Dziewczyna we mgle

2018-03-14
Data 1. wydania:
2017-11-02
Jan Jackowicz
Jan Jackowicz literatura włoska tajemnica kryminał ekranizacja

Oficjalne recenzje i

Manowce i twisty w jednym stały domu

719 1 155

Bardzo mi się podobała , trochę trudno mi się ją czytało tylko z tego względu że ogladałam wcześniej film i wiedziałam jak się wszystko potoczy. Ten autor po kolejnej jego książce bardzo mnie wciągnął w swój świat.Napewno sięgnę po wiecej.

W porównaniu do innych książek tego autora, ta jest raczej słaba. Akcja rozwija się zdecydowanie zbyt wolno, jest wręcz usypiająca, nudna i ciężko się zmusić żeby po nią sięgnąć. Brakuje tu tej mglistej, ciężkiej atmosfery małego, odciętego od świata górskiego miasteczka, w którym stała się tragedia. Wiem, że autor potrafi stworzyć takie miejsce i nie rozumiem czemu tym razem się nie udało. Muszę jednak docenić bohaterów, którzy wywołują autentyczną niechęć, więc za to dodatkowa gwiazdka. Kolejna za zakończenie z mocnym twistem, w związku z tym tym bardziej szkoda tego nudnego początku.

Niesztampowa historia, niesztampowe zakończenie. Bardzo wartka akcja, ale bez uogólnień i skrótów - wszystko toczy się logicznie. Zakończenie bardzo wiarygodne, choć niespodziewane i wspaniały styl autora. Tym, co zaskoczyło mnie najbardziej są antypatyczni w moim odczuciu bohaterowie, których jednak śledzi się z zapartym tchem.

Ciekawie robi się dopiero w połowie. Ostatecznie przekombinowane.

Ciekawie robi się dopiero w połowie. Ostatecznie przekombinowane.

O twórczości pana Donato słyszałam wiele dobrego. Nawet obejrzałam film na podstawie jednej z jego książek pt. ,,W labiryncie'', czego żałuję, bo powinnam najpierw sięgnąć po książkę. W tym przypadku trzymałam się właściwej kolejności - najpierw książka a za jakiś czas film.
W jednym z włoskich miasteczek dochodzi do zaginięcia nastolatki. Do śledztwa zostaje przydzielony detektyw Vogel, którego metody pracy charakteryzują się tym, że do końca szuka sprawcy, czasami kosztem przestrzegania prawa. W tak małej mieścinie każdy jest podejrzany. Czy uda się na czas złapać przestępce, zanim zrobi to ktoś z mieszkańców wymierzając sprawiedliwość na własną rękę?
Jak dobrze wiecie, mam słabość do policjantów. Vogel już od pierwszej chwili zdobył moją aprobatę. Jego nieustępliwość, chęć złapania przestępcy za wszelką cenę, to coś, co mi do pewnego momentu imponowało. Aż w końcu wszystko szlak trafił, za sprawą jednej rzeczy. I wtedy sobie pomyślałam, że nawet najlepsi gliniarze mają wady. Jednak to, co zrobił detektyw w moich oczach z automatu go zdyskwalifikowało jako stróża prawa. Byłam wściekła. Miałam ochotę wrzeszczeć na niego, złapać za poły marynarki i nim potrząsnąć, by na końcu uderzyć go w twarz. Dlaczego? Tego nie mogę napisać, bo wjechałby zbyt duży spojler. Na tym dość mocnym wkurzeniu, dojechałam do końca. No i wtedy to miałam ochotę sprzedać liścia autorowi za to, że koncertowo mnie wrobił. No panie Donato, jeszcze nikt w taki sposób ze mną nie postąpił. Żeby nie było, te złe emocje jakie mi towarzyszyły podczas czytania książki, wbrew pozorom, choć może niezrozumiale to zabrzmi, były tym czego potrzebowałam. Takich wrażeń dawno nikt mi nie dostarczył. Ode mnie 9/10. Nie daję dychy, bo jednak Vogel mnie zawiódł.

To było moje pierwsze spotkanie z Autorem i na pewno nie ostatnie.
Dziewczyna We Mgle to historia prosta ale niebanalnie napisana. W niemal reporterski sposób Carrisi  opowiada o wydarzeniu, które wstrząsnęło małą społecznością. Bierze w nim udział próżny, zadufany w sobie agent specjalny, który - pomimo braku dowodów - jak sęp czepia się głównego podejrzanego o uprowadzenie i zamordowanie nastoletniej dziewczyny. Agent nie budzi naszej sympatii, jest wręcz podłym s... i prześladowcą. Czytamy i do końca nie mamy pewności co się wydarzyło? dlaczego ? kto jest człowiekiem z mgły?
Bardzo lubię jak książka działa na moją wyobraźnię. Carrisi tego dokonał.
Polecam

To było moje pierwsze spotkanie z Autorem i na pewno nie ostatnie.

Fascynujące i straszne jednocześnie. To raczej horror niż kryminał. Najpierw przypominało mi to proces Kafki, ale zakończenie, dość przewrotne, wywraca wszystko do góry nogami.
Przewrotne, bo w sumie nie jest to oczywiste, gdzie kończy się opowieść Vogla, i jego wyobrażenie o rzeczywistości, a gdzie są opisy prawdziwej rzeczywistości poza wyobrażeniami Vogla.
I czy Vogel po prostu wyobraża sobie mordercę, wraz z jego motywami, tworząc historię , w której on, doskonały śledczy, rozpracował, jako jedyny sprawce i dopasował wszystkie elementy układanki? Czy raczej autor miesza opowieść Vogla z rzeczywistością? Ale i wtedy nie wiadomo gdzie jest granica między opowieścią a rzeczywistością.

Przerażający opis sposobu myślenia i działania śledczego, któremu obojętna jest zarówno ofiara, jak i jej rodzina. Liczy się tylko sukces medialny, a jego koszt dla innych jest całkowicie nieistotny.
Dla mnie, w tej historii, całe to zaskakujące zakończenie to po prostu wersja Vogla, który zszokowany, zrozpaczony własnym upadkiem, przedstawia własną wersję świata, w którym we wszystkich widzi potwory, tylko nie w sobie.

Ale właściwie każdy to zakończenie może zrozumieć inaczej.
Nikt nie jest tym, kim się poczatkowo wydaje.

I czy Vogel...

Dziewczyna we mgle, Donato Carrisi
Każda miejscowość ma jakąś swoją mroczną historię. I na dobrą sprawę nikt nie wie ile w niej prawdy, a ile fikcji. Podobnie dzieje się w tej książce gdy zaginięcie pewnej dziewczynki odświeża w umysłach mieszkańców legendę, historię sprzed 30 lat gdy grasował "człowiek z mgły". Jak potoczy się ta historia? Czy kidnaperem okaże się pewien szanowany człowiek z miasteczka? Czy śledczy odkryją prawdę, mroczną? Książka systematycznie zagłębia się w temat, powoli drąży go i prowadzi do sedna. Może to czasami nużyć ale finał wynagrodzi Ci trudy.
Ig: @stronyzycia

Dziewczyna we mgle, Donato Carrisi

Agent specjalny Vogel, to wyjątkowy manipulator i cynik, czy nieszablonowe metody śledcze, wyjdą mu na zdrowie ?
To moje pierwsze spotkanie z D. Carrisi i jestem mile zaskoczony. To nie jest zwykły kryminał, tylko psychologiczny dramat kryminalny, bo te wszystkie elementy tu znajdziemy.
Jeśli dodać do tego zaskakujące zwroty i ciekawie zapętloną końcówkę, to naprawdę warto przeczytać.

Rewelacja. Mroczny klimat, intryga trzymająca w napięciu do ostatnich stron. Czyta się bardzo dobrze, mając cały czas gdzieś z tyłu głowy niepokój. Oczko niżej za końcówkę. Dawno nie trafiłem na tak dobry thriller/kryminał, na pewno sięgnę po coś jeszcze od tego autora.