Royal. Królestwo ze szkła

- Tytuł oryginału:
- Ein Leben aus Glas
- Data wydania:
- 2018-02-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-02-15
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380084100
- Tłumacz:
- Miłosz Urban
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Tytuł oryginału:
- Ein Leben aus Glas
- Cykl:
- Royal (tom 1)
- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Data wydania:
- 2018-02-15
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380084100
- Tłumacz:
- Miłosz Urban
Pierwszy tom nowej serii dla nastolatek Royal. Siedemnastoletnia Tatiana prowadzi spokojne życie w Królestwie Viterry – idealnym państwie z przyszłości, zamkniętym pod szklaną kopułą. Choć marzy o pracy złotnika, ciotka zgłasza ją do eliminacji Wyboru żony dla księcia Viterry. Tatiana trafia do pałacu, gdzie wraz z innymi konkurentkami będzie współzawodniczyć o koronę. Na rywalki czeka jednak aż czterech przystojnych chłopaków i dodatkowa zagadka – który z nich jest księciem?
Wykwintne życie na królewskim dworze, piękne stroje, występy w telewizji, ale także twarde reguły gry i zakulisowe intrygi wśród zawodniczek – to wszystko stanie się udziałem głównej bohaterki. Tatiana zmagać się będzie także z własnym sercem, które głuche na głos rozsądku zaczyna mocniej bić na widok jednego z poznanych chłopców...
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
I żyli długo i szczęśliwie?
Powieści dystopijne nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nastoletnich, choć nie tylko, czytelników. Tym razem jednak w czołówce głównych motywów w nich wykorzystywanych są te związane z… baśniami. Waleczne Katniss czy Tris ustąpiły miejsca dziewczynom, które stają w szranki o serce następcy tronu. Mieliśmy już „Klejnot” Amy Ewing, „Selekcję” Kiery Cass, a teraz swoją cegiełkę do gatunku baśniowej dystopii postanowiła dodać Valentina Fast.
Rok 2130. Tatiana to sierota, którą wychowuje wujostwo – wymagająca i nieczuła na potrzeby dziewczynki ciotka oraz sympatyczny, jednak znajdujący się pod pantoflem żony wuj. Starsza siostra bohaterki wyprowadziła się, rozpoczęła własne życie u boku męża, aczkolwiek pragnie, by protagonistka u niej zamieszkała. Niestety każda próba przekonania do tego pomysły ciotki dziewczynek spełza na niczym. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy ogłoszony zostaje nabór do Wyboru Księżnej – eliminacji, podczas których ma zostać wyłoniona wybranka następcy tronu. Ciotka Tatiany zrobi wszystko, by jej podopieczna wzięła udział w konkursie, zgodzi się nawet na przeprowadzkę bohaterki, jeśli ta tylko wykrzesa z siebie iskrę zainteresowania walką o księcia. Dziewczyna nie ma więc wyboru, a by zamieszkać ze starszą siostrą, musi wziąć udział w walce o serce następcy tronu.
Zadanie nie będzie jednak należało do najłatwiejszych, ponieważ protagonistka musi uwieść aż czterech kawalerów – jeden z nich to książę, reszta znajomi, którzy szukają drugiej połówki. Czy Tatiana odkryje kto jest kim?
Już na samym początku „Królestwo ze szkła” jawi się jako mniej udana wersja „Rywalek” Cass. O ile przygody Ameriki w jakiś sposób wciągały i fascynowały, czytelnik polubił bohaterki powieści i współczuł protagonistce, kiedy ta natykała się na kolejne przeszkody, o ile w przypadku Tatiany coś takiego nie ma w ogóle miejsca. Dziewczyna jest nijaka. Niby bierze udział w Wyborze ze względu na chęć przejęcia kontroli nad własnym życiem, jednak bardzo szybko daje się wciągnąć w grę polegającą na odkryciu, kto okaże się księciem.
Raz mówi, że cała ta zabawa jest trywialna i niewarta jej czasu, by później zostać przyłapaną na snuciu rozważań na temat tożsamości następcy tronu. Co gorsza, bohaterka bardzo szybko wpada w sidła miłości, wystarczy, że zobaczy pierwszego z kandydatów do rozkochania i już traci grunt pod nogami. Nie jest jak America – stanowcza, waleczna i o ciętym języku. Tatiana okazuje się nijaka – nie trzyma się swoich postanowień, cały czas zmienia zdanie, w pewnym momencie sam czytelnik nie wie, czego się po niej spodziewać.
Miłość miłością, jednak tutaj jest ona grubymi nićmi szyta, zwłaszcza że obiekt uczuć protagonistki zachowuje się nagannie i zasługuje na potępienie, a nie maślane oczy. Niestety Fast nie wie, jak napisać ciekawą historię miłosną. Wie, że chce uraczyć odbiorców wątkiem wielkiego uczucia, jednak nie ma pojęcia, jak sprawić, by okazał się on sensowny. Czytelnik nie da się nabrać na ckliwe rozwiązania, mimo tego, że jest to powieść przeznaczona do nastoletnich osób, powinna coś sobą reprezentować.
