Książka Roku 2018

Cykl: Royal (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ein Leben aus Glas
Kasia_

Pierwszy tom nowej serii dla nastolatek Royal. Siedemnastoletnia Tatiana prowadzi spokojne życie w Królestwie Viterry – idealnym państwie z przyszłości, zamkniętym pod szklaną kopułą. Choć marzy o pracy złotnika, ciotka zgłasza ją do eliminacji Wyboru żony dla księcia Viterry. Tatiana trafia do pałacu, gdzie wraz z innymi konkurentkami będzie współzawodniczyć o koronę. Na rywalki czeka jednak aż czterech przystojnych chłopaków i dodatkowa zagadka – który z nich jest księciem?
Wykwintne życie na królewskim dworze, piękne stroje, występy w telewizji, ale także twarde reguły gry i zakulisowe intrygi wśród zawodniczek – to wszystko stanie się udziałem głównej bohaterki. Tatiana zmagać się będzie także z własnym sercem, które głuche na głos rozsądku zaczyna mocniej bić na widok jednego z poznanych chłopców...

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1561/Royal--Krolestwo-ze-szkla

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1561/Royal--Krolestwo-ze-szkla

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1212

I żyli długo i szczęśliwie?

Powieści dystopijne nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nastoletnich, choć nie tylko, czytelników. Tym razem jednak w czołówce głównych motywów w nich wykorzystywanych są te związane z… baśniami. Waleczne Katniss czy Tris ustąpiły miejsca dziewczynom, które stają w szranki o serce następcy tronu. Mieliśmy już „Klejnot” Amy Ewing, „Selekcję” Kiery Cass, a teraz swoją cegiełkę do gatunku baśniowej dystopii postanowiła dodać Valentina Fast.

Rok 2130. Tatiana to sierota, którą wychowuje wujostwo – wymagająca i nieczuła na potrzeby dziewczynki ciotka oraz sympatyczny, jednak znajdujący się pod pantoflem żony wuj. Starsza siostra bohaterki wyprowadziła się, rozpoczęła własne życie u boku męża, aczkolwiek pragnie, by protagonistka u niej zamieszkała. Niestety każda próba przekonania do tego pomysły ciotki dziewczynek spełza na niczym. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy ogłoszony zostaje nabór do Wyboru Księżnej – eliminacji, podczas których ma zostać wyłoniona wybranka następcy tronu. Ciotka Tatiany zrobi wszystko, by jej podopieczna wzięła udział w konkursie, zgodzi się nawet na przeprowadzkę bohaterki, jeśli ta tylko wykrzesa z siebie iskrę zainteresowania walką o księcia. Dziewczyna nie ma więc wyboru, a by zamieszkać ze starszą siostrą, musi wziąć udział w walce o serce następcy tronu.

Zadanie nie będzie jednak należało do najłatwiejszych, ponieważ protagonistka musi uwieść aż czterech kawalerów – jeden z nich to książę, reszta znajomi, którzy szukają drugiej połówki. Czy Tatiana odkryje kto jest kim?

Już na samym początku „Królestwo ze szkła” jawi się jako mniej udana wersja „Rywalek” Cass. O ile przygody Ameriki w jakiś sposób wciągały i fascynowały, czytelnik polubił bohaterki powieści i współczuł protagonistce, kiedy ta natykała się na kolejne przeszkody, o ile w przypadku Tatiany coś takiego nie ma w ogóle miejsca. Dziewczyna jest nijaka. Niby bierze udział w Wyborze ze względu na chęć przejęcia kontroli nad własnym życiem, jednak bardzo szybko daje się wciągnąć w grę polegającą na odkryciu, kto okaże się księciem.

Raz mówi, że cała ta zabawa jest trywialna i niewarta jej czasu, by później zostać przyłapaną na snuciu rozważań na temat tożsamości następcy tronu. Co gorsza, bohaterka bardzo szybko wpada w sidła miłości, wystarczy, że zobaczy pierwszego z kandydatów do rozkochania i już traci grunt pod nogami. Nie jest jak America – stanowcza, waleczna i o ciętym języku. Tatiana okazuje się nijaka – nie trzyma się swoich postanowień, cały czas zmienia zdanie, w pewnym momencie sam czytelnik nie wie, czego się po niej spodziewać.

Miłość miłością, jednak tutaj jest ona grubymi nićmi szyta, zwłaszcza że obiekt uczuć protagonistki zachowuje się nagannie i zasługuje na potępienie, a nie maślane oczy. Niestety Fast nie wie, jak napisać ciekawą historię miłosną. Wie, że chce uraczyć odbiorców wątkiem wielkiego uczucia, jednak nie ma pojęcia, jak sprawić, by okazał się on sensowny. Czytelnik nie da się nabrać na ckliwe rozwiązania, mimo tego, że jest to powieść przeznaczona do nastoletnich osób, powinna coś sobą reprezentować.

