Maria Ossowska

- Pisze książki: filozofia, etyka, historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Urodzona: 26 stycznia 1896
- Zmarła: 13 sierpnia 1974
Polska etyczka, teoretyczka, socjolożka i psycholożka moralności. Uczennica Tadeusza Kotarbińskiego. W latach 1945-48 profesor Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczyła etyki m.in. Leszka Kołakowskiego. Od 1948 r. wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1952-62 kierowniczka Zakładu Historii i Teorii Moralności Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W 1972 r. otrzymała nagrodę państwową I stopnia. Żona prof. Stanisława Ossowskiego, socjologa i teoretyka kultury.
- 122 przeczytało książki autora
- 173 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Potrzebni są nam ludzie o mocnym kręgosłupie, który nie chwieje się wraz z każdą zmianą wiatru. Decyduje o tym posiadanie hierarchii wartości, do której jest się przywiązanym i z której nie zamierza się rezygnować. Uparta obrona tych wartości stanowi o postawie, którą nazywamy godnością. Potrzebni są nam ludzie wrażliwi na krzywdę i niezasłużone przywileje, ludzie, którzy spieszą innym z pomocą i nie odwracają się od przyjaciół, gdy im się nie powiedzie. Walczą, gdy zachodzi po temu potrzeba, przestrzegają reguł gry, nie rzucają się w trzech na jednego i nie kopią pokonanych. Potrzebni są nam ludzie uczciwi wobec siebie i wobec innych, ludzie, którym się ufa. Brak zaufania bowiem w obcowaniu z ludźmi czyni społeczeństwo chorym.
Potrzebni są nam ludzie o mocnym kręgosłupie, który nie chwieje się wraz z każdą zmianą wiatru. Decyduje o tym posiadanie hierarchii wartośc...
Rozwiń ZwińJeżeli chcesz coś zrozumieć - obserwuj to w działaniu.
Jeżeli chcesz coś zrozumieć - obserwuj to w działaniu.
Często się zdarza - pisał Albert Schweitzer - że niewolnicze trzymanie się zasad niezabijania gorzej służy idei współczucia niż jej naruszanie.
Często się zdarza - pisał Albert Schweitzer - że niewolnicze trzymanie się zasad niezabijania gorzej służy idei współczucia niż jej naruszan...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE