Żyjąc tracimy życie. Niepokojące tematy egzystencji

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
egzystencjalizm, literatura
popularnonaukowa

Niepokojące tematy egzystencji są ośrodkiem rozważań tej bardzo osobistej książki. Przewija się przez nią myśl przewodnia: przeświadczenie o równości "świata i zaświata", obecne u Leśmiana, z którym skądinąd spokrewniony duchowo był Jacek Malczewski. W historii samobójstwa Kleista, w prozie Gombrowicza i Grassa, w znanej Mickiewiczowi mitycznej botanice, w pamiętnikach Chateaubrianda i opowieściach Edgara Allana Poe Maria Janion śledzi sąsiedztwo świata żyjących i nieznanej "drugiej strony". Okazuje się ono fundamentalną cechą naszej kultury. Przerażenie i piękno stanowią o tragizmie ludzkiej egzystencji, widocznym zwłaszcza w "Mitologii Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka, o której entuzjastycznie pisze autorka. Tragizm może jednak ulec zawieszeniu – jak w Szekspirowskim "Śnie nocy letniej", o którym mowa jest w innym eseju. Dzienniki osobiste Amiela i Czapskiego ujawniają "myśl nieokreśloną" intymistów. Literatura igra złudzeniami właściwymi nieodmiennie widzeniu i poznaniu. Ale też to literatura stawia przed nami bolesny, szczególnie po XX wieku, dylemat "estetycznego pozoru".

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=134

Death_Proof | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Pani profesor Maria Janion posiada swój niepowtarzalny styl pisarski. Chociaż jej prace to literatura naukowa oraz popularnonaukowa, odnajdujemy w nich ciepło i człowieczeństwo. Pisząc np. o Malczewskim nie stroni od zabawnych komentarzy czy bystrych żartów. Dzieląc się z czytelnikiem swoją ogromną wiedzą, którą syntetyzuje z wnioskami innych badaczy, otrzymuje odkrywcze i bardzo interesujące teksty.

Taka właśnie jest książka "Żyjąc tracimy życie". Chociaż tytuł brzmi dość depresyjnie, to można sięgać po nią bez obaw o spadek samopoczucia po lekturze. Z przyjemnością zanurzmy się w ciekawych faktach z życia artystów, w szczególności pisarzy. Książka przedstawia różne pomysły na życie, je samo jako wartość oraz zastanawia się nad znaczeniem śmierci.

Uważam, że atmosferę tej pracy dobrze oddaje zaczerpnięty z niej cytat:
"(...) w tej narracji (...) o arktycznym podróżniku, który zbudował igloo i zamknął się w nim ze strachu przed wilkami. Musiał jednak oddychać, a każdy jego...

lajt | 2010-06-10

Po pierwsze - każdy polonista powinien czytać wszystko tej Pani.
Po drugie - to urokliwe, niekonwencjonalne, romansowanie z tekstem i autorką, jako wykładowczynią o szczególnym poczuciu szacunku dla słuchacza.
Pani Janion zaraża tekstami...to książka o pięknie naszego duchowego świata, o życiu i śmierci jako wartości bezcennej, o "światach i zaświatach" wszystko oparte na przywołaniu tekstów wielkich twórców, często nie znanych - ale to typowe dla Pani Profesor.

jacekkk | 2016-03-21
Przeczytana: 2014 rok

Kontynuacja myślenia o ludzkiej egzystencji w oparciu o tematy literackie, toposy, bohaterów i losy indywidualnych pisarzy. Maria Janion zaczyna od tematów jeanpaulowskich - utrata wiary w Boga - i potem nie opuszcza już obszarów mrocznych i tragicznych doświadczeń, ujmując ludzką egzystencję w kategoriach heroicznego trudu bycia.
Erudycja, swoboda poruszania się po kulturze, znajomość różnych sztuk - jak zwykle u tej autorki niepowtarzalna.

polonistka88 | 2015-07-23
Przeczytana: 22 września 2013

Świetny styl pisania, super się czyta.

Janina | 2016-08-17
Na półkach: 2016, Przeczytane