Insulinooporność. Zdrowa dieta i zdrowe życie

Okładka książki Insulinooporność. Zdrowa dieta i zdrowe życie Dominika Musiałowska
Okładka książki Insulinooporność. Zdrowa dieta i zdrowe życie
Dominika Musiałowska Wydawnictwo: Feeria zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Feeria
2017-09-27
2017-09-27
insulinoporność cukrzyca

Zapowiadało się tak dobrze...
Po książkę sięgnęłam z ciekawości i z podejściem "jaka tam teoria tym razem". Insulinooporność to temat rzeka i mam wrażenie, że każdy ma własną teorię jak ją leczyć. To jest po prostu słabo zbadane zagadnienie.
Autorka była współautorką kilku książek kulinarnych, w których znajdują się wstępy teoretyczne, więc mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać. Pierwszą czerwoną flagą było to, że autorka zaczęła historię od swojego przypadku. Jak dla mnie to słaba próba uwierzytelnienia swojej wiedzy, ale OK. Dalej było tylko gorzej. O ile początek książki miał jeszcze coś wspólnego z neutralnym udzielaniem rad, to pod koniec czytałam już poradnik z rygorystycznym podejściem. Cały pierwszy rozdział to, z punktu widzenia całości, bajdurzenie o tym, jak należy być wyrozumiałym dla siebie, nie karać się i nie samobiczować za odstępstwa od diety. Oczywiście, dieta też ma być wprowadzona powoli i nie wykluczająca... A potem czym dalej tym okazuje się, że dieta ma być mocno wykluczająca produkty, a dodatkowo nie wolno robić odstępstw, trzeba zawsze i wszędzie być na diecie.
Jak dla mnie bardzo słaba książka. Na pewno nie obiektywna. Mocno uproszczona i nie chciałabym na nią trafić jako człowiek od razu po diagnozie, bo udziela bardzo wybiórczych informacji. Nie polecam, jak dla mnie całkowicie zmarnowany czas na jej czytanie. Dodatkowo, irytowało mnie, że niby zdrowy styl życia, ale dieta to świętość - zrobisz odstępstwo na tydzień to będziesz mieć miesiąc problemów. No nie, to tak nie działa...

Zapowiadało się tak dobrze...

Po książkę sięgnęłam po diagnozie insulinooporności, w zasadzie nawet tego samego dnia. W książce znajdziemy kilka przepisów, troszkę wypowiedzi innych pacjentów oraz dużo wsparcia od Pani Dominiki. Po przeczytaniu tej książki napewno pacjent poczuje się troszkę spokojniejszy. :)

Insulinooporność jako choroba nie objawiła się w ostatnim czasie, tak jak często ostatnio diagnozowana choroba hashimoto - lekarze często nie potrafili jej wyodrębnić jako jednostki chorobowej, bądź uważali za nowomodną fanaberię osoby z nadwagą, która nie chce się sama przed sobą przyznać do cukrzycy bądź zwyczajnie obżarstwa. Poradnik pani Dominiki jest jedną z niewielu pozycji na polskim rynku traktująca w całości o tej chorobie, pokazująca, że można z nią żyć i w miarę normalnie się odżywiać, nie podaje na tacy złotego środka do jej przezwyciężenia, ale daje nadzieję, że da się z nią poradzić. Potrzeba dużo samozaparcia do wdrożenia chociażby połowy z rad pani Dominiki, ale myślę, że warto przynajmniej spróbować. Książkę czyta się łatwo, jest napisana łatwym do zrozumienia, a nie medycznym językiem, zawiera przepisy na różne dania i przede wszystkim historie ludzi/pacjentów, którzy osobiście bądź przez członka najbliższej rodziny zetknęli się z tą chorobą. Polecam :)

Jako książka opisująca zagadnienia w sposób najbardziej rzetelny, naukowy, powyższe dzieło niespecjalnie wpisuje się w te ramy. Jednak uważam, że to najlepsza możliwa pozycja na start z insulinoopornością.

Przede wszystkim opiera się ona na opowieściach, które moim zdaniem tak naprawdę najlepiej docierają do odbiorcy. Ta książka sprawia wrażenie takiej osobistej podróży, która ma pomóc innym. Dodatkowo pojawia się wiele porad opartych na doświadczeniach autorki. Sporadycznie można też znaleźć opinie specjalistów, co sprawia, że nie jest to tak do końca pamiętnik.

