Scherzetto
Marczewek

Porywająca i niezwykle zabawna opowieść o starzeniu się, rodzinie, sztuce i pogodzeniu z własną przeszłością. Betta i Saverio, uniwersyteccy matematycy i rodzice czteroletniego Mario, przechodzą poważny małżeński kryzys. Kryzys potęguje wspólne zaproszenie na ważną konferencję naukową. Przez ten czas opiekę nad chłopcem ma sprawować dziadek – siedemdziesięcioletni wdowiec i znany ilustrator...

Betta i Saverio, uniwersyteccy matematycy i rodzice czteroletniego Mario, przechodzą poważny małżeński kryzys. Kryzys potęguje wspólne zaproszenie na ważną konferencję naukową. Przez ten czas opiekę nad chłopcem ma sprawować dziadek – siedemdziesięcioletni wdowiec i znany ilustrator książek. Zarówno dla ceniącego sobie własną przestrzeń starszego pana, jak i dla dopiero odkrywającego uroki świata małego urwisa, będą to niezwykle długie trzy dni pełne drobnych starć i nieporozumień, niewinnych figli i psikusów, niespodziewanych wyzwań i pytań, na które często nie sposób znaleźć właściwą odpowiedź. Siedemdziesiąt dwie godziny w (nie)odpowiednim towarzystwie mogą człowieka wiele nauczyć… A być może nawet uratować relacje, których przyszły los zdawał się wisieć na włosku?

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

almos | 2018-06-09
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Zagadkowa i piękna książka o starym malarzu, który przyjeżdża na kilka dni z Mediolanu do rodzinnego Neapolu, aby zaopiekować się kilkuletnim wnukiem. Przy tej okazji dokonuje bilansu własnego życia, wraca do neapolitańskich korzeni, konfrontuje się z nieokiełznaną energią malca. Niby niewiele się dzieje, ale książka ma dużą temperaturę emocjonalną. Dobra, dojrzała proza.

Opowieść o relacji dziadka z dzieckiem opowiedziana z pozycji dziadka. Ponad siedemdziesięcioletni Daniele Mallarico, znany ilustrator książek mieszkający w Mediolanie, zostaje poproszony przez córkę mieszkającą w Neapolu o zaopiekowanie się przez kilka dni czteroletnim wnukiem, Mariem. Córka, matematyczka, wyjeżdża bowiem z mężem na konferencję naukową. Na miejscu okazuje się, że małżeństwo córki przeżywa duży kryzys a wnuczek Mario to rozkapryszone i przemądrzałe dziecko o trudnym charakterze.

Cała fabuła książki zamyka się w czterech dniach, które spędzają dziadek z wnukiem. Dla Daniele to ważny czas, bo...

kawa | 2018-07-16

Książka wpadła mi w ręce tak mimochodem. Ale cieszę się z tego faktu. Wspaniała opowieść o rodzinie, o starości, niezrozumieniu i osamotnieniu.
Zderzenie pokoleń - dziadek i wnuk - przynosi niespodziewane zdarzenia. Ale także przemianę w dziadku i zrozumienie siebie i swoich najbliższych.
Książka dla młodych i trochę starszych. Każdy znajdzie w niej odrobinę siebie.

DorotaKa | 2018-07-20

Ta historia jest przede wszystkim gorzka, ale nie ma co się temu dziwić, skoro poznajemy ją towarzysząc zgorzkniałemu człowiekowi. Nie zagłębiamy się zresztą za bardzo w wydarzenia, nie przyglądamy się bliżej postaciom. Wszystko pokazane jest w sposób przypominający odbiór świata przez starszego pana - roztargnionego, drażliwego, zwracającego uwagę na rzeczy, które jego dotyczą, jemu przeszkadzają, na niego mają wpływ. Przede wszystkim zaś zanurzamy się w bogaty 75-letni świat wewnętrzny bohatera, który konfrontuje to, kim chciał być, z tym, co faktycznie osiągnął. A że wszystko ma swoją cenę, Daniele pokaże nam też rachunek, który wystawiło mu sumienie. Przemyślenia bohatera, choć chwilami nieco przydługie, poruszają swoją trafnością i przenikliwością. Każdy z nas na pewnym etapie życia dokonuje podobnych podliczeń zysków i strat, ale podsumowanie u schyłku życia jest jedyne w swoim rodzaju, to pewnego rodzaju definicja nieodwracalności. Podobnie rzecz ma się z postrzeganiem przez...

Adrianna Strzyżewska | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Lubię historie opowiedziane przez ludzi starszych, dlatego z wielką ochotą sięgnęłam po "Psikus" Domenico Starnone. Oczekiwałam - zgodnie z sugestią wydawcy na okładce - nieco zabawnej historii o przemijaniu, nostalgicznej podróży i spotkaniu młodego pokolenia ze starym. I właściwie to wszystko dostałam, tylko proporcje były różne od oczekiwanych.

