Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania

Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Wydawnictwo: Otwarte
American Wolf: A True Story of Survival and Obsession in the West
literatura faktu
Ag2S

Człowiek stał się panem świata przez swoją obsesję zabijania. Zaopatrzony w broń decyduje o przetrwaniu tych, których uzna za słabszych. Jedną z jego ofiar stała się Szóstka, najbardziej znana na świecie wilczyca, obserwowana w social mediach przez miliony ludzi. Silna przywódczyni stada, inteligentna wojowniczka i kochająca matka. Przez jednych uwielbiana za wyjątkową waleczność, przez...

tych, których uzna za słabszych.

przez miliony ludzi. Silna przywódczyni stada, inteligentna wojowniczka i kochająca matka. Przez jednych uwielbiana za wyjątkową waleczność, przez innych traktowana wyłącznie jako zwierzę do odstrzelenia. Pewnego dnia Szóstka ginie z rąk bezwzględnego myśliwego.

Nate Blakeslee, uznany reporter śledczy, wprowadza nas w burzliwy spór między politykami, myśliwymi i obrońcami przyrody, którego osią jest życie i śmierć fascynującej wilczycy. Rozmowy z przedstawicielami wszystkich stron, materiały sądowe i prasowe autora tworzą wyjątkowy obraz konfliktu nierównych przeciwników – cywilizacji i natury.

Czy człowiek może decydować o jej losie?

„Uderzająca i godna podziwu. Wilk kontra wilk, wilk kontra człowiek, człowiek kontra człowiek”.
– Margaret Atwood

źródło opisu: Otwarte, 2018

źródło okładki: www.otwarte.eu

Kasia | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Książkę czytałam przez 3 miesiące. Kiepsko szło w komunikacji miejskiej. Wymaga pochylenia się nad poruszonymi kwestiami.
Najciekawsze i najbardziej wciągające są historie wilków - zarówno indywidualnych bohaterów jak i watah.
Pomimo średnio entuzjastycznej opinii, przyznaję że obejrzałam kilka filmików o wilkach w Yellowstone. Czyli jednak książka robi wrażenie.
Myślę, że warto sprawdzić osobiście.

marika | 2018-03-11
Na półkach: Posiadam

Przez lata w parku Yellowastone nie bylo wilków. Przez wieki były wyłapywane i zabijane w obronie bydła i dla furta. Po kilkudziesieciu latach szare wilki znowu zostały sprowadzone do parku w ramach reintrodukcji, w celu odnowienia populacji tego gatunku. Ideą projektu bylo scalenie ekosystemu.

„Wilki były siłą napędową rozwoju wielu gatunków zwierzyny łownej po ostatniej epoce lodowcowej i dosłownie kształtowały otaczający je świat”.

Niestety dla okolicznych myśliwych, spoza parku stały się drapieżnikami polującymi na wapiti czy antylopy. Watahy stały się ich konkurentami i zabierały im ich „zabawki” do polowań. Łowieckie lobby doprowadziło w końcu do możliwości ich zabijania i po kilkudziesięciu latach znowu ogłoszono sezon na wilki, tłumacząc to kontrolowaniem zbyt szybko rozrastającej się populacji. Za zezwolenie na odstrzał wilka myśliwy miał zapłacić jedyne 12 dolarów. I owszem, zwierzęta te na terenie parku wciąż były chronione, ale gdy tylko przekroczyły jego granicę,...

nuna21 | 2018-06-25

Wilczyca Nata Blakeslee to reportaż przedstawiający losy wilków na terenie Parku Yellowstone, gdzie w latach 90-tych XX wieku podjęto wysiłek reintodukcji gatunku, w celu przywócenia równowagi ekosystemu.
Wielka idea, szcytny cel, ale od początku napotykał na opór miejscowych myśliwych i hodowców bydła.
I tak wreszcie po 15 latach lobby myśliwskie dopieło swego i doprowadziło do usunięcią wilka szarego z indeksu zwierząt objetych ochroną.
Autor skupia się na losach wilków opowiadając historię Szóstki, jednej z charyzmatcznych samic alfa, stojącej na czele watahy z kanionu Lamar. Opisuje jej losy od chwili sprowadzenia wilków z Kanady. Poznajemy jej geneaologie, i to jak stała się wilczycą znaną na całym świecie. Autor oddaje hołd tym niesamowitym zwierzętom, których siła i niezwykły instynkt prowadzi przez życie. Momentami nie mogłam się powstrzymać od porównywania niezwykłych losów Szóstki do Romea z Alaski. Fantastyczny reportaż, zmusza do namysły, całe szczęscie, że nasze...

