Ethos rycerski i jego odmiany

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
esej, ethos, rycerze
historia
Marek

Esej z pogranicza historii i socjologii kultury oraz nauki o moralności. Autorka analizuje koncepcję ethosu (rozumianego jako styl życia jakiejś społeczności, ogólna orientacja jakiejś kultury , przyjęta przez nią hierarchia wartości) rycerskiego i jego odmiany w historii. Dokonuje przeglądu wzorów rycerskich począwszy od ethosu starożytnej Grecji i Sparty, następnie Germanów, rycerzy średniowiecznych, wywodzącego się z warstwy rycerskiej dworzanina, wreszcie brytyjskiego gentlemana, na koniec śledzi wątki rycerskie w Nowym Świecie.

Ania | 2015-04-11

Książkę tę , a w zasadzie jej fragment poleciła mi pani doktor do przeczytania na zajęcia. Czytałam już wiele poleconych przez nią pozycji. Niektóre wciągające i ciekawie napisane , i do tych myślę zaliczyć i tę pozycję,. Od pierwszych zdań zauważyłam ,że autorka posługuje się podobnym do mojego językiem co sprawiało mi przyjemność i co za tym idzie także łatwość w przyswajany sobie zawartych tam informacji.

Gra_ce | 2014-06-06

O formach okiełznywania pleoneksji - dyktatu siły. Przydałaby się jakaś forma takiego ethosu dla dzisiejszych wojen i starć "kapitalistyczno-ideologicznych".

Matete88 | 2013-01-10
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Fragment recenzji książki mojego autorstwa:

"Opublikowana po raz pierwszy w 1973 roku praca stanowi omówienie jednego z najciekawszych zagadnień w historii wojskowości – etosu rycerskiego. Nie jest to jednak książka poświęcona sprawom tylko militarnym. Zaznacza to już na początku sama autorka , wskazując na mnogość płaszczyzn na których funkcjonowali przedstawiciele stanu rycerskiego - poza wspomnianą sferą wojenną, wyróżnić można także sferę prywatną i publiczną, ze wszystkimi ich odmianami i wariantami. Omawianej rozprawy nie można zatem zakwalifikować jako podręcznika do historii wojskowości – umiejscawiać ją można raczej na pograniczu historii (w ogóle) i socjologii.

Jakie jest jednak dokładne znaczenie użytego w tytule wyrażenia – ethos ? Autorka rozumie ten termin jako określenie stylu życia danej społeczności (w tym wypadku konkretnego stanu) i przyjęte przez tę zbiorowość wartości moralne. Stawia we wstępie wyraźne rozgraniczenie między etyką i etosem, wskazując...

Kamil | 2015-04-27

Wznowienie klasycznego dzieła polskiej specjalistki od etyki, teorii i socjologii moralności (w języku dzisiejszych femi-faszystek brzmiałoby to mniej więcej tak: polskiej etyczki, teoretyczki i socjolożki), dotyczącego etosu rycerskiego w dziejach świata. Oczywiście nie jest to książka napisana w duchu konserwatywnym, jednakże pozbawiona dawnej warstwy cenzury (pierwsze wydanie 1973) stanowi bardzo wartościową historię zmian i ewolucji (czasem rewolucji) w pojmowaniu i praktykowaniu rycerskości. Mamy tu zatem podróż przez: * Ateny, z ich pochwałą rozmyślania i wielkoduszności, ale także próżności i pederastii, oraz pogardy dla kobiet *Spartę z ideałem mężczyzny jako całkowicie oddanego wojnie * Germanię, charakteryzującą się surowością obyczajów, pochwałą honoru, ale też pogardą dla pracy i wręcz kultem pijaństwa, * Średniowiecze, ze słynnym ideałem rycerza, walczącego za wiarę, króla, dla dam i chwały, niewolnego wszakże od wad: porywczości, brutalności i gwałtowności * Renesans...

Zuo | 2014-03-15

Maria Ossowska opisuje pokolei archetypy różnych epok z punktu widzenia literatury. Nie ma tutaj podanych konkretnych przykładów z życia, dlatego książka dla mnie jest trochę nie pełna. Jednakże warto przeczytać.

| 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, historia

Bardzo dobra praca, szczególnie dla filologa zajmującego się etosem rycerskim. Pani profesor umiejętnie przedstawia dzieje ideału, wyprowadza jego archetyp i opisuje jego późniejsze inspiracje. Może dla historyka ta praca jest zbyt ogólnikowa, ale dla literaturoznawcy to kopalnia wiedzy.

olicaDiablica | 2010-08-12

ciekawa, poszerza perspektywy w badaniu średniowiecza

Sunako_Princess | 2016-05-04
GALuu Górski | 2015-05-16