Moja najdroższa

2018-04-18
2018-04-18
2017-08-29
Dariusz Żukowski
debiut literacki literatura amerykańska miłość przemoc fizyczna przemoc psychiczna thriller toksyczna miłość

Szok w rozsądnych dawkach

1956 14 299

Przez pewien czas nie mogłam trafić na książkę, która by mnie wciągnęła tak, że nie można się oderwać. Uwielbiam to uczucie. Przy tej masz ochotę wziąć urlop czytelniczy. Nie jest to jednak łatwa literatura, porusza trudne tematy. W czasie czytanie przyłapywałam się na tym, źe mam napięte wszystkie mięśnie. Nie jestem krytykiem literackim, żeby oceniać jej wartości i styl literacki. Mi dała to wspaniała fascynację jaką może dać książka. Debiut udany, będę czekać na kolejne pozycje autora.

Jeśli zdefiniujemy dobre dzieło, jako takie, które dostarcza emocji odbiorcy, bez względu na to czy będą to emocje pozytywne czy negatywne, to ta książka będzie się do kategorii dobrych zaliczać.

Nie jest to przyjemna książka. Nie zrelaksujecie się przy niej, nie będzie miłym dodatkiem do wieczorów z herbatką i kotem przy kominku. Będzie złościć, irytować, boleć, może nawet obrzydzać. Prawdopodobnie poczujecie niezgodę i niesprawiedliwość. A pomimo całej gamy niekoniecznie pozytywnych uczuć, wciąga i ciężko się od niej oderwać.
Poznajemy świat głównej bohaterki, której relacja z ojcem jest nietypowa, a i sama bohaterka również nie należy do zwykłych nastolatek. Poznajemy jej świat, jej myśli, jej uczucia, jej nietypowe umiejętności i jej... walkę o życie i normalność.

Minus jednak za zakończenie. Tak jak z każdym rozdziałem budowane było napięcie i słuchałam (audiobook) z niemal zapartym tchem, przeżywając konsekwencje razem z bohaterką, tak ostatni rozdział po punkcie kulminacyjnym słaby, nie do końca pasujący do reszty książki i jak dla mnie - niepotrzebny. Spokojnie ta historia mogła zakończyć się bez tego.

Nie jest to z pewnością książka dla każdego, zostawia po sobie trochę śladów, może być dla wielu za ciężka. Jednak dla odpornych na takie historie zdecydowanie warta uwagi i przemyśleń. Bo świat nie jest tak kolorowy jakbyśmy chcieli.

Syf jakich mało. Nie zdołałam dobrnąć do końca. Nie chodzi mi o trudne tematy podejmowane w tej książce, np. kazirodztwo, bo byłam na takie coś nastawiona sięgając po tę pozycję. Moje zarzuty to przede wszystkim:
- totalny chaos i brak spójności w całości
- dziury w fabule
- bohaterowie oderwani od rzeczywistości
- bezsensowne opisy np. smugi światła albo składania broni rozwleczone na 3 strony
Dosłownie nie wiem co czytałam i przez miesiąc męczyłam 200 stron. Chyba najgorsza książka, jaką przyszło mi w życiu czytać.

- totalny chaos i brak spójności w całości
- dziury w fabule
- bohaterowie oderwani od rzeczywistości
- bezsensowne opisy np. smugi światła albo składania broni...

❗TW: przemoc, wykorzystywanie seksualne, pedofilia, kazirodztwo, zabójstwo zwierząt, myśli i próby samobójcze❗
⬆️
jeśli którykolwiek z tych tematów jest dla Ciebie wrażliwy NIE czytaj tej książki, stay safe ❤️

"Moja najdroższa" to opowieść o toksycznej relacji córka-ojciec, o problemach, o przemocy domowej, wykorzystywaniu, pedofilii i kazirodztwie. Jest to też historia ukazująca motywy postępowania (a raczej braku działania) ofiary - dziecka, dziewczynki, której ojciec jest skrzywdzonym przez życie i nie radzącym sobie z opieką nad dzieckiem czy nawet własnym życiem i emocjami człowiekiem.
Była to niesamowicie trudna lektura, poruszająca wiele poważnych i toksycznych kwestii, ale równocześnie niesamowicie fascynująca i w pewien sposób edukująca (ukazuje na przykład, co dzieje się w mózgu młodej dziewczyny napastowanej seksualnie i doświadczającej różnego rodzaju przemocy (fizycznej i psychicznej) ze strony własnego ojca).
Nie jest to książka dla osób wrażliwych, są tu dogłębne opisy przemocy, bicia, ale także zabijania i patroszenia zwierząt (bo bohaterowie żyją w małym domku na uboczu lasu, żyją życiem po części kłusowniczym i broń jest w ich życiu bardzo powszechnie wykorzystywana).
Jednak, jeśli nie przeszkadza Wam poruszanie tak obciążających psychicznie tematów, a wręcz lubicie ciężkie tematycznie książki, opowiadające o toksycznych relacjach, bez moralizatorstwa, napisane z perspektywy ofiary, to ta zdecydowanie będzie bardzo wartościowa.
U mnie przeleżała dobre 2 lata na półce zanim się za nią zabrałam, ale może to dobrze, bo teraz jestem dojrzalsza i na pewno więcej zrozumiałam i bardziej doceniłam tę powieść.

