Nieposłuszeństwo

Wydawnictwo: Marginesy
Disobedience
literatura piękna
Ag2S

Ronit jest doradczynią finansową, mieszka w Nowym Jorku. Kiedy umiera jej ojciec, szanowany rabin, nie może dłużej uciekać od przeszłości i wraca do ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie, gdzie dorastała. W rodzinnych stronach czuje się wyobcowana. Jej ojciec na swego następcę wybrał Dovida. A Dovid ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu...

W rodzinnych stronach czuje się wyobcowana. Jej ojciec na swego następcę wybrał Dovida. A Dovid ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu tożsamości seksualnej. Teraz jednak dzieli je przepaść.

W powieści przeplatają się dwa głosy. Jeden z nich to narracja Ronit, bezpośredniej i zadziornej czarnej owcy, która wyrwała się z konserwatywnej rodziny. Drugi mógłby należeć do Esti – pokornej, pogodzonej ze swoim losem, starającej się sprostać oczekiwaniom i w tradycji odnaleźć spełnienie. Opowieść o żydowskich zwyczajach staje się pretekstem do rozważań o sprawach uniwersalnych: słowie i milczeniu, wolności i obowiązku, buncie i pokorze, szczęściu i miłości, wreszcie – o religijności. Alderman unika jednak społecznych i psychologicznych uproszczeń. Nieposłuszeństwo to głos sprzeciwu wobec każdej ortodoksji, ale obrona świadomości religijnej.

To powieść o zderzeniu tradycyjnej religijności ze współczesnym światem, seksualności z duchowością, indywidualnych pragnień z wymaganiami społeczności, w której się żyje, i przykazaniami Boga, w którego się wierzy. O znaczeniu zmiany i o jej konsekwencjach. A także o nieposłuszeństwie, które tę zmianę napędza.

W 2017 roku zekranizował ją Sebastian Lelio, a w rolach głównych wystąpiły Rachel Weisz i Rachel McAdams.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

rumun_żuraf | 2019-07-15

Wszyscy:
Błogosławiony jesteś, Ha- Szem, Boże nasz, Królu wszechświata, że nie uczyniłeś mnie niewolnikiem.
Mężczyźni:
Błogosławiony jesteś, Ha- Szem, Boże nasz, Królu wszechświata, że nie uczyniłeś mnie kobietą.
Kobiety:
Błogosławiony jesteś, Ha- Szem, Boże nasz, Królu wszechświata, że uczyniłeś mnie zgodnie ze swoją wolą.

(Fragment błogosławieństwa z szacharitu)

Religia jako źródło cierpień i wyjątkowo opresyjny system oraz chęć wyrwania się z tej matni na dobre, na niedobre i na miłość boską to tematy wałkowane w literaturze w tę i we w tę. „Nieposłuszeństwem” Naomi Alderman posunęła się o krok dalej i tym samym wyprzedziła konkurencję- miłość lesbijską postanowiła zderzyć z ortodoksyjną religią żydowską posiłkując się i reinterpretując historię biblijnego trójkąta w osobach Dawida, Jonatana i jego siostry Mikal. Dzieje się! Jest duszno i raczej na smutno, ale nie stronniczo. Dominujący kolor to szary. Duży plus za pokaźnych rozmiarów wkładkę kulturową wplecioną sprawnie w...

LoboBathory | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Gdybym czytała to w wieku czternastu lat, byłabym zachwycona. Teraz po prostu mi się podobało. Co jest dobre w powieści: dużo wykładni judaistycznej mitologii wpasowanej w rozważania bohaterów. Narracja oddaje punkty widzenia trzech bohaterów: Ronnit, której ojciec, rabin, właśnie zmarł, przez co wraca do społeczności ortodoksyjnych londyńskich Żydów, jej kuzyna Dovida, którego ta sama społeczność naznaczyła na spadkobiercę wuja, a on sam nie ma takich ambicji, oraz Esti, ich przyjaciółki z dzieciństwa, żony Dovida, byłej kochanki Ronnit. Teoretycznie to powinien być tradycyjny trójkąt, z tym wyjątkiem, że to żona zdradza męża z kobietą, co jest pewnym odstępstwem od schematu, ale powieść w żadnym momencie nie idzie w tym kierunku. Zadziwiające jest trójkątne porozumienie bohaterów, którzy akceptują ten dziwny stan rzeczy i swoje wzajemne uczucia, i pożądanie. Najbardziej ze wszystkich zmaga się Ronnit. Pozornie wyzwoliła się z konwencji ortodoksyjnej religii, ale poddała się innym...

Natala | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Ronit prowadzi bardzo zadziorną, ironiczną i satyryczną narrację. Fragmenty książki, przez które prowadzi nas główna bohaterka, są o wiele lepsze od tych prowadzonych narracją trzecioosobową.

Czasem zabawna, mometami poważna i zdystansowana, a chwilami bezradna i po prostu smutna - przegrana, a przez to dobitnie prawdziwa, przecież każdy z nas bywa różny.

Książka przedstawia nam mały, ale bardzo intensywny kawałek życia Ronit. W tej krótkiej i lekkiej książeczce dostajemy dosyć ogólny, ale ciekawy zarys kultury żydowskiej - obyczajów i życia codziennego, który zachęca do pogrzebania głębiej, chociażby z czystej ciekawości. Wszystkie te informacje są bardzo sprytnie i subtelnie przemycone w tekście, bez zbędnej ekspozycji.

Naomi Alderman serwuje całkiem ciekawy pomysł na historie z fascynującymi wątkami pobocznymi i dlatego mam autorce za złe, że pomimo rozpoczęcia opowieści „z kopyta", w którymś momencie akcja siada i zamiast rozwinięcia wątku pobocznego, jakim jest romans...

Still | 2017-11-25

Anderman napisała niesztampową książkę. Połączyła świat Chasydów z zakazaną w nim miłością dwóch kobiet. Przy czym, co ważne, nie jest to "lesbijska" książka. Poznajemy chasydzki ukryty, nieco skomplikowany i nudny świat bohaterów żyjących w nim. Zostaje on wywrócony do góry nogami, kiedy z Nowego Jorku wraca marnotrawna córka rabbiego. Powieść ma też elementy, które sprawiają, że możemy się zwyczajnie pośmiać. Poznajemy też zwyczaje panujące w tej społeczności.

Sprzeciw, akceptacja, ucieczka, dostosowanie się; to tematy znane części z nas, osób nieheteronormatywnych, wychowanych lub stykajacych się z konserwatywną twarzą katolicyzmu. Być moze ksiązka ta pozwoli
przyjrzeć się pewnym problemom z nieco innej, ale podobnej perspektywy.

Książka w zasadzie jest opisem ortodoksyjnego świata, z którego "wyrywa" sie nasza bohaterka, jednak okoliczności śmierci ojca-rabina zmuszają ją do powrotu. Ciężki to powrót, wracają wspomnienia, zasady, rytuały i kochanka.
Generalnie fabuła taka sobie, ale jest to temat rzadki i ważny, żeby przejść koło niego obojętnie.

Katarzyna | 2012-12-01
Przeczytana: 26 listopada 2012

Absolutnie rewelacyjna! Wartka akcja i obszerne opisy zwyczajów i rytułałów ortodoksyjnych Zydów

Natalia | 2012-08-26
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Historia dwóch Żydówek, które połączyła miłość. Miłość zakazana. Ronit wraca z Nowego Jorku w rodzinne strony. Przyjeżdża pochować ojca i z trudem przychodzi jej zmierzyć się z religijnością ortodoksyjnych Żydów. Wyjeżdżając lata temu "dopasowała się" do nowoczesności, żyła w sposób, który przez rabinat zostałby uznany za niegodny.
"Nieposłuszeństwo" jest pisane prostym językiem, czyta się ją łatwo i przyjemnie. Niestety o kulturze żydowskiej dowiedziałam się niewiele, a tego oczekiwałam najbardziej. Najobszerniej był opisany rytuał żegnania zwłok i zwyczaje szabatu. Wyraźnie nakreślone zostały również różnice pomiędzy ortodoksyjną społecznością, a nowoczesną "kobietą w spódnicy".

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 09 września 2010