Ostatni Namsara

Okładka książki Ostatni Namsara Kristen Ciccarelli Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Ostatni Namsara
Kristen Ciccarelli Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Iskari (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Zakazane opowieści i żar smoczego ognia

841 1 266

Historia iskarii- niszczycielki niosącej śmierć, która okazała się być namsarą- wybawicielką swojego ludu. 10-letnia Asha staje się ofiarą smoka, oszukiwana przez swojego ojca- Smoczego Króla żyje w kłamstwie, polując na smoki i jak wówczas myśli- broni swojego ludu przed tymi stworami. Okazuje się, że jej największym wrogiem jest jej ojciec. Jako osoba przeklęta jest postrachem swojego ludu, który boi się na nią spojrzeć. Asha z woli ojca ma stać się żoną Jarka - bezwzględnego tyrana, który uratował ją przed Pierwszym Smokiem - Kozu. Stara się uchronić przed zamążpojściem i daje się wciągnąć w intrygę króla. Polując na Kozu odkrywa prawdę o samej sobie. Zakazane opowieści okazują się być jej wybawieniem, a nie jak dotąd niszczycielską siłą. Wówczas zaczyna się walka z bezwzględnym ojcem i władcą, walka o siebie, lud i zakazaną miłość.
Jestem pozytywnie zaskoczona książką! Nigdy nie sięgam po powieści z gatunku fantastyki, ale przeczytania tej nie żałuje. Wspaniały język, wciągająca fabuła, zawarte w książce treści wywarły na mnie pozytywne wrażenie. W powieści przedstawiono historie kobiety, która po wielu latach odnalazła swoje przeznaczenie i zawalczyła o zakazaną miłość. Warty uwagi jest również podział społeczeństwa przedstawiony w książce. Rożnice charakterów rodziny królewskiej - twardej Ashy, jej brata o dobrym sercu Daxa, kuzynki Szafiry - przynależnej do rodziny królewskiej ale urodzonej przez niewolnicę, niewolników - podległych draksorom oraz niebojących się kar - Torwina, była ciekawym urozmaiceniem fabuły.

Sama historia miała potencjał jednak zabrakło mi emocji,charakternych postaci i tempa w akcji.Dla mnie za grzecznie i nijako.Jeżeli już w książce pojawia się wątek polityki i strategi wojennej to powinno to być dopracowane a nie naiwne i nierealne jak tutaj.

Niesamowita! Przeczytałam już tak wiele książek fantasy, że myślałam że już nic mnie nie zaskoczy. A tu proszę, jakież było moje zdziwienie, gdy sięgnęłam po tą książkę.
Jeśli lubisz pokręcone fantasy z wątkami miłosnymi, walki to śmiało bierz ją! :)

Asha jest córką króla. Wychowała się na opowieściach, które zabiły jej matkę, a ją skazały na potępienie przez mieszkańców królestwa. Dziewczyna chce odpokutować swoje winy pozbywając się wszystkich smoków. Gdy zaczyna nad nią wisieć dzień jej zaślubin chce zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Dogaduje się z ojcem jak może się z tego wykręcić i zrobi wszystko, by to zrealizować. W międzyczasie w jej życiu pojawia się pewien niewolnik, który nic sobie nie robi z zakazów na niego nałożonych i bardzo chce zapoznać się z Ashą. Do czego to doprowadzi? Jak opowieści wpłyną na los królestwa? Jakie tajemnice są ukrywane przed dziewczyną?

Intrygujący opis, przepiękne wydanie i duża ilość smoków, czego chcieć więcej? Otóż książka naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Od samego początku czytelnik zostaje wrzucony w ten świat, musi zrozumieć prawa nimi rządzące i trochę slangu mieszkańców. Razem z główną bohaterka przemierzamy pustynie i poszukujemy smoków.

Muszę przyznać, że czytało mi się ją wyśmienicie! Choć czcionka niekoniecznie do mnie przemawiała, to nie przeszkadzało mi to, w przeczytaniu jej w zawrotnym tempie. Akcji było tutaj naprawdę dużo, do tego ciągłe tajemnice, niespodzianki i zasadzki. Trudno było się od niej oderwać i ciągle chciałam więcej. Zakończenie sprawiło, że szczękę zbierałam z podłogi i niezmiernie cieszę się, że mam w domu rodzinnym drugi tom!