Tymczasem nie dość, że Fast nie wie, jak wiarygodnie spleść ze sobą ścieżki bohaterów, to jeszcze nie potrafi wykreować interesujących postaci. Każda osoba pojawiająca się w „Królestwie ze szkła” jest podobna do siebie, gdyby nie imiona i płeć, nie byłabym w stanie rozróżnić poszczególnych charakterów. W „Rywalkach” każdy bohater miał w sobie coś własnego, nie mylił się z innymi postaciami.
Valentina próbowała poruszyć w swojej opowieści wątek uprzedmiotawiania kobiet. Dziewczęta, które muszą walczyć o względy kawalerów, uśmiechać się, robić dobre miny, nie mogą podejmować za siebie decyzji, muszą trzymać się z góry określonych zasad. To, co nie przystoi płci pięknej, jest piętnowane. Niestety także w tej materii autorka nie wykazała się. Zabrakło jakiegoś lepszego rozbudowania problemu, lepszego pociągnięcia dalej tematu. Nie wykluczam jednak, że kolejne tomy rzucą nieco więcej światła na tę kwestię.
Jest jednak jedna rzecz, która przemawia na korzyść książki – ciekawość. Czytelnik chce wiedzieć, który z bohaterów jest księciem i z jakim zwiąże się protagonistka opowieści. Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż seria liczy sobie sześć części.
Monika Doerre
Popieram [ 3 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Prawdziwe piękno jest niewidoczne dla oczu, prawdziwe piękno wpływa z duszy.
Mężczyzn nie trzeba rozumieć.
Jak miałabym chcieć czegoś, o czym nie mam pojęcia? Nie wiem, czy by mi się to podobało ani czy byłabym szczęśliwa.
Opinie [121]
Książka bardzo mi się podobała.
Pokaż mimo toJeżeli ktoś lubi baśniowe klimaty to będzie dla niego w sam raz!
Naprawdę przyjemna książka, idealna na jeden wolny wieczór. Akcja nie jest mocno zaskakująca ale też nie przewidywalna i zdecydowanie wciąga. Bardzo przyjemni są również bohaterowie tej historii i aż można uznać, że ta jedna część tej serii jest za krótka, żeby się nimi nacieszyć. Bardzo polecam i sama nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejne części.
Pokaż mimo toNie polecam czytania tej książki. Niektóre wydarzenia są tak nieracjonalne, że psują całą fabułę książki, jedynym plusem jest to, że można się z nich pośmiać. Zarówno Tatiana, jak i poboczni bohaterowie bywają bardzo irytujący, a to jak postępują jest bardzo niekonsekwentne i po prostu dziwne. Mimo, że książka nie jest długa, sporo czasu mi zajęło jej przeczytanie, po 50...
więcejto było takie krótkie, że nawet nie potrafię zdecydować czy mi się podobało, czy nie. skończyło się średnio.
Pokaż mimo toDla nastolatków, bohaterowie wokół których toczy się akcja, mają po naście lat.
Pokaż mimo toMotyw bajki o kopciuszku, sprawdzona strategia w każdej dziedzinie literatury.
Przyjemnie się czyta.
Po przeczytaniu opinii o tej książce zaczęłam się zastanawiać czy dobrze zrobiłam, że ją kupiłam. Mówi się, że to podróbka "Selekcji", ale ja tak nie myślę. Owszem autorko mogła zaczerpnąć inspirację do napisania tej serii od Kiery Cass, ale nie przesadzajmy, z tym że pozycje są identyczne. Valentina Fast wplotła nutkę tajemnicy na karty swojej książki i mimo iż powieść...
więcejprzeczytałam serię tych książek i naprawdę mi się spodobała
Pokaż mimo tojest napisana specjalnie dla osób młodszych- prostym językiem
a sama fabuła książki naprawdę zaskakuje. zachęcam do przeczytania tej serii każdego.
Serie Royal przeczytałam na początku tego roku. Zapoznanie się z siedmioma częściami zajęło mi tydzień. Czy było to coś zaskakującego? Raczej nie, ale przez ten tydzień żyłam światem Tatiany i mało co mnie od niego odrywało. Jest to historia miłosna osadzona w dystopijnym świecie, wciągająca i przyjemna. Myślę, że wielce prawdopodobne jest, że każda...
więcejTrochę jestem zdziwiona, że można "zerżnąć" całą książkę od innego autora i podpisać się swoim nazwiskiem. Kiera Cass "Rywalki" miała pomysł i wykonanie a Valentina Fast po prostu przepisała to wszystko dodając kilka swoich pomysłów, może to jest sposób na książkę i ja też zostanę pisarką plagiatując kogoś innego. Zawsze to jakiś pomysł na zarobienie dużej kasy.
więcejCiężko mi...
Książkę czyta się naprawdę szybko. Ja przeczytałam w nie całe dwa dni. Miałam lekki problem z przyzwyczajeniem się do typu pisania autorki. Bardzo polubiłam się z głównymi bohaterami i po przeczytaniu szczerze za nimi tęskniłam. Royal ma dużo wspólnego z Rywalkami. Jednak są to dwie inne serie książek. Choć wielokrotnie doszukiwałam się podobizn w głównych bohaterkach nie...
więcej