8,47 (215 ocen i 41 opinii) Zobacz oceny
10
60
9
43
8
64
7
37
6
9
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378355397
liczba stron
408
język
polski
dodała
ewau

Ostatni tom sagi "Zemsta i przebaczenie". Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę, a tkwiące w ludzkich duszach demony kolejny raz dadzą o sobie znać. Inni po wielu życiowych dramatach odnajdą spokój i swoje miejsce na ziemi. Dla kogo los okaże się...

Ostatni tom sagi "Zemsta i przebaczenie". Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę, a tkwiące w ludzkich duszach demony kolejny raz dadzą o sobie znać. Inni po wielu życiowych dramatach odnajdą spokój i swoje miejsce na ziemi. Dla kogo los okaże się łaskawy, a kogo nie oszczędzi? Jak wiele determinacji musi mieć w sobie człowiek, by poświęcić tak wiele dla miłości? Czym jest prawdziwa przyjaźń w egoistycznym, brutalnym świecie? Co zwycięży – zemsta czy przebaczenie?

 

źródło opisu: http://www.videograf.pl

źródło okładki: http://www.videograf.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Ines książek: 1310

Dolina (s)pokoju

„Dolina spokoju” to niestety ostatni już tom obszernej (liczącej aż 6 części!) sagi Joanny Jax. To, co od razu warto podkreślić, to zaskakująca wręcz umiejętność utrzymania wysokiego poziomu całej serii. Czy to pierwszy, czy trzeci, czy szósty tom, każdy z nich zawiera w sobie taki ładunek emocjonalny, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Autorka jak zawsze zadbała zarówno o integralność wydarzeń z poprzednimi publikacjami, jak i o wierne odzwierciedlenie opisywanych realiów. Teraz, gdy nadszedł nieubłagany koniec i zagłębiamy się w tę ostatnią część, możemy mieć cichą nadzieję, że Joanna Jax nie obniży sobie poprzeczki, a dalsza jej wartościowa i niebanalna twórczość będzie nam nieustannie towarzyszyć.

Jest rok 1947. Wojna skończyła się dwa lata temu, ale życie nadal nie wróciło do normy. Wszyscy bez wyjątku borykają się z jakąś pustką, tęsknotą, nostalgią czy wreszcie brakiem najbliższej osoby przy boku. Bohaterowie „Doliny spokoju” są wciąż porozrzucani po całym świecie. Dzięki tym różnorodnym miejscom akcji i wiernym odtworzeniem ich realiów fabuła szóstej części jest dynamiczna, niezwykle intrygująca, a momentami wymaga od czytelnika większej uwagi. Protagoniści są zarówno w powojennej Polsce, pełnej blichtru Wielkiej Brytanii, jak i w wyniszczających do cna łagrach na Kołymie czy w pachnących rozwojem i szansą na sukces Stanach Zjednoczonych. Pełni różnych doświadczeń, mądrzejsi, bardziej skupieni na tym, co najważniejsze, przyjaciele z lat młodzieńczych...

„Dolina spokoju” to niestety ostatni już tom obszernej (liczącej aż 6 części!) sagi Joanny Jax. To, co od razu warto podkreślić, to zaskakująca wręcz umiejętność utrzymania wysokiego poziomu całej serii. Czy to pierwszy, czy trzeci, czy szósty tom, każdy z nich zawiera w sobie taki ładunek emocjonalny, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Autorka jak zawsze zadbała zarówno o integralność wydarzeń z poprzednimi publikacjami, jak i o wierne odzwierciedlenie opisywanych realiów. Teraz, gdy nadszedł nieubłagany koniec i zagłębiamy się w tę ostatnią część, możemy mieć cichą nadzieję, że Joanna Jax nie obniży sobie poprzeczki, a dalsza jej wartościowa i niebanalna twórczość będzie nam nieustannie towarzyszyć.

