Serce nr 62
Zbigniew Górniak

KSIĄŻKĘ KUPISZ TAKŻE NA KAŻDEJ POCZCIE W DOBREJ CENIE 29,90 pln. OPIS: Uciekając przed śmiertelną chorobą, przedsiębiorca z listy stu najbogatszych Polaków zamawia u azjatyckich handlarzy nowe serce. Problem w tym, że jego porzucona przed laty córka jest aktywistką międzynarodowej organizacji zwalczającej taki proceder. A skoro jest wina, musi być kara – jak w antycznej tragedii. Jeśli nie wymierzył jej człowiek, zrobi to za niego los, prowokując dla niepoznaki przypadek.
Oto trzymająca w napięciu opowieść o trudnej miłości ojca i córki, o przebaczeniu, które przychodzi za późno, oraz o odroczonej zemście, jakiej mścicielka ani nie planuje, ani nie pragnie, ani jej sobie nawet nie uświadamia. A w tle więźniowie sumienia hodowani w Azji na części zamienne i ciekawy portret dzisiejszej Polski, tyleż przenikliwy, co sympatyczny.

(fragmenty, recenzje, inspiracja, fotogaleria na stronie książki www..ronin.info.pl)

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

zolzowata_franca | 2018-05-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2018

Okładkę "Serce nr 62" widywałam w ostatnich kilku tygodniach wiele razy, niestety nie wpadła mi w oko, ale stare przysłowie pszczół powiada: "nie oceniaj książki po okładce". Przyznam, że treść mnie zaskoczyła, nawet bardzo.

Należę do ludzi ciekawskich, myślę, że lubię wiedzieć więcej niż przeciętny człowiek. Jednak temat zawarty w powieści Zbigniewa Górniaka umknął mi, wstyd przyznać. Dotychczas sądziłam, że wyzysk ludzi, narkotyki oraz potrawy z psiego mięsa w restauracjach to główne zarzuty w stronę naszych azjatyckich "przyjaciół". Zbigniew Górniak wspomniał o handlu ludzkimi organami, o farmach ludzkich narządów. Krew mi zmroziło.

Główny bohater Witold Niemcewicz to człowiek z listy 100 najbogatszych ludzi w Polsce. Nie brakuje mu niczego, prócz zdrowia. Chcąc być w zgodzie z własnym sumieniem szuka dla siebie serca w Chinach. Bez problemu mógłby znaleźć dla siebie serce w Polsce, wystarczyłoby zapłacić tam gdzie trzeba ale Witold Niemcewicz nie chce, by ktoś przez niego...

Iwona | 2018-07-05
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Gdybym mogła, zamknęłabym opinię na temat „Serca nr 62” w słowie NIETUZINKOWE, ale przez wzgląd na wartości, jakie ze sobą niesie wprawiając w zadumę nad kruchością życia, grzechem byłoby potraktować tę powieść tak lakonicznie, nie dodając nic więcej, choć pisanie o niej z wyłączeniem emocji przychodzi z niemałym trudem.

Zbigniew Górniak nakreślił bowiem z ogromnym rozmachem historię dwutorową, obrazującą zawiłości relacji międzyludzkich, w których prym wiodą zagadki i urazy z przeszłości okraszone brakiem rodzicielskich więzi. Ich zerwanie rekompensuje tylko serce ze złota, a przecież miłości nie można kupić…

Pisarz na każdej z prawie trzystu stron ukazuje stopniową świadomość Witolda Niemcewicza w tym aspekcie, owocującą diametralną zmianą życia oraz postrzegania świata i ludzi, ale z drugiej strony nie oszczędza swego bohatera, karząc mu słono zapłacić – paradoksalnie nie gotówką – za błędy których się dopuścił.