Jeśli chodzi o bohaterów to mamy tutaj ogromną mieszankę charakterów. Asha pokazuje się jako silna, bezwzględna i zabójczo skuteczna. Jednak pod tą warstwą dalej skrywa się dziewczynka, która przyczyniła się do wielkich zniszczeń i nosi na barkach to przytłaczające poczucie winy. Stara się ze wszystkich sił zadowolić ojca i jeszcze bardziej nie upaść w oczach mieszkańców. Raczej stroni od towarzystwa, a raczej to ludzie unikają jej. Mamy też Szafir, jedną z najbliższych osób głównej bohaterki, ta dziewczyna to taka iskra, która daje nadzieję. Dziewczyna też nie ma w królestwie lekko, ponieważ jej rodzice złamali zakazy i ona nie powinna w ogóle żyć, a jednak. Jest także silna, sprytna, waleczna i lojalna. Jej trudno nie polubić! Mamy tutaj także komendanta, o którym lepiej za dużo nie mówić, by się nie denerwować. To osoba, która szuka tylko okazji by zyskać jak najwięcej i nieważne jakim kosztem.

Autorka miała naprawdę bardzo ciekawy pomysł na fabułę i genialnie to zrealizowała. Technicznie nie mam do czego się przyczepić, jedynie moje odczucia podczas czytania o relacji Ashy i Torwina były dość mieszane i jakoś mi to wszystko nie pasowało. No ale na pewno ta relacja była o wiele lepsza niż np. pomiędzy bohaterami z Krwi i Popiołów.

Także jeśli macie ochotę na pustynną przygodę w baśniowym klimacie, otoczoną smokami, to zdecydowanie jest to lektura dla Was. Została ona wydana już jakiś czas temu, ale pomimo tego, dawno nie czytałam książki tak klimatycznej, pełnej zawiłości i tak szybko pędzącej akcji. Już nie mogę się doczekać aż sięgnę po kontynuację i przekonam się, co autorka jeszcze wymyśliła!

,,Ostatni Namsara" leżała u mnie na półce od dłuższego czasu. Kilkukrotnie chciałam po nią sięgnąć ponieważ zainteresowała mnie od momentu przeczytania opisu, ale do tej pory odpuszczałam ją dla innej pozycji. Gdy doczekała się swoich "5 minut" ogrzała mnie klimatem i mądrością co nie jest oczywiste w przypadku fantastyki. Ale nie od pierwszych stron. Początek był nieco toporny , Ciccarelli wrzuciła mnie w środek akcji , potrzebowałam czasu by wgryźć się w świat i opowieść. Urzekły mnie ciekawe wierzenia w smoki. Bardzo duży plus za pomysł przeplatania dawnych opowieści z życiem bohaterów. Powiedziałabym nawet że opowieści są spojrzeniem na przeszłość postaci. Główna bohaterka - Asha , spodobała mi się choć momentami była drażniąca i miałam ochotę nią potrząsnąć . Dziewczyna posiada tytuł Iskari - przynoszącej śmierć zabójczyni smoków, które tropi z niezwykłą zaciętością chcąc odkupić swoje winy i przynosi ojcu ich głowy. Po jednych z udanych łowów poznaje Torwina - niewolnika jej narzeczonego. Od tego momentu między nimi tworzy się wyjątkowo specyficzna ale na swój sposób piękna więź. Wątek romantyczny między bohaterami rozwija się bardzo powoli , przez całą fabułę mają pod górkę a koniec zaskakuje pozytywnie. Powieść czytało mi się z przyjemnością , wywołała u mnie wiele pozytywnych jak i negatywnych emocji. Zdecydowanie sięgnę po 2 tom serii.

Książka z ciekawym pomysłem i całkiem dobrym wykonaniem. Historia trzymała poziom, plus za wplecenie rozdziałów z retrospekcjami. Bohaterowie całkiem ciekawi chociaż brakowało mi jakiegoś dokładniejszego opisu ich chociażby wyglądu. Nie licząc opisu głównego bohatera i jego piegów to nie za dużo wiem o reszcie. Po Ashy liczyłam na troszkę więcej patrząc na to, że była pogromczynią smoków. Ogólnie wypadło pozytywnie.

Czytałam teraz i czytałam rok temu. Moja perspektywa bardzo się zmieniła, ale mimo to książka dalej mi się podoba. Ciekawa historia, polecam na początek z fantastyką, bo książka idealnie do tego się nadaje.

Bardzo przyjemny język, wciągająca fabuła i fajnie wykreowani bohaterowie. Książę pochłonęłam bardzo szybko i jak najbardziej polecam osobom, którzy lubią silne kobiety i smoki. Nie była wybitna, ale przyjemnie spędziłam z nią czas, a wykreowany świat potrafi wciągnąć.

