Tatuażysta z Auschwitz

Wydawnictwo: Marginesy
The Tattooist of Auschwitz
historyczna
Marczewek

Bestsellerowa – oparta na faktach – powieść na miarę Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera. Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I...

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją.

Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść. Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach.

Niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i apoteoza człowieczeństwa.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133147/tatua...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mała-Mi | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Oparta na faktach historia miłości, która narodziła się w najtrudniejszych warunkach.
W warunkach które nie dawały szans na przetrwanie.
W Auschwitz…

Lale Sokołow trafił do obozu w 1942 roku. Znajomość wielu języków oraz wyjątkowo bystry umysł niezwykle szybko pozwalają mu zmienić ciężką fizyczna obozową pracę na posadę przy tatuowaniu numerów nowoprzybyłym do obozu ludziom. Pracę pozornie lżejszą dla ciała, ale cięższą dla ducha. Numery tatuowane były mężczyznom, kobietom, dzieciom…

Pewnego dnia w kolejce po swój numer czeka ona... Gita... Lale zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. I obiecuje sobie, że ją uratuje.

Uczucie między młodymi rozkwita powoli. Okrucieństwo i bestialstwo obozowego życia przeplata się z delikatnością świeżo rozwijającej się miłości. Śmierć przeplata się z pierwszymi spojrzeniami i uniesieniami zakochanych...

Polecam Wam ta opartą na faktach historię. Historię będącą świadectwem człowieczeństwa i siły miłości.

Kiwi_Agnik | 2018-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2018

"Tatuażysta z Auschwitz" to sprawnie napisana  i obrazowo opisana książka.

Z tym, że powieść o takiej tematyce - tym bardziej opartej na faktach - powinna być głęboka, treściwa, powinna wzbudzać emocje; wzruszać czytelnika i poruszać, myślałam, że będę pochłaniała jej treść i z niedowierzaniem kręcić głową -  niestety nie doświadczyłam tego, czytałam bez emocji, historia nie chwyciła mnie za serce, fabuła nie wzbudziła ani krzty większego zaciekawienia, bohaterowi nie kibicowałam, miałam co do jego osoby całkiem ambiwalentne podejście, nie oceniam jego sposobu na przetrwanie, po prostu był mi obojętny...
I jeszcze to zakończenie tak nijakie, lakoniczne, pośpieszne, że tylko się upewniłam w swojej niskiej ocenie...

Przeczytałam, bo tematyka jest dla mnie ważna, ale na znalazłam należytych poruszeń, wzruszeń i refleksji.

Autorka mnie nie przekonała, a historia Lalego mnie nie urzekła.
Niestety.

BagatElka | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

"Bestsellerowa – oparta na faktach – powieść na miarę Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera."

Bezczelne kłamstwo.
Starałam się zrozumieć Lale Sokołowa i nie potrafię.Nie potrafię też współczuć ani jemu ani jego żonie.
Ta książka powstała z poczucia winy,które dręczyło Sokołowa do końca jego dni.
Biorąc pod uwagę to co robił będąc w obozie wcale mu się nie dziwię.

Od pewnego czasu zauważam niepokojący trend a mianowicie relacje osób,które przeżyły wojnę nie dzięki szczęściu,pomocy obcych ludzi ale dzięki mniejszej lub większej współpracy z okupantami.
Nie podoba mi się to.
Moja babcia była w obozie. Mój dziadek walczył w partyzantce.
W obliczu koszmaru jakim jest wojna każdy wybiera jak się zachowa.
Czy usprawiedliwianie się słowami: chciałem przeżyć,robiłem co musiałem - rozwiązuje kwestię winy lub jej braku?A ci,którzy zginęli to nie chcieli żyć?
Co z tymi,którzy byli mniej zaradni,mniej sprytni,zdeterminowani czy nawet mniej odważni? Z tymi,którzy byli...

Elżbieta | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

To bardziej relacja niż powieść. Oparta na faktach, mówiąca o losach młodego człowieka, który trafia do obozu koncentracyjnego.
Opuszcza rodzinny dom pełen ambicji, gotowy stawić czoła światu i samodzielnie zbudowć własną przyszłość.Wierzy,że wkrótce znajdzie pracę, zwiedzi romantyczne miasta Europy i znajdzie kobiete , którą pokocha.
Rzeczywistość okazuje się nad wyraz tragiczna.Z wieloma młodymi Żydami z całej Słowacji zostaje wywieziony do obozu koncentarcyjnego w Oświęcimiu-Brzezince.

Postanawia przezyć to piekło. Stawia opór hitlrowskiej bestii wybierając życie jako akt buntu, formę heroizmu.
Z racji swojej trochę uprzywolejowanej pozycji w obowzie (tytułowy tatuażysta)
narażając swoje życie pomaga współwięźniom zdobywając dla nich jedzenie czy lekarstwo.

Przeżywa to miejsce, spotyka miłość swojego życia i opowiada światu co się wydarzyło, oddając w ten sposób hołd wszystkim zmarłym więźniom. Jego życie zostało naznaczone tym co widział i co przeszedł.

Książka ujęła...

Alicja | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

"Ktokolwiek ratuje jedno życie, jakby ratował cały świat".(str. 52)

Jest to historia oparta na faktach, opowiedziana Autorce przez żydowskiego więźnia, który trafił do obozu w Auschwith w młodym wieku i otrzymał tam posadę tatuażysty. By ocalić rodzinę zamieszkałą na Słowacji, odpowiadając na obwieszczenie rządu tego kraju zgłasza się na ochotnika do pracy w Niemczech, lądując w obozie koncentracyjnym.
Tam jest świadkiem bestialskich poczynań Niemców, sam ociera się o śmierć i gdyby nie pomoc życzliwych współwięźniów, pozostałby po nim tylko popiół.
Ma świadomość, że zaciągnął dług, którego nigdy nie będzie w stanie spłacić.
Wykonywana praca daje mu ciut lepszą pozycję w hierarchii obozowej, bo jakby nie było był na usługach Niemców, co wykorzystuje by ulżyć w niedoli znajomym. Pomoc ludzi spoza obozu uratowała niejedno życie ludzkie, z narażeniem własnego.
Służalczość, milczenie, spuszczanie wzroku przed ciemiężcami, a wszystko po to by przeżyć, nawet jak się było na ich...

Rocinka | 2018-09-08
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Kiedyś szkolne wycieczki do obozu koncentracyjnego były na porządku dziennym, powinno się przywrócić taką praktykę. W świecie konsumpcjonizmu, odradzających się skrajnie prawicowych poglądów oraz szumu i śmietniska medialnego, mrożąca krew w żyłach cisza Auschwitz z pewnością przemówi do umysłów młodzieży.
Tytułowy bohater jest jak pascalowska trzcina - wytrzymały i elastyczny. Oprócz oczywistego pierwiastka szczęścia te dwie cechy pozwoliły mu przetrwać. No i oczywiście miłość, niezatapialna, niezniszczalna, prawie niemożliwa.
Książka jest napisana oszczędnym językiem, nie epatuje okrucieństwem ani naturalizmem. Mimo tej oględności doskonale pokazuje mechanizmy działania KL, psychologię postaci, zarówno oprawców, jak i więźniów. Najbardziej przerażający jest pomysł uwikłania więźniów w proces ludobójstwa, który nie wynika jedynie z chęci wykonania brudnej roboty cudzymi rekami, ale ma też istotne znaczenie psychologiczne.
Gita i Lale, kilka zdjęć na końcu książki z czasów...

Jolka | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

"Tatuażysta"to książka,którą trudno mi jest opisać.
Należę do osób,które czytając podobne książki o okrucieństwach Holocaustu,o wojnie,o tym co człowiek może zrobić człowiekowi nie jestem w stanie cokolwiek mądrego napisać ,bo książka mówi sama za siebie.Tym bardziej,że to prawdziwa historia,która wstrząsa i porusza.Nie da się obok niej przejść obojętnie.
"Ktokolwiek ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował".

Aneta | 2018-09-14

No i stało się, i dowiedzieliśmy się kto był tatuażystą w obozie. Lale Sokolov bardzo długo czekał na opowiedzenie tej historii i do końca się tego opowiedzenia obawiał. Nie dziwi to nikogo bo po wojnie łatwiej, nawet dzisiaj, zrzucić winę na każdego nie interesując się prawdą. Byle by winny trafił na Sybir i było o tym głośno.
W tej akurat opowieści widać całkowitą nieświadomość tego co dzieje się z ludźmi na zakrętach historii, zwłaszcza z tymi, którzy zostają siłą zmuszani do podłego życia w hierarchii zbrodni. Kto, kiedy, po co i czemu tam się znalazł. To nie ważne, najważniejsze, aby te historie zostały opowiedziane i by uczyły przyszłe pokolenia. Wyciągajmy wnioski, by to się nie powtórzyło!

Jeżynka | 2018-10-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 października 2018

"Tatuażysta z Auschwitz" to nie jest dokument. To literacka opowieść oparta na historii dwojga ludzi którzy mimo wojny i koszmaru obozu koncentracyjnego zakochali się w sobie a ich uczucie było na tyle silne że przetrwało aż do ich śmierci.

Już kiedyś wspominałam iż oburza mnie współczesna literatura która mając za tło czasy II wojny światowej do realiów historycznych podchodzi z dużą dowolnością i nonszalancją. Ci esesmani zakochujący się w Żydówkach czy dobrzy Niemcy pomagający skrycie prześladowanym - czytając takie bzdury aż trudno uwierzyć że czasy te pochłonęły blisko 60 milionów ofiar (w tym 6 milionów to obywatele Polski).

Heather Morris opowiadając historię Lele Sokołowa i Gity Furman, przypomnijmy historię która wydarzyła się naprawdę, podzieliła w Polsce czytelników na dwa obozy: tych którzy ze łzami w oczach śledzili losy bohaterów i tych którzy Lele i Gitcie zarzucili kolaboracje, nieczułość na los współtowarzyszy i wszechobecną śmierć a nawet niestosowność ich...

Tulipce | 2018-08-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Przed przystąpieniem do lektury zapoznałam się z opiniami o niej. Były przeróżne. Postanowiłam więc przeczytać by mieć swoja.

Świeżo po skończeniu historii Tatuażysty stwierdzam, że nie rozumiem opinii w których postać głównego bohatera jest atakowana. Faktycznie spełniał on rozkazy swych oprawców, pracował dla nich i czerpał z tego korzyści. Ale nie robił tego z przyjemności tylko by PRZEŻYĆ. By przetrwać dla siebie i dla Niej. Bo to właśnie w tym najokrutniejszym miejscu na świecie, gdzie człowiek robił drugiemu niewiarygodne rzeczy, gdzie ludzie wierzyli, że nie ma Boga poznał Ją. Jedyną i prawdziwa miłość która dała mu siłę by walczyć.

Lale mógł korzystać do woli ze swoich przywilejów i nie patrzeć na innych. Tak jednak nie postępował. Gdy ktoś do niego przychodził zawsze próbował pomóc, wstawiał się za innymi u swych oprawców, dokarmiał, pocieszał, ryzykował swoje życie dla obcych ludzi.

Dlatego nie zgadzam się z opiniami nawet nie o samej książce, że jest słaba ale z...