Siódma funkcja języka

Tłumaczenie: Wiktor Dłuski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La septième fonction du langage
Ag2S

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych. 25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek...

25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie.

Paryż lat 80. XX wieku. Wielcy filozofowie i semiolodzy, od Michela Foucaulta i Gilles’a Deleuze’a, przez Jacques’a Derridę i Julię Kristevą, po Johna Searle’a i Umberta Eco, wplątani w grę francuskich i bułgarskich służb specjalnych, sycylijskiej mafii, lewicowych i prawicowych organizacji terrorystycznych. A wszystko w dyskretnym cieniu prezydenckiej kampanii wyborczej roku 1981, w której naprzeciw siebie stają Giscard d'Estaing i Mitterrand.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4722/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

"Siódma funkcja języka" to oryginalny thriller i pełna refleksji opowieść o sposobach komunikacji oraz możliwościach wykorzystywania ich do manipulowania ludźmi. To również erudycyjny hymn na cześć nauki, mądrości i pasji ich zgłębiania.

Bohaterami powieści Laurenta Bineta są autentyczne postacie, przede wszystkim francuscy i włoscy językoznawcy, filozofowie, wykładowcy, uczeni, którzy od wielu lat zajmują się semiotyką, czyli nauką o znakach i ich znaczeniu.

Jeden z nich, Roland Barthes, zostaje w 1980 roku potrącony przez ciężarówkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pewne zdarzenia z miejsca wypadku wskazują na zaplanowane działanie.
W kręgach akademickich przypuszcza się, że ciężko ranny pisarz i semiotyk odkrył sposóba na wykorzystanie tzw. siódmej funkcji języka, która pozwala nie tylko manipulować ludźmi, ale i kontrolować ich decyzje oraz myśli. To marzenie każdego polityka i władcy, każdego przestępcy, mafijnego bossa oraz całkiem zwyczajnego...

Mariolka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

To nie jest lektura dla mnie. Po pierwsze, trzeba lubić kryminały, ja nie lubię. Po drugie, by rozsmakować się w tej lekturze, trzeba być biegłym w biografiach i dorobku współczesnych filozofów, intelektualistów i lingwistów, ja nie jestem. Po trzecie, trzeba być facetem, a tu też nie dam rady sprostać wyzwaniu. Nie zachwyciło mnie, choć pomysł ciekawy i ambitny. No, co poradzę?

eR_ | 2018-05-10
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 10 maja 2018

Czasem czytam książkę i po początkowym rozdziałach wpadam w panikę, można by rzec. Nie wiem, co autor miał na myśli, o czym w ogóle opowiada i czy po obróceniu kolejnej kartki spłynie na mnie natchnienie? Natchnienie, które pomoże mi pojąc zamysł pisarza i otworzy przede mną nowe możliwości, można by rzec. Było parę takich powieści, niektóre powędrowały z powrotem na półkę, czekając na lepsze czasy, a inne po jakimś czasie powróciły do moich myśli i spróbowałem jeszcze raz zagłębić się w treść, a tym samym pojąć zamiary twórcy.

Jedną z takich publikacji była powieść”Siódma funkcja języka”. Książka nominowana do nagrody Bookera w tym roku, okrzyknięta rewelacją, największe wydawnictwa biły się niemalże o palmę pierwszeństwa w wydaniu tej pozycji, a autor okrzyknięty został drugim Eco. Rekomendacje przyznacie całkiem zacne.

A o czym opowiada ta publikacja? W Paryżu w 1980 zostaje potrącony przez samochód i umiera jeden z najważniejszych francuskich filozofów, krytyków, teoretyk...

kawa | 2018-07-07

Albo ze mną coś jest nie tak, albo z książkami.
Im bardziej zachwalana pozycja, tym bardziej, jak dla mnie, nie do czytania.
Przekombinowane to wszystko jakieś.

luelle | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Jako satyra - dobre.

Taki semiologiczny Dan Brown.

Jednak... "jak zachwyca, kiedy nie zachwyca"?

Paweł | 2018-07-22
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2018/07/kryminal-na-wakacje/

Mamy do czynienia z naprawdę dobrze skonstruowanym i niesztampowym kryminałem! W dodatku można ją czytać tak naprawdę na dwa sposoby: w całości, ze wszystkimi semiologicznymi wtrętami i akademickimi wykładami powplatanymi w fabułę, albo pomijając je i ciesząc się samą intrygą. Nie ukrywam, że wybrałem pierwszą metodę – dopiero wtedy lektura daje największą przyjemność, ale pod warunkiem, że oczekujecie od książki czegoś więcej niż rozrywki. Ja się kilku ciekawych rzeczy dowiedziałem.

