochłaniałam w tempie ekspresowym. Oczywiście jest to fikcja, ale czytając miałam takie wrażenie jakbym czytała reportaż. Sama jestem dzieckiem lat 90tych i choć pamiętam te czasy - to z tylko z perspektywy dziecka - tym razem mogłam się przenieść w te klimaty z pełną świadomością osoby dorosłej. To była fantastyczna podróż w czasie.

Książkę polecam i z niecierpliwością czekam na kolejną...bo zakończenie - cóż - zaskakujące i OBIECUJĄCE ;)

Arkadiusz Chrzanowski | 2018-10-04

Kiedy skończyłem czytać FARBĘ Wojtka Miłoszewskiego i dowiedziałem się o kolejnych planach wydawniczych tego autora to pomyślałem, że szykuje on trzecią część z tej serii. Byłem trochę zawiedziony kiedy przeczytałem, że nowa książka to całkiem inna opowieść. Rekomendacja Cezarego Pazury na okładce również nie zachęcała ale…
dzięki uprzejmości @wydawnictwo_wab do moich rąk trafił KASTOR i strasznie się cieszę, że otrzymałem ją przedpremierowo i że postanowiłem zaryzykować, ponieważ ta książka to niesamowita rozrywka i podróż w czasie do lat 90tych.
Akcja tego policyjnego kryminału dzieje się w Polsce, a dokładniej w Krakowie i mamy tutaj do czynienia z polskim "Strażnikiem Teksasu"- niezwykle sympatycznym policjantem, który staje przed trudnym śledztwem w dość specyficznych czasach. W książce pojawiają się biznesmeni, tajemnicze zabójstwa, ciemne interesy aż w końcu trudne śledztwo i miłość w tle.
Ta książka przywołuje moje dzieciństwo. Pamiętam doskonale tamten czas. Do dziś...

nelka | 2018-11-16
Na półkach: #2018, Przeczytane, Posiadam