Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania

Okładka książki Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania Nate Blakeslee
Okładka książki Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania
Nate Blakeslee Wydawnictwo: Otwarte reportaż
reportaż
American Wolf: A True Story of Survival and Obsession in the West
Otwarte
2018-03-14
2018-03-14
Martyna Tomczak
reportaż wilczyca natura stado Martyna Tomczak

Nigdy nie przepadałam za reportażami i w sumie tą książkę kupiłam dla męża, ale ostatnio coś mnie tknęło i stwierdziłam że spróbuję przeczytać i przepadałam. Książka mnie bardzo wciągnęła chyba za sprawą autora, który opisuje to wszystko tworząc spójną i dobrze czytająca się historię. Na koniec nawet uroniłam łzę, czytając jak główna bohaterka parku Yellowstone ginie z ręki myśliwego. Cudowne opisy życia wilków, które są bardzo inteligentnymi stworzeniami z wysoko rozwiniętą strefą uczuciową względem swojego stada. Denerwujący jest fakt, że wiele złego dzieje się wskutek różnych decyzji politycznych. Polecam książkę każdemu. Ja po jej przeczytaniu zafascynowałam się wilkami.

Książka napisana trochę chaotycznie,stąd mniejsza ocena. Jednak lektura,daje do myślenia i uruchamia proces myślowy.
Wilk jak każde dzikie zwierzę zasługuję na szacunek i święty spokój. Jako drapieżnik odgrywa znaczącą rolę w ekosystemie. Myśliwi zabijający dla zabawy,te dumne stworzenia,powinni być traktowani jako zwykli mordercy.

Świetna lektura dla miłośników zwierząt i obrońców przyrody, natury w ogóle. Temat reintrodukcji wilków w Parku Narodowym Yellowstone jest dość znany. Ale książka napisana jest na podstawie notatek i rozmów z obserwatorami całego przedsięwzięcia, którzy mieszkali w parku i prowadzili obserwacje dzień po dniu przez wiele lat. Dla mnie jest to książka budząca wielkie emocje. W szczególności, że dotyczy wilków - tych niesamowitych drapieżników, których złe cechy wynikające z niewiedzy, ignorancji, zabobonów, naukowcy starają się odczarować już od wielu lat. Polecam, bardzo ciekawa lektura.

Książka ta jest niezwykle dobrym reportażem powieścią o odnawianiu populacji wilków w parku Yellowstone i okolicach. Na pewno spodoba się wielu amatorom takich historii. Autor musiał poświęcić bardzo dużo swojego czasu na zbadanie tematu. Jednak mnie nie była ona w stanie jakoś mocniej wciągnąć. Z początku przeczytałam może 30 stron, męczyłam się, myśli uciekały mi gdzieś indziej i nie potrafiłam na dłużej wbić się z tę historię. Później wracałam, ale znowu po 10 stron może i usypiałam przy niej. Nie miałam zbyt dużej motywacji, żeby czytać dalej, ale w końcu zmusiłam się i udało mi się ją skończyć. Jednak do końca nie byłam jakoś szczególnie zainteresowana losami wilków. Może po prostu to nie mój temat.

Książka dla miłośników zwierząt i nie tylko. Okazuje się że nie tylko w Polsce dobrzy ludzie starają się chronić populację wilków. Autor na przykładzie Wilczycy Szóstki i jej watahy przybliża kulisy przywracania populacji wilków w Parku Narodowym Yellowstone. Nie miałem pojęcia że żyła tak znana przedstawicielka tego gatunku, którą śledziły w social mediach tysiące fanów. Choć jej błyskotliwą karierę przerwał pewien amerykański myśliwy to autorowi udało się ukazać piękno tych zwierząt. Szczegółowe opisy wilczego zachowania, naturalny krajobraz i ludzka żądza zabijania to główne myśli przewodnie tej książki, a jej końcówka ściska za serce. Polecam.

Dzika, nieokiełznana i piękna, choć czasem bezbronna Matka Natura potrzebuje nieraz odrobiny pomocy.
Właśnie o tym jest ta książka: o człowieku , który myśli, że jest panem i władcą wszystkiego, że tylko on ma prawo do życia. Wilczyca jest niezwykłą książką o jednym z najważniejszych sukcesów obrońców przyrody w Stanach Zjednoczonych, o temacie, który i nam powinien być bliski- przywróceniu populacji wilka. Dzięki autorowi przenosimy się do Parku Narodowego Yellowstone, gdzie poznajemy niezwykłe wilki, w tym charyzmatyczną Szóstkę. Autor ukazuje nam ją z perspektyw dwóch nurtów- obrońców i przeciwników. Jedni widzą w niej fascynującą, inteligentną przywódczynię i wojowniczkę, drudzy niebezpieczne zwierzę do odstrzału. Rozmowy z obiema stronami konfliktu, materiały sądowe i prasowe stają się tłem dla naszych własnych przemyśleń o losy wilków i nie tylko. O losy całej natury i cywilizacji. O to gdzie jest granica, której nie powinniśmy przekraczać.
Uważam, że książka jest ważna również dla nas, bo choć wilki są u nas pod ochroną to jednak wielu się z tym nie zgadza i dąży do ich eliminacji z własnej okolicy.

Książka jako rodzaj zupełnie nowy jak dla mnie. Postać pamiętnika, opisu życia wilków a w szczególności wyjątkowej Szóstki. Autor opisuje życie wilków w Yellowstone, ich codzienne trudny, schematy zachowań, korelacji z innymi zwierzętami. Życie w czasie gdy wilki były pod ochroną a następnie wyjęte spod niej. Pozycję uważam za ciekawą, wartą przeczytania dla miłośników dzikiej przyrody.

Jeśli kochasz przyrodę i lubisz opowieści o zwierzętach to dobra pozycja. Pokazuje miłośników ale też przeciwników przywrócenia populacji wilka w Parku Narodowym Yellowstone. Jedyny minus jak dla mnie to troszkę za dużo rozpisywania o polityce i sądowych bataliach.

Pomimo tego, że dość chaotycznie napisana - czytało się super. Temat bardzo porywający!

Książka mnie nie porwała. Trzeba przyznać, że jest rzetelna, jednak sposób narracji dla mnie mało ciekawy. Nie spełniła moich oczekiwań.

• Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania