Król kier

Cykl: Circus Lumos (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Ag2S

Nocni Łowcy, Supernatural, Caraval – brzmi znajomo? Sięgnij po serię Circus Lumos i daj się oczarować! Alicja jest w ostatniej klasie liceum, do tej pory jej życie przebiegało spokojnie, by nie powiedzieć, że nudno. Jednak los bywa przewrotny, a seria nieprzewidzianych zdarzeń rzuca ją na głęboką wodę magii i miłości. Kiedy poznaje Hadriana z Circus Lumos, wie, że nic nie będzie takie jak...

Nocni Łowcy, Supernatural, Caraval – brzmi znajomo?
Sięgnij po serię Circus Lumos i daj się oczarować!

Alicja jest w ostatniej klasie liceum, do tej pory jej życie przebiegało spokojnie, by nie powiedzieć, że nudno. Jednak los bywa przewrotny, a seria nieprzewidzianych zdarzeń rzuca ją na głęboką wodę magii i miłości. Kiedy poznaje Hadriana z Circus Lumos, wie, że nic nie będzie takie jak dawniej.

Demony atakują waszą duszę, niszczą was od wewnątrz. Budują w ludziach zło i tak zakorzeniają się w świecie. Im więcej w ludziach ciemności, tym ciemniejszy robi się świat. Im bardziej się im poddajecie, tym są silniejsze. Pokonać je można tylko swoją własną światłością. Sercem.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/krol-kier/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/krol-kier/

Magda | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Ostatnimi czasy, po wielu latach niechęci do twórczości polskich autorów, stwierdziłam że nadszedł czas by dać im szansę. Stąd kiedy wydawnictwo Czwarta Strona zaczęło wydawać powieści napisane przez naszych rodowitych twórców w gatunku, który bardzo lubię oraz w oprawie, która zachwyca na półce - wiedziałam, że to coś dla mnie. Kroniki Jaaru nie podbiły mojego serca, jednak dałam szansę dziełu Aleksandry Polak - Król Kier. Tym razem muszę przyznać, że moje wrażenia są o wiele lepsze.

Król Kier to debiutancka powieść polskiej autorki. Na okładce została określona jako połączenie Supernatural, Nocnych Łowców i Caraval. Już z góry muszę was uprzedzić, że redaktorzy dość niefortunnie dobrali te porównania. Fabuła książki zawiera dużo magii, lecz pierwsza część serii Circus Lumos nie o tym opowiada.

Za jedno muszę autorce podziękować. W końcu, po wielu latach przestałam mieć uraz do polskich imion i miejsc w książkach. Za samo to powinnam jej wysłać tabliczkę czekolady (albo...

Jabłuszkooo | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

,,Król Kier'' to dobra książka jak na debiut. Opowiada o pewnej dziewczynie, Alicji i niezwykłym cyrku, który pozornie jest dość zwyczajny, a w rzeczywistości kryje niejedną tajemnicę i ciężar. Co do bohaterów to niezwykle polubiłam Hadriana i Tristana, choć ten drugi występuje dopiero pod koniec książki, to już zyskał moją sympatię... Co do głównej bohaterki to nie mam zdania, bo ani szczególnie mnie nie denerwowała, ani jej jakoś za mocno też nie polubiłam. Książka niesie ze sobą pewne niedociągnięcia w fabule (np. czasami zbyt płytkie rozwinięcie wątku), ale w gruncie rzeczy jest naprawdę dobra. Zakończenie nadrabia nieco dłużący się wstęp i sprawia, że na pewno sięgnie się po drugi tom, choćby z czystej ciekawości.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Sherry | 2017-10-26
Przeczytana: 25 października 2017

UWIĘZIENI MIĘDZY ŚWIATŁEM A MROKIEM

Zachwycająca oko okładka. Zachęcające, przedpremierowe opinie. Obietnica magicznej przygody, witającej nas pod szyldem niezwykłego cyrku i nastoletniej Alicji wkraczającej w niezwykły świat, rządzony przez siły silniejsze niż wszystko, z czym miała do czynienia wcześniej. Narastające oczekiwania wobec książki. Jakie oblicze naprawdę skrywa debiutanckie dzieło Aleksandry Polak?

Nie jestem osobą, która spodziewa się cudów i zmieniającej-życie-treści po książkach będącymi debiutami autorów. Mimo to, "Król Kier" zapowiadał się, od samego początku, bardzo interesująco, dlatego mimo że bez specjalnych oczekiwań - podeszłam do lektury z lekką ekscytacją, która jednak stopniowo, ze strony na stronę, z rozdziału na rozdział, coraz bardziej topniała.

