Tatuażysta z Auschwitz

Okładka książki Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
Zwycięzca w plebiscycie 2018
Okładka książki Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Tatuażysta z Auschwitz (tom 1) Ekranizacje: Tatuażysta z Auschwitz (2024) powieść historyczna
powieść historyczna
Tatuażysta z Auschwitz (tom 1)
The Tattooist of Auschwitz
Marginesy
2018-04-18
2018-04-18
Data 1. wydania:
2018-01-11
Katarzyna Gucio
Ekranizacje:
Tatuażysta z Auschwitz (2024)
debiut literacki hitlerowcy II wojna światowa obóz koncentracyjny okrucieństwo okupacja przemoc przyjaźń spotkanie terror uczucie
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Historia bohatera jest rewelacyjna, czyta się jednym tchem. Historia Lalego jest przerażająca i trzyma w napięciu przez całą książkę,trudno mi nadal uwierzyć jakie piekło musiał przeżyć on jak i wszyscy w obozie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego.

Historia bardzo ciekawa i wciągająca czytało się to z zapartym tchem, czuło się emocje bohatera i żyło się razem z nim. Jednak wątki historyczne bardzo niespójne i wymyślone na potrzeby książki szkoda że w opisie książki był mylący tekst,, Oparta na faktach” skoro wiele faktów jest jednak nie spójnych z historią.
Dlatego ocena tak niska. Jednak jeśli lubicie fikcję historyczną to polecam.

Dlatego ocena tak niska. Jednak jeśli lubicie fikcję...

Spodziewałam się trochę czegoś innego głównie jest tutaj romans

Spodziewałam się trochę czegoś innego głównie jest tutaj romans

Wzruszaca i wstrząsającą ksiazka

Wzruszaca i wstrząsającą ksiazka

W 1942r. do Auschwitz trafia Lale Sokołow, gdzie zostaje przydzielony do pracy jako tatuażysta. Jego zadaniem jest wytatuowanie numeru identyfikacyjnego każdemu przebywającemu więźniowi. Podczas jednego naznaczania poznaje Gitę. To właśnie tutaj narodziło się ich uczucie. Przeżyli razem nie tylko obóz koncentracyjny, ale również życie po nim.

Dość ciężko mi oceniać książki, które dotyczą drugiej wojny światowej, bo okrucieństw w obozach koncentracyjnych jakich tam dokonano jest niepojęte dla mnie. Sięgając po tą książkę miałam obawy, gdyż historie oparte na faktach osób które przeżyły piekło na ziemi zawsze mną wstrząsają, ale tutaj otrzymuje historie, która jest bardziej dziełem literackim niż historią oparta na prawdziwych wspomnieniach mężczyzny. Skupiono się tutaj na relacji Lalego i Gity, a obóz koncentracyjny staje się tutaj tłem. Autorka też niedostatecznie mocno zagłębiła się w historię obozu Auschwitz.
I dość ciężko mi ocenić tą książkę i powstrzymam się od tego.

Dość ciężko mi oceniać...

W ten konkretny romantyzm historii i relacja pomiędzy ludźmi (zwłaszcza miedzy strażnikami, a więźniami) ciężko uwierzyć biorąc pod uwagę źródła historyczne, które tłumaczą i pokazują życie w obozach zagłady. Nie wykluczam, że coś takiego mogło mieć miejsce, ale ja osobiście przecierałem oczy ze zdumienia przy wielu fragmentach opowieści. W książce jest kilka pozytywnych fragmentów w które łatwiej uwierzyć i to jest na plus, ale zastanowiłbym kilka razy czy polecić tę książkę komuś. Zwłaszcza, że na rynku jest wiele ciekawszych i bardziej zgodnych ze źródłami historycznymi pozycji...

Książkę skończyłam i bardzo mi się podobała. Napisana prostym językiem , szybko się czyta , ciekawa w każdym momencie.

Co to jest? Pornografia Zagłady w wydaniu niezbyt zdolnej pisarki. Straszne i literacko obłe, czasem nieporadne.

Tatuażysta z Auschwitz" to książka obliczona na wywołanie emocji i to się autorce udało. U mnie wywołuje emocje bardzo konkretne. Jakie? Obrzydzenie, zażenowanie i irytację. Rozumiem, że można pisać książki w jakiejś konwencji, ale nazywanie tego historią na faktach jest skandaliczne. Ten tytuł jest cynicznym wykorzystywaniem niewyobrażalnych tragedii ludzkich do robienia pieniędzy. Każdego, kto pisze, że to "trudna opowieść o miłości w obozowych realiach, ale oparta na faktach" zapraszam do zwiedzenia Muzeum Auschwitz z przewodnikiem, który szczegółowo wytłumaczy, jak wyglądała codzienność w obozie. Odsyłam również do strony internetowej Muzeum, gdzie znajdziecie rekomendowane przez tę instytucję tytuły, jeśli chcecie dowiedzieć się o faktach. Polecam sięgnąć po analizę dr Wandy Witek-Malickiej, gdzie opisuje szerzej bzdury zawarte w powieści, która chciała napisać scenariusz romansu, wyszła jej z tego książka, ale żeby się sprzedało to umiejscowiła akcję w obozie koncentracyjnym. Nie czytam romansów i tego gatunku nie krytykuję, bo nie mam w zwyczaju oceniać czegoś, o czym nie mam pojęcia. Jednak tematem Auschwitz interesuje się od lat i uważam, że Heather Morris robi więcej szkody niż pożytku, jeśli chodzi o pamięć zamordowanych w obozach śmierci. Przerażające, że taki szkodliwy gniot stał się bestsellerem i dojenie kasy z tego tematu wchodzi na kolejny poziom, bo powstaje serial na podstawie tych bzdur. "Tatuażysta z Auschwitz" to jeden z przykładów tej budzącej irytację fali "dzieł", gdzie kluczowa jest nazwa obozu, a reszta nie ma znaczenia. Liczy się kasa. Czy to będzie szachista, bibliotekarz czy inny wiolonczelista, jest zupełnie bez znaczenia. Sprzedaje się jako prawdziwą historię i już. W kontrze polecam sięgnąć po książki naprawdę wartościowe jak "Człowiek w poszukiwaniu sensu", "Człowiek i zbrodnia", "Dzieciństwo w pasiakach". "Tatuażysta..." to strata czasu i nerwów. Moja pierwsza wizyta w Muzeum Auschwitz to długie godziny spędzone na chodzeniu i wnikliwym słuchaniu przewodnika. Potem jeszcze dłużej dochodziłem do siebie po tym, co widziałem. Szkoda, że autorce tego gniota nie przyszło do głowy przed napisaniem, żeby przyjechać do Muzeum.

21 227
    7 517