basia888 | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Nie wiem od czego zacząć bo ta historia ukazuje wiele aspektów. Jest to zarazem piękna i brutalna historia. Pokazuje życie wilków w ogromnym parku Narodowym Yellowstone. Dowiecie się z niej o historii reitrodukcji wilków na tamte tereny. Z jednej strony pokazuje jak te mądre zwierzęta zmieniły ekosystem czego nie bardzo chcieli dostrzec ich przeciwnicy, bo bydło, a z drugiej właśnie pokazuje brutalną walkę z wilkami. Bardzo mądra książka, ale ze smutkiem kończyłam ostatnie rozdziały. Nie dziwie się, że tak wielu obserwatorów realnie przywiązało się do tych wspaniałych stworzeń. Polecam dla historii o wspaniałej i niezłomnej wilczycy, opisów dzikiego i pięknego parku Yellowstone, zobaczenia historii z dwóch stron.

truflowa | 2018-05-19
Przeczytana: 18 maja 2018

Temat wilka w literaturze przewija się od wieków. Prowadzono mnóstwo badań w oparciu o które powstało wiele publikacji, a niejednokrotnie posiłkowano się nimi pisząc rozmaite powieści. Wilki od zawsze wzbudzają skrajne emocje, od podziwu i fascynacji, po nienawiść i żądzę krwi, nie inaczej było w tym przypadku. Cały wachlarz emocji towarzyszył mi podczas czytania "Wilczycy". Będąc osobą wyjątkowo wrażliwą na krzywdę zwierząt miałam pewne obawy sięgając po tę książkę. Jednak autor przekazał czytelnikowi bardzo rzetelny reportaż, precyzyjnie i obiektywnie wprowadzając go w temat, nie oceniając działań żadnej ze stron uczestniczących w sporze, co czyni go profesjonalnym i wiarygodnym. Jednocześnie treść jest zaserwowana na tyle przystępnie i ciekawie, że całość czyta się jak dobrą powieść przygodową. Hmm... może nie do końca jak powieść. Nie ukrywam, że czytałam tę książkę bardzo długo, jak na jej stosunkowo niewielką objętość (całość liczy sobie nieco ponad 300 stron). Nie odkładałam...

Vemp | 2018-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2018

Rewelacyjna! Pierwsza książka, przez ktorą poleciały mi łzy... Kocham zwierzęta i niełatwo czytało mi się o wyczynach myśliwych, ale warto było, aby poznać 21, Szóstkę, 754 i innych. Przeżywałam to niesamowicie i troszeczkę czułam się jakbym oglądała film, w którym przez większość czasu rozgrywała się wartka akcja. Dziwne co? Stresowałam się poszczególnymi sytuacjami, mimo, że znałam od początku smutne zakończenie... Polecam!

xVariax | 2018-03-11

Jedno z najpiękniejszych zwierząt, jakie spotkać można w lasach. Bohater legend, bajek, niestety zazwyczaj ten zły i niebezpieczny - wilk.

Nate Blakeslee w swej książce przytacza historię jednego z tych stworzeń, wilczycy, śledzonej przez miliony internautów na całym świecie, która pewnego dnia pada ofiarą myśliwego. Zdarzenie to daje okazję do dyskusji czy Szóstka rzeczywiście stanowiła realne zagrożenie? Co na to politycy, obrońcy zwierząt i ci, którzy do tych istot celują z broni? Czy w imię posiadanej władzy możemy przekraczać granicę, którą natura wyznaczyła nam na początku cywilizacji?

