Panna młoda

La sposa giovane
Lucyna Rodziewicz-Doktór
literatura piękna
Ag2S

Mamy początek ubiegłego wieku. Do Rodziny przybywa z daleka młoda dziewczyna, narzeczona Syna. Rodzina przyjmuje ją w swojej eleganckiej rezydencji, nie poświęcając gościowi większej uwagi. Syna nie ma, w odległym kraju troszczy się o to, żeby interes tekstylny dobrze prosperował. Przysyła do domu zbędne prezenty. Panna młoda cierpliwie czeka na przyjazd narzeczonego, a tymczasem dostosowuje się do niezmiennych zwyczajów, jakie panują w domu, zwłaszcza do obfitych i niekończących się śniadań. Dni wypełniają podekscytowanie, radość i nieustający gwar, noce zaś strach i udręka, bo jak głosi legenda, właśnie w godzinach nocnych od wielu pokoleń umierają członkowie tej Rodziny. O zachowanie codziennego rytmu troszczy się perfekcyjny majordomus Modest. Przez sen działa i doradza Wuj, który nie przebudza się, nawet gdy rozgrywa partię tenisa. Ojciec, człowiek stanowczy, choć łagodny, w każdy czwartek udaje się do miasta. Córka co noc walczy z koszmarami. A Matka żyje w aurze swojej legendarnej urody. Wszystko rozgrywa się w cieniu ogólnego oczekiwanie na powrót Syna. I w tej atmosferze czekania bohaterowie starają się znaleźć dla siebie ratunek.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3211/proza.html

Monika Stocka | 2019-08-15
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Ostatecznie jednak nie podzielam zachwytów.
Jeszcze na początku byłam niemal wniebowzięta, myślałam, że znów trafiłam na książkę, która mnie zabierze, w której sie zamieszkuje. Podobał mi sie klimat, tajemniczość i niedopowiedzenia. Urzekła mnie narracja w szczególności w momencie, gdy autor tłumaczył, że nad nią nie panuje, że to bohaterowie nim rządzą. Od razu przypomniała mi sie Mayoral, bo w jednej ze swych książek pisała o bohaterce, która za wszelką cenę próbowała popełnić samobójstwo a ona, autorka ze wszystkich sił starała się temu zapobiec. Bohaterka wygrała.
Rozumiałam bezsilność autorki.
Bardzo ujmuje mnie takie podejście do powieści, bo ja wierze w to, że pisanie jest wchodzeniem w jakąś przestrzeń i opisywanie jej a nie kreowanie. Że pisanie jest kontemplacją, penetrowaniem, patrzeniem. I że to bohaterowie rozdają karty a nie autor.
Kiedy zaczęłam „Pannę młodą”, byłam przekonana, że trafiłam właśnie w taką przestrzeń i że będę w niej uczestniczyć... że będę się dziwić...

Satomi | 2019-08-12

Baricco to podobnie jak Bassani wysmakowany malarz słowem. "Panna młoda" to powieść psychologiczna o odkrywaniu własnej cielesności oraz kontemplacja świata rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach - rzeczywistej i surrealistycznej. Włoch urzeka subtelnością słowa oraz skrzętnie budowanymi zdaniami, które układają się w zawiłe psychologiczne pejzaże i aż dudnią od skojarzeń. "Panna młoda" pulsuje subtelnością i uwodzi niewymuszoną głębią. "Podobnie jak króciutki "Jedwab" jak i poetycko-filozoficzny traktat "Ocean morze"; ta powieść już wkrótce zaliczana będzie do ścisłej klasyki europejskiej literatury.

Monika | 2019-07-30
Przeczytana: 27 lipca 2019

Bardzo podobały mi się zabiegi narracyjne autora. Sama historia niebanalna, wciągająca. Postacie, nie poddające się łatwej ocenie. We wszystkim jednak można zauważyć tą chęć zachowania "porządku świata". Łatwo się czyta, daje do myślenia, wciąga. Na pewno zachęciła mnie do spróbowania innych pozycji autora.

Yuuki_92 | 2019-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018, MAJ'18
Przeczytana: 26 lipca 2019

Piękna opowieść, napisana przepięknym językiem. Czytając, czułam się jakbym była w innej rzeczywistości, sennej, onirycznej. I bardzo spodobało mi się zakończenie, takie niebanalne.

Naia | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Zdecydowanie najbardziej zmysłowa z książek Baricco, które do tej pory czytałam. Reszta to elementy, które każdy fan pisarza zna i doceni – oprócz uczty dla zmysłów to też uczta językowa, bo jak zwykle roi się tu od pięknych, potoczystych zdań (brawa dla tłumaczki!), a do tego literackie eksperymenty. Tym razem autor funduje nam nagłe zmiany narratora oraz trochę opowieści o samym sobie, autorze; powstałe w ten sposób dwie płaszczyzny pięknie przecinają się na ostatnich stronach książki, za sprawą pewnego, dosyć znamiennego, przedmiotu. Bajkowa, metaforyczna powieść ze złożoną i trudną do oceny główną bohaterką; odsłania przed nami wiele, ale większość bohaterów, łącznie z autorem, zachowuje do końca swoje tajemnice. Duża czytelnicza przyjemność!

