Tatuażysta z Auschwitz

Okładka książki Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
Zwycięzca w plebiscycie 2018
Okładka książki Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Tatuażysta z Auschwitz (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Tatuażysta z Auschwitz (tom 1)
The Tattooist of Auschwitz
Marginesy
2018-04-18
2018-04-18
Data 1. wydania:
2018-01-11
Katarzyna Gucio
debiut literacki hitlerowcy II wojna światowa obóz koncentracyjny okrucieństwo okupacja przemoc przyjaźń spotkanie terror uczucie
Inne

Fatalnie napisana i szkodliwa pozycja. Styl jak u ucznia podstawówki, do tego zakłamana historycznie i tendencyjna (źli Polacy, fajni Ruscy). Nie rozumiem zachwytów nad nią. Jest sporo lepszej literatury obozowej.

W przyjemny, klarowny i wspaniały sposób rozświetla sytuację panującą w obozach koncentracyjnych. Świetnie napisana

“Trzy siostry” to ostatnia trzecia i ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez “Tatuażystę z Auschwitz”.

Cibi, Magda i Livi jako małe dziewczynki obiecały swojemu ojcu w przededniu jego śmierci, że zrobią wszystko co w ich mocy aby zawsze trzymać się razem i wzajemnie się o siebie troszczyć. Niedługo potem wybucha II wojna światowa, a złożona ojcu obietnica zostaje wystawiona na poważną próbę. Jednak Siostry mimo potwornych doświadczeń, straty niemal całej rodziny każdego dnia robią wszystko co w ich mocy aby przeżyć.

Moim zdaniem "Trzy siostry" to najciekawsza część trylogii. W książce znajdziemy bardzo dobrze wykreowane bohaterki, szybka akcja, ale mnóstwo wzruszających momentów, a w szczególności pożegnanie dziewczyn z mamą i dziadkiem na którym płakałam jak bóbr.

Chociaż książki Heather Morris spotkały się z dość sporą krytyką to jednak po przeczytaniu całej trylogii mogę śmiało je polecić. Nie są to pozycje zbyt wysokich lotów pod względem historycznym, ale moim zdaniem są całkiem fajnie napisane i warto po nie sięgnąć.

Dobra ,zeby byla bardzo dobra lub wybitna jednak za bardzo kolorowa momentami w tym calym okrucienstwie ktore tam wtedy bylo, ale czyta sie przyjemnie i szybko chca poznac historie do końca

Powiem szczerze, sięgając po tę książkę, liczyłam na coś zupełnie innego. Co prawda pokazane zostało to, że w świecie pełnym cierpienia i śmierci, można odnaleźć nadzieję, miłość, przyjaźń a dzięki temu przetrwać najgorsze piekło. No właśnie, ale czy aby na pewno opisane w niej wydarzenia były takie okrutne?
Zadaję to, można by pomyśleć retoryczne pytanie, gdyż w moim odczuciu świat przedstawiony przez autorkę niewiele miał wspólnego z rzeczywistością. I choć nie jestem historyczką i nigdy nie zagłębiałam się bardzo dokładnie w szczegóły II wojny światowej, to moim zdaniem, rzeczywistość wcale nie była taka piękna, jak została opisana. Nie wyobrażam sobie niemieckich strażników czy strażniczek, którzy tak bardzo zaprzyjaźniają się z żydowskim (!) więźniem, że przymykają oko dosłownie na wszystko, co robi. Pozwalają mu, na co tylko zechce, łącznie z tym, żeby obrażał strażników czy kpił sobie z nich w ich obecności. I o ile można by próbować bronić, że przecież na pewno nie wszyscy Niemcy byli źli, że przecież zdarzały się wyjątki, to nie sądzę, żeby tacy byli odpowiedzialni za obozy zagłady. Nie klei mi się to zupełnie z wizerunkiem Niemców, którzy pilnowali w takich miejscach porządku. Czytając tę opowieść, często miałam wrażenie, że bohaterowie przebywają na jakimś obozie resocjalizacyjnym dla trudnej młodzieży, a nie w jednym z najgorszych miejsc, w którym ktokolwiek mógłby się znaleźć. A jeśli chodzi o radzieckich żołnierzy, to powiem szczerze- byłam pod wrażeniem. W życiu nie słyszałam o tym, że byli oni tak mili i kulturalni jak w tej książce. To chyba jedyne "źródło" w którym natknęłam się na taką informację.
Pragnę tu jednak podkreślić, że jestem świadoma, że były osoby, które obozy przeżyły, wróciły do domów i starały się jakoś normalnie funkcjonować. I wiem, że opowieść została napisana po rozmowie z faktycznych bohaterem tych zdarzeń. Jestem jednak pewna, że ktoś trochę tę opowieść podkolorował. Bo tyle szczęścia ile przez całe życie mieli główni bohaterowie, to trudno sobie wyobrazić w normalnym życiu i przy normalnych warunkach. A co dopiero w czasach tak okrutnych.
Uważam, że książka nie oddaje wiarygodnie wydarzeń z tamtych lat, a na pewno nie pokazuje całego ogromu cierpień, jakich ludzie wtedy doświadczali. Dlatego też polecam tę książkę tylko tym, którzy chcieliby przeczytać historię o miłości dającej nadzieję na lepsze jutro. Ale nie czytajcie jej jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o rzeczywistości w tamtych czasach, bo czeka was rozczarowanie.

Zadaję to, można by pomyśleć retoryczne pytanie, gdyż w moim...

Dobrze, że to prezent bo żałowałbym wydanych pieniędzy.

Dobrze, że to prezent bo żałowałbym wydanych pieniędzy.

Początkowo miałam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo denerwowały mnie powtórzenia w każdym zdaniu (co drugie zaczynało sie od „Lale …”). Trzeba podkreślić, że historia opowiedziana w książce to wspomnienia głównego bohatera i fikcja autorki, a z ta fikcja właśnie mam bardzo duży problem. Według mnie za bardzo „kolorowe”. Nie wiem czy sięgnę po dalsze części.

Jeśli czytać jako opowieść o relacjach ludzi w strasznych czasach to ok. Jednak mając w pamięci rozmowę z przewodnikiem w obozie czy inne pozycje opowiadające o realiach tamtych obozów.... no nie, zgrzytało mi nieustannie.

Dobra, ale nie wybitna.
Życie w obozie przedstawione po łebkach.
Autorka skupiła się tylko i wyłącznie na tytułowej postaci.

Dobra, ale nie wybitna.
Życie w obozie przedstawione po łebkach.
Autorka skupiła się tylko i wyłącznie na tytułowej postaci.

Książka z gatunku "przeżycia jednostki". Lektura na raz.

Książka z gatunku "przeżycia jednostki". Lektura na raz.