Antropologia kultury

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
antropologia kultury
jusola

Książka wprowadza w problematykę nauki, która przedmiotem swojej fascynacji uczyniła dylemat: jedność ludzkiej myśli symbolicznej a wielość i różnorodność kulturowych pomysłów na życie. ...

| 2014-11-14

Przeczytałam tę książkę, ponieważ musiałam to zrobić w ramach studiów. Jest to całkiem przystępne opracowanie; szczególnie spodobał mi się rozdział o tym jak słowa w różnych językach odnoszą się do tej samej klasy przedmiotów np."Baum", "tree" i drzewo" - wszystkie te słowa mają ten sam desygnat w rzeczywistości. Dlaczego jednak ludzie z innych kultur posługują się innym słowem, by opisać drzewo? Czy w zależności od języka jakim się posługujemy, by opisać przedmiot, postrzegamy dany obiekt inaczej? Pozornie bezsensowne rozważania sprawiły, że zaczęłam się zastanawiać dlaczego przynależność kulturowa jest ważna dla człowieka i czy można interpretować świat tylko na płaszczyźnie tradycji lub języka. Miejscami książka jest napisana topornym stylem, ale można się z niej dowiedzieć kilku interesujących rzeczy.

Ania | 2014-12-27

Jest to bardzo ciekawa ale i momentami bardzo trudna pozycja. Jej autor ozywa momentami tak złożonych zdań ,że właściwie nie da się ich zrozumieć. Jest jednak coś co powoduje ,że nie jestem w stanie odłożyć tej książki na półkę (oczywiście poza faktem ,że jest mi ona potrzebna do zaliczenia antropologii kultury). Autor często korzysta z wielu cytatów rożnych filozofów. Ponieważ od dłuższego już czasu staram się czytać różne książki filozoficzne oraz uczęszczać do szkoły filozoficzni - teologicznej a był nawet czas że zastanawiałam się nad studiowaniem drugiego kierunku - właśnie filozofii. Jest to zatem mam nadzieję wystarczający argument po za tym pierwszym - oczywistym dla którego moje zdanie o tej pozycji jest właśnie takie a nie inne.

malotka | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Ciężko się czyta, moim zdaniem dość ciekawe tematy związane z antropologią kultury można opisać bardziej przyjaźnie dla czytelnika.
No ale to jedna z tych pozycji, po które w niektórych wypadkach po prostu trzeba sięgnąć i jakoś to przeżyć.

Tom_Beton | 2011-07-15

Napisana niesamowicie topornym językiem i niewarta zachodu. Z braku lepszego zamiennika używana jako skrypt na krajowych uniwersytetach.

Ola | 2011-12-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 2010 rok

Chociaż sam przedmiot ze studiów wspominam mile książka nie była porywająca.

Michał | 2011-07-27
Przeczytana: czerwiec 2011

Książka o tym jak antropologia może trafić do każdego z nas. Przekrój dziedziny na przestrzeni wieków wraz z poruszeniem najbardziej palących problemów w skali globu, z jakimi musi się dziś borykać.

Paolina_pl | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Strasznie ciężka w odbiorze. Napisana trudnym językiem. Przeczytałam z konieczności niestety. Dałam jednak 4/10 z powodu kilku ciekawych zdań. Ot tyle.

Paulina | 2011-07-23

Uwielbiam!