Zadba o to Agnieszka Wyrwał – niepokorna kobieta nosząca w sobie...

maciej | 2018-04-18

Książka z gatunku tych, które nie tylko działają ale i smakują. Można się wprawić w dobry nastrój za pomocą taniego podrabianego brandy, ale o ile cudownej zrobić to samo francuskim koniakiem z oznaczeniem V.S.O.P. czyli trunkiem najwyższej próby. "Serce nr 62" w mojej prywatnej klasyfikacji zasługuje na taki certyfikat. Jest w nim wieloletnie doświadczenie, które sprawia, że przeżycia autora dojrzewają a potem oddają swój aromat czytelnikowi. Jest język hodowany przez dziesięciolecia w odpowiednich warunkach. Jest mocna, sugestywna fraza, jest akcja od której może się zakręcić w głowie i jest moc. A wszystko w dawce, która daje przyjemność, bez kaca. Skosztujcie Górniaka. To Very Special Old Product w najlepszym tego skrótu znaczeniu. Dziś się już tak nie pisze, a żal.

Książkomaniacy | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Witold Niemcewicz to jeden z najbogatszych ludzi w Polsce. Biznesmen sam ciężko zapracował na to, co posiada. Droga willa, luksusowe samochody, duży majątek. Nie brak mu niczego. No... może poza zdrowiem. A jak powszechnie wiadomo, z tym nie ma już tak łatwo. Nie zawsze zdrowie da się kupić za pieniądze. Witold próbuje jednak wykorzystać swoje bogactwo, by utrzymać się przy życiu. Choroba serca wymaga przeszczepu. Bogaty, ale honorowy Witold nie chce zajmować czyjegoś miejsca w kolejce tylko dlatego, że jest bogaty. Postanawia poruszyć niebo i ziemię, by zrobić to... "legalnie". Chce wykorzystać pieniądze i wpływy, by w swoim kraju za nazwisko milionera nie wyrzucić kogoś z kolejki i pozbawić szansy na przeżycie. Wpada na pomysł, by kupić serce w Azji i poddać się operacji, która ma go uratować. Niestety, sprawy zaczynają się komplikować, gdy lekarzem zaczyna się interesować Agnieszka Wyrwał - znana dziennikarka i aktywistka, która jest...

Damian | 2018-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Ile jest warte ludzkie życie? To pytanie, które z urzędu powinno znaleźć się w szufladce z napisem „zbiór myśli nielogicznych”. No bo w jaki sposób można wycenić czyjś żywot? Okazuje się niestety, co dobitnie potwierdzają karty historii, że człowiek niemal zawsze był traktowany jak towar. Na dodatek często poupychany gdzieś na niższych półkach, pod wyrobami ze złota, czy jedwabiu.
Zmieniają się czasy, zmieniają potrzeby. Może nam się wydawać, że nauczeni minionymi wydarzeniami staliśmy się ludźmi bardziej oświeconymi, świadomymi własnych wartości i możliwości. Nic bardziej mylnego. Cytując fragment pewnego kultowego artysty – Kazika: „(...) Tyle setek lat. Cele zawsze te same, tylko formy inne. I to mnie przeraża (...)”, nie sposób uciec od prawdziwości ów słów w odniesieniu do człowieka. Możliwości, jakie daje obecny świat, z rozwojem technologii oraz medycyny na czele, zostają skrzętnie wykorzystywane w niecnych praktykach, mających na celu spieniężyć ludzkie życie. Nie jest...

Karolina29 | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Witold Niemcewicz dorobił się swojego bogactwa ciężką pracą i niezliczoną ilością doskonałych pomysłów. Mężczyzna z drygiem do interesów znajduje się obecnie na liście stu najbogatszych Polaków. Jego szczęście zaburza fakt choroby serca, na tyle ciężkiej, że zagrażającej życiu. Witold postanawia zamówić u Azjatyckich lekarzy organ i poddać się operacji, która ma go uratować.

„To wtedy postanowił kupić sobie serce w Azji, pojąwszy, że on zająłby czyjeś miejsce nawet wtedy, gdyby nie dał ani złotówki. Za samo tylko nazwisko. Taki paradoks milionera”

Problem w tym, że jego córka Agnieszka Wyrwał, którą porzucił przed laty jest aktywistką, która mocno i bezkompromisowo przeciwstawia się tego rodzaju procederom.

„Rząd zabija też więźniów sumienia. Giną chrześcijanie, a także wyznawcy nieuznawanego przez władze tak zwanego kościoła domowego i członkowie ruchu Falun Gong. Trzyma się ich w obozach i bada regularnie, by sprawdzić jakość organów. Niektórzy po pobraniu kilku narządów...

