Tak będzie prościej

Okładka książki Tak będzie prościej Przemysław Semczuk Patronat LC
Okładka książki Tak będzie prościej
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: Rebis Cykl: Komisarz Ciszewski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Ciszewski (tom 1)
Rebis
2018-05-22
2018-05-22
kryminał literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo polski kryminał seryjny zabójca SB śledztwo transformacja ustrojowa wyścig z czasem zabójstwo zemsta

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Będzie dobrze

1859 324 182

Ciekawie napisana historia oparta na faktach z małym upiększeniem od autora.

Ciekawie napisana historia oparta na faktach z małym upiększeniem od autora.

1900

[...]
Wszyscy powtarzali, że czeski jest bardzo podobny do polskiego, a on za nic nie mógł zrozumieć Czechów. Bo niby w czym brambory są podobne do ziemniaków? Albo rypadlo do koparki? Gdy Czech ma napad, oznacza to, że wpadł na pomysł. A jego miejsce stałego zamieszkania to trvalé bydliště. Ciszewski zapamiętał także, że poruhany oznacza zepsuty. A dziewczyna to po prostu dívka. Nic jednak nie było w stanie przebić czeskiego dubbingu Gwiezdnych wojen, gdy Lord Vader mówił do Luke’a Skywalkera: „Luke, ja som tvoj tatinek”.
[...]
-... I jaki z tego morał?
Policjanci patrzyli w jasne oczy Madejka. Teraz zaczynały się do nich śmiać.
– Nie każdy, kto na ciebie nasra, jest twoim wrogiem. I nie każdy, kto wyciągnie cię z gówna, jest twoim przyjacielem

𝗣𝗔𝗦𝗝𝗢𝗡𝗨𝗝Ą𝗖𝗔 𝗛𝗜𝗦𝗧𝗢𝗥𝗜𝗔 𝗢𝗣𝗔𝗥𝗧𝗔 𝗡𝗔 𝗙𝗔𝗞𝗧𝗔𝗖𝗛 !
​Karkonosze, gdzie prawdopodobnie ukryto depozyt złota, które Niemcy zabrali z wrocławskiego banku w ostatniej chwili przed oddaniem miasta w ręce czerwonoarmistów. Ten skarb osnuty tajemnicą od lat rozpalał wyobraźnię poszukiwaczy. Pojawiają się "double eagle" XIX złote dwudziestodolarówki i związany z nimi wielki kryzys, aukcje oraz fałszerze. Nic więc dziwnego, że w książce pojawia się wątek przemytniczy. A zagadkowe morderstwa, wmieszane w to środowisko homoseksualne do tego praca służb mundurowych między innymi celników podkręcają atmosferę. Jednocześnie została tu doskonale ukazana rzeczywistość podczas przemiany ustrojowej, gdzie zwykli ludzie próbowali odnaleźć się nowych realiach. Nowa Polska nowe możliwości, co w niektórych przypadkach poskutkowało wręcz destrukcyjnie.
Ta oparta na faktach lektura jest lepsza niż niejeden thriller.
Przemysław Semczuk wspaniale wykorzystał tutaj swoje reporterskie umiejętności i stworzył idealny miszmasz kryminału z powieścią obyczajową i odrobiną powieści psychologicznej. To nie jest li tylko kryminał, tu akcja posuwa się do przodu powoli i miarowo, a bohaterowie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Ot zwykli ludzie podczas ich codziennych czynności także pracy. I tu najważniejsze jest właśnie to co dzieje się w tle, przy okazji prowadzonego śledztwa czyli jak ja to nazywam między wierszami.
Do tego Autor sprytnie przemycił, słowo użyte z premedytacją 😎 swoją pasję do motoryzacji i modelu malucha 126p.
No i pojawia się tu pan Fajbusiewicz z programu 997, który śledziłam z bratem po kryjomu.
Mogę być stronnicza, bo zawsze z nieskrywaną przyjemnością czytam to co pisze pan Przemysław, uważam że lektura jest jak najbardziej GODNA POLECENIA !

[...]