Sięgnęłam po tą książkę, nie do końca czytając opis, a wybrałam ją, ponieważ urzekła mnie okładka (tak wiem, że nie powinno się tak robić). Po przeczytaniu paru stron bałam się, że książka okaże się ciężka: ze zbyt obszernymi opisami, małą ilością fabuły. Mile się zaskoczyłam, bardzo przyjemna lektura. Czytając ją, nie wiem czemu, ale wyobraźnia podsunęła mi obraz świata z gry The Elder Scrolls: Skyrim, jak mniemam przez te smoki. Co najbardziej mnie urzekło? Wstawki z opowiadanymi historiami: inny kolor stron, inna czcionka – cudnie to wygląda, a tak poza tym to cała historia. Główna bohaterka, której wmawiano poczucie winy przez całe życie i stara się odpokutować winy; ojciec, który jest jak dla mnie fanatykiem i zmusza córkę do posłuszeństwa i jego główny komendant… ale to jest zbyt obleśny, obrzydliwy facet, który uwielbia władzę i zrobi wszystko, aby mieć jej jak najwięcej. Pod tym wszystkim kryje się więcej: cała historia miasta, niewolnictwo, jeden rodzaj ludzki lepszy od drugiego, stare wierzenia (Pradawny) no i oczywiście smoki. Książka pokazuje też, jak łatwo zmanipulować ludźmi, wmówić im strach do drugiego człowiek, choć tak naprawdę nikt go osobiście nie zna i najważniejsze jak rozgraniczyć ludzi na panów i zwierzęta. Serdecznie polecam!

Asha nosi niezbyt zaszczytny tytuł iskari - od imienia bogini przynoszącej smutek i zniszczenie. Na połowie jej twarzy widnieje paskudna blizna, która stanowi jej motywację, by wyplenić magię, przesądy dotyczące Pradawnego i zamieszkujące jej kraj smoki - wszystko to, czego zasiadający na tronie ojciec nauczył jej nienawidzić. Jednak nawet sam król nie wie, że, by dopiąć swego, dziewczyna wykorzystuje pradawne historie, które stanowią rdzeń wszystkich problemów i które sprowadzą ją na drogę buntu i dążenia do odnalezienia własnej prawdy.

Przyznam się, że ani razu nie słyszałam o tej pozycji, dopóki nie dotarła do mnie drogą booktourową. Patrząc na samą okładkę i czytajac opis, jestem niemal pewna, że nigdy bym po nią nie sięgnęła, a byłaby to dla mnie ogromna strata!
Jest to bardzo przyjemne, orzeźwiające fantasy, które łączy w sobie "Naznaczonych śmiercią", "Jak wytresować smoka" oraz "Słowo i miecz" - wspaniała mieszanka dla młodzieży!
Jak już mieliście okazję się przekonać, zauważyłam dużo powiązań z innymi tekstami kultury i widocznych schematów (od których trudno uciec w dzisiejszych czasach) - nie była to jakaś zaskakująca, wspaniale dopracowana fantastyka, która na długo będzie zajmować myśli czytelnika. Jest za to idealna na jakieś stresy i zmartwienia lub po prostu chęć zrelaksowania się w towarzystwie smoków, silnych postaci kobiecych i nieco kiczowatego wątku romantycznego, który w gruncie rzeczy wcale nie był taki zły.
Wiem, że to nie świadczy w żaden sposób o poziomie książki, ale nie mogę po prostu o tym nie wspomnieć: Rozbawił mnie fakt, iż wszyscy bohaterowie mieli wymyślne imiona bądź tytuły, aż tu nagle...BUM! - nemezis Ashy nazywał się Jarek! Jakoś nie mogłam zachować powagi i cieszyłam się tylko, że autorka nie zdecydowała się na jakiegoś Zbyszka czy innego Jerzego. No cóż, nie przepadam za polsko brzmiącymi imionami w powieściach i nic na to nie poradzę.
Podsumowując, jest to kolejna młodzieżówka fantasy, która przemyca takie wartości jak życie w zgodzie ze sobą ze względu na wszystko i altruizm, a do tego stanowi lekką i przyjemną lekturę. Nie jest to książka, którą trzeba przeczytać, ale na pewno świetnie nadaje się na chwilę relaksu, a do mnie trafiła w odpowiedniej chwili i zdecydowanie poprawiła mi humor!

Kristen Ciccarelli Ostatni Namsara Zobacz więcej