W swojej książce autor przedstawia nam głównego bohatera jako nieco stetryczałego artystę, który odwiedza swój rodzinny dom. Podczas nieobecności córki i zięcia ma się zajmować czterolatkiem i kończyć bieżące zlecenie, które zaczyna go przerastać. I właśnie w takich okolicznościach ma okazję spojrzeć na swoje życie z dystansu, wrócić do miejsc, których od dawna nie odwiedzał. Wspominać błędy młodości, niewykorzystane okazje. Poznać lepiej swojego wnuka, który na jego sztukę spogląda świeżym okiem.
To wygląda naprawdę świetnie, ale czegoś mi w tej historii brakowało. Wszystkiego było jakby za mało - i klimatu, i opowieści, i wspomnień....

anetapzn | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Lubię włoską prozę, lubię książki Starnone. Sznurówki, które przeczytałam kilka miesięcy temu zachwyciły mnie. Nic więc dziwnego, iż sięgnęłam po Psikus.
Włoski pisarz ponownie stworzył zabawną, ale przy tym mądrą i zmuszającą do myślenia opowieść.
Z pozoru w książce niewiele się dzieje. Starszy pan siedzący w mieszkaniu córki ma zająć się jej synem, wyjątkowo nieznośnym dzieckiem. Żywy 4-latek doprowadza dziadka do szału. Senior wpada na pewien pomysł, który miałby szansę powodzenia, ale...życie i los lubią płatać psikusy.
Książka opowiada w zasadzie o wszystkim, no prawie o wszystkim. Co w niej zobaczymy zależy od tego, jak na nią spojrzymy, kto ją będzie czytał, w jakich okolicznościach, na jakim etapie życia. Inaczej do tej historii podejdzie roześmiany 20-latek, inaczej zmęczona życiem kobieta 50+, a jeszcze co innego ujrzy w tej liczącej 256 stron historii osoba będąca na emeryturze, taka, której czasami trudno się pogodzić ze zbyt szybko mijającym życiem.
Takim seniorem,...

To jedna z tych książek, których nie planowałam czytać. Dostałam propozycję, zgodziłam się na nią. Sama do końca nie wiem dlaczego, bo to nie jest gatunek, który lubię i za który chętnie chwytam. Uznałam też, że to będzie z pewnością miła obyczajówka, więc przyda mi się na te letnie dni. Ostatnio unikam cięższych opowieści, dlatego się na Psikus skusiłam. Szybko okazało się, że bardzo się myliłam. Od razu musicie wiedzieć jedno. To nie jest historia, przy której będziecie się dobrze bawić i chociaż czyta się ją naprawdę ekspresowo, to zmusza do przemyśleń.

Siedemdziesięcioletni wdowiec i znany ilustrator książek ceni sobie czas spędzony samotnie na pracy, od której jest zwyczajnie uzależniony. Nie zwraca uwagi na to, że coraz częściej musi wprowadzać poprawki, a i ilość zleceń maleje. Kiedy pewnego dnia zostaje poproszony przez córkę o zajęcie się jej synem, Mario, początkowo planuje odmówić. Wyrzuty sumienia sprawiają jednak, że zgadza się na to i dzięki temu Betta i Saverio mogą...

Littleveronica | 2018-06-01
Przeczytana: maj 2018

Kiedy pierwszy raz przeczytałam opis niedawno wydanej w Polsce powieści Domenica Starnone "Psikus", pomyślałam, że może to być całkiem w porządku czytadło, choć nie do końca w moim klimacie - głównym bohaterem bowiem jest Daniele Mallarico, 75-latek, który wraca do miasta swojej młodości, by zająć się wnuczkiem. Potem spojrzałam na okładkę i mój entuzjazm doszczętnie opadł - grafik zdecydowanie się tutaj nie popisał. Dość spontanicznie jednak pewnej soboty zabrałam ze sobą tę właśnie książkę do pociągu i szybko okazało się, że dałam się zwieść i po raz kolejny powinnam sobie powtórzyć "Nie oceniaj książki po okładce". Patrząc na oprawę i opis z tyłu książki, nigdy nie pomyślałabym, że będzie to tak dobra powieść.

"Psikus" to kolejna powieść autora dość znanych, jak mi się wydaje, w Polsce "Sznurówek", który podobno jest mężem popularnej Elena Ferrante ("Genialna przyjaciółka"). W tej książce pisarz bierze na warsztat sylwetkę artysty w podeszłym wieku, który niechętnie godzi się...

Klaudia | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Psikus to historia o znanym ilustratorze książek Daniele Mallarico. Starszy człowiek pomimo wieku nadal myśli tylko i wyłącznie o pracy i o sobie. Niestety tym razem, kiedy zadzwoni telefon pan Daniele musi wcielić się w rolę dziadka.

Pomimo, że książka nie za bardzo mnie wciągnęła, uważam, iż jest bardzo wartościowa. Narratorem jest sam ilustrator, co pozwala na próbę zrozumienia jego osobowości. Próbę, ponieważ ja nie do końca go zrozumiałam, za to bardzo mnie denerwował. Zgorzkniały, wiecznie narzekający i nie do końca szczęśliwy człowiek, który nie potrafi docenić małych rzeczy.
Znam wielu takich ludzi - tak wiem, wiek, zmęczenie życiem itp. Jednak trzeba szukać małych rzeczy, które są znacznie ważniejsze niż my sami i mogą umilić nam życie. Czyż nie?

I tutaj pojawia się przebojowy Mario. Mała istotka, która za wszelką cenę próbuje pokazać dziadkowi jaka jest idealna i ile już potrafi zrobić.

Świetne komentarze starego człowieka, idealne przedstawiona postać dziecka i...

duch | 2018-08-12
Na półkach: 2018, Przeczytane