Siła

2018-05-09
2018-05-09
2016-10-27
Małgorzata Glasenapp
antyutopia feminizm kobieta literatura angielska manipulacja przemoc reżim terror walka o władzę
Inne

Okładka książki Panna Marple. 12 nowych historii Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffiths, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware
Panna Marple. ... Naomi Alderman, Lei...
Okładka książki Doctor Who: Thirteen Doctors 13 Stories Naomi Alderman, Holly Black, Malorie Blackman, Eoin Colfer, Neil Gaiman, Charlie Higson, Derek Landy, Richelle Mead, Patrick Ness, Philip Reeve, Alex Scarrow, Michael Scott, Marcus Sedgwick
Doctor Who: Th... Naomi Alderman, Hol...
Okładka książki Zombies, Run! Naomi Alderman, Six To Start
Zombies, Run! Naomi Alderman, Six...

Mamy tę siłę!

Czyta się szybko, ale też mnie osobiście drażni ilość wulgaryzmów i przemocy, wokół której się kręci powieść. Wątki dla mnie ciekawe stanowią tło dla tych mniej ciekawych. Sam pomysł dobry stąd ocena nie taka niska.

Książkę czytalam na raty i tak też ją ocenię. Mocny początek z fajnym pomyslem, intrygujacy środek ktory jednak z biegiem czasu stawal sie dosc chaotyczny i mozolny. Niezla koncowka z moralem. Ciekawa pozycja do przeczytania. Podczas lektury towarzyszyło mi wiele rozmyslan nad obrazem kobiet w literaturze

Lektura wciąga, czyta się szybko i przyjemnie, choć po jakimś czaie staje się nierówna i w pewnym stopniu powtarzalna. Spodziewałam się sporego ładunku emocjonalnego, niestety musiałam obejść się smakiem.
Mimo wszystko jest to książka, której warto poświęcić trochę czasu.

Mimo wszystko jest to książka, której warto poświęcić trochę czasu.

Bardzo rzadko zdarza mi się porzucić książkę, bez doczytania jej - choćby po łebkach - a tu zrobiłam to bez cienia żalu. Czas poświęcony tej pozycji jest niestety stracony. "Siła" nie czyta się ani technicznie (bo dla mnie napisana jest niestrawnie, pełna powtórzeń, nudna stylistycznie),ani wbrew pozorom tematycznie. Męcząca opowieść, która wydawała mi się przez moment pozycją dla nastolatek, ale nie ma w niej tej łatwości w czytaniu, tego zestawu cech, który sprawia, że można ją połknąć w jedno popołudnie. Nie polecam, można w tym czasie sięgnąć po ambitniejsze lub bardziej rozrywkowe lektury.

Ha, zaskoczyła mnie autorka i książka też.
Miałam oczywiście naiwną nadzieję, że świat, w którym kobiety mają więcej siły, będzie wyglądał inaczej itd., itp. I mogę ją sobie mieć nadal, bo kto bogatemu zabroni, prawdaż (i nie, to nie jest spoiler - jeśli książka ma tytuł "Siła").
Rozważania, jak będzie lub jak mógłby wyglądać świat, gdyby coś gdzieś poszło jakoś inaczej, to chyba niewyczerpywalne źródło pomysłów. Wykonania wychodzą różnie - to konkretne mnie trzymało w zaciekawieniu właściwie do końca, więc nie będę marudzić.

A najbardziej podoba mi klamra konstrukcyjna. I puenta. Głównie dlatego, że wydaje mi się ciekawym spojrzeniem na kwestię bardzo szeroko rozumianego mecenatu.

Ha, zaskoczyła mnie autorka i książka też.

Po lekturze „Opowieści podręcznej” szukałam czegoś w podobnym klimacie. Do tej pozycji zachęciła mnie notka od Margaretka Atwood na tylnej okładce. Pomysł na wątek ciekawy, jednak nie starczyl na cała książkę. Nie przebrnęłam, zostawiłam w połowie, co czynie bardzo rzadko. Niestety nie dorównuje mistrzyni.

Po opiniach krążących po Internecie, spodziewałam się w tej książce czegoś innego. Czegoś bardziej radykalnego, czegoś, co podczas czytania często będzie skłaniało do przemyśleń, może szokowało a może wbijało w poczucie beznadziei. Spodziewałam się większej ilości metafor i odzwierciedlen rzeczywistości, otrzymałam delikatne sci-fi.
Konkretniej, spodziewałam się prawdziwie matraiarchalnego świata, gdzie kobiety będą prawdziwie od samego początku trzymały władzę nad mężczyznami, a dostałam.. hm świat, w którym kobiety dalej muszą ciągle walczyć, a patriarchat i wstyd nierzadko nadal żyje w ich głowach. Dla mnie była za mało odważna. Mimo to uważam, że jest warta przeczytania i ważna, miło było poczuć, że czasem jeden zmieniony element kobiecego ciała pozwalałby na uniknięcie wielu przykrych sytuacji.

Konkretniej, spodziewałam się prawdziwie...

Stracony czas, pierwsza połowa mega nudna i chaotyczna, druga jeszcze w miarę do przełknięcia. Końcówka rozczarowuje. Tak samo zresztą jak język i styl. Chaos i ogólny bezsens. Jedyny wniosek, jaki nasuwa się po tej lekturze, to taki, aby nie sięgać już więcej po pozycje tej autorki. Nie róbcie sobie tego, nie czytajcie "Siły".

Po podniecającym wstępie, przyszło szybkie rozczarowanie.

Po podniecającym wstępie, przyszło szybkie rozczarowanie.

No nie wiem. Jakie zupełnie mi ta książka nie podeszła. Nie czuję żadnego klimatu. Nie potrafię nawiązać więzi z bohaterami. Książkę odbieram jako jeden wielki bałagan i chaos.

Ktoś, gdzieś, coś, nagle. Za moment coś zupełnie innego. Przeskok. Akcja. Cięcie. Strzęp. Być może taki sposób pisania miał jakoś zobrazować, to co się dzieje. Nagłe, szybkie błyski, przeskok iskry, wyładowania elektryczne. Dynamika...

Być może taki właśnie był zamysł autorki. Mnie on jednak zupełnie nie przekonał. O ile sam temat, główny motyw, jest jeszcze całkiem ciekawy i umożliwiający intrygujące przetworzenie, o tyle forma tego przetworzenia nie trafia do mnie w najmniejszym stopniu.

Nie twierdzę, że jest to kiepska książka. Chcę jedynie powiedzieć, że nie trafia ona w mój gust, co w żadnym razie nie oznacza, że dla kogoś innego "Siła" może okazać się niezwykle interesującą lekturą w specyficzny sposób poruszającą ważny problem dyskryminacji ze względu na płeć.

Naomi Alderman Siła Zobacz więcej