Kto zabił Kopciuszka?

Cykl: Róża Krull na tropie (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
Gosia

Jeden bal. Jeden martwy Kopciuszek. I dziesięć osób, które miały powód, by zabić. Autorka powieści kryminalnych Róża Krull otrzymuje zaproszenie na wielki bal charytatywny, gdzie spotyka kilka postaci znanych z pierwszych stron gazet. Kiedy w czasie imprezy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że każdy z gości miał powód, aby go dokonać. W tym i znany bloger Mario, przyjaciel Róży, która, aby...

Jeden bal.
Jeden martwy Kopciuszek.
I dziesięć osób, które miały powód, by zabić.

Autorka powieści kryminalnych Róża Krull otrzymuje zaproszenie na wielki bal charytatywny, gdzie spotyka kilka postaci znanych z pierwszych stron gazet. Kiedy w czasie imprezy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że każdy z gości miał powód, aby go dokonać. W tym i znany bloger Mario, przyjaciel Róży, która, aby oczyścić go z podejrzeń, zaczyna własne śledztwo…

źródło opisu: http://www.empik.com/roza-krull-na-tropie-tom-3-kt...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 374

Nie ma Róży bez zbrodni

Poczucie humoru to kwestia dość delikatna i to tego trudno definiowalna. Wiadomo, każdemu podoba się coś innego i śmieszą też zupełnie różne dowcipy. Dlatego niełatwo jest napisać powieść, która udanie łączy wątki humorystyczne z kryminalnymi, na przykład. Autorzy wchodzą na grząski grunt, nie mając specjalnie gwarancji, że konwencja ich książki chwyci i okaże się rozrywką dla dużej grupy odbiorców. Dobrze się jednak stało, że za pisanie komedii kryminalnych zabrał się Alek Rogoziński, który nie tylko zna od podszewki rodzimy show-biznes, ale odznacza się także specyficznym, podszytym lekką ironią, poczuciem humoru. Autor konsekwentnie buduje swój styl, który nie bez powodu dał mu tytuł „Księcia Komedii Kryminalnej”.

„Kto zabił Kopciuszka” to trzecia odsłona serii z Różą Krull, która jeszcze trochę, a zostanie postacią kultową. Choć może nie, to miano powinna zyskać pani Cecylia Jodełka, do niedawna postać drugoplanowa w cyklu, ponieważ to ona skradła niejedno czytelnicze serce.

Róża Krull, jak zwykle, zamiast pisać kolejną powieść, robi wszystko, aby odwlec termin oddania tekstu wydawcy. A kiedy autorka poczytnych powieści zaczyna kombinować - należy szykować się na nie lada kłopoty. Tym razem jednak nic nie zwiastuje katastrofy. Róża otrzymuje zaproszenie na bal charytatywny, gdzie ma nadzieję natknąć się na temat nowej książki. I ma za swoje. Podczas imprezy dochodzi do morderstwa, w którym wszyscy są podejrzani, a bliska sercu Krull osoba bardziej niż inni. I co robi Róża? Zaczyna własne śledztwo, co oznacza komedię pomyłek, rewię kłamstw i festiwal niedomówień. A wszystko kręci się wokół tytułowego pytania „Kto zabił Kopciuszka?”

Trzecia odsłona kryminalnej serii ponownie zabiera czytelnika w sam środek rodzimego show-biznesu, a dokładniej za kulisy przemysłu muzycznego. To wokół niego toczy się śledztwo warszawskiej policji i oczywiście Róży, której pomagają przyjaciele znani z poprzednich książek Alka Rogozińskiego. I tym razem opis rzeczywistości podszyty jest ironią, a czasem nawet drobnymi uszczypliwościami, akcja pędzi, a podejrzani zmieniają się jak w kalejdoskopie. Autor zgrabnie lawiruje po wybojach rodzimej galaktyki gwiazd, ale jednak mocno koncentruje się na zbrodni. Tę zmianę w konstrukcji fabuły dostrzegłem już w poprzedniej książce z Różą Krull, widzę i w „Kto zabił Kopciuszka?”. Jest więc i zabawnie, i intrygująco, bo w gąszczu bohaterów i relacjach między nimi, trudno jest wytypować jednoznaczne sprawcę zbrodni. I o to w tym wszystkim chodzi.

Komedia kryminalna rządzi się własnymi prawami, dlatego nie ma się co czepiać, że fabuła czasem jest mało realistyczna, albo autor stosuje pewne uproszczenia. Ja doceniam takie powieści, które dostarczają mi inteligentnej rozrywki i wywołują uśmiech na twarzy. No i po prostu polubiłem bohaterów serii na tyle, że nie tylko wiele im wybaczam (a Róża potrafi być irytująca), ale i czekam na ich kolejne perypetie. Mam nadzieję, że cykl z Różą Krull doczeka się jeszcze kilku odsłon i liczę, że Alek Rogoziński ma jeszcze jakieś fabularne asy w rękawie. Właściwie jestem o tym przekonany. I nadal liczę, że Cecylia Jodełka doczeka się osobnej powieści. Jak mało która postać na to zasługuje!

Tomasz Radochański

Piotr | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Pamiętam pierwszą książkę autora. Wtedy zaczęły się porównywania do nieżyjącej królowej kryminałów Joanny Chmielewskiej, co osobiście mnie bulwersowało, gdyż wiadomo że jeden kwiatek wiosny nie czyni. Przestałem interesować się kolejnymi książkami autora do czasu, kiedy wysłuchałem dwa audiobooki z przygodami Rózy Krull. To było to, na co czekałem.

Zrozumiałem, że Aleksander Rogoziński przebił wszystkich, a jego powieści zawierają nie tylko humor, ale także są napisane w sposób niezwykle ciekawy. W taki sposób stałem się wielkim fanem serii o pechowej pisarce, która ciągle wpada w niezłe tarapaty, niczym moja ulubiona postać Aghata Raisin.

Autor nie zaniża poprzeczki w tomie trzecim, wręcz przeciwnie. Jest wesoło, ale jest i morderstwo, a jakżeby mogło być inaczej. Bardzo podobają mi się wstawki osób, które znamy ze świata show-biznesu i nie tylko. Kolejnym plusem są postacie, a raczej ich zróżnicowane charaktery. Doskonale opisane, pełe wigoru i często zadziorności. Autor...

Wioleta Sadowska | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

"Kilka zwłok i od razu pisanie rusza z miejsca".

Róża Krull powróciła, a z nią mnóstwo śmiechu, rozbrajających dialogów i oczywiście morderstwo. Wszystko to osadzone w środowisku naszego rodzimego show-biznesu, które Alek Rogoziński zna od przysłowiowej podszewki. I właśnie wszystko to byłoby super, gdyby nie fakt, że każdą książkę autora "połykam" z prędkością światła, a potem trzeba przecież jakoś żyć.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także między innymi w Radiu Plus i w Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party. Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży dookoła świata i zamieszkaniu na jednej z wysp Morza Śródziemnego. Zadebiutował książką pt. "Ukochany z piekła rodem".

Na balu charytatywnym, w którym uczestniczy autorka powieści kryminalnych Róża Krull, zostaje zamordowana jedna z zaproszonych gwiazd. O...

Ojojoj, zawiodłam się. Zdecydowanie najsłabsza część serii - mniej zabawna od drugiej, do pierwszej nawet się nie umywa.
Zabrakło pomysłu, a i dowcip się autorowi wyraźnie stępił, bo parę śmiesznych wstawek z panią Cecylią oraz katusze Miłki, która próbuje zdrowo się odżywiać i zrzucić kilka kilogramów hipsterskimi metodami, to zdecydowanie za mało.
Najsłabszy jest jednak wątek morderstwa, a i bohaterowie drugie planu nie dopisali. Gdyby chociaż gwiazda Mario zalśniła pełnym blaskiem, ale guru męskiego makijażu znika na początku książki, a objawia się na samym końcu.

Zuell_Zuell | 2018-09-04
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2018

Trochę śmiesznie,
trochę intrygująco,
trochę nudno.
Zbyt kwieciście i rozwlekle.
Stylem odrobinę podobne do Chmielewskiej.

Ogólnie przyjemnie.
Lekko, szybko, z uśmiechem.

Agacha | 2018-08-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Kolejna dawka dobrego humoru na upalne dni. Róża i jej przyjaciele rozwiązują już trzecią zagadkę kryminalną. Tym razem narażają się policji na tyle, że przystojny komisarz Darski traci cierpliwość. Zapowiada, że następnym razem, zamknie od razu całe towarzystwo, by nie przeszkadzało w śledztwie. Mam nadzieję, że nie oznacza to końca serii. I że pan Rogoziński, napisze jeszcze co najmniej tyle książek, co moja ulubiona pani Chmielewska.

smolkosia | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Kolejna część o autorce kryminałów Róży Krull jest raczej przeciętna. Oczywiście jak to u Rogozinskiego mamy humor, wartką akcję, ale niestety pod względem trudności zagadki kryminalnej, jest to najsłabsza część. Cała fabuła też trochę taka na siłę. Młoda piosenkarka, której wiekszość osób nie lubi, zostaje zamordowana na Balu charytatywnym, od razu jako morderca zostaje uznany Mario, który trzyma nóż. Oczywiście to byłoby za proste, gdyby to on był zabójcą, dlatego Róża rozpoczyna własne sledztwo, żeby uwolnić Mario. I w zasadzie jedynym wyrazistym bohaterem jest jak zwykle Róża, reszta niby chce się wyróżniać, ale jednak jest taka płaska i bez charakteru. Ogólnie to jest to pozycja typowo rozrywkowa do przeczytania na raz.

Dia | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Bardzo przyjemny kryminał, może nie jakieś wielkie arcydzieło ale na pewno niedzuelo umilasz. autorka kryminałów na tropie przestępstwa, dociekliwa i śmieszna postać, ktora ziewa informacje i po nitce do kłębka ... polecam

Kolejny dobry kryminał Rogozińskiego z Różą Krull w roli głównej. Tym razem słynna autorka kryminałów tropi zabójcę znanej gwiazdki "Lilian", która jak się okazuje miała wielu wrogów i mnóstwo osób miało motyw, by życzyć jej śmierci. Czy naszej bohaterce uda się dopaść mordercę nim uderzy kolejny raz? I dlaczego Lilian musiała zginąć? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy na kartach książki. Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Doskonała rozrywka, wybuchy śmiechu gwarantowane. Polecam.

Moja ocena: 6/10

betsy | 2018-05-25
Na półkach: 2018, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2018

Najlepszy naśladowca Chmielewskiej wśród polskich pisarzy. Tego, że była jego inspiracją autor wcale nie kryje. A nie jest to łatwe. Z książki na książkę jest coraz lepiej, dialogi jak ze "starej" Chmielewskiej, a więc zabawne, roztargniona, postrzelona bohaterka, plejada sympatycznych dziwaków jako jej przyjaciół, wartka akcja. Z przyjemnością się czytało a nawet raz parsknęłam śmiechem, co mi się naprawdę przy czytaniu "śmiesznych" książek rzadko zdarza.

BeataP | 2018-04-04

Róża Krull znowu w akcji. W ile to różnych historii wplątuje się Ta kobieta. Ale to dobrze, bo świetnie się przeżywa z Nią przygody i rozwiązuje kryminalne zagadki.