Krótka historia mitu

A Short History of Myth
mit
religia
Pistacia

"Czym jest mit? Jaką wartość przedstawiał dla naszych przodków? I, co może ważniejsze, czy nadal jest potrzebny dzisiaj? Armstrong przedstawia dzieje kształtowania się mitów, od paleolitu przez starożytność aż do współczesności. Błyskotliwie i lekko opowiada o tym, jak obdarzony świadomością przemijania i śmierci człowiek potrzebuje mitów, by lepiej zrozumieć swoją sytuację w świecie i pełniej doświadczać życia."

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2005

Viator | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Na niecałych 150 stronach umieścić czym był mit od paleolitu do czasów nam współczesnych to niełatwe zadanie. Autorka jako tako z niego wybrnęła. Książka może być dobra jako wprowadzenie do tematu dla laika, aczkolwiek trzeba pamiętać, żeby nie przywiązywać się do wszystkich tez stawianych czy przytaczanych przez autorkę. Większość prac, na których opiera się Armstrong to prace już bardzo wiekowe, rozumiem że Mircea Eliade to klasyk, aczkolwiek stan badań chyba poszedł trochę do przodu.

Podsumowując: mogło być gorzej. Jak ktoś chcę rozpocząć swoją przygodę z mitami i religijnością to może zajrzeć.

Alicya Oss | 2014-08-18

Pozycja napisana ciężkim, średnio przystępnym językiem (i gdzie ten powiew świeżości?), podana jako seria wykładów o duchowej historii ludzkości wyrażonej mitem. Tym samym trzeba porcjować, czytać powoli i zrozumieć sposób myślenia autorki. Podkreślam: zrozumieć - bo zgadzać się z nim w całej rozciągłości nie sposób. Armstrong przeprowadza nas przez kilka okresów ludzkości: od mitologii łowców, rolników, przez wczesne cywilizacje miasta, po Epokę Osiową (Karl Jaspers) i to, co po niej. Wyłuszcza nam, jak Logos wypiera Sacrum i jaki wpływ na to mają zmiany warunków życia człowieka. Bla bla.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/08/miaki-przekaz-krotka-historia-mitu.html

Algoforos | 2013-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Czy mity były tylko rodzajem telenoweli dla starożytnych? Czym różni się mit od zwykłej opowieści? Czemu zawdzięcza swoją żywotność? Czy mity rzeczywiście są przeciwieństwem racjonalnego myślenia? Jak kształtowały się i zmieniały na przestrzeni dziejów? Co miało na to wpływ? Czy dzisiaj są nam jeszcze do czegokolwiek potrzebne?

To niektóre z pytań, na jakie próbuje odpowiedzieć Karen Armstrong w swoim eseju, dotyczącym historii i rozwoju mitu. Ta publikacja otwiera obiecującą serię "Mity" i ma być w niej jedyną pozycją popularnonaukową. Pozostałe będę powieściami-trawestacjami motywów mitycznych.

Co zaś do samej "Krótkiej historii..." wydaje mi się, że zważywszy objętość (niecałe 150 stron!), autorka znakomicie się spisała. Przedstawiła definicję mitu, jego cechy, istotę, cele powstania, najważniejsze dla myślenia mitycznego epoki i przełomy.

Nie spodobało mi się, że niektóre stwierdzenia nie miały poparcia w wynikach badań i zdarzało jej się przykładać współczesną miarę do...