La sposa giovane
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Ag2S

Mamy początek ubiegłego wieku. Do Rodziny przybywa z daleka młoda dziewczyna, narzeczona Syna. Rodzina przyjmuje ją w swojej eleganckiej rezydencji, nie poświęcając gościowi większej uwagi. Syna nie ma, w odległym kraju troszczy się o to, żeby interes tekstylny dobrze prosperował. Przysyła do domu zbędne prezenty. Panna młoda cierpliwie czeka na przyjazd narzeczonego, a tymczasem dostosowuje się do niezmiennych zwyczajów, jakie panują w domu, zwłaszcza do obfitych i niekończących się śniadań. Dni wypełniają podekscytowanie, radość i nieustający gwar, noce zaś strach i udręka, bo jak głosi legenda, właśnie w godzinach nocnych od wielu pokoleń umierają członkowie tej Rodziny. O zachowanie codziennego rytmu troszczy się perfekcyjny majordomus Modest. Przez sen działa i doradza Wuj, który nie przebudza się, nawet gdy rozgrywa partię tenisa. Ojciec, człowiek stanowczy, choć łagodny, w każdy czwartek udaje się do miasta. Córka co noc walczy z koszmarami. A Matka żyje w aurze swojej legendarnej urody. Wszystko rozgrywa się w cieniu ogólnego oczekiwanie na powrót Syna. I w tej atmosferze czekania bohaterowie starają się znaleźć dla siebie ratunek.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3211/proza.html

reptar | 2018-04-24

Nikt tak jak Baricco nie potrafi wypstryknąć mnie z posad dwoma zdaniami. I to dwoma dowolnymi zdaniami. „Odszedł powoli, zgarbiony, od razu daleki” – zwykle nawet nie potrzebuje dwóch.

Bierze na patelnię obszary, które dawno skreśliłem jako nie moje, i pichci z nich danie-zaczarowanie. Tym razem sprawił, że zatraciłem się w książce, której bohaterami są Ojciec, Syn, Córka... Nie cierpię, normalnie tego nie cierpię. Postać literacka bez innej niż takie nazwy własnej jest jak aktor bez twarzy, albo jeszcze gorzej: jak personifikacja w przypowieści. A tu masz, spojrzę tylko tam, gdzie przedtem położyłem zakładkę, i już bezradnie przebieram odnóżami w uścisku rosiczki. Nic to, że świat Rodziny jak na moje zapatrywania jest odrobinę zbyt abstrakcyjny. Autor na okładce – sprawdziłem, „baricco” to jednak nie jest po włosku „rosiczka” – był mi wystarczającą obietnicą. I to działa, i to się nie zmieni. W zapowiedziach wydawnictwa są już dwie kolejne powieści mojego idola, a w moich, że je...

Piotr | 2018-04-22

Czytałem z rosnącym smutkiem, bo to autor mój ulubiony, niestety pisarz już tak wielki, że nieskłonny do wysłuchiwania porad, także redaktorów sczytujących książki, o czym otwarcie w tej pisze, przyznając, że i tak ich tym razem nie posłucha i niestety widać, że dotrzymał słowa, bo jego piękny styl grzęźnie niekiedy w niepotrzebnych dygresjach oraz w nadmiarze nieuzasadnionej cielesności, wobec czego tu i ówdzie czytelnik ma poczucie przesytu, od którego piękne skądinąd słowa stają się przyczyną lekkiej niestrawności, ale i tak warto.

KenGoKang | 2018-05-18
Na półkach: Komórkowo, Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

“Panna młoda” - najnowsza książka Baricco to dzieło z jednej strony bardzo subtelne i wciągające, z drugiej - niepokojące, przesycone erotyzmem, wieloznaczne. Długo trawiłam je w myślach, zanim zdecydowałam się o nim napisać. Jest bowiem coś, co mnie w stylu autora pociąga, lecz wiele elementów okazuje się trudnych do rozgryzienia, mocno frapujących.