Nowalijki | 2018-07-30
Przeczytana: 20 lipca 2018

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com.pl
***
Laurent Binet, francuski pisarz i wykładowca akademicki ma na swoim koncie cztery publikacje. Sławę przyniosły mu dwie powieści HHhH z 2010 roku i wydana po raz pierwszy pięć lat później Siódma funkcja języka, nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wyzwanie intelektualne czy żart z konwencji powieści sensacyjnej? Złośliwa ironia skierowana pod adresem francuskiej inteligencji a może gorzka wiwisekcja rzeczywistości? Odpowiedź na te pytania nie będzie prosta, ponieważ w dużej mierze zależy ona od przyjętego przez czytelnika tropu interpretacyjnego. Jedno jest pewne - Binet proponuje nietuzinkową rozrywkę i grę motywami typowymi dla literatury rozrywkowej. Wystarczy kupić ten pomysł, aby dobrze bawić się podczas lektury Siódmej funkcji języka.

Fabuła powieści Bineta koncentruje się wokół wypadku Rolanda Barthes'a, który 25.02.1980 został potrącony przez ciężarówkę w pobliżu swojej macierzystej uczelni College de France. Krytyk i...

Zdzisław | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Nie wystarczy mieć wystarczający zasób wiedzy, aby przekonać rozmówcę lub słuchacza. Sztuką jest przekazać treść w interesującej formie. Język to nie tylko słowa prawidłowo złożone w zdaniu, ale również znaki łatwo dostrzegalne i właściwie zinterpretowane.
Roland Barthes w mistrzowski sposób opowiadał zarówno o krawatach, miłości, Japonii, jak i fotografii. Zabrał ze sobą z tego świata zagadkę dotyczącą „Siódmej funkcji języka”.
Laurent Binet zabrał mnie w niezwykle ciekawą wyprawę do miejsc widzianych jak przez obiekt „rybiego oka”. Podczas tej podróży czytelnik może spotkać wybitne osobistości ze świata nauki, sztuki, polityki, sportu prezentowane na pierwszych stronach gazet i w kronice XX w.
Podążając za tokiem myślenia różnych postaci zajadle broniących swoich przekonań i światopoglądu, zgodziłem się z myślą zawartą w cytacie
"Dla Czerwonego Kapturka światem rzeczywistym jest ten,
w którym wilki mówią".
Lektura tej powieści jest przygodą wymagającą od nas dość dużego...

LoboBathory | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Czy powieść Bineta to coś więcej niż ćwiczenia z powieściopisarstwa w stylu Eco? Gdybym miała określić, czym właśnie jest "Siódma funkcja języka", powiedziałabym, że Binet zrobił z teorią literatury to samo, co Dan Brown z historią sztuki w "Kodzie da Vinci". Co oznacza, że to dobra, rozrywkowa lektura, w sam na raz na lato, ale nominacja do Bookera to jednak przesada. Książka jest doskonale wtórna, co jest niezbyt miłym sposobem stwierdzenia, że jest metajęzykowa do przesady. Osadza się na dokonaniach innych – nie tylko z pola humanistyki, ale przede wszystkim powieściopisarstwa. To żaden grzech, a nawet wprost przeciwnie, dzieła takie jak "Siódma funkcja języka" świadczą o istocie kulturotwórczej roli odbioru – kultura tworzy kulturę. Problem z powieścią Bineta jest taki, że sprowadza ona postmodernistyczną teorię literatury do sloganów, których nie pogłębia. Binet jednak przynajmniej rozumie, o czym pisze, co nie zawsze można powiedzieć o Brownie.

Recenzja:...

Laszlo | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

Intelektualna uczta. Bardzo ambitna i erudycyjna powieść. To coś w rodzaju powieści detektywistycznej w stylu "Klubu Dumas" Perez-Reverte, ale nafaszerowana wiedzą o lingwistyce i traktująca o życiu intelektualnym i politycznym we Francji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Tajne stowarzyszenia, wierne oddanie realiów historycznych, dyskusje intelektualne na najwyższym poziomie, wszystko to owoc ogromu pracy i dogłębnego zapozniania się z twórczością nie tylko Barthesa, ale i innych mu współcznesnych, np. Focaulta, Derridy, Chomskyego, Eco.