Nigdy jeszcze nie czytałam książki, w której tak specyficznie mieszałyby się dwa światy: ten przedstawiony w powieści, fikcyjny oraz rzeczywisty. Panna młoda Alessandro Baricco to literackie pudełko pralinek, pełne niespodzianek, nietypowych rozwiązań, pięknych zdań i fragmentów, obwiązanych niewidzialną wstążką.

Początek ubiegłego wieku. W umówionym terminie do Rodziny przyjeżdża Panna młoda. Ma poślubić Syna, okazuje się jednak, że od kilku miesięcy przebywa on za granicą w interesach. Dziewczyna musi zatem poczekać na jego powrót. Zostaje powitana bez większego entuzjazmu, lecz uprzejmie. W dość naturalny sposób wtapia się w strukturę Rodziny, przyjmując ich zwyczaje i rytuały. A tych nie brakuje! Ta mała społeczność, dla której czas był zjawiskiem nieokreślonym, które pobrzmiewa w życiu jak język obcy, w nocy kuli się ze strachu (nie zdradzę dlaczego), a w dzień celebruje życie w dość… specyficzny sposób.

Każdy członek Rodziny to prawdziwe indywiduum: Matka, która uczy...

BetiFiore | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Przeczytałam parę utworów Baricco w oryginale i mimo iż nie zawsze rozumiałam do końca zamysły autora, czułam, że miałam do czynienia z literaturą przez wielkie L. Kiedy ukazało się polskie wydanie "Panny młodej", ebook od razu pojawił się na moim czytniku. To dzieło niewielkich rozmiarów, niepokojące, dziwne. Główni bohaterowie nie mają imion, zmienia się narracja, wszystko jest czekaniem... Dużo ważnych dla mnie osobiście spraw tu poruszono, ważne słowa padły, zbyt dużo pojawiło się jednak, moim zdaniem, erotyzmu, czasem aż nazbyt nachalnego. Czy polecam? Tak!

marysienkap | 2018-09-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Specyficzna powieść. Brak tu imion. Brak dialogów. Narracja zmienna. Daję 10 gwiazdek, gdyż pierwszy raz coś "takiego" czytałam, a była to mocna rzecz. Polecam przeczytać z samej ciekawości.

żartowałam | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Zacznę od tego, że ta książka z pewnością nie spodoba się KAŻDEMU. Osobiście jednak uważam, że nie ma książek, które podobają się każdemu, więc gdy ktoś poleca mi książkę, którą bezwzględnie "każdy musi przeczytać" czuję się trochę oszukana.
Dla wielu ta książka będzie wulgarnym, niezrozumiałym obrazem pisanym ręką szaleńca. By tego uniknąć polecam czytać ją w absolutnym skupieniu, wyciszeniu i POWOLI. Objętość książki pozwala na jej przeczytanie w ciągu jednego wieczoru ale nie warto.
Na pytanie "Po co tyle seksu?" Autor sam odpowiada w swojej książce:
"-W moich książkach zawsze jest seks. (...)
- Może ale najwyraźniej coś Cię pociąga w opisywaniu seksu.
- Tak.
- Co?
- Że to trudne."
I rzeczywiście. Niełatwo jest opisać sceny intymne w sposób, który nie jest wulgarny - szczególnie jeśli relacje łączące osoby zaplątane w miłosne akty są tak skomplikowane i niejednoznaczne jak w tej książce.
Dla mnie jednak zdecydowanie nie jest to tylko książka o seksie.
"Panna Młoda"...

KenGoKang | 2018-05-18
Na półkach: Przeczytane, Legimi
Przeczytana: maj 2018

“Panna młoda” - najnowsza książka Baricco to dzieło z jednej strony bardzo subtelne i wciągające, z drugiej - niepokojące, przesycone erotyzmem, wieloznaczne. Długo trawiłam je w myślach, zanim zdecydowałam się o nim napisać. Jest bowiem coś, co mnie w stylu autora pociąga, lecz wiele elementów okazuje się trudnych do rozgryzienia, mocno frapujących.

Baricco wprowadza czytelnika w świat rodziny, której członkowie pozbawieni są imion. Matka, Ojciec, Syn, Panna Młoda, Wuj - ten zabieg sprawia, że odnosi się wrażenie obcowania z postaciami archetypowymi, pozbawionymi własnej indywidualności. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku Matki, emanującej rozbuchaną, kobiecą zmysłowością, jakiej niewielu mężczyzn (a nawet kobiet) jest w stanie się oprzeć. Ten dojrzały erotyzm kontrastuje mocno z subtelnością Panny Młodej, lecz czyż nie okaże się ona jedynie przyszłym wcieleniem innej Matki?

Wróćmy jednak do początku, bo jestem chyba winna zainteresowanym książką kilka słów wstępu. Historia...