⬆️

"Odzyskaj własny umysł, bo twoja bierność cię zabija".

Choć czytanie zwykle jest kojarzone z przyjemnością, tak czytanie "Moja najdroższa" takie nie jest. I nie mam na myśli, że jest ona złą pozycją w subiektywnej ocenie. Ona po prostu jest naszpikowana złem, pod przykrywką troski i miłości. Jest to dramatyczne tym bardziej, że chodzi o relację między rodzicem a dzieckiem.

Martin, bezwzględny mężczyzna, który został sam z dorastającą córką w środku dziczy, a przede wszystkim z własnymi demonami.
Turtle, 14letnia dziewczyna, która musiała dorosnąć zbyt szybko i zbyt boleśnie.

Manipulacja, zaburzenia, skomplikowana i obosieczna relacja.
Samodzielność, niezależność, odwaga, siła, walka o przetrwanie.
Izolacja, samotność, strach, cierpienie.

Dzika przyroda, naturalistyczne opisy, surowa narracja.

To wszystko składa się na udany, choć szokujący debiut.
Z jednej strony uważam, że warto pogratulować autorowi, a z drugiej nie jestem pewna czy dobrze, że tę pozycję przeczytałam.

"Odzyskaj własny umysł, bo twoja bierność cię zabija".

Wysłuchałam tej książki w audiobooku w dwa dni kilkakrotnie zwiększając przyspieszenie słuchania. Nie chciałam się od niej odrywać mimo, że powodowała u mnie całą serię przeróżnych uczuć. Okazało się, że miałam już do niej jedno podejście w 2019 roku i książka wtedy mi nie podeszła - choć teraz nie mogę zrozumieć dlaczego. Uważam, że jest wybitna ponieważ przy czytaniu czułam ból ale mimo to nie mogłam jej odłożyć. To taka książka gdzie po latach nie pamiętasz szczegółów fabuły ale dokładnie pamiętasz swoje uczucia, emocje i reakcje. Wszystko w tej książce się zgadza, wszystko pasuje. Trochę podobna do książki Gdzie śpiewają raki. Polecam każdemu, bo lepiej przeczytać tą jedną książkę niż 100 jakichkolwiek.

Trochę nie rozumiem takich nieprzychylnych opinii o tej książce. Jest brutalna i wulgarna, ale taki właśne był świat głównej bohaterki. Jak inaczej autor miał przedstawić swój zamysł i stworzyć obraz otaczającej jej rzeczywistości? Ja uważam, że literacko było bardzo dobra (tak, z całym arsenałem wulgaryzmów, trochę chaotycznego pisania i innymi podobnymi konstrukcjami),ponieważ była konsekwentna i widać było na pierwszy rzut oka, że o to autorowi właśnie chodzi. Fabularnie też mnie wciągnęła, pomimo, iż musiałam ją czasem na chwilę odłożyć, żeby odetchnąć. Polecam, ale nie wrażliwym osobom.

Tadam! Oto i najgorsza książka roku (przynajmniej jak na razie, ale niełatwo będzie to przebić).
Okropne dialogi najeżone powtórzeniami, okropne monologi wewnętrzne okraszone dziesiątkami wulgaryzmów, stanowczo za długie opisy niewnoszące nic do fabuły (taaaak, bardzo potrzebna była ta scena zjadania żywego skorpiona),bohaterka, której nie da się polubić, zakończenie rodem z hollywoodzkiego kina akcji... A do tego nudna i przegadana. Nie polecam nikomu, zalet poza ładną okładką - brak. Żałuję, że nie porzuciłam w trakcie.

Zdecydowanie szokująca pozycja, ale chaotyczne prowadzenie akcji zepsuło wszystko.

Zamysł i poruszony wątek jak najbardziej na plus, ale sam sposób przedstawienia jak dla mnie nieudany. Książka jest delikatnie przydługa, mamy dużo opisów które dla fabuły nie mają większego znaczenia. Główna bohaterka mimo wszystko jest irytująca przez co ciężko mi się czytało tę książkę. Zakończenie mnie rozczarowało, a szkoda bo spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Nie polecam jej czytać gdyż wiele rzeczy w niej jest odpychające, dodatkowo nie jest ona historią którą zapamiętam na całe życie.

• Audiobooki