CzytAśka | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Trudny temat, niełatwe charaktery bohaterów. Lawina informacji.

Jest tu historia przemian. Człowieka jako jednostki, a jednocześnie niby w tle, ale drobiazgowo opisana historia przemian w Polsce.
Skąd wziął się człowiek taki jak Witold Niemcewicz. Co go ukształtowało, co potem zmieniło. I jak.
W pewnych przypadkach zrozumienie swoich win, żal za ich popełnienie, dążenie do odkupienia, nie dadzą człowiekowi, tego na czym w danej chwili mu najbardziej zależy. Tak się świat układa, tak się życie kręci. A przemiana z hulaszczego krezusa w wyciszonego dewota... no cóż mądry człowiek, który zorientował się, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale bardzo ułatwiają życie. Łatwo być szanowanym członkiem lokalnej społeczności po prostu ten szacunek kupując organami. Kościelnymi.
Bo samemu się lubi śpiewać.
Trudniej byłoby skupić się na rzeczywistej pomocy skierowanej do ludzi i dla ludzi.
Okazuje się, że nie wszystko można kupić. Nawet jak się komuś wydaje, że tak.
Ale wtedy historia...

annrecenzuje | 2018-04-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Nie każde serce można kupić...

Witold Niemcewicz, jeden z najbogatszych biznesmenów z Polski, ma kłopoty z sercem. Konieczny jest przeszczep, dlatego mężczyzna kontaktuje się z lekarzem z Azji, by ten zorganizował operacje. W międzyczasie Agnieszka Wyrwał, znana aktywistka i dziennikarka, której ów lekarz jest znany z nielegalnego handlu organami, dąży do zdemaskowania nielegalnego interesu Azjaty.
Jaką cenę zapłaci każdy z bohaterów?
I co łączy dziennikarkę z milionerem?
O tym przekonacie się sięgając po Serce nr 62.

Książka jest przedstawiona z perspektywy dwojga bohaterów - Agnieszki Wyrwał oraz Witolda Niemcewicza. Autor stworzył dwie, charakterystyczne postacie, których losy nie raz potrafią zaskoczyć czytelnika.
Zbigniew Górnika stworzył intrygującą książkę sensacyjną, z elementami obyczajowymi. Porusza bardzo ważny temat nielegalnego handlu ludzkimi organami. W Polsce wielu pacjentów często nie doczekuje przeszczepu. Dlatego niektórzy, bardziej majętni, wolą szukać...

Zbigniew Górniak | 2018-04-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziękuję, że tu zajrzeliście. O sobie samym nie wypada pisać, ale naprawdę się przy pisaniu starałem. Nie pożałujecie. Do kupienia na razie tylko w sieci i tylko na www.ronin.info.pl
Tamże fragmenty i wiele innych smakowitości o książce.

Kasia | 2018-06-19

Pieniądze... zapewne każdy z nas chciałby ich mieć mnóstwo. One bowiem zapewniają władzę, poważanie ,szacunek... Nie musielibyśmy się martwić o to, że pewnego dnia może nam na coś zabraknąć. Dzięki nim możemy sobie na wiele rzeczy pozwolić: piękny dom, nowy samochód, jacht, samolot... Ale czy rzeczywiście możemy kupić wszystko? Nawet nasze zdrowie?

Witold Niemcewicz na liście 100 najbogatszych osób w naszym kraju zajmował 34 miejsce. Miał prawie wszystko. Do pełni szczęścia brakowało mu tylko jednego... brakowało mu zdrowego serca.

"-Szuka sobie serca w Chinach, bo jego stare ledwo zipie.
-Jezu, czy ja wyglądam na kretynkę? Nie dlaczego szuka, tylko dlaczego w Chinach.
-Bo w Polsce na nowe czeka się nawet rok. Kolejka jak w pe-er-elu za schabem".

Legalna lista oczekujących na przeszczep zawsze jest bardzo długa. I to wykorzystują handlarze żywym towarem.

"-Co miesiąc w Azji zabija się tysiące niewinnych, zdrowych ludzi, żeby wyciąć im serce, wątrobę, nerki lub rogówkę!...