Tymczasem nie dość, że Fast nie wie, jak wiarygodnie spleść ze sobą ścieżki bohaterów, to jeszcze nie potrafi wykreować interesujących postaci. Każda osoba pojawiająca się w „Królestwie ze szkła” jest podobna do siebie, gdyby nie imiona i płeć, nie byłabym w stanie rozróżnić poszczególnych charakterów. W „Rywalkach” każdy bohater miał w sobie coś własnego, nie mylił się z innymi postaciami.

Valentina próbowała poruszyć w swojej opowieści wątek uprzedmiotawiania kobiet. Dziewczęta, które muszą walczyć o względy kawalerów, uśmiechać się, robić dobre miny, nie mogą podejmować za siebie decyzji, muszą trzymać się z góry określonych zasad. To, co nie przystoi płci pięknej, jest piętnowane. Niestety także w tej materii autorka nie wykazała się. Zabrakło jakiegoś lepszego rozbudowania problemu, lepszego pociągnięcia dalej tematu. Nie wykluczam jednak, że kolejne tomy rzucą nieco więcej światła na tę kwestię.

Jest jednak jedna rzecz, która przemawia na korzyść książki – ciekawość. Czytelnik chce wiedzieć, który z bohaterów jest księciem i z jakim zwiąże się protagonistka opowieści. Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż seria liczy sobie sześć części.

Monika Doerre

Stworek_vel_Oka | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

"Życie polega na dokładnej obserwacji."

Trzeci krzyżyk na karku, a ja wciąż wzdycham do młodzieżówek, nie mogąc pozbyć się wypieków na twarzy podczas lektury! Tym razem połączenie „Top Model” z „Igrzyskami śmierci”, a przynajmniej mocna zapowiedź ciekawej serii, która ma potencjał stać się błyszczącą perełką wśród innych tytułów cyklów dla nastolatek (nie tylko ciałem, ale też i duszą! ;)).

W prologu dowiadujemy się z jakimś światem mamy do czynienia: postapokaliptycznym, rok 2130. Ludzie żyją w zbudowanym pod kopułą społeczeństwie rządzonym przez królewską parę, odpornym na wojny i jej skutki, prawym i sprawiedliwym, gdzie nie ma mowy o wykroczeniach czy przestępstwach. Jest spokojnie, bezpiecznie, dziewczynki od czternastego roku życia dostają zastrzyki, żeby nie mogły zajść w ciążę (kontrola poczęć), a w wieku lat szesnastu powinny już wyjść za mąż, żeby wieść sielankowe życie w tym jedynym prawdziwym świecie, jaki się ostał po trzeciej wojnie światowej. Viterra jest tworem...

Lenka | 2018-10-22
Przeczytana: 19 października 2018

Zacznę od tego, że w porównaniu do Rywalek (a tego porównania uniknąć się nie da), Royal wypada bardzo słabo. Cała historia, a właściwie wstęp do historii, bo pierwszy tom jest tak jakby zapowiedzią tego co nastąpi w częściach kolejnych, napisany jest w sposób wybitnie mało wciągający i mocno naiwny. Oczywiście, że to książka dla młodzieży (wg mnie tej młodszej młodzieży), ale to chyba nie znaczy, że od takich pozycji nie powinno się nic wymagać.
Teoretycznie jest to antyutopia - świat po zagładzie, państwo pod kopułą, niewielu ocalałych. Tyle że poza fragmentem na jednej z pierwszych stron opisującym stan rzeczy, nie ma nawet zdania, które przypominałoby, że wszystko dzieje się w zamknięciu. Właściwie nawet o tym zapomniałam czytając książkę.
Główna bohaterka jest jednym z nielicznych malutkich plusików tego "dzieła". Poza jej naiwnym wzdychaniem do kandydatów, czy może właściwie jednego, jest całkiem rozsądną nastolatką. Pozostali bohaterowie różnią się tylko imionami i kolorem...

Kasia_ | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Otwórzcie złotą kopertę i dajcie się zaprosić na wybory a może wygracie nie tylko koronę, ale także miłość.

Jest rok 2130. Tatiana Salislaw mieszka w królestwie Viterry, kraju pod kopułą, którego mieszkańcy, zamiast eksploatować ziemię, korzystają jedynie z energii z odnawialnych źródeł. Kraj powstał w lęku po II wojnie światowej jako bezpieczna przystań przed III wojną światową i jest obecnie jedynym zamieszkanym miejscem na kuli ziemskiej. Tatiana mieszka tam wraz z rozrzutną ciotką i zapracowanym, ale kochającym wujkiem a jej największym marzeniem jest zamieszkać z siostrą i szwagrem, aby móc szkolić się na jubilera. Niestety, los nie jest dla niej łaskawy, ponieważ kraj obiega informacja o preselekcjach do konkursu na księżną. Zachłanna ciotka nie marzy o niczym innym, aby tylko Tatiana dostała koronę na głowę a rodzina weszła w kręgi elit. Zmusza więc dziewczynę, aby wzięła udział w wyborach. Nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że nieszczęśliwa Tatiana znajduje się w pałacu,...

zaczytanasowka | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Kochani wiem że wiele osób uważa, że ta książka to kopia "Rywalek".
Ale czy to coś złego ?
Jeśli ktoś pokochał Maxona i Americe, dlaczego ma nie polubić Tatianę ???
Pierwszy tom tej serii jest cieniutki ( 250 stron), więc to tak naprawdę przygoda na jeden wieczór.
Mnie książka urzekła.
Znowu przeniosłam się w świat eliminacji, pierwszego zakochania i walki o koronę.
Tatiana ma 16 lat i marzy, aby wyrwać się z łap Cioci.
Swoją przyszłość chce związać z pracą jubilera.
Niestety eliminacje to jedyne wyjście, aby uciec Danielle.
Stawia warunek : konkurs za wolność.
Nasza bohaterka to śliczna blondynka, przechodzi pozytywnie pierwszą próbę.
I tak tydzień później znajduje się już w zamku.
A tam nie jest łatwo kochani.
Jeśli chodzi o koronę, wszystkie chwyty dozwolone.
Jedynym problemem jest fakt : który z 4 przystojniaków jest księciem ??
Zabawna, troszkę baśniowa historia o współczesnym kopciuszku.
www.zaczytanasowka.pl

ZaczytanaMajka | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Jeśli liczycie na powtórkę z rozrywki i drugie „Rywalki” to rozczaruję Was. Książka Valentiny Fast to historia osadzona w podobnie baśniowym świecie, ale to zupełnie inna historia, która bardzo mi się spodobała i chętnie przeczytam kolejne tomy.

Oczywiście znajdziecie podobieństwa między książkami, ponieważ w obu odbywają się eliminacje i walka o serce księcia. Jednak, co zrobią kandydatki, gdy nie jest wiadomo, jak wygląda ten właściwy książę i trzeba typować swój wybór z pośród czterech dżentelmenów? Koronę otrzyma ta, która udowodni, że nie jest w pałacu tylko i wyłącznie dla wpływów i statusu społecznego, ale dla miłości. Przed takim właśnie wyborem stanie główna bohaterka Tatiana, która do całej zabawy została zmuszona przez ciotkę za cenę... wolności. Mimo niechęci do całego wyścigu o serce księcia udaje jej się dostać jako jedna z pierwszych pretendentek, która przechodzi próbę pozytywnie....

maitiri | 2018-02-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 lutego 2018

Przyszłość po trzeciej wojnie światowej. Tatiana, w skrócie Tania, żyje w królestwie o wdzięcznej nazwie Viterra, ukrytym pod szklaną kopułą. Jest ono jedynym miejscem na ziemi, w którym ludzkość przetrwała po katastrofie atomowej (pojęcia nie mam w jaki sposób zwykłe szkło miałoby to wytrzymać, ale nie jest to wyjaśnione) i wiedzie życie sielankowe, aczkolwiek wymagające przestrzegania kilku rygorystycznych praw. I o ile niektóre z tych praw są dla mnie całkowicie zrozumiałe, chociażby z powodu ograniczonej powierzchni kraju, o tyle absurdalne jest np. prawo zakazujące kobietom (Uwaga! Mały spojler) noszenia spodni w miejscach publicznych (a i to tylko przykładowe, bo jest takich praw więcej). Coś mi tu nie zagrało, bo niby mamy nowoczesny świat w odległej przyszłości, a tu takie kwiatki. Kopuła zostaje ukończona około 1990, w tym czasie kobiety przecież swobodnie przemieszczały się po ulicach w spodniach (i w krótkich sukienkach i nie zawsze wieczorami w towarzystwie mężczyzn)....

MałaPisareczka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Świat post-apokaliptyczny po III wojnie światowej. Królestwo Viterry to jedyne miejsce, które zachowało się po wybuchu bomby atomowej. Dla rozrywki mieszkańców co dwadzieścia lat w telewizyjnym show wybierana zostaje żona dla następcy tronu. Nikt jednakże nie zna prawdziwej tożsamości księcia - jest nim jeden z czterech chłopaków. Pragnie on znaleźć dziewczynę, która pokocha go za to, kim jest. Wydaje się, że Tatiana (jedna z dwudziestu uczestniczek) jest ku temu najlepszą kandydatką. Dziewczyna nie marzy o koronie, lecz o wolności. Nieświadomie jednak zaczyna czuć się coraz lepiej na królewskim dworze.

Na moje szczęście w nieszczęściu swego czasu przeczytałam całą serię Rywalek (nie spodziewałam się jednak, że to tak popularny tytuł na całym świecie), dlatego od początku musiałam przymknąć oko na Royal. Królestwo ze szkła. I to bardzo mocno, ponieważ od pierwszych stron książka trąci zapożyczeniami z innych powieści. Dlatego też nie planuję za długo rozwodzić się na temat tej...

_kingu_reads | 2018-07-25
Przeczytana: 22 lipca 2018

Czytałam wiele opinii na temat serii ‘’Royal’’ i bardzo często była ona porównywana do serii ‘’Rywalki’’. Ja nie miałam okazji poznać jeszcze książek Kiery Cass, za to już teraz mogę powiedzieć, że seria Royal zaskakująco mi się spodobała.

Akcja książki rozgrywa się w 2130 roku. Nasza Głowna bohaterka Tatiana jest mieszkanką Viterry, państwa chronionego przed światem zewnętrznym za pomocą szklanej kopuły. W kraju panuje monarchia a wkrótce mają odbyć się wybory kandydatki na żonę dla przyszłego króla, czyli księcia. Tania pomimo szczerych niechęci zostaje zmuszona przez ciotkę do wzięcia udziału w castingu. Dziewczyna dzięki niespotykanej urodzie już jako pierwsza kwalifikuje się do kolejnego etapu. Okazuje się, że tożsamość księcia jest nieznana a kandydatki będą musiały przypodobać się czwórce mężczyzn, wśród których jest następca tronu. Jak można się domyśleć, przed Tanią staje nie lada wyzwanie, większość uczestniczek traktuje ją jako rywalkę w wyniku czego snują przeciw niej...

Madzia_1914 | 2018-10-11
Przeczytana: październik 2018

Siegnelam po serie zeby poczytac sobie cos przyjemnego i lekkiego, tu na wstepie zrobilam blad...
Czytajac komentarze w wielu znalazlam ze cykl Royal jest podobny do Rywalek. I tu sie nie zgodze bo owszem maja wspolne elementy ale odczucia sa zupelnie inne. Zdecydowanie nie jak Rywalki lekko i przyjemnie ale cos wiecej! Szybka, irytujaca i pobudzajaca taka jest ta ksiazka!
Takze jezeli najdzie was ochota na wlasnie cos 'lekkiego i przyjemnego' do przeczytania po ciezkim dniu to nastepny dzien bedzie jeszcze gorszy...
Po przeczytaniu ostatniej kartki spojrzycie na zegarek ktory wskazuje 5 nad ranem i okaze sie ze za 2 godziny znowu trzeba wstawac do pracy ;>

Ripe_Cherries | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

***
— Jak to? Dlaczego nie chciałaś tu być? — zapytała mnie zaskoczona i uniosła idealnie wyregulowane brwi.
Przez chwilę walczyłam ze sobą, zastanawiając się, czy mogę jej zaufać. Przekonał mnie jej uśmiech.
— Bo to wszystko to jedno wielkie show. Jesteśmy nagrywane i robimy z siebie wariatki. Nie, ja tu po prostu nie pasuję.
— Jesteś niemożliwa. Zupełnie jakbyś mogła zrobić z siebie wariatkę! Zresztą, nieważne. We dwie doskonale sobie poradzimy, będziemy się świetnie bawić i nie damy się tym jędzom z innych wież. — Claire puściła do mnie oko i znów się szeroko uśmiechnęła.
***

Seria Royal opowiada o siedemnastoletniej dziewczynie, która wraz z dwudziestoma innymi bierze udział w eliminacjach, a potem w Wyborze żony dla księcia.
W 1960 roku ruszono z budową „Nowego Świata”. Gdzieś pośród bezkresu niezamieszkanej rosyjskiej tundry ogrodzono teren wielkości Austrii. W 1990 roku, po serii politycznych intryg, ustalono, że państwo pod szklaną kopułą będzie monarchią i wybrano dla...