Jest rok 1947. Wojna skończyła się dwa lata temu, ale życie nadal nie wróciło do normy. Wszyscy bez wyjątku borykają się z jakąś pustką, tęsknotą, nostalgią czy wreszcie brakiem najbliższej osoby przy boku. Bohaterowie „Doliny spokoju” są wciąż porozrzucani po całym świecie. Dzięki tym różnorodnym miejscom akcji i wiernym odtworzeniem ich realiów fabuła szóstej części jest dynamiczna, niezwykle intrygująca, a momentami wymaga od czytelnika większej uwagi. Protagoniści są zarówno w powojennej Polsce, pełnej blichtru Wielkiej Brytanii, jak i w wyniszczających do cna łagrach na Kołymie czy w pachnących rozwojem i szansą na sukces Stanach Zjednoczonych. Pełni różnych doświadczeń, mądrzejsi, bardziej skupieni na tym, co najważniejsze, przyjaciele z lat młodzieńczych szukają swego szczęścia na ziemi. Stająca u progu ich dorosłego życia wojna radykalnie zmieniła im perspektywę. Niezależnie pod jaką szerokością geograficzną się obecnie znajdują, każdy z nich musi się zmierzyć z tym, co los mu przygotował. Na szczęście nikt się nie poddaje. A przecież skutki wojny są przerażające — wieloletnia rozłąka z bliskimi, upadek moralności, sieć kłamstw, intryg i zniewolenia oraz wreszcie budzące się sumienia: „Ta wojna nikogo nie pozostawiła czystym. Większość Niemców i nie dotyczy to tylko [tego] narodu, czymś się splamiła. Teraz wszyscy udają, że pewne sprawy ich nie dotyczą, i zapewne modlą się w domowym zaciszu, by ich grzeszki nie wyszły na jaw. Ale wówczas byli [...] innymi ludźmi, myśleli [...] inaczej i każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu ubrudził czymś haniebnym swoje sumienie. [...] Człowiek jest najgorszym stworzeniem, jakie stąpa po ziemi, i paradoksalnie najlepszym, zależy to jedynie od tego, po której stanie stronie”.

Kiedyś liczyła się dla nich sława, blichtr, pieniądze, dobre pochodzenie lub wzniosłe ideały. Teraz pragną normalnej, spokojnej egzystencji, bez strachu i wysokiego poziomu adrenaliny. Żeby to odkryć, musieli tak wiele przejść, tak wiele stracić i tak wiele zaryzykować. Teraz jednakże — okaleczeni, z bagażem pełnym doświadczeń — są już pewni — marzą o świętym spokoju wśród najbliższych, bo „życie jest takie krótkie, toteż każda jego chwila powinna być cenna i niepowtarzalna...”.

„Dolina spokoju” jest nieustannie formowana. Ona nie dzieje się od razu, ona potrzebuje czasu, by wyciszyć emocje, by znaleźć sprawiedliwość (patrz: wspominane tu procesy norymberskie), by stać się sobą samym na nowo. Myślę, że Joannie Jax udało się stworzyć piękną opowieść o zwykłych ludziach, którzy swą młodość poświęcają dla dobra ojczyzny, rzadziej swego. Autorka nikogo nie ocenia, nie wybiela, nie idealizuje ani nie epatuje okrucieństwem, nadmiarem dat czy patetyzmem. Ukazuje słabego człowieka, który postawiony w konkretnej, aczkolwiek niezwykle dramatycznej sytuacji, musi opowiedzieć się po którejś ze stron. To dowodzi, iż niezależnie od tego, do jakiej nacji należymy, w każdym narodzie znajdą się zarówno bohaterowie, jak i prawdziwe ścierwa. Wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, który z bohaterów, do jakiej grupy należy, serdecznie polecam całą, absolutnie bez wyjątku, serię „Zemsta i przebaczenie”. Gwarantuję intrygującą, pełną pytań o sprawy najwyższej rangi (np. miłość, przyjaźń, dobro ojczyzny itd.) lekturę, w której odbijają się odpowiedzi na nie, będące wynikami stanu ludzkiej duszy. Nie, nie tylko tej XX-wiecznej, także tej współczesnej.