Przede wszystkim, warto tu nadmienić, że mimo iż pomysł na powieść, rzeczywiście wyglądał fascynująco i magicznie, mam wrażenie, że gdzieś po drodze, autorka straciła faktyczną fabułę z oczu i postanowiła...

Zakładka | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Tym co przekonało mnie do wzięcia tek książki do swoich rąk, było porównanie jej do Nocnych Łowców. Ten kto mnie zna, wie, że jestem ogromną fanką tej serii, zatem, nic w tym dziwnego, że interesuje mnie wszystko co jest związane z nią w choć małym stopniu.

Ciekawym motywem, użytym tutaj, jest owy Cyrk. Nie występuje to w wielu książkach, co jest jedynie wielkim plusem. Kojarzę jedynie "Cyrk nocy" związany z takową tematyką. I choć początek może troszkę zrażać do całości, to warto kontynuować czytanie. Co jest złe w rozpoczęciu książki? Jest ono lekko mdłe i za bardzo rozciągnięte. Za dużo czasu autorka poświęciła temu, by przedstawić nam bohaterów i okoliczności, a także lekko wprowadzić w akcję, zamiast bezpośrednio do niej przejść. W dodatku panował tu lekki chaos, przez który momentami gubiłam się i nie wiedziałam o czym w zasadzie czytam. I z tego w gruncie rzeczy można byłoby wywnioskować, że czytanie jej niesprawia przyjemności. A jest zupełnie inaczej. Historia ma w...

Dominika | 2018-01-22
Na półkach: 2018, Przeczytane

Król kier to debiut polskiej autorki, który kusił mnie piękną okładką już od kilku miesięcy. Z jednej strony za lekturą przemawiały liczne przedpremierowe recenzje wychwalające tę pozycję pod niebiosa, z drugiej zaś dochodziły głosy mocno rozczarowanych czytelników. Sama postanowiłam nie sugerować się niczyją opinią, jednak już po kilkunastu stronach przekonałam się, że z pewnością nie będę zachwycona. Jednak czy ta pozycja ma w sobie tylko minusy?

Na początku chciałabym powiedzieć, że debiutanckie książki oceniam w nieco innej skali, a już szczególnie jeśli chodzi o rodzimych autorów. Z wielką radością przedstawię dostrzeżone przeze mnie plusy, oraz konstruktywnie opiszę minusy.
Niestety, największą bolączką Króla kier są kreacje bohaterów. Główna bohaterka jest młodą dziewczyną, która obsesyjnie wręcz skupia się na zbliżającej się studniówce. Szkolny świat dzieli na liczne grupy osób i kategoryzuje je...

CzytanieNaszymZyciem | 2017-10-25

Kocham cyrk. Właśnie dlatego postanowiłam sięgnąć po "Króla kier". Uważam, że w świecie literatury naprawdę brakuje książek, które poruszałaby tematykę cyrku. A przecież to daje tak dużo możliwości! Aleksandra Polak miała bardzo dobry pomysł na fabułę, ale czy treść jest równie piękna jak okładka?

Choć "Króla kier" czytałam z przyjemnością, nie mogę dać tej książce najwyższej noty. Po pierwsze, ubolewam nad tym, że tego cyrku jest tu po prostu za mało. Co to znaczy? Autorka przedstawia czytelnikowi całą trupę cyrkowców, którzy tak naprawdę są prawdziwymi magikami, ale to wszystko... Miałam nadzieję na przynajmniej jeden porządny opis występu cyrkowego. Kolorowe namioty, balony w kształcie zwierzątek, akrobatki "bez kręgosłupa", tajemnicze pokazy iluzjonistów... Niczego takiego nie było w tej książce! Oczywiście, magii nie brakuje. Ale zapewniam Was, że poczujecie niedosyt i w tym przypadku nie będzie to pozytywne uczucie.

Fabuła jest wciągająca, choć moim zdaniem można było ją...

zaczytanawksiazkach | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Bohaterką „Króla kier” jest uczennica ostatniej klasy liceum – Alicja. Jak cały czas jej życie było całkiem zwyczajne, nieskomplikowane, tak teraz zaczynają się schodki. Kiedy dziewczyna ma problemy ze swoim chłopakiem, przyjaciółka wyciąga ją na małą wycieczkę po cyrku, w którym Alicji i Julii wydaje się, jakoby magia istniała naprawdę. Bohaterka poznaje tam pewnego intrygującego chłopaka – Hadriana, za sprawą którego, jak się później okazuje – jej życie już nie będzie takie samo, jak do tej pory.

