Smaki miłości

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Wydawnictwo: Znak
The Arrangement
Sophy

Pełna pasji opowieść o kobiecie, która nie bała się spełniać swoich pragnień Kalifornia 1934. Początkująca pisarka Mary Frances uwielbia swojego męża, ale prawdziwą namiętność czuje do jego najlepszego przyjaciela. Pierwsza wspólnie spędzona z Timem noc na zawsze odmieni losy całej trójki. Połączy ich niezwykły układ, w którym Mary znajdzie prawdziwe spełnienie, inspirację i wsparcie. Czy...

Pełna pasji opowieść o kobiecie, która nie bała się spełniać swoich pragnień

Czy tylko ekstrawaganckie, kontrowersyjne, przesycone skandalem życie może dać jej prawdziwe szczęście? Jakie oblicza miłości odkryje, zanim zrozumie, co dla niej najważniejsze?

Tocząca się w urokliwych pejzażach Kalifornii, południa Francji i szwajcarskich Alp zmysłowa powieść, pełna smaków, zapachów, zachwytów i wzruszeń powstała na kanwie biografii M.F.K. Fisher – słynnej amerykańskiej pisarki, której twórczość inspirował trójkąt: miłość, jedzenie i literatura.

- Kiedy piszę o głodzie, tak naprawdę chodzi mi o pragnienie miłości, o ciepło, które tak uwielbiamy i którego tak łakniemy – wyznała w swojej autobiografii.

Ashley Warlick – amerykańska pisarka i właścicielka niezależnej księgarni. Smaki miłości to jej czwarta powieść.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Smaki-milosci/8067

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Smaki-milosci/8067

mirabelka01 | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Zazwyczaj, już po przeczytaniu kilku stron książki potrafię stwierdzić, czy przypadnie mi ona do gustu, czy tylko zmarnuję z nią czas. Bywa jednak tak, że autor totalnie mnie zaskoczy i z pozornie nudnej historii rozwinie się coś, co na lata zapadnie mi w pamięć. Tak też było ze Smakami Miłości i już dawno, żadna książka nie wywołała u mnie tak skrajnych emocji. :)

Pisząc Smaki miłości Ashley Warlick oparła całą historię o losy M.F.K Fisher – słynnej amerykańskiej publicystki kulinarnej. W latach 30-tych XX wieku mieszkała ona z mężem w Kaliforni. Tam właśnie poznali Tima, z którym ją i męża połączył trudny, i zadziwiający układ. Życie M.F.K. Fisher pełne było namiętności, którym się poddawała, dobrego jedzenia i pasji. Wraz z nią podróżujemy do Francji i Szwajcarii, a w tle słychać już groźne pomruki zbliżającej się wojny.

Na początku książka Ashley Warlick mnie totalnie nie porwała. Uwierał mnie pełen niedomówień styl, życie M.F.K. Fisher w Kalifornii toczyło się zbyt...

Anna K | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Mary Frances Fisher to niezwykle intrygująca postać. Była kobietą niezwykle aktywną zawodowo: pisała książkę i liczne artykuły do gazet, gotowała i podróżowała. Dzięki wyjazdom poznała język francuski i francuską kuchnię, do której będzie nawiązywać w swojej późniejszej twórczości. Po powrocie z Europy, w 1937 roku wydała swoją pierwszą książkę ,,Serve It Forth”. Kolejne książki ,,How to Cook a Wolf” (1942) i ,,The Gastronomical Me” (1943) pisała, aby poradzić sobie z żałobą po drugim mężu. Po raz trzeci wyszła za mąż za wydawcę Donalda Friede’a, ale Don wymagał opieki psychiatrycznej, a pogrążona w rozpaczy po samobójstwie brata i śmierci matki Mary nie była w stanie mu jej zapewnić. Wraz z dwiema córkami wyjechała do swojego ojca, aby zaopiekować się nim po śmierci matki. Ten okres w życiu Fisher należy do najtrudniejszych. Samotnie wychowywała córki, cierpiała na depresję i przestała pisać. Pod koniec życia artretyzm i choroba Parkinsona uniemożliwiały jej pisanie, dlatego...

paulina | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Czy zastanawialiście się kiedyś jak smakuje miłość? Przypomina smak słodkiego wina? Jest słona jak łzy? Czy może pozostawia gorzki posmak na naszym sercu? W książce Ashley Warlick dowiesz się jaki jest naprawdę "Smak miłości".
Dwa małżeństwa. Jedna historia.

Rok 1934. Mary Frances Fisher to kobieta bardzo inteligentna i wykształcona. Podróżniczka oraz pisarka. Jej mąż, Al, marzył o szczęśliwym małżeństwie - aczkolwiek nigdy o nie specjalnie nie walczył i nie starał się na tyle mocno aby te marzenia stały się realne. Zamiast zbliżać się do żony – oddalał się. Nie cieszył jej sukcesami i zawsze stał gdzieś za nią zamiast obok. Nie był przy niej nawet wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebowała. Mary choć kochała swojego męża to większym uczuciem i namiętnością darzyła jego przyjaciela - Tima.

Z kolei Tim tkwił w małżeństwie z Gigi, i choć zrobiłby dla niej wszystko, to tylko z rozsądku a nie z czystej miłości. Kobieta znała jego sekret, który definitywnie ich od siebie oddalił. Tim...

AnnieK | 2018-07-17
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2018

Opis książki ,,Smaki miłości" musiałam przeczytać kilkukrotnie, gdyż nie byłam do końca pewna czy ta pozycja mi się spodoba, czy nie. Ostatecznie, stwierdziłam, że spróbuję, najwyżej mnie nie porwie. Zabrałam się za lekturę.

Na początku historia mnie zainteresowała, byłam ciekawa, co stanie się dalej. Poznawanie nowych wątków pochłonęło moją uwagę. Poczułam, że dokonałam dobry wybór zaczynając swoją przygodę z tą książką. Jednak moje zadowolenie nad wyborem lektury szybko się ulotniło. Kolejne wątki zaczęły mnie nie interesować i miałam ochotę jak najszybciej skończyć tę książkę. To mnie przekonało, że jednak książka ,,Smaki miłości" mija się z moim gustem czytelniczym.

Bywały takie chwile podczas czytania, gdy zaczynałam myśleć o czymś innym, chwilowe rozkojarzenia. Wtedy nie wiedziałam, co właśnie przeczytałam. Jednak nie byłam na tyle ciekawa ani nie czułam, że coś tracę, więc nie czytałam fragmentu jeszcze raz. Po prostu szłam dalej. To mnie przekonało, że książka zawiera...

Eli | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Bardzo subtelnie napisana intryga małżeńska. Historia dzieje się w Kalifornii, poznajemy dwie pary – Mary Frances, początkującą pisarkę specjalizująca się w sztuce kulinarnej, jej męża Ala, który jest wykładowcą na uczelni oraz Gigi – początkującą gwiazdkę filmową i starszego od niej o ładnych parę lat męża Tima. Poznajemy ich wiedząc, że przyjaźnią i lubią się od lat, ale w wyniku pewnych okoliczności dochodzi do zdrady. Jedno małżeństwo się rozpada, a my mamy okazję obserwować reakcje i emocje ich