Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit

Wydawnictwo: Agora SA
zdrowie, mikrobiom jelitowy, jelita
LubimyCzytać

„Jesteś bardziej bakterią niż człowiekiem”, „Mikroby nadchodzą”, „Bakterie rządzą naszymi myślami”, „Twój drugi mózg”. Nagłówki artykułów na temat bakterii żyjących w organizmie człowieka mówią same za siebie. Jesteśmy zafascynowani drobnoustrojami zasiedlającymi organizm ludzki – z jednej strony odczuwając lęk jak przed „Obcym”, z drugiej ciekawość. Trudno się temu dziwić, ponieważ coraz...

Nagłówki artykułów na temat bakterii żyjących w organizmie człowieka mówią same za siebie. Jesteśmy zafascynowani drobnoustrojami zasiedlającymi organizm ludzki – z jednej strony odczuwając lęk jak przed „Obcym”, z drugiej ciekawość. Trudno się temu dziwić, ponieważ coraz większa jest świadomość, w jak dużym stopniu od równowagi pomiędzy korzystnymi i szkodliwymi drobnoustrojami zależy nasze zdrowie – odporność, samopoczucie, masa ciała, występowanie chorób przewlekłych.

Czym jest mikrobiom jelitowy? Czy nami rządzi? Kiedy może nam pomóc zachować zdrowie, a kiedy zaszkodzić? Czy ludzie różnią się między sobą florą jelitową? Dlaczego i jakie to ma konsekwencje?

Niniejsza książka, stworzona wraz z najwyższej klasy specjalistami w dziedzinie wiedzy o zdrowiu i chorobach naszych jelit, jest pierwszą polską odpowiedzią na lawinowo wzrastające zainteresowanie tym tematem. Jest to przystępnie podana, praktyczna wiedza, którą każdy z nas może zastosować, by żyć lepiej i zdrowiej.

źródło opisu: Agora, 2018

źródło okładki: materiały wydawnictwa

nuneja | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Rzetelna i bardzo interesująca, a co najważniejsze napisana przystępnym dla każdego językiem. Specjaliści omawiają jak dbać o mikrobiotę jelitową, ale przede wszystkim wielokrotnie na różnych przykładach tłumaczą dlaczego jest tak bardzo istotna. Warto przeczytać, bo całkowicie zmienia sposób myslenia o jedzeniu. Przypadła mi forma wywiadów z lekarzami. Informacje można sobie dawkować. :)

BoguśCzyta | 2018-09-14

Kupiłem żonie, która szybko przekonała mnie, że także chcę przeczytać. Bardzo ciekawa pozycja, dzięki tej książce uświadomiłem sobie o co chodzi z tą naszą "dobrą" florą bakteryjną oraz jak w codzienności pomóc naszym sojuszniczym bakteriom prawidłowo funkcjonować. Nie będę tutaj spoilerować, bo stracicie cały fun z czytania, ale sięgnijcie po tą książkę, zmienia światopogląd.

Dominik | 2018-09-10

Interesująca książka, zawiera najnowsze wyniki badań nad ludzkimi bakteriami, ogrom ciekawostek sprawia, że zatracasz się w lekturze chcąc pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Przystępny język oraz forma dialogu z naukowcami także pomaga przebrnąć czasem przez skomplikowane nazewnictwo poszczególnych komórek i receptorów naszego organizmu. Warto przeczytać.

Zofia Jachymek | 2018-09-14

Bardzo dobra pozycja, pokazuje niedowiarkom jak istotna jest nasza flora bakteryjna. Jak dbać o nasze bakterie a czego na pewno nie robić. Poza tym zawiera wiele ciekawostek oraz faktów naukowych.

Dariusz | 2018-09-24

myślałem, że to kolejny gniot podrzucony przez żonę, ale myliłem się:) Czy zdecydowałbym się na "przeszczep kupy" kiedyś odpowiedziałbym "nigdy", teraz po przeczytaniu książki i przeanalizowaniu faktów moja odpowiedź brzmi "TAK". Od dawna lubuję się w pogłębianiu wiedzy na temat ludzkiego organizmu i ta pozycja zdecydowanie jest w kręgu moich zainteresowań. Szczególnie polecam osobom dbającym przesadnie o czystość.

Marta_Jakubiak | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Książkę pochłonęłam w jeden wieczór, wiele ciekawych informacji popartych naukowymi badaniami. Zmienia sposób myślenie o żywieniu, ale także sposobie życia!
gorąco polecam

Asia | 2018-09-19