"Tak będzie prościej" to przyjemny kryminał bez rozleu krwi i drastycznych opisów, idealny na weekend.
Dodatkowego smaczku dodaje fakt iż fabuła książki została oparta na prawdziwych wydarzeniach z 1993.

Policja w Jeleniej Górze zostaje postawiona na nogi po zabójstwie przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia. Wszyscy plotkują o skarbach jakie zgromadził, jego homoseksualizmie i o kontaktach z Jaroszewiczem.
Jaką jest prawdziwa przyczyna mordersrwa?

Lekkie pióro autora. Książka bardzo przyjemna do czytania. Czuć klimat tamtych czasów, aczkolwiek sama zagadka kryminalna a raczej jej brak... odtworzona w stylu reporterskim

Zupełnie nie podobała mi się ta książka. Nie mam nic więcej do dodania.

Zupełnie nie podobała mi się ta książka. Nie mam nic więcej do dodania.

Najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze góry w Polsce skrywają jeszcze wiele sekretów. Tygiel narodów i kultur, na granicy krajów i krain, od wieków były areną potyczek poszukiwaczy przygód i skarbów, wygnanych i siłą tu przesiedlonych.
W tej niepowtarzalnej scenerii nawet prosta historia nabiera blasku, a ta bynajmniej prosta nie jest. Od razu zabieram się za kolejny tom o komisarzu Cichym!

Życie pisze najciekawsze scenariusze, bezapelacyjnie!
Polecam obie książki z serii - i liczę na kolejne.

Życie pisze najciekawsze scenariusze, bezapelacyjnie!
Polecam obie książki z serii - i liczę na kolejne.

Motywem przewodnim książki jest zabójstwo znanego, legendarnego przewodnika Tadeusza Stecia. Fabulana opowieść oparta na wydarzeniach z lat 90. Oprócz tego góry i to pokazane w realny, namacalny sposób. W książce występuje kilka postaci rzeczywistych, ale również postaci fikcyjne. Co mnie zaskoczyło, oczywiście pozytywnie to wzmianka o Teofilu Olkiewiczu (Ćwierlej).

Cieszę się, że udało mi się reszcie sięgnąć po tę pozycję. Wersję papierową kupiłam w prezencie babci już parę lat temu. Później powędrowała do mojej mamy. Finalnie stoi na półce w moim pokoju w mieszkaniu rodziców na Zabobrzu w Jeleniej. Nie trafiła do mnie, bo bywam w domu tylko parę razy w roku, a od pandemii to jeszcze rzadziej.

Tym bardziej cieszę się, że ebook znajduje się w katalogu Legimi. Przeczytałam w cztery dni, chociaż nie jestem fanką kryminałów.

Po tej lekturze też nie zostanę, ale to ze względu na gatunek i tyle. Nie podchodzi szczególnie, ale ten jest napisany naprawdę dobrze. Uwielbiam wszystkie opisane szczegóły z mojej rodzinne okolicy.

Lokalne podłoże tej historii jest wciągające,będzie takie też dla osób spoza regionu Karkonoszy i bardzo się cieszę, że książka powstała. Wydaje się wręcz, że to będzie dłuższa seria.

Przeszkadzało mi skakanie między wątkami i mnogość bohaterów, zwłaszcza drugoplanowych, bo to powodowało, że chwilami się gubiłam. Ale to tez mają do siebie kryminały, a, powtórzę, nie jestem fanką. Z początku dłużyła mi się akcja i chciałam szybszego połączenie wątków, ale nie przeszkadzało to w płynnej lekturze.

Nie ma patosu, służby wydają się być też przedstawione wiarygodnie – nie są przeciągnięte ani w stronę cudownych geniuszy CIA ani debili z Ojca Mateusza.

W wolnej chwili na pewno sięgnę po drugi tom i trzymam mocno kciuki za kolejne. Bo moja Jelenia Góra ma ogromny potencjał na takie historie. Aż dziw, że wcześniej nikt na to nie wpadł.

Tym bardziej cieszę się, że ebook...

Interesująca

Interesująca