Ocaleni z XX wieku

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne

Od autora: „Chciałbym, żeby wypowiedzi ludzi z którymi rozmawiałem były nie tylko świadectwem, ale również przeciwwagą dla wielu tekstów naukowych dotyczących Zagłady. Nie neguję potrzeby naukowych opracowań i rzetelnej metodologii, uważam jednak iż nic nie ma większej siły, niż bezpośredni przekaz. Dla mnie, wychowanego wśród Ocalonych, jest on ponad wszystko”.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ocaleni-z-xx-wieku

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ocaleni-z-xx-wieku

allison | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Książka Grynberga to zapisy jego rozmów z ludźmi, którzy przeżyli Holokaust. Autor ocalił od zapomnienia ich twarze (na zdjęciach) oraz losy (w pełnych dramatyzmu opowieściach i wspomnieniach).
Charakterystyczne jest to, że dialogi zostały zapisane w dosłownym brzmieniu - dużo w nich dygresji, emocji, wtrąceń... Bardzo to poruszające i autentyczne - ma się wrażenie współuczestniczenia w tych rozmowach, które nieraz są przerywane, gdy bohaterowie książki nie mają sił, by kolejny raz mierzyć się z bolesną przeszłością.

Wielkie uznanie należy się autorowi, który potraktował swoją reporterską pracę jak misję. Widać tu i wyrobione pióro, i zaangażowanie pisarza, który potrafi nie tylko pytać, ale przede wszystkim słuchać.

"Ocaleni..." to książka wstrząsająca, zapadająca w pamięć, dająca wiele do myślenia na temat okrucieństwa wojny i tego, co jeden człowiek może uczynić drugiemu. To również świadectwo głębokiego humanizmu i bohaterstwa tych, którzy pomagali Żydom podczas wojny -...

cymelium | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Nie będę oceniać tej książki ilością gwiazdek. A najlepszą rekomendacją do jej przeczytania, niech będą słowa autora:
,,Chciałbym, żeby wypowiedzi ludzi, z którymi rozmawiałem, były nie tylko świadectwem, ale również przeciwwaga dla wielu tekstów naukowych dotyczących Zagłady. (....) uważam jednak, ze nic nie ma większej siły niż przekaz bezposredni"
Polecam

gooner92 | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Czy chcemy tego czy nie, historia i kultura Polski zostały współtworzone przez mieszkających tu Żydów, choć mogą się z tym kłócić pewne grupy polityczne, zdobywające co raz większą popularność w Polsce, a bazujące na niewiedzy i ignorancji. Faktem jednak jest, że Żydzi ci, zasymilowani w mniejszym bądź większym stopniu, byli obywatelami przedwojennej Polski, stanowiącymi znaczny odsetek jej inteligencji. I to z nimi Mikołaj Grynberg przeprowadził obszerne wywiady. Mówią przede wszystkim o przedwojniu, antysemityzmie, latach wojny oraz tworzeniu Izraela. W oczy rzuca się piękna, bogata polszczyzna i maniery rozmówców.

CaroLostInBooks | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

„Ocaleni z XX wieku” są kolejną książką o II wojnie światowej oraz Holokauście, po którą sięgnęłam w ostatnim czasie. I stwierdzam, że było warto. Nie powiem, że to lektura miła, lekka i przyjemna, ależ skądże znowu. Historie przerażające bo prawdziwa, tak dobitnie opowiedziana przez ludzi, którym udało się szczerze mówiąc cudem uniknąć śmierci. A my jako czytelnik zadajemy sobie znowu pytanie jak to w ogóle było możliwe. Walorem tej książki jest sposób przedstawiania losów poszczególnych ludzi. Mikołaj Grynberg, psycholog i fotograf, rozmawia z tymi osobami w sposób dość bezpośredni, zapis tych rozmów pozwala nam czuć się tak jakbyśmy siedzieli gdzieś koło niego i poznawali razem z nim dramatyczne historie jego rozmówców a w przerwach próbowali wykwintnych specjałów pań domu. Odwiedzane przez Grynberga rodziny często zadają mu pytanie ale po co to wszystko, czy jest sens, żeby to spisywać. Autor zawsze odpowiada, że oczywiście, że tak i ja się z nim zgadzam. Wkrótce pozostanie już...