Wilczyca to przejmująca historia stworzenia, którego śmierć wywołała medialną burzę. To dokument poświadczający ważną dla całej natury dyskusję. Rozmowy z każdą ze stron, sprawozdania i materiały sądowe, ale Wilczyca to nie tylko świadectwo walki, to też dowód jednego z największych dokonań obrońców przyrody - przywrócenia populacji wilka w Parku Narodowym Yellowstone. Tylko jaki jest sens...

Czytaczyk | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Wilk od zawsze kojarzył nam się z czymś złym. Już malutkim dzieciom, na podstawie bajek wpajane jest, że to zwierzęta, które krzywdzą dobrych bohaterów.

W rzeczywistości nie są niedobre, taka jest po prostu ich natura. Niestety właśnie przez ten instynkt drapieżcy były latami mordowane przez kłusowników, bądź właścicieli ziemskich, na których hodowle polowali. Przez to ich populacja drastycznie zmalała, a w parku Yellowstone praktycznie ich nie było. Jednak przypomniano sobie o nich i sprowadzono je do rezerwatu, żeby odbudować populację tego gatunku.

Jedną z yellowstońskich wilczyc była Szóstka – sprytna przywódczyni watahy, która zasłynęła na cały świat. Jej życie i poczynania obserwowali nie tylko badacze, ale i miliony internautów. To właśnie z nią w roli głównej, autor przedstawia nam świat tych fascynujących zwierząt. Nate Blakeslee posługuje się przystępnym i sprecyzowanym stylem. Treść obfituje w ciekawostki i fakty, które choć powszechnie dostępne, raczej nie są znane...

Bibliofilem_być | 2018-03-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

Literatura popularnonaukowa zawładnęła moim sercem na tyle, że nie potrafię oprzeć się wszelkiego typu książkom na temat zwierząt, także reportażom. Nie czytałam nic jeszcze o wilkach, właściwie niewiele wiedziałam o tych zwierzętach, więc z przyjemnością zapoznałam się z «Wilczycą» Nate’a Blakeslee.

Muszę też wam się przyznać, że Wydawnictwo Otwarte ma coś takiego w sobie, że pragnę prawie każdej wydawanej przez nich książki. A o to nie trudno, patrząc choćby na niesamowite okładki - spójrzcie tylko na tę! Ale odbiegam od tematu, wróćmy do przedmiotu tego wpisu.

Wilki, wymordowane wiele lat temu przez bezlitosnych myśliwych, wracają na tereny Parku Narodowego Yellowstone. Kilka zwierząt sprowadzonych z Kanady ma zapoczątkować nową populację i pomóc w walce ze zbyt dużą liczbą jeleni wapiti. Nate Blakeslee opowiada o życiu wilków na nowych terenach i problemie, który doprowadził do tragedii - myśliwych i ludziach, którzy nie potrafią zaakceptować, że zwierzęta te są na liście...

marysza | 2018-03-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 marca 2018

Ciężko jest mi pisać recenzję tej książki ponieważ wywołała u mnie tyle skrajnych emocji, że sama nie wiem na których powinnam się skupić. Książka jest reportażem napisanym zaskakująco przyjemnym językiem i sama odebrałam ją bardziej jak powieść, niż reportaż. Jest to fascynująca historia walki dobra ze złem, ale sami musicie określić kto w tej opowieści jest tym złym, a kto tym dobrym bo punkt widzenia może się zmieniać po każdym rozdziale.

Szóstka - jedna z najbardziej znanych wilczyc Parku Yellowstone pozwala przyrodnikom i obserwatorom poznać prawdziwą naturę wilka, relacje członków watahy i to, jak wiele wspólnego mają z gatunkiem, który zdominował planetę. Przygody Szóstki i jej watahy, oraz innych wilków z Parku Yellowstone, są dokładnie opisane dzięki notatkom, które każdego dnia sporządzali obserwatorzy pracujący w parku. Wiemy, że wszystko co opisane w książce działo się naprawdę a to wzbudza jeszcze większe emocje.

Poleciłabym tę książkę wszystkim miłośnikom przyrody i...