Narzeczona księcia

Wydawnictwo: Jaguar
The Princess Bride

Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym.

Autor powieści jest nagradzanym scenarzystą filmowym („Maratończyk”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „O jeden most za daleko”, „Misery”).

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/narzeczona-ksiecia/

Łędina | 2018-03-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oto wznowiona publikacja powieści "Narzeczona księcia" nagradzanego scenarzysty filmowego, Williama Goldmana. Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym. Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller. Książka po raz pierwszy została opublikowana czterdzieści pięć lat temu.

William Goldman - scenarzysta takich filmów, jak "Maratończyk", "O jeden most za daleko", "Misery". Nagrodzony Oscarami za scenariusze do filmów "Butch Cassidy i Sundance Kid" i "Wszyscy ludzie prezydenta". Napisał kilka powieści, z jakich największą popularność osiągnęła "Narzeczona księcia".

W królestwie Floorenu dorasta zjawiskowo piękna Buttercup, która dzięki swej urodzie zajmuje coraz wyższe miejsca w rankingu lokalnych i światowych piękności.

Gdy wybranek jej serca ginie z rąk okrutnych piratów, Buttercup postanawia nigdy więcej się nie zakochać. Zgadza się jednak na małżeństwo z...

Bursikowa | 2018-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Przeczytałam tę książkę już kilka dni temu, ale cały czas zastanawiam się nad tym czy mi się podobała czy nie.... Pierwszy raz u mnie takie wrażenia, bo zawsze wiem czy mnie coś łapie za serce czy nie.
Tu były dwie historie:
jedna dotycząca tego, jak w ogóle powstała "Narzeczona Księcia"
i druga opisująca już właściwą akcję.
No i właśnie... nawet film obejrzałam, żeby się jakoś umieć określić... ale trochę to oczywiście inaczej zostało zekranizowane... chyba nawet lepiej.
Muszę się też przyznać, że wstęp który zawiera ponad 50 str i opisuje przyczyny powstania tej książki przeczytałam na samym końcu, bo bałam się że za dużo mi zdradzi z samej opowieści.
Sama "Narzeczona Księcia" w pewnym momencie wydawała mi się raczej świetną bajką dla dzieci... później było kilka scen, których moim dzieciom bym nie przeczytała... W sumie to miałam też wrażenie, że tu absurd pogania absurd, że takie to bardzo przerysowane.
Moja ocena jest wysoka, bo ogółem dobrze się to czytało. Wstawki Pana...

"To jest moja ulubiona książka, chociaż nigdy jej nie czytałem" Tymi oto słowy rozpoczyna się opowieść i nie jest to wcale najdziwniejsze stwierdzenie w tej pozycji.

Wzorem pisarza mogę powtórzyć- To moja ulubiona książka, chociaż wcale jej nie rozumiem.

Postacie dzielą się pod względem umysłowym na: trochę głupich, głupich i bardzo głupich, i jeszcze specjalna przedziałka dla głównej bohaterki- wyjątkowo głupi. W dodatku autor nie przebiera w środkach stylistycznych( wszechobecne nawiasy) ani nie przestrzega zasad oczywistości. Jeśli zajdzie taka potrzeba to postacie będą wspinać się po 100 m ścianach skalnych przy użyciu wyłącznie rąk, łykać trucizny, a nawet wstawać z martwych( i to parokrotnie).

Jest tu jednak coś, co nie daje się oderwać od lektury. Książka powoduje niekontrolowane ataki śmiechu i lekki uśmiech przy bezsensownych momentach.

Bardzo polecam

Rok 2017
Czytam, umieram ze śmiechu, z lekkim smutkiem i zachwycam się ponownie nad przesłaniem tej wspaniałej...

WielkiBuk | 2018-02-26
Przeczytana: luty 2018

Warto sięgnąć po „Narzeczoną księcia” choćby tylko po to, by spróbować pojąć jej fenomen. Powieść uwielbiana niezmiennie od czterdziestu pięciu lat przez kolejne pokolenia czytelników, ciągle śmieszy, zachwyca, wzrusza i fascynuje. Goldman bawi się konwencją, odrzuca utarte ścieżki i tropy, by wykrzywić je groteskowo, by obrócić archetyp w perzynę. Pisarz swoim pastiszem rzuca nam wyzwanie, snuje wielopoziomowe dygresje, zmusza, by wytężyć wyobraźnię, iść o krok dalej, przeżywać głębiej. Do dzisiaj nikt nie wyszedł tak postmodernistycznie daleko, naciągając gatunkowe granice, wypaczając formę aż do bólu, skrzywiając pozornie niezakrzywialne. Goldman puszcza oko do wszystkich i do samego siebie – całość ocieka humorem, ironią swoich czasów, a jeśli spojrzymy na nią z perspektywy dzisiejszej wrażliwości, to na dokładkę ta prześmiewczość jest totalnie niepoprawna politycznie. To wszystko, a na dokładkę jeszcze doskonała, kultowa w historii kinematografii ekranizacja powieści sprawia,...

Wiiki_books | 2018-09-19
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

"Narzeczona księcia" to książka fantasy znanego i nagradzanego scenarzysty filmowego Williama Goldmana. Jest on scenarzystą takich filmów
jak "Misery" czy "Maratończyk".