Tak całkiem szczerze przyznam, że gdy pierwszy raz przeczytałam opis fabuły... nie byłam do końca pewna, czy mi się ta historia spodoba. Ciągle mnie jednak intrygowało porównanie do Caravalu, które widnieje z tyłu. Teraz, po lekturze, nie jestem przekonana, czy to zestawienie tych dwóch książek jest słuszne. Łączy je motyw cyrku i nutka magii, ale... wydaje mi się, że to tyle. Jednak faktem jest, że klimat mają podobny.

Już po kilku stronach można się zorientować, że „Król kier” jest...

iza122 | 2018-01-13
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Czy debiut może być udany?
Może...
Ale czy może być bez wad?
Raczej nie ma rzeczy bez defektów i debiutów bez niedociągnięć. Powieść "Król Kier" przez wielu czytelników została oceniona bardzo negatywnie, ale czy słusznie?

Osobiście książka wywołała we mnie bardzo mieszane odczucia. Pomysł na fabułę powieści jest wręcz rewelacyjny, jednak słabą stroną jest sama autorka, która nie ma jeszcze doświadczenia, które w pełni mogłoby wynieść na podium jej powieść. Zapewne, bardziej wprawiony pisarz stworzyłby dzieło godne pochwał, ale...

"Król Kier" ma wiele niedociągnięć. Jednym z nich jest postać głównej bohaterki Alicji. Choć bardzo się starałam nie obdarzyłam sympatią tej osoby. Winą nie jest zła kreacja, raczej sama osobowość owej postaci. Wrażenie jakie wywołuje jej zachowanie czy tok rozumowania. A kim jest Alicja?

Alicja to przyszła maturzystka, która ma raczej nudną egzystencję. Do czasu aż na jej drodze staje tajemniczy, przystojny Hadrian. Dzięki niemu Alicja ma wgląd do...

Oczytana | 2018-02-12

Zwabiona cudowną okładką, książki „Król kier”autorstwa Aleksandry Polak, postanowiłam kupić książkę.

„Są na tym świecie rzeczy, które nas krzywdzą, a pragniemy ich bardziej niż czegokolwiek innego. Umysł mówi: „Uciekaj” i już obracamy się, by biec, ale nogi prowadzą nas w drugą stronę.” (*¹)

Alicja, to typowa dziewczyna uczęszczająca do klasy maturalnej, posiadająca problemy natury miłosne. Po feralnym wieczorze studniówkowym, na którym dziewczyna przyłapuje Maksa - swojego chłopaka, na zdradzie, bohaterka postanawia zakończyć związek. Miedzy czasie w jej życiu pojawia Hadrian, można powiedzieć, że Alicja zakochuje się w nim od razu i to wzajemnością, jednak chłopak skrywa pewną mroczną tajemnicę, z którą przyjdzie się jej zmierzyć.

Akcja i fabuła na samym początku powieści wydają się nudne. Przez kilka rozdziałów nie dzieje się nic, co mogłoby wciągnąć. Jednak po odrobinie cierpliwości, zaczyna się coś dziać i można się wciągnąć w historię Alicji.
Fabularnie z początku,...

Milena | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 listopada 2017

Alicja jest zwykłą dziewczyną. Nie należy ani do szkolnej elity, ani do tych, których się unika. Ma popularnego chłopaka i wydawać mogłoby się, że nic jej do szczęścia już nie potrzeba. Jednak w parę dni jej świat wywraca się do góry nogami. Chłopak ją okłamuje i zdradza, a w między czasie poznaje Tajemniczego Hardiana, który nie jest tacy jak wszyscy.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony mamy tu świetny pomysł na fabułę, umiejętności bohaterów. Wprost magiczny. Jednak mam odczucie, że pomysł ten został nie wystarczająco wykorzystany, bo to mimo wszystko było jakby zbyt zwyczajne.

Nie do końca rozumiałam zachowanie bohaterki w niektórym momentach, a szczególnie w wątkach dotyczących uczuć. Niby zdecydowana, ale jednak nie. Takie nie wiadomo co.

Prawdziwa akcja dopiero zaczęła rozkręcać się pod koniec książki, bo resztę nie nazwałabym fantastyką, a raczej romansem młodzieżowym. Jednak właśnie te wydarzenia z końca historii napawają mnie nadzieją, na...