Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit

Okładka książki Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit Margit Kossobudzka
Okładka książki Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit
Margit Kossobudzka Wydawnictwo: Agora popularnonaukowa
popularnonaukowa
Agora
2018-08-29
2018-08-29
zdrowie mikrobiom jelitowy jelita mikrobiota flora jelitowa

Okładka książki Broń się! Jak dbać o swoją odporność Margit Kossobudzka, Katarzyna Staszak
Broń się! Jak ... Margit Kossobudzka,...
Okładka książki Jak dobrze żyć z cukrzycą Margit Kossobudzka, Wojciech Moskal, Ewa Tomkowska, Judyta Watoła
Jak dobrze żyć... Margit Kossobudzka,...

"(...) już w jelitach płodu pojawiają się jakieś mikroorganizmy, można je też odnaleźć w płynie owodniowym"

To dopiero początek, ponieważ niezwykle ważne jest to, w jaki sposób i w jakich warunkach sanitarnych młody człowiek przychodzi na świat. Dalej możemy dowiedzieć się o ogromnym znaczeniu okresu od poczęcia do ok. drugiego-trzeciego roku życia dziecka. Jeśli ktoś poczuje się zniechęcony, że będzie o dzieciach, to od razu uspokajam - to taki chronologiczny wstęp, od którego po prostu nie sposób nie zacząć z uwagi na ogromne znaczenie tego czasu dla dalszego życia człowieka.

"Człowiek na bakterie" Margit Kossobudzkiej zawiera mnóstwo interesujących rzeczy, a wszystko to powstało w oparciu o dialogi z kilkunastoma ekspertami: dietetyczką, dermatologami, farmakologiem, gastroenterologiem, ginekologiem, immunologami, pediatrami, psychodietetykiem i psychologiem. Skarbnica wiedzy normalnie!

Książka jest napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, a nawiązania do licznych badań rozbudzają ciekawość i są dla bardziej wnikliwych czytelników inspiracją do zgłębiania poszczególnych tematów i zagadnień.

Moim zdaniem ta publikacja zasługuje na uwagę czytelników, ponieważ sporo z nas mierzy się na co dzień z różnymi dolegliwościami. Często nie mamy wiedzy, że nawet drobne zmiany przyzwyczajeń czy nawyków żywieniowych mają spore znaczenie dla naszej kondycji.

Być może niektórych odstraszy nazewnictwo, ponieważ poszczególne gatunki bakterii zostały wyróżnione i wyeksponowane, ale ja to uważam za plus w przypadku tek książki, ponieważ bez tego, treści byłyby zbyt ogólne i nie do końca pomocne. Zwracam na to uwagę, ponieważ zapoznałam się z kilkoma przykładowymi recenzjami czy opiniami i było tam, że pojawiające się słownictwo jest niezrozumiałe. Ja się z tym nie zgadzam, ponieważ autorka w naprawdę prosty sposób wyjaśniała trudniejsze pojęcia, a nazw gatunkowych bakterii po prostu nie da się przełożyć na polski ;) Za minus natomiast uznaję nawiązanie do prezentacji, której nie przedstawiono w książce.

Czego można się spodziewać po tej publikacji? Tego nie da się krótko streścić, ponieważ jest trochę o potwierdzonych badaniach naukowych, o takich, które są w trakcie, ale i o pomysłach dość kontrowersyjnych, na które obecnie nie ma zgody ze względów bioetycznych. Można znaleźć sporo podpowiedzi, jak dbać o swój organizm - co mu sprzyja oraz czego unikać. Liczne ciekawostki i nawiązania do konkretnych sytuacji z życia codziennego sprawiają, że lektura wciąga, ale przede wszystkim jest pożyteczna - można naprawdę dużo dowiedzieć się na temat sposobu funkcjonowania organizmu oraz wpływu prozaicznych czynności na stan naszego zdrowia (nie tylko fizycznego, ale i psychicznego). Jest też sporo cennych informacji odnośnie konkretnych chorób układu pokarmowego, ale i w odniesieniu np. do układu oddechowego czy odpornościowego. Można poczytać o autyzmie i depresji, ale również o nowotworach i chemioterapii.

Wiedzieliście, że grzebanie w ogródku działa jak antydepresant? Jeśli jesteście ciekawi dlaczego, zachęcam do lektury ;)

Napisana jest ona w formie wywiadów ze specjalistami z dziedziny różnych nauk medycznych. To któraś już z kolei przeczytana przeze lektura na ten temat, mimo to zdziwiłam się ilością nowych dla mnie informacji zawartych w tej pozycji.

Do zalet książki można zaliczyć fakt, że jest to zbiór rozmów z lekarzami o różnych profesjach, dzięki czemu zyskujemy spojrzenie z wielu perspektyw na naszą mikrobiotę.

Minusem jest specjalistyczny język w niektórych rozmowach, co utrudnia odbiór zwykłemu czytelnikowi. Nie spodobało mi się też, że badania zawarte w książce nie mają źródła, co kwestionuje ich wiarygodność

Polecam. Wreszcie konkrety.

Polecam. Wreszcie konkrety.

Znużyła i rozczarowała mnie ta książka, przypomina bardzo, bardzo długi kącik zdrowia w jakimś czasopiśmie kobiecym. Mnóstwo informacji, z których nie płyną konkretne wnioski. Treść przeplatana jest okienkami w stylu "czy wiesz że", umieszczonymi przypadkowo na stronach, utrudniającymi płynne czytanie. Streszczenie dla chcących przeczytać tę pozycję: mikroflora wpływa prawie na wszystko, ale prawie nic o tym wiadomo.

Książka bardzo wciągająca jeżeli potraktujemy ją jako popularnonaukową a nie podręcznik z dietetyki. Całkowicie zmienia spojrzenie na nasze odżywianie i jest próbą wytłumaczenia mody na powrót do natury.

Książka naprawdę dobrze się zaczyna i zapewnia sporo wartościowych nowin z zakresu zależności rządzących mikrobiotą, jednakże od połowy trudno nie odnieść wrażenia konstrukcji stworzonej po łebkach. Ot taka pogawędka z kilkoma naukowcami, bez odniesień literaturowych do przytaczanych przez nich faktów.

Kolejny poradnik dotyczący funkcjonowania jelit, ich mikrobiomu na polskim rynku nie mógł nie wpaść w moje ręce. Poprzeczka była już zawieszona na pewnym poziomie, więc i od tej książki oczekiwałam czegoś więcej, tymczasem... Nie dostałam nic konkretnego.

Cała ta pozycja opiera się na wywiadzie z lekarzami poszczególnych specjalizacji, którzy w odniesieniu do chorób mówią, jakie bakterie za ów choroby odpowiadają. Jest dużo informacji na temat bakterii u noworodków, dużo łacińskich nazw, sporo też terminów medycznych.

Czy książka skupia się na faktycznie na mikrobiocie jelit? Nie. Czy hasło, które zostało umieszczone na głównej stronie - jak czerpać energię z jelit - jest w jakikolwiek sposób rozwinięte? Nie. Nadal czytelnik tego nie wie.

Jedyne, w czym ta książka mi pomogła, to poznanie kilku nazw szczepów bakterii, które mogłam wykorzystać na kolokwium, ale myślę, że to zbyt mało, by móc postawić jej wyższą ocenę.

W sklepach znajdziemy zdecydowanie ciekawsze książki na omawiany temat i zdecydowanie bardziej przystępne dla każdego typu odbiorcy.

Tej raczej bym nie polecała, niestety.

Świat mikrobów, nie jest tak zero-jedynkowy jak się zdaje. Może leczyć, może szkodzić, może dawać kopa, lub rozkładać na łopatki. Ten jelitowy mikrobiom właśnie wdał się na salony naukowych fascynacji.

Bardzo ogólne, nie dowiedziałem się jak czerpać energię i zdrowie z jelit ;)

Bardzo ogólne, nie dowiedziałem się jak czerpać energię i zdrowie z jelit ;)

Są miejsca w książce, które czyta się dobrze - wiedza podana prostym językiem bez zbędnego nazewnictwa medycznego. Ale są też takie, z których niewiele wiadomo, jeśli nie jest się medykiem lub mikrobiologiem.

• Popularnonaukowe
  • Medycyna
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit