Zostań, a potem walcz

Okładka książki Zostań, a potem walcz John Boyne Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Zostań, a potem walcz
John Boyne Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
2018-04-17
Data 1. wydania:
2013-09-26
Jacek Spólny
I wojna światowa literatura wojenna samotność spotkanie syn szpital utrata pamięci walka z chorobą żołnierz
Inne

Oficjalne recenzje i

Chłopiec w obliczu stresu pourazowego

Link do recenzji

1018 51 118

Historia raczej smutna, ale pokrzepiająca, dająca nadzieję, tematyka bolesna, ale książka jest napisana bardzo lekko i przystępnie.

Fajna, dobrze się czytało, ciekawiła, lecz mnie nie zachwyciła, nie czułam się emocjonalnie związana z bohaterami, a to powinna być jej mocna strona. 6/10

Choć mała, to bardzo ciekawie i treściwie opisana historia chłopca, a raczej jego punktu widzenia na pierwszą wojnę światową do której jego tata zgłasza się jako ochotnik. Ciągły niepokój, strach, tęsknota i miłość prowadzą chłopca ku drodze do prawdy o ojcu. Czy jest na tyle duży aby pojąć co stało się z jego tatą?
Książka warta przeczytania. Polecam.

Książka warta przeczytania. Polecam.

Wzruszająca książka, pięknie napisana. Głównym narratorem jest 9-letni chłopiec, ale jego przemyślenia nie są bynajmniej dziecięce. Książka o ludziach naznaczonych wojną (tym razem I wojna światowa), którzy nie utracili w sobie miłości.

Przyjemna i wartościowa lektura, zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Prosty język, zwięzłe dialogi i bardzo ciekawa historia. Godna polecenia!

Piękna , prosta historia , widziana oczami dziecka.

Piękna , prosta historia , widziana oczami dziecka.

Krótka historia oparta na tle I wojny światowej i poszukiwaniu ojca przez syna. Polecam.
"... są tacy, co nie chcą uwierzyć w to, co widzą na własne oczy."
"- Podczas wojny można pomagać na wiele sposobów - powiedział. - Nie wiem, czy zabijanie ludzi jest najskuteczniejsze."

"... są tacy, co nie chcą uwierzyć w to, co widzą na własne oczy."

W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front - ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie ma pojęcia, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego dnia, czyszcząc buty na dworcu King's Cross, Alfie niespodziewanie widzi nazwisko ojca w dokumentach należących do wojskowego lekarza. Oszołomiony i zdezorientowany chłopiec zdaje sobie sprawę, że mężczyzna leży w pobliskim szpitalu - miejscu, w którym leczy się chorych na nerwicę frontową.Alfie nie bardzo wie, co to takiego nerwica frontowa, lecz postanawia uratować ojca z tego dziwnego, niepokojącego miejsca.

Moja trzecia książka Boyna i trzeci strzał w dziesiątkę. W „ Chłopcu w pasiastej piżamie ” oraz w „ Chłopcu na szczycie góry ” autor przeniósł nas w czasy II Wojny Światowej i oglądaliśmy jej różne aspekty oczami małych chłopców. Tym razem 5-letni, zamieszkały w Londynie Alfie, użycza nam swych oczu i duszy i zabiera nas w czas I Wojny Światowej. Tato idzie na wojnę, a on zostaje z mamą w wojennej stolicy, stara się sprostać trudnym czasom, godnie zastąpić tatę i czeka na niego. I czeka. Latami. Świetny, zaradny, sprytny chłopak. Z miłości do rodziców podejmuje się działań nieadekwatnych do jego młodego wieku, a w finale - wręcz heroicznego dla takiego malca czynu. Jest takie powiedzenie, że jak jest coś niemożliwego do zrobienia, to w końcu przyjdzie ktoś, kto nie wie, że to jest niemożliwe i to po prostu robi. Tak zrobił Alfie, w swojej dziecięcej naiwności nie wiedział, że się nie da…

Bo „ Zostań, a potem walcz ” to wprawdzie książka o wojnie, ale nie ma tu frontu, strzałów i kul, jest za to oczekiwanie pozostałych w domu rodzin, niepokój, konieczność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jest kilka nowych dla mnie w literaturze elementów, takich jak np. opisanie techniki pracy pucybuta, czy nerwica frontowa w odniesieniu do żołnierzy z czasów I wojny. Wiem, że na pewno już wtedy to schorzenie istniało, ale nigdzie się w książkach o I wojnie z nim nie spotkałam. Teraz to inna sprawa, zespół stresu pourazowego, np. w „Horyzoncie” Jakuba Małeckiego, powrót z misji, proszę bardzo. Ale w tamtych czasach?

Wojna to temat trudny i ciężki, ale tę powieść m.in. dzięki dziecięcej narracji i naiwnemu postrzeganiu świata, czyta się bardzo lekko, z nadzieją i olbrzymią sympatią do bohaterów trzymając kciuki, żeby im się udało. A Alfie, ten cudowny chłopiec i niemożliwe czyny, których dokonał?. „ Zrobił to z najlepszego powodu na świecie. Z miłości. ” Bo to jest książka o czasach wojny, ale nie o wojnie, a o miłości, po prostu.

Wojna oczami dziecka.
Piękna opowieść o miłości syna do ojca. Miłości codziennej, rodzinnej, której często nie potrafimy docenić, o której często zapominamy.
Wojenna zawierucha toczy się w tle. Mieszkańcy pewnej ulicy z niecierpliwością czekają na ich zakończenie. Brakuje pożywienia i poczucia bezpieczeństwa, a z frontu w Europie powracają żołnierze. Okaleczeni fizycznie i psychicznie.
Powieść nie robi takiego wrażenia jak „Chłopiec na szczycie góry”, ale jest ciekawa. Warto przeczytać!

Wojna oczami dziecka.

Bardzo szybko przeczytałem tą książkę. Strona za stroną szły tak szybko, że aż nie sposób tego opisać.
Piękna historia widziana oczami małego chłopca.
Na pewno w niedalekim czasie, przeczytam książkę jeszcze raz.

Piękna historia widziana oczami małego chłopca.
Na pewno w niedalekim czasie, przeczytam książkę jeszcze raz.