Mimo, że w sprawie suchych faktów nie do końca można traktować "poradnik" poważnie, to ja osobiście polecam jako pierwszą książkę w walce z tym schorzeniem, a już tym bardziej, jeśli ktoś tylko chce zapoznać się z odczuciami osób dotkniętych takim problemem.

Autorka podzieliła książkę na 3 części. Pierwsza dotyczy szerokiej diagnostyki w kierunku insulinooporności. Jak sama zaznacza, nie jest to tylko zburzenie endokrynologiczne, ale także ginekologiczne. Ponadto powinno się także odbyć konsultacje u dietetyka, trenera personalnego, a także konsultację z doświadczonym psychologiem.
Druga część książki obejmuje zagadnienia życia codziennego osób dotkniętych insulinoopornością. Autorka pomyślała o wielu aspektach i oprócz podzielenia szię przepisem, jak przetrwać np rodzinne święta, podsuwa mam także gotowe plany reningowe czy przykładowy jadłospis - w wersji "tradycyjnej" i vegan.
W części trzeciej zawarte są praktyczne wskazówki dla rodziców dzieci zagrożonych wystąpieniem insulinooporności. Jak podkreśla autorka, ważna jest profilaktyka nie tylko dzieci ale całej rodziny. Eliminacja cukru, higieniczny tryb życia czy odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu wpłyną z korzyścią na zdrowie wszystkich domowników.
W ostatnim rozdziale Dominika Musiałowska zebrała motywujące historie z życia osób dotkniętych problemem insulinooporności. Są one świadectwem tego, że prawidłowa diagnostyka, odpowiednie leczenie i konsekwentna zmiana stylu życia przyczyniają się do znaczącej poprawy samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Autorka posługuje się przystępnym i zrozumiałym dla czytelnika językiem.

Podsumowując
Książka dobra zarówno dla osób które stawiają pierwsze kroki w walce z insulinoopornoscią, jak i dla tych które po drodze gdzieś się zagubiły i potrzebują żeby ktoś znowu pokazał im w którym kierunku powinny podążać

Druga część książki obejmuje zagadnienia życia...

Jak dla mnie bomba. Jak dowiedziałam się, że mam insulinooporność zaczęłam szukać więcej informacji w internecie - niestety sensownych treści było bardzo mało. Aż trafiłam na tę książkę. Wiele wyjaśnia, pokazuje co warto zmienić w swoim życiu oraz jak uczyć dzieci zdrowego stylu życia. Polecam każdemu z czystym sumieniem - i tym co mają problem, ale również tym, którzy pragną temu zapobiec

Od dawna już szukam rzetelnej książki na temat problemu insulinooporności. Kolejny raz klapa. Osobiste doświadczenia autorki mało mnie przekonują bo każdy człowiek jest inny i to co dobre dla jednego nie koniecznie przyda się drugiemu.
Dużo prywaty mało konkretów. Nie odkryłam w tej książce nic co by mnie gdzieś zaprowadziło i dało do myślenia.
Ale teraz widać taka moda na ekshibicjonizm jak to dieta zmieniła moje życie, jak to pięknie schudłam jedząc dwa liście sałaty i jak pozytywne myślenie świetnie wpływa na cerę.

Ale teraz widać taka moda...

Książka dobrze przedstawia temat insulinooporności. Jako osoba bez wiedzy na ten temat, jestem usatysfakcjonowana podejściem autorki do tematu oraz jego zaprezentowaniem.
Na plus wypowiedzi ekspertów oraz czytelników.
Niestety jestem zawiedziona dużą powtarzalnością treści. W pewnych momentach czułam, że autorka traci mój czas i celowo namnaża strony. Kolejny aspekt, który nie umknął mojej uwadze to powielanie mitu na temat nawyków, jakoby wystarczy 21 dni do ich wyrobienia, co jest absolutną nieprawdą i zostało to już podważone długo przed publikacją tej pozycji. Moje niezadowolenie wzbudziły również informacje wzajemnie się wykluczające: na jednej stronie czekolada min. 70% kakao, na innej min. 75-80%, a także informowanie że kłamstewka są ok - jeśli nie chcemy komuś mówić, że mamy insulinooporność powiedzmy, że to alergia - No i tu się nie zgodzę. Jeśli nie chcemy mówić, to nie mówmy.
Podsumowując, jeśli nie wiesz nic na temat insulinooporności lub twoja wiedza na jej temat jest znikoma, warto sięgnąć po tę książkę bo dowiesz się z niej wielu ciekawych informacji. Przed zakupem zerknij na spis treści i zastanów się czy odpowiada temu czego szukasz.