Baricco wprowadza czytelnika w świat rodziny, której członkowie pozbawieni są imion. Matka, Ojciec, Syn, Panna Młoda, Wuj - ten zabieg sprawia, że odnosi się wrażenie obcowania z postaciami archetypowymi, pozbawionymi własnej indywidualności. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku Matki, emanującej rozbuchaną, kobiecą zmysłowością, jakiej niewielu mężczyzn (a nawet kobiet) jest w stanie się oprzeć. Ten dojrzały erotyzm kontrastuje mocno z subtelnością Panny Młodej, lecz czyż nie okaże się ona jedynie przyszłym wcieleniem innej Matki?

Wróćmy jednak do początku, bo jestem chyba winna zainteresowanym książką kilka słów wstępu. Historia...

żartowałam | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Zacznę od tego, że ta książka z pewnością nie spodoba się KAŻDEMU. Osobiście jednak uważam, że nie ma książek, które podobają się każdemu, więc gdy ktoś poleca mi książkę, którą bezwzględnie "każdy musi przeczytać" czuję się trochę oszukana.
Dla wielu ta książka będzie wulgarnym, niezrozumiałym obrazem pisanym ręką szaleńca. By tego uniknąć polecam czytać ją w absolutnym skupieniu, wyciszeniu i POWOLI. Objętość książki pozwala na jej przeczytanie w ciągu jednego wieczoru ale nie warto.
Na pytanie "Po co tyle seksu?" Autor sam odpowiada w swojej książce:
"-W moich książkach zawsze jest seks. (...)
- Może ale najwyraźniej coś Cię pociąga w opisywaniu seksu.
- Tak.
- Co?
- Że to trudne."
I rzeczywiście. Niełatwo jest opisać sceny intymne w sposób, który nie jest wulgarny - szczególnie jeśli relacje łączące osoby zaplątane w miłosne akty są tak skomplikowane i niejednoznaczne jak w tej książce.
Dla mnie jednak zdecydowanie nie jest to tylko książka o seksie.
"Panna Młoda"...

Madame Booklet | 2018-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Początkowo nie było końca zachwytom nad kunsztem komponowania słów przez autora. A potem przyszedł czas na powtórkę z rozrywki i zgłupiałam. Czyżby kolejny eksperyment? Apogeum cielesności i jej umiłowanie?

Narrator był wielką zagadką i jednocześnie kuszącą tajemnicą. Sposób narracji, który przedzierał się przez postacie, tylko to podkreślał. Bohaterowie zachwycali swoimi nietuzinkowymi charakterami i życiowymi historiami. Byłam zachwycona. Niezbyt długo.

Pozornie wszystko płynęło gładko, lecz tylko chwilami. Najwidoczniej w głowie pisarza tylko wzburzone morze ma wartość najwyższą i jego uwagę nadmiernie rozpraszało piękno cielesne, przez co cierpiało to duchowe.
I nie potrafię zrozumieć, co się wydarzyło z tym, co tak mnie zachwycało? Dlaczego nagle przestało to mieć znaczenie dla autora i co chwila uderzał w niskie sfery człowieka? Nie posłużyło to dobrze historii.

Tyle piękna, tak potwornie zepsutego przez cielesną bezpośredniość, która mi zbrzydła bardzo szybko w tej...

uhuhu | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Długo, długo czekałem na kolejne książki Alessandra i już się cieszę na zapowiedzi kolejnych. "Panna młoda" bardzo mi się podobała - fabuła niespieszna, bohaterowie nieszablonowi, ale co tam fabuła: JĘZYK niekwestionowanie rządzi i te cudowne rozważania o tak przeróżnych niuansach rzeczywistości. Skoki narracyjne przywodziły na myśl "Wyznaję" Cabré'a, a i nie brakowało wielu refrenów, które tak lubię u A.B. Całość podszyta sporą porcją świetnego poczucia humoru, choć podanego bardzo delikatnie i nie wprost. Zaskoczeniem były liczne "momenty" - tego do tej pory nie było. Dodaję do ulubionych i czekam, czekam cierpliwie na kolejne dwie pozycje.

Xantul | 2018-08-18
GosiaMak | 2018-06-29