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (536)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1398
Wioleta Sadowska | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

"Widocznie tak musi być".


Napisać 6 tomów w przeciągu 18 miesięcy - to niewątpliwie wyczyn. Tomów równych pod względem warsztatowym i fabularnym. Tomów, z których każdy, kolejny wywoływał we mnie coraz więcej emocji i zaskoczeń. Były więc narodziny gniewu, była otchłań nienawiści i rzeka tęsknoty, a następnie morze kłamstwa i bezkres nadziei. I jest w końcu upragniona dolina spokoju.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie. Na co dzień pracuje w dużej korporacji finansowej. Zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków".

II wojna światowa dobiegła końca. Sergiusz "Kary" cały czas czeka na powrót swojej ukochanej Alicji, która przebywa uwięziona w łagrze na Syberii. Julian mieszka z Weroniką, jednak w tym małżeństwie od dawna nie jest idealnie. Walter von Lossow zostaje dziennikarzem w Berlinie, gdzie spotyka ponownie Renatę Zoll. Igor zaś...

książek: 900
Luna | 2018-07-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 11 lipca 2018

„I jaśniejsze niż południe wzejdzie ci życie,
a choć by ciemność zapadła, będzie ona jak poranek.
Możesz ufać, bo jeszcze jest nadzieja…” (Księga Hioba 11, 17)

Wiem, że ta saga nie mogła trwać wiecznie, ale aż żal mi żegnać się z tymi bohaterami… Nie mam pojęcia kto zdoła zapełnić po nich pustkę, bo czuję jakbym rozstawała się z przyjaciółmi, których ogromnie polubiłam

Wypowiedziałam się przy pierwszym tomie, i zrobię to przy ostatnim – szóstym, ponieważ traktuję to dzieło jako spójną całość poprowadzoną na równym poziomie od pierwszej do ostatniej strony, i po przeczytaniu całości, mogę się do niego odnieść.

Choć przeczytanych książek historycznych mam na swoim koncie sporo, to jednak były to książki ściśle faktograficzne i naukowe, przydatne w trakcie edukacji. Ale z racji właśnie przyswajania wiedzy, wytchnienia szukałam w innych dziełach – niezwiązanych ściśle z historią, a już z wojnami w szczególności… Obawiałam się stronniczości i patetyzmu. Przyznam, że autorka...

książek: 3238
Anna | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Niestety, przyszła pora pożegnać się z bohaterami "Zemsty i przebaczenia".

Wojna się skończyła. Los rozrzucił ich po całym niemal świecie, ale nie wszyscy mogą cieszyć się pełnią szczęścia. Julian z Weroniką mieszkają w okolicach Lozanny, jednak ich małżeństwo nie układa się najlepiej. Igor wypełnia misję agenturalną w Stanach, gdzie udaje mu się spotkać z Hanką, odbywającą swoje zagraniczne tournée. Obiecują na siebie czekać. Sergiusz "Kary" nadal czeka na powrót Alicji, która przebywa od lat w radzieckim łagrze na Kołymie; wszelkie próby wyciągnięcia jej stamtąd nie udają się. Któregoś dnia przychodzi list o jej śmierci, jednak "Kary" nie chce i nie umie się z tym pogodzić.
Walter von Lossow zostaje dziennikarzem; w Berlinie spotyka się z asystentką prezesa koncernu Kruppa, aby prosić ją o umówienie spotkania z jej pracodawcą. Ową asystentką okazuje się Renata Zoll - strażniczka z Pawiaka, nosząca obecnie nazwisko Maria Rauch. Emil Lewin stara się ustatkować i zmienić swoje...

