rozwiń zwiń

reportaż
Świat Książki
2021-02-24
2016-01-11
literatura polska wampir morderca kobiety dokument

Okładka książki Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców Joanna Podgórska, Małgorzata Ronc
Ocena 7,3
Prokurator. Ko... Joanna Podgórska, M...
Okładka książki Martwe ciała Waldemar Ciszak, Michał Larek
Ocena 6,8
Martwe ciała Waldemar Ciszak, Mi...

Niestety kolejny dowód ,że prosty człowiek w starciu z systemem jest bezradny...niewątpliwie Marchwicki nie był postacią kryształową ale nie był też wampirem ...za mądre dla niego

Solidny reportaż, zawierający w sobie wiele dokumentów i fragmentów przesłuchań oskarżonego i świadków. Wprawdzie książkę można by było odchudzić- jest tu wiele powtórzeń, niektóre dokumenty są przytaczane więcej niż jeden raz. Jednak objętość nie jest wielką wadą, autor pisze na tyle zajmująco, że zdublowane informacje nie wywołują irytacji.

Cała historia jest interesująca, czytanie naprawdę wciąga. Momentami można się nieco zagubić, nie ma tu zachowanej chronologii wydarzeń, za to temat jest wyczerpany do szczętu. Jakie wnioski można wyciągnąć z lektury? No cóż, ja po zapoznaniu się z treścią reportażu mam ogromne wątpliwości co do winy Marchwickiego. Gdyby sprawa wyglądała tak w naszych czasach, żaden sąd nie skazałby go nawet na więzienie, a co dopiero na śmierć. Wydawać się może, że władze PRL musiały w końcu znaleźć mordercę na pokaz- żeby społeczeństwo wiedziało, że milicja radzi sobie z takimi przestępcami. A tak naprawdę sprawca prawdopodobnie nie odpowiedział za swoje czyny.
Bardzo emocjonująca lektura. Dodatkowym atutem są zdjęcia z procesu, zdjęcia gazet, miejsc zbrodni, fragmentów pamiętnika, który pisał w areszcie Marchwicki, itp.

Cała historia jest...

Trochę się rozczarowałam. Bardzo lubię tematykę true crime, uważam, że jest ona na tyle ciekawa, że naprawdę niektóre książki robią wrażenie i aż chce się czytać, tylko czeka się na kolejne informacje.

Tutaj tak nie miałam, książkę czytało mi się dość ciężko. Co rusz są tam powtórki informacji, jest niesamowicie rozwleczona i jak dla mnie jakoś niespójna; w ogóle nie ma tam zachowanej chronologii wydarzeń, można się pogubić, bo wszystko jest chaotyczne.

Niemniej niewątpliwie jest to właściwie prawdziwe kompendium na temat sprawy, książka zawiera całe mnóstwo informacji. Pod tym względem na pewno nie można odmówić autorowi włożonego nakładu pracy.

Także trochę zależy od tego, czego kto oczekuje.

Muszę powiedzieć, że rozczarowałem się ... Liczyłem na więcej. Tutaj akcja nie jest wartka, dużo powrotów, dużo nawiązań do innych zabójców. No nie porwała mnie jednym słowem.

Troszeczkę się męczyłem. Wszystko mocno rozwleczone, sporo powrotów, akcja nie jest spójna. Przyznać trzeba, że jest za to wiele istotnych faktów, a sam autor przyłożył się do pracy.

Pierwsze wydanie Wampira z Zagłębia Przemysława Semczuka czytałam kilka lat temu i było to moje pierwsze spotkanie z autorem. Po czasie wciąż pamiętam wrażenie, jakie zrobiła na mnie ta książka (a nie podejrzewałam, że kiedykolwiek dane mi będzie spotkać autora) i żałowałam, że nie mam swojego egzemplarza. Dlatego tak ucieszyła mnie wieść o wznowieniu, tym bardziej że miało zostać ono "uzupełnione".