Natalia Anna | 2015-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Mimo, że rozmowy prowadzone w tej książce dotyczą bardzo bolesnego tematu, to dobrze się ją czyta. Panuje tutaj ciepła atmosfera, prawie domowa, a rozmówcy są niezwykle sympatyczni. Myślę, że Mikołaj Grynberg zrobił "dobrą robotę" przeprowadzając te wywiady - gdy zabraknie naocznych świadków wydarzeń II Wojny Światowej, nie będzie miał już kto opowiadać. A przecież trzeba pamiętać o tych tragediach, choćby po to, by nigdy więcej się nie zdarzyły.

Maciej85 | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Podobnych historii wojennych słyszało się wiele. Nigdy ich jednak za dużo. Zwłaszcza że każda kolejna opowieść wnosi nowy element. Niezwykle pouczające są tu chociażby relacje Żydów przybywających po wojnie do Izraela, którzy zamiast zrozumienia i współczucia pobratymców, znajdywali pogardę i poczucie wyobcowania. Obozowy los był powodem do wstydu i zmuszał do milczenia. Z tym większą siłą wybrzmiewają historie spisane przez Grynberga.
Z opowieści tych wyłania się jeszcze jedna ciekawa konstatacja: to, jakim ktoś okazuje się człowiekiem, nie wynika z jego narodowej przynależności.
Naturalny język jest siłą tej książki.

zakopane | 2019-03-26
Przeczytana: 25 marca 2019

Warto bo:
- Grynberg miał pomysł na tę książkę, to nie odbyło się tak, że były rozmowy więc je spisano. Ważne jest również to co dzieje się poza słowami: emocje, cisza, niechęć do rozmowy, a niekiedy nawet brak rozmowy o czymś.
- jest dużo o polskim antysemityzmie, przede wszystkim tym przedwojennym. Bo o krzywdę powinniśmy pytać i słuchać ofiar, a nie ewentualnych oprawców.
- sporo w tej książce żydowskiego poczucia humoru.
Bardzo polecam.

Patrycja | 2013-08-14

Ceną za takie książki są ciężkie sny i pytania pozostające bez odpowiedzi. Czym są cuda i dlaczego zdarzają się tylko nielicznym? Każda z historii Żydów,którzy przetrwali Holocaust jest opowiadaniem o cudzie - niewiarygodnych zbiegach okoliczności,ludziach - aniołach, wymknięciu się machinie śmierci o włos.
Mikołaj Grynberg odwiedza "przetrwańców" i rozmawia - pyta i słucha odpowiedzi. Bez komentarza bo wszelkie komentarze są zbędę. Niech mówią świadkowie strasznych czasów.

Zdecydowanie warto przeczytać- chociaż potem nocami Niemcy mnie z psami gonią.

Czas | 2016-01-15

Po przeczytaniu „Oskarżam Auschwitz” miałam potrzebę kontynuowania tych spotkań, wspomnień i przeżyć. To zbiór rozmów z tymi, którzy przeżyli wojnę i do końca swych dni nieśli ze sobą bagaż traumatycznych doświadczeń. "Po nas nikt już nie opowie, najwyżej ktoś przeczyta...”
Czytając tę książkę czytelnik ma wrażenie, że jest obecny na tych spotkaniach, w mieszkaniach tych ludzi. Siedzi blisko, czasem pije herbatę, częstuje się ciastkiem i słucha....

CORO | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Wszystkie książki Pana Grynberga b.cenię. Rozmowy z ludźmi którzy przeżyli Holokaust- piekło na ziemi, wymaga dużo taktu, umiejętności i empatii. Cenię literaturę, która mówi o ludziach, których z każdym dniem jest coraz mniej. Świadectwa historii są cenne ponad wszystko. Okrucieństwo wojny i ukazane przeżycia niech będą przestrogą.Mój Wielki szacunek dla autora i rozmówców.