Bez piątej klepki

Cykl: Czarownica piętro niżej (tom 4)
Wydawnictwo: Bajka
ciociaebi

Gdy rozum śpi... Co robić, gdy wokół tylko mgła, mgła i mgła? Co prawda za sprawą słynnego nagle chiropterologa Medarda Rękoskrzydłego nietoperze pomagają ludziom przemieszczać się z miejsca na miejsce (działają już nawet programy Rodzina Nietoperz Plus oraz Rodzina Nietoperz Plus Plus, a pani premier zaczyna nosić broszkę z symbolem Batmana!) i ostatecznie obalony zostaje krzywdzący mit,...

Gdy rozum śpi...

Co robić, gdy wokół tylko mgła, mgła i mgła? Co prawda za sprawą słynnego nagle chiropterologa Medarda Rękoskrzydłego nietoperze pomagają ludziom przemieszczać się z miejsca na miejsce (działają już nawet programy Rodzina Nietoperz Plus oraz Rodzina Nietoperz Plus Plus, a pani premier zaczyna nosić broszkę z symbolem Batmana!) i ostatecznie obalony zostaje krzywdzący mit, jakoby wplątywały się we włosy dziewcząt, jednak przez tę spowijającą wszystko mgłę ludzie tracą resztki rozumu...

Armagedon zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem na drodze ekipy ratunkowej stają coraz większe przeszkody. Jak pokonać GIPS? Jak uratować lasy (i dobre skrzaty) przed Wielką Szyszką? Jak przeciwstawić się mglistemu złu?

Czy nadchodzący dziadowski sabat doprowadzi do przełomu w poszukiwaniach rozumu Foksi (to znaczy Niny!)? Czy i tym razem Maja, Ala, Monterowa, ciabcia i jej kot zdążą uratować świat?!

Pierwsze (prawie udane) zaklęcie Mai, pierwszy chłopak (prawie na pewno, skoro popycha na przerwach, ofiarowuje spinnera i lajkuje na Facebooku...) i wciąż ten sam co zawsze problem: (prawie) nieuchronna apokalipsa!

źródło opisu: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Bez-piatej-klepki

źródło okładki: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Bez-piatej-klepki

PABLOPAN | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Szczygielski zawsze sprawia, że czuję się jak dziecko. Uwielbiam zanurzać się w świat Mai i jej zwariowanych przygód. Tym razem świat spowija mgła, ale z odsieczą przybywa miłośnik nietoperzy, oferując swoich ulubieńców na przewodników. Tradycyjnie, wszystko kończy się dobrze, ale nie oznacza to, że świat znowu nie stanie w obliczu zagłady. Autora cenię za piękną polszczyznę, a także mnóstwo aluzji do obecnej sytuacji politycznej. Są one przekazane w niezwykle dobrym stylu, a jednocześnie wytykają wszystkie przewiny rządzących. "Bez piątej klepki" to bardzo strawna książka, do pochłonięcia na raz, bo rzeczywiście trudno się od niej oderwać. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy!

Monika | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Wzorcowy przykład, że dobrze napisana książka dla dzieci, staje się książką nie tylko dla dzieci. Staje się po prostu dobrą, ba znakomitą w tym przypadku, książką.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Marcina Szczygielskiego i od razu strzał w dziesiątkę. Książkę miałam zamiar tylko przekartkować, ale tak się nie dało. Na szczęście :)
Od razu pochłonęła mnie opowieść o Mai, jej zakręconej rodzince i niebanalnych znajomych. Świat pogrążony we mgle...czy Mai uda się uchronić wszystkich przed apokalipsą? Przeczytajcie koniecznie!

Muszę jeszcze wspomnieć o cudownym dowcipie autora, wspaniałych smaczkach odnoszących się do naszej rzeczywistości i pięknym języku.

Polecam bardzo, bardzo, bardzo!

Nina | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Jak tu nie kochać Majki i całej tej zwariowanej, czarodziejskiej rodziny? Nie można nie kochać. A jak się skończy czytać, to czuje się dziwną pustkę i czeka z utęsknieniem na następną część. Szczygielski wie jak pisać książki, i te dla dzieciaków, i te dla dorosłych. Z tym, że jego książki dla dzieci niekoniecznie są tylko dla dzieci. Wspaniałe poczucie humoru autora, lekkie pióro, świetne wplecione w akcje problemy polityczne naszego kraju, piękny język, to wszystko sprawia, że jego książki są lekturą dla wszystkich, małych i dużych. I są mądre. I każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Ja wiem, że na Szczygielskim nigdy się nie zawiodę, że zawsze będą to książki na poziomie.
Bez piątej klepki i poprzednie części przygód Mai polecam wszystkim.

Kwyrloczka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

>>Po gratisy zapraszam na www.kwyrloczka.pl<<

TOM CZWARTY - NIE OSTANI

Pierwotnie wyjść miała cała recenzja cyklu w jednym wpisie. Wstrzymałam więc poprzednią recenzję, żeby dopisać kolejną, okazało się jednak, że Bez Piątej Klepki to nadal nie koniec Majkowej przygody. Ciąg dalszy nastąpi, pytanie brzmi jedynie – KIEDY?

Całedziecko Klepkę już przeczytało, tylko mnie się czytelnictwo zatkało Opowiadaniami pewnego malarza. Zatkało się niczym kuchenny zlew jakimś… szlamem i szczątkami bigosu… no może bez szczegółów, zatkało się i już. Dzięki Bogu za literaturę dziecięcą, można dzięki niej odetchnąć od przyciężkich bajek dla dużych dzieci. Oddychałam więc pełną piersią pochłaniając słowo za słowem, zdanie za zdaniem, rozdział za rozdziałem i przeżywając z dziecięcą fascynacją kolejną przygodę z Ciabcią.

POWRÓT W WIELKIM STYLU

Nie inaczej. Brawo, brawo i tak trzymać. Kolejna katastrofa w stylu Stachury – ta mgła, ta mgła i pomoc ze strony nietoperzy dostarczanych ludzkości w...

eMka_Bezunia | 2018-07-04
Przeczytana: luty 2018

( Książka przeczytana w luty, opinia napisana zaraz po przeczytaniu ale dodana niestety w lipcu - internet buuu )

Ot i jest. Po wielu miesiącach czekania – jest! Oczywiście dwa dni i już po wszystkim – przeczytano. I jak jest? Jest super. Rezolutna Maja rozwiązuje kolejne zagadki mające doprowadzić do odnalezienia rozumu Niny.
Pan Marcin przemycił trochę z naszego realnego ( a właściwie politycznego świata ) parę postaci. Powiem tyle – POLECAM!!

I jeszcze tylko jedno: Każdą książkę rozpoczyna jakaś katastrofa przyrodnicza. W pierwszej lało, w drugiej śnieg sypał i sypał, w trzeciej wiało, a czwartej mgła... a ja... zaczynając czytać każdą z tych części trafiałam właśnie na podobne warunki pogodowe ( i co z tego że lało tylko dwa dni, śnieg, który napadał utrzymał się tylko tydzień, wiało też krótko, a mgła w momencie kiedy wzięłam do ręki czwartą część utrzymywała tylko dzień? ).

Czary jakieś czy jak? Aż się boję pomyśleć co będzie jak wyjdzie piąta część... A może powinnam...

KsiążkoholiczkaMela | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Czwarta już część Majkowych przygód nie zawiodła!
Kiedy mgła spowija świat...
Kiedy ludzie tracą resztki rozumu...
Kiedy GIPS podburza skrzaty przeciwko drzewom...
Czy Majce uda się uchronić świat przed (prawie) nieuchronną apokalipsą?

Nie powiedziałabym, że jest to najlepsza część serii, jednak wspaniały klimat, jej poczucie humoru, niespodziewane wydarzenia są na swoim miejscu :D
Dla fanów Majki, pozycja obowiązkowa ;)

Szarlotka | 2018-10-02
Przeczytana: 20 września 2018

Fajna książka, ale troszkę inaczej się kończy niż pozostałe części. Mimo to i tak jest pomysłowa. Nietypowa, ale pomysłowa. To akurat jest fakt. Strasznie mnie wciągnęła, więc szybko przeczytałam. Z niecierpliwością wyczekuję następnych tomów.

POZDRAWIAM, SZARLOTKA! :)

Inga | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Seria o Mai jest pewniakiem. Wspaniała fabuła, magia i zabawa, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Cudowny podtekst polityczny :)Czekam na kolejny tom tak samo niecierpliwie jak moja 9-latka

MalyMysz | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Najlepsza z całej serii :)

Alynne | 2018-10-21
Na półkach: 2018, Przeczytane