O Wampirze z Zagłębia słyszał chyba każdy. Historia grasującego w tamtym rejonie mordercy kobiet jest jedną z najbardziej znanych opowieści z PRL-u i już z tego tylko powodu jest warta uwagi. A że łowy na sprawcę i proces Zdzisława Marchlewskiego, którego utożsamiono z zabójcą, były dość spektakularne, warto sprawę poznać bliżej.

Po pięćdziesięciu latach od tamtych wydarzeń Przemek Semczuk rusza śladami tamtych zdarzeń. Czyta dokumenty, dociera do tekstów związanych z Wampirem i podejmuje próbę odtworzenia tamtych wydarzeń. Nie idzie jednak na łatwiznę, podając nam na tacy to, co zaprezentowano ówczesnym Polakom, ale analizuje dokumenty i zadaje pytania, odkrywając przy tym, jak wiele kontrowersji budzi wskazanie tożsamości sprawcy i jego proces.

Semczuk nie koncentruje się na działaniach Wampira, nie odtwarza bardzo drobiazgowo scenerii każdego z czynów, nie epatuje okrucieństwem. Relacjonuje fakty, które, owszem, są szokujące, ale też nie służą szokowaniu odbiorcy. Autor wyraźnie gromadzi informacje i na ich podstawie próbuje ocenić, czy milicja rzeczywiście ujęła właściwego człowieka.

Nie da się ukryć, że autor wykonał niebagatelną pracę, przygotowując materiał do książki, badając archiwa, akta i wszelkie zapiski poboczne, a także dokonując ich analizy w szerokim kontekście politycznym, historycznym i społecznym.

Jeśli lubicie literaturę faktu, zwłaszcza związaną z kryminalną historią PRL-u, a Wampira... jeszcze nie czytaliście - to zachęcam. To atrakcyjnie wydana, ciekawa i dobrze przygotowana książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy. A jeśli czytaliście pierwsze jej wydanie - także nie będziecie zawiedzeni. Książka dostępna jest także w formie audiobooka.

Po pięćdziesięciu latach autor pożąda śladem mordercy kobiet. Odtwarza prawdziwą historię zagłębiowskiego Wampira. Czytając dokumenty uczestniczy w naradach milicyjnej grupy operacyjnej i odwiedza kolejne miejsca zabójstw. Zagląda do gazet i wysłuchuje relacji uczestników wydarzeń. Obserwuje przesłuchania podejrzanego i podsłuchuje rozmowy partyjnych dygnitarzy. Wreszcie staje się świadkiem najgłośniejszego procesu w historii PRL i egzekucji dwóch ludzi.
Wampir zostaje schwytany, osądzony i powieszony. Milicja raz podkreśla, że o sukcesie zdecydowała współpraca z naukowcami, innym razem, że pomogła analiza sprawy Kuby Rozpruwacza. A prasa chętnie pisze o komputerze, który wytypował Marchwickiego. Czytając gazety, ludzie kiwają z uznaniem głowami.

Rzetelny reportaż o jednej z najciekawszych spraw kryminalnych w historii Polski, dotyczącej słynnego w latach 70 zabójcy kobiet z Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska. Czytając ją miałam przed oczami te wszystkie miejsca, ponieważ mieszkam w Dąbrowie Górniczej i ani Zagłębie ani Śląsk nie jest mi obcy. Autor sięgnął do akt sprawy, przytoczył wiele informacji dzięki czemu jeszcze bardziej utwierdziłam się w swoim przekonaniu, że Marchwicki nie był Wampirem. Według mnie padł ofiarą presji społeczeństwa, które oczekiwało od ówczesnych służb schwytania mordercy.

Świetnie udokumentowana i nieźle napisana cegła. Autor wykonał naprawdę dobrą pracę. 7.

Świetne kompendium wiedzy o sprawie Wampira z Zagłębia. Autor sięga do akt sprawy, do artykułów prasowych, do rozmów z oskarżonymi i ofiarami. Obnaża błędy wymiaru sprawiedliwości i samego procesu. Bardzo podobało mi się, że Semczuk nie skupił się wyłącznie na postaci Zdzisława Marchwickiego, ale opisał też wątki związane z jego braćmi i resztą rodziny. Książka zdecydowanie warta polecenia!

Dodaj cytat z książki Wampir z Zagłębia