Na plus wypowiedzi ekspertów oraz czytelników.

“Insulinooporność zmieniła moje życie. Gdyby nie ona i jej hipoglikemiczne objawy, pewnie dalej żyłabym w autodestrukcyjnym świecie przepełnionym cukrem, chemią, dymem tytoniowym, kolorowymi drinkami i toksycznymi ludźmi”
“Insulinooporność to stan obniżonej wrażliwości tkanek na działanie insuliny, która jest odpowiedzialna m.in. za regulowanie stężeń glukozy”
Brzmi strasznie, prawda? Też byłam przerażona ale trafiłam na tę cudowną książkę. “Insulinooporność zdrowa dieta i zdrowe życie” tłumaczy czym jest insulinooporność (io),pokazuje, że życie z nią i ograniczeniami żywieniowymi nie jest wcale takie trudne jak się wydaje.
Już prawie dwa lata wiem, że mam insulinooporność. Pamiętam, dzień diagnozy, po wizycie u endo byłam przerażona. Wiedziałam, że moje życie się zmieni. Pierwsze kroki skierowałam do empiku i właśnie wtedy kupiłam tę książkę i jeszcze jedną z przepisami. Później poszłam ostatni raz do McDonalda i jedząc wrapa ze łzami w oczach zaczęłam czytać. Na samym początku Dominika Musiałowska przedstawia swoją historię, odnalazłam w niej siebie, swoje objawy i problemy. Nie myślałam, że kiedykolwiek powiem o jakiejś książce, że zmieniła moje życie, a ta właśnie to zrobiła. Po dwóch latach wróciłam do niej. “Insulinooporność zdrowa dieta i zdrowe życie” wskazała mi drogę, mogę śmiało powiedzieć, że uratowała mi życie. Polecam ją wszystkim, którzy pytają się mnie o insulinooporność. Autorka w bardzo prosty sposób tłumaczy jak powinniśmy zmienić swoje życie i zawalczyć o swoje zdrowie. Dużym plusem są historie osób, które również mają io, pokazują one, że nie jesteśmy w tym sami. Bardzo polecam tę książkę wszystkim, którzy mają io ale i tym, którzy dostali diagnozę i się jej boją. Głowa do góry, nie jesteśmy w tym sami ;). A Dominika wspaniale nam pomaga!
A tak od siebie powiem wam jeszcze, że insulinooporność nic mi nie zabrała (no chyba że to ok. 40 kg, ale nad tym płakać nie będę). Insulinooporność dała mi nowe życie, pewność siebie i akceptację. Są ograniczenia żywieniowe, ale do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić i nauczyć. Wcale nie tęsknię za jedzeniem, które ma w sobie więcej chemii niż czegokolwiek innego. Zawalczyła o siebie, ty też spróbuj, bo warto!

“Szacuje się, że problem może dotyczyć co drugiej dorosłej osoby żyjącej w Polsce”

Brzmi...

Jako dietetyk mogę powiedzieć, że dla kogoś zajmującego się zawodowo dietą i żywieniem ta książka raczej nie wniesie nic nowego w kwestii wiedzy, ewentualnie pomoże sobie usystematyzować pewne rzeczy albo pozwoli na ułożenie wiedzy w prosty do przekazania pacjentowi sposób. Natomiast uważam, że to dobra pozycja dla osób, które zmagają się z insulinoopornością i szukają poradnika, który pomoże im zrozumieć to zagadnienie, wytłumaczy wiele kwestii w przystępny sposób napisany prostym językiem, a także pomoże spojrzeć holistyczne, że nie tylko dieta ma znaczenie w leczeniu IO, cukrzycy lub/i otyłości.

• Dietetyka
  • Zdrowie