książek: 936
Agacha | 2018-07-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Szkoda, że to już koniec spotkania z bohaterami "Zemsty i przebaczenia". Książka do samego końca trzyma w napięciu. Do końca zaskakuje. Warto było spędzić ten czas z Hanką, Alicją, Walterem, Borysem i pozostałymi postaciami, podarowanymi nam przez panią Joannę.

książek: 880
Kasia | 2018-04-17
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Chciałoby się powiedzieć, że po zawierusze wojennej wraca spokój i normalność ale nie jest tak do końca. Ludzie szukają miejsca dla siebie i starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Uporządkować swoj świat i pogodzić z okrucieństwem minonego czasu.
Jak poradzą sobie z tym bohaterowie książki? Komu się uda a kto przegra?
Piękna historia, polecam☺☺☺

książek: 856
Aleksandra | 2018-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Koniec wielkiej sagi Joanny Jax - cyklu "Zemsta i przebaczenie", której pierwszą część przeczytałam z zachwytem i od tego czasu, już wiedziałam, że książki tej autorki muszę po prostu mieć na swojej półce. Przebrnęłam przez kolejne powieści poruszona wielowątkowością, kreowaniem postaci głównych bohaterów. Ostatnia powieść nie ustępuje poprzednim i dalej trzyma czytelnika w napięciu. Podziwiam autorkę za jej talent i wyobraźnię i z utęsknieniem czekam na następne powieści.

książek: 3107
edit3008 | 2018-04-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, sagi
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Ostatni tom spełnił moje oczekiwania , bardzo szybko sie czyta, Polecam zwieńczenie sagi.

książek: 737
Miłka Kołakowska | 2018-02-27
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Przed nimi był najpiękniejszy okres życia – ekscytujące lata młodości, które każdy z nich chciał wykorzystać na swój sposób. Dokładnie takich bohaterów poznałam w powieści Narodziny gniewu, stanowiącej pierwszy tom kończącej się właśnie sagi historycznej Zemsta i przebaczenie. Joanna Jax przedstawiła mi czwórkę młodych ludzi, tak namiętnie rozkoszujących się życiem i wizualizujących w myślach swoją idealną przyszłość, a jednocześnie tak bardzo niegotowych na gorycz nadchodzącej wojny. Wieńcząca historię Dolina spokoju opuszcza kurtynę typowo wojennych scen, ale z pewnością nie wycisza burzliwych ludzkich nastrojów. To właśnie powojenne reperkusje dyrygują tempem powieści i to w nich czai się odpowiedź na najważniejsze z pytań – czy w ostatecznym rozrachunku zwycięży parszywa zemsta, czy może jednak upragnione przebaczenie?

Kreowana w myślach wizja Doliny spokoju zdaje się studzić wojenne emocje i gdy trzeba, także pokrzepiać...

książek: 841
MAGnezja | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Dla mnie najciekawsza i najbardziej dynamiczna cześć serii.Ale niestety wszystko co dobre musi się skończyć. A szkoda, bo przydałoby się więcej i więcej. Nic dodać, nic ująć. Nich żałują ci co nie dotrwali...bo było warto.

książek: 3860
Goszarda | 2018-05-15
Przeczytana: 14 maja 2018

Cały CYKL - REWELACJA!!!

Przyszłym czytelnikom jednak radzę aby najpierw uzbroili się we wszystkie tomy (niestety, ale dalszego ciągu nie będzie) a dopiero potem zaczęli czytać.

Gorąco POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

zobacz kolejne z 526 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Biografia Hemingway'a ujawniająca nieznane fakty z życia pisarza, portret współczesnego Londynu oczami jego wieloletniego mieszkańca, kolejna część przygód Joanny Chyłki, czyli „Testament” Remigiusza Mroza i kamień węgielny polskiego steampunku, czyli „Zadra” Krzysztofa Piskorskiego w nowym wydaniu. Te i inne tytuły ukażą się w tym tygodniu pod patronatem lubimyczytać.pl.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd