Tatuażysta z Auschwitz

Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2018
Okładka książki Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2018
Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Tatuażysta z Auschwitz (tom 1) Ekranizacje: Tatuażysta z Auschwitz (2024) powieść historyczna
powieść historyczna
Tatuażysta z Auschwitz (tom 1)
The Tattooist of Auschwitz
Marginesy
2018-04-18
2018-04-18
Katarzyna Gucio
Ekranizacje:
Tatuażysta z Auschwitz (2024)
debiut literacki hitlerowcy II wojna światowa obóz koncentracyjny okrucieństwo okupacja przemoc przyjaźń spotkanie terror uczucie
Inne

Książki o obozach zagłady nie są łatwe. Zawsze wiemy, że to fakt, że tak naprawdę traktowano ludzi.
Tatuażysta z Auschwitz również jest na faktach, o prawdziwych osobach, które były w tym piekle, przeżyły je albo nie. Widziały i czuły ból, nędzę, ubóstwo, miłość, przyjaźnie, walkę o przetrwanie, konspirację. Wiedzą że można żyć dalej i nie zapominać, by to się więcej nie powtórzyło. Tu nie da się napisać takiej samej opinie jak u większości książek i autorów.

Jest mi osobiście wstyd że ludzie piszą o tragedii ludzkiej takie rzeczy. Doszłam do połowy i jako wielbicielka historii Polski jestem załamana. Napisała to jakaś mieszkanka Nowej Zelandii i jest zadowolona z siebie. Moja rada jest taka aby na przyszłość dowiedziała się więcej na temat obozów koncentracyjnych. Bo to co napisała to jest po prostu obrażanie historii oraz Żydów. Mam gdzieś to że to fikcja literacka po prostu o takich rzeczach się nie pisze książek. Także na błędy jakie ona dokonała w tej książce to aż żenujące. Autorka książki niech się dwa razy zastanowi za nim coś napiszę.

Książka strasznie wciągająca, ale spodziewałam się czegoś innego.

Książka strasznie wciągająca, ale spodziewałam się czegoś innego.

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Historia bohatera jest rewelacyjna, czyta się jednym tchem. Historia Lalego jest przerażająca i trzyma w napięciu przez całą książkę,trudno mi nadal uwierzyć jakie piekło musiał przeżyć on jak i wszyscy w obozie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego.

Historia bardzo ciekawa i wciągająca czytało się to z zapartym tchem, czuło się emocje bohatera i żyło się razem z nim. Jednak wątki historyczne bardzo niespójne i wymyślone na potrzeby książki szkoda że w opisie książki był mylący tekst,, Oparta na faktach” skoro wiele faktów jest jednak nie spójnych z historią.
Dlatego ocena tak niska. Jednak jeśli lubicie fikcję historyczną to polecam.

Dlatego ocena tak niska. Jednak jeśli lubicie fikcję...

Spodziewałam się trochę czegoś innego głównie jest tutaj romans

Spodziewałam się trochę czegoś innego głównie jest tutaj romans

Wzruszaca i wstrząsającą ksiazka

Wzruszaca i wstrząsającą ksiazka

W 1942r. do Auschwitz trafia Lale Sokołow, gdzie zostaje przydzielony do pracy jako tatuażysta. Jego zadaniem jest wytatuowanie numeru identyfikacyjnego każdemu przebywającemu więźniowi. Podczas jednego naznaczania poznaje Gitę. To właśnie tutaj narodziło się ich uczucie. Przeżyli razem nie tylko obóz koncentracyjny, ale również życie po nim.

Dość ciężko mi oceniać książki, które dotyczą drugiej wojny światowej, bo okrucieństw w obozach koncentracyjnych jakich tam dokonano jest niepojęte dla mnie. Sięgając po tą książkę miałam obawy, gdyż historie oparte na faktach osób które przeżyły piekło na ziemi zawsze mną wstrząsają, ale tutaj otrzymuje historie, która jest bardziej dziełem literackim niż historią oparta na prawdziwych wspomnieniach mężczyzny. Skupiono się tutaj na relacji Lalego i Gity, a obóz koncentracyjny staje się tutaj tłem. Autorka też niedostatecznie mocno zagłębiła się w historię obozu Auschwitz.
I dość ciężko mi ocenić tą książkę i powstrzymam się od tego.

Dość ciężko mi oceniać...

W ten konkretny romantyzm historii i relacja pomiędzy ludźmi (zwłaszcza miedzy strażnikami, a więźniami) ciężko uwierzyć biorąc pod uwagę źródła historyczne, które tłumaczą i pokazują życie w obozach zagłady. Nie wykluczam, że coś takiego mogło mieć miejsce, ale ja osobiście przecierałem oczy ze zdumienia przy wielu fragmentach opowieści. W książce jest kilka pozytywnych fragmentów w które łatwiej uwierzyć i to jest na plus, ale zastanowiłbym kilka razy czy polecić tę książkę komuś. Zwłaszcza, że na rynku jest wiele ciekawszych i bardziej zgodnych ze źródłami historycznymi pozycji...