Zachęcona dobrymi recenzjami innych czytelników powieści, postanowiłam sięgnąć po "Narzeczoną księcia", w którą pokładałam wielkie nadzieje,
ponieważ książki, na które ostatnio trafiałam nie mogę nazwać najprzyjemniejszymi.
Opis powieści Williama Goldmana wydawał mi się obiecujący, a filmy, których był scenarzystą spodobały mi się, sięgnęłam po tą książkę, pomimo
kolejki innych tytułów do przeczytania. Książka okazała nie być się zła, jednak nie mogę nazwać jej dziełem sztuki.

Buttercap- piękna, zjawiskowa i atrakcyjna dziewczyna zamieszkująca królestwo Floorenu. Dzięki swojemu wyglądu trafia na co raz to wyższe miejsca
światowych piękności. Niestety gdy jej ukochany ginie z rąk piratów, ta jest załamana. Nie wyobrażała sobie życia samotnie, a tym bardziej bez
niego, dlatego poprzysięga sobie, że nigdy więcej...

Dalenka | 2018-02-19
Na półkach: Royalls, Przeczytane

Witajcie Żabki.

Wiem, że głównie powinien, być temat książki no ale niestety muszę dać porównanie filmowe.
Dziś nadszedł ten moment, gdy w końcu powiem, że film niestety jest lepszy niż książka.
Przez Wiele lat szukałam Narzeczonej Księcia, bo nie była nigdzie dostępna, Jaka była moja radość, gdy znalazłam ja na antykwariacie. Czekałam na nią z niecierpliwością jak dziecko na upragniony prezent, ale gdy zaczęłam, ja czytać moje dziecięce nadzieje uleciały. Owszem w Książce jest dużo pięknych opisów i sama opowieść jest genialna baśniowy klimat, ale tak jak w filmie wszystko wydawało mi się spójne, piękne i magiczne. Tak tu nie mogłam tego znaleźć. Miałam wrażenie ze większość to uczucia autora, watki różnych bohaterów, przez co nie mogłam wczuć się w konkretną rolę. Jakoś również miłość głównych bohaterów wydawała mi się trochę sztuczna. Jak kochałam postać Westleya tak w książce wydawał mi się zadufany w sobie. Książka jest humorystyczna i można się śmiać z niektórych scen, ale...

| 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

"Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die."

Amarisa | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Połączenie baśni, przygody, fantastyki, powieści awanturniczej, komedii i romansu. Plejada nietypowych, wręcz dziwacznych, a przez to zapadających w pamięci bohaterów. Wszechobecny humor i prześmiewczy ton.
Zaintrygowani? A zatem "Narzeczona księcia" Williama Goldmana jest powieścią dla Was :D

Iskierka_czyta | 2018-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2018

Zdecydowanie najdziwniejsza, a zarazem najoryginalniejsza książka jaką czytałam w ostatnim czasie. Wiem, że na jej podstawie jest również film, ale przyznam się, że nie miałam go okazji zobaczyć. Książka "Narzeczona księcia" od wydawnictwa Jaguar to tak naprawdę wznowienie. Przedtem ciężko było ją zdobyć. Ponadto okładka została wspaniale odświeżona, a raczej zaprojektowana totalnie od nowa. Bardzo podoba mi się całe wydanie tego tytułu. Środek jest super zaplanowany, czyta się bardzo wygodnie.

Być może to, że nie oglądałam filmu sprawiło, że ciężko było mi się połapać w psikusie autora dotyczącym jego wtrąceń i stylu narracji. William stworzył fikcyjnego pisarza S. Morgensterna, któremu przypisał „Narzeczoną księcia". Ponadto wspomina swoją młodość i czasy, kiedy jego tata streszczał mu ciężką i niewygodną dla dziecka powieść w taki sposób, aby była ona ciekawsza i przyjemniejsza. W książce „autorstwa” S. Morgensterna są zawarte osobiste dopiski Goldmana. Także powiem Wam, choć...

Monika Szulc | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

William Goldman jest znanym scenarzystą, który wielokrotnie był nagradzany, zdobył również Oscara. W swoim dorobku ma kilka powieści. Do najbardziej znanych zalicza się „Narzeczona Księcia”. Książka wydana po raz pierwszy w 1973 r. została zekranizowana i doczekała się kilku wydań.

Wydawnictwo Jaguar postanowiło wydać ten klasyk i kiedy zobaczyłam zapowiedzi, wiedziałam, że muszę przeczytać tę powieść.

Buttercup jest zwykłą dziewczyną, która bez pamięci zakochuję się w Westley’u, jednak los jest okrutny i młodzian szybko ginie (tak wszyscy myślą), a dziewczyna postanawia już nigdy się nie zakochać. Z każdym dniem Buttercup jest piękniejsza, co wzbudza zainteresowanie nie tylko mieszkańców wioski. Sam następca tronu postanawia się z nią ożenić, jednak do ślubu nie dochodzi. Dziewczyna zostaje porwane przez trójkę intrygujących mężczyzna, w pościg za porywaczami wyrusza tajemniczy mężczyzna w czerni i orszak księcia Humperdinck.

Książka jest dziwna, pokręcona i momentami...