Przygody scenarzysty

Instytucja Filmowa Agencja Scenariuszowa
1999-01-01
1999-01-01
Maciej Karpiński
sceaneriusz filmowy scriptwriting "Butch Cassidy i Sundance Kid" William Goldman scenarzyści pochodzenia żydowskiego

Kultowa już pozycja Williama Goldmana - hollywoodzkiego scenarzysty, laureata dwóch Oscarów za "Butch Cassidy i Sundance Kid" i "Wszyscy ludzie prezydenta"/ Osobiste spojrzenie na Hollywood, rolę jaką w nim odgrywają gwiazdy, reżyserzy, producenci i scenarzyści. Garść porad dla młodych scenarzystów i w bonusie scenariusz "Butch Cassidy i Sundance Kid". Czyta się z dużą przyjemnością i mimo że napisana w 1982 r. to wciąż zaskakująco trafnie oceniająca "fabrykę snów".

Nie wiem, czy "Butch Cassidy i Sundance Kid" to jeden z najlepszych scenariuszy w dziejach kina (chociaż ten Oscar w pełni zasłużony!),ale z pewnością jeden z najpiękniej napisanych. Jakież cudowne, literackie opisy, jakie barwne dialogi ("-Wiesz, kiedy byłem młody, myślałem, że zostanę bohaterem. -Już za późno.). Pewnie duża w tym zasługa tłumaczenia pana Macieja Karpińskiego. Dziękuję.

Świetna książka o kulisach Hollywood i o produkcji filmów w tamtym okresie. Pod kątem scenariuszowym ale nie tylko. Fajnie, że autor pod koniec publikuje też swoje opowiadanie, potem jak mógłby wyglądać scenariusz adaptacji i opinie innych członków ekipy (o znanych nazwiskach) odnośnie tego scenariusza. Jedynym minusem może być to, że książka jest z początku lat 80. a co za tym idzie pewne procesy już zostały zmodyfikowane a scenariusze pisze się już w zupełnie innym stylu.

PS W opisie na portalu jest wzmianka o dodanym scenariuszu Butch Cassidy i Sundance Kid. Ja akurat tego nie miałem u siebie.

• Kino
  • Scenariopisarstwo