Siła

2018-05-09
Data 1. wydania:
2016-10-27
Małgorzata Glasenapp
antyutopia feminizm kobieta literatura angielska manipulacja przemoc reżim terror walka o władzę
Inne

Oficjalne recenzje i

Mamy tę siłę!

2408 1183 90

Po lekturze „Opowieści podręcznej” szukałam czegoś w podobnym klimacie. Do tej pozycji zachęciła mnie notka od Margaretka Atwood na tylnej okładce. Pomysł na wątek ciekawy, jednak nie starczyl na cała książkę. Nie przebrnęłam, zostawiłam w połowie, co czynie bardzo rzadko. Niestety nie dorównuje mistrzyni.

Po opiniach krążących po Internecie, spodziewałam się w tej książce czegoś innego. Czegoś bardziej radykalnego, czegoś, co podczas czytania często będzie skłaniało do przemyśleń, może szokowało a może wbijało w poczucie beznadziei. Spodziewałam się większej ilości metafor i odzwierciedlen rzeczywistości, otrzymałam delikatne sci-fi.
Konkretniej, spodziewałam się prawdziwie matraiarchalnego świata, gdzie kobiety będą prawdziwie od samego początku trzymały władzę nad mężczyznami, a dostałam.. hm świat, w którym kobiety dalej muszą ciągle walczyć, a patriarchat i wstyd nierzadko nadal żyje w ich głowach. Dla mnie była za mało odważna. Mimo to uważam, że jest warta przeczytania i ważna, miło było poczuć, że czasem jeden zmieniony element kobiecego ciała pozwalałby na uniknięcie wielu przykrych sytuacji.

Konkretniej, spodziewałam się prawdziwie...

Stracony czas, pierwsza połowa mega nudna i chaotyczna, druga jeszcze w miarę do przełknięcia. Końcówka rozczarowuje. Tak samo zresztą jak język i styl. Chaos i ogólny bezsens. Jedyny wniosek, jaki nasuwa się po tej lekturze, to taki, aby nie sięgać już więcej po pozycje tej autorki. Nie róbcie sobie tego, nie czytajcie "Siły".

Nie udało mi się przez to przebić.

Nie udało mi się przez to przebić.

Po podniecającym wstępie, przyszło szybkie rozczarowanie.

Po podniecającym wstępie, przyszło szybkie rozczarowanie.

No nie wiem. Jakie zupełnie mi ta książka nie podeszła. Nie czuję żadnego klimatu. Nie potrafię nawiązać więzi z bohaterami. Książkę odbieram jako jeden wielki bałagan i chaos.

Ktoś, gdzieś, coś, nagle. Za moment coś zupełnie innego. Przeskok. Akcja. Cięcie. Strzęp. Być może taki sposób pisania miał jakoś zobrazować, to co się dzieje. Nagłe, szybkie błyski, przeskok iskry, wyładowania elektryczne. Dynamika...

Być może taki właśnie był zamysł autorki. Mnie on jednak zupełnie nie przekonał. O ile sam temat, główny motyw, jest jeszcze całkiem ciekawy i umożliwiający intrygujące przetworzenie, o tyle forma tego przetworzenia nie trafia do mnie w najmniejszym stopniu.

Nie twierdzę, że jest to kiepska książka. Chcę jedynie powiedzieć, że nie trafia ona w mój gust, co w żadnym razie nie oznacza, że dla kogoś innego "Siła" może okazać się niezwykle interesującą lekturą w specyficzny sposób poruszającą ważny problem dyskryminacji ze względu na płeć.

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Ciekawy pomysł, to na pewno, częściowo zmusza też do refleksji. Jednak czytało mi się ją dosyć opornie, rozkręciła się gdzieś dopiero w połowie, na początku ciężko było rozeznać się o co chodzi i kto jest kim w całej fabule.

Książka ciekawie napisana, świetny pomysł na fabułę. Czyta się z dużym zainteresowaniem, warto po nią sięgnąć.

Świetny pomysł, by zbadać, jak wyglądałby świat, gdyby kobiety były silniejsze od mężczyzn? Jak przebiegłaby rewolucja? Czy agresja jest zarezerwowana dla jednej z płci? No i wreszcie - jak prowadziłoby się narracje o świecie od zawsze matriarchalnym?
Sposób, w jaki w tej opowieści wykluczeni są mężczyźni (no nie żartuj, że naprawdę w to wszystko wierzysz, że kiedyś to facet był głową rodziny?) przypomina znane nam podejście do sprawy.
Postaci są wyraziste, akcja jest żywa i, autorce niech będą dzięki, nie ma happy endu. Cool. Jednak muszę odjąć nieco punktów za styl, wariacje chronologiczne, pędzącą narrację, nie zawsze udane zdania. To może być wina redaktora/tłumacza, ale jednak wpływa na odbiór.

Ciekawa paralela między naszym światem, a tym powieściowym prowadząca do mądrego wniosku - siła zawsze prowadzi do nierówności i bezprawia. Na początku ciężko się zorientować w tej powieści, z czasem dopiero zaczyna wciągać.

Naomi Alderman Siła Zobacz więcej