Książka roku 2018

1 947
1 808
The Tattooist of Auschwitz
Marczewek

Bestsellerowa oparta na faktach powieść na miarę „Chłopca w pasiastej piżamie” i „Listy Schindlera”. Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I...

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją.

Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść. Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach.

Niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i apoteoza człowieczeństwa.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133147/tatua...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Anna | 2019-10-20
Przeczytana: 25 września 2019

Jest to zdecydowanie dokument. Napisana jasno i zwięźle. Ukazuje codzienne życie tych , którym udało się przeżyć nawet dwa lata w Auschwitz. Lubię konkrety, a nie tzw."lanie wody", tutaj właśnie przedstawiono jasno jak życie w obozie wyglądało. Polecam gorąco zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie mają pojęcia o naszej wojennej historii, bo nikt ich tego nie uczy, albo uczy ich źle i (może) celowo kłamliwie.

IkaGra | 2019-10-19
Przeczytana: 30 marca 2019

Rewelacyjna książka oparta na faktach. Zdecydowanie polecam

Abee | 2019-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 października 2019

Historia prosta, lecz podana jakby zza szyby. Temat obozów zagłady to straszna karta historii ludzkości. Dlatego trzeba naprawdę dobrego pisarza, aby przedstawić horror tego miejsca jak należy. Pani autorka nie jest wybitnym pisarzem. Opowiada historię płasko. Albo zbyt dużymi skrótami. Moim zdaniem taka książka powinna mieć miejsca, gdzie odkładamy lekturę, bo się dalej nie da, bo coś trzeba przemyśleć, przetrawić. A tu - aż głupio pisać - leci się lekko, łatwo i przyjemnie. A chyba tak nie powinno być.
Dobrze, że wciąż poruszane są tematy zagłady. Ale to nie jest wybitna pozycja.

elatosia | 2019-10-16
Przeczytana: 10 października 2019

dobra literatura faktu, co prawda historia holokaustu nie należy do łatwych, ale nie powinno się o tym zapomnieć, aby już nigdy nikt nie powtórzył takich okropności.

Porannarosa | 2019-10-14

Duże rozczarowanie. Język daleko odbiegający od literackiego; czuć, że autorka nie ma odpowiedniego warsztatu. Liczne błędy językowe i merytoryczne czynią ją niestrawną. Prym wiedzie historia miłosna, wydarzenia w obozie są jedynie tłem (i to krzywo przedstawionym). Wydawałoby się, że tak nakreślona historia powinna mieć spektakularne, rzucające na kolana zakończenie- i tutaj pudło, koniec nie zaspokaja głodu czytelnika. Strach pomyśleć jakim cudem ta książka uzyskała tytuł książki roku 2018. Grozę budzi także fakt, że autorka przymierza się do opisania losów jednej z bohaterek.

z_ksiazka_po_szynach | 2019-10-14

Książka ukazująca życie codzienne w obozie koncentracyjnym. Główny bohater, Lale, opowiada o zasadach panujących w obozie, o relacjach pomiędzy współwięźniami, o nieustannie toczącej się walce o przetrwanie, o relacjach więźniów i strażników, o tym z kim można porozmawiać, a od kogo najlepiej trzymać się jak najdalej, o tym, że... nawet w tak okrutnym miejscu można znaleźć... miłość! A dzięki niej odnaleźć w sobie siłę na przetrwanie każdego następnego dnia oraz nadzieję, że kiedyś skończą się te tortury i nadejdzie upragniony dzień odzyskania wolności...

Aneczka | 2019-10-14
Przeczytana: 14 października 2019

Zakochałam się w tej książce! Mądra, pełna pięknych detali, trudna książka wciąga od pierwszej strony. Ogromnie polecam!

bartek920 | 2019-10-13

Uważam ze każdy powinien przeczytać tę książkę a licealiści powinni mieć ją w kanonie lektur. Opis obozu tego co przeszedł każdy więzień i główny bohater uswiadamiaja jak wazny jest każdy dzień przezyty przez Nas w dzisiejszym czasie. Gorąco polecam

Zawiesina | 2019-10-12

To jest literatura na wskroś zła, w każdym tego słowa znaczeniu. Zła pod względem intencji, jakie przyświecały jej tworzeniu. Zła, biorąc pod uwagę czysto warsztatowe umiejętności pisarskie autorki. Jest to wreszcie literatura zła pod względem niewybaczalnego spłycania i banalizowania podejmowanej tematyki.

Od pisarza decydującego się na umiejscowienie akcji powieści w hitlerowskim obozie zagłady wymagam podjęcia minimalnego wysiłku polegającego na poznaniu realiów obozowej codzienności. "O Auschwitz powstało już setki książek" - takie zdanie (swoją drogą, niepoprawne gramatycznie) pojawia się w blurbie. Aż chciałoby się dopisać: "Heather Morris nie przeczytała żadnej z nich". Odnoszę wrażenie, że wiedza autorki o KL Auschwitz ogranicza się do nazwisk Hoess, Mengele i napisu "Arbeit macht frei" (elementy te pojawiają się co i rusz od czapy, tak jakby pisarka była dumna, że zna te oczywiste fakty). Nic więc dziwnego, że bohaterami "Tatuażysty z Auschwitz" nie są ludzie, tylko...

MariuszMC | 2019-10-12
Przeczytana: 12 października 2019

Najszybciej przeczytana książka ostatnich lat. Pochłonięta w dwa dni. Dużo dialogów, bo autorka chciała najpierw napisać scenariusz filmowy. Z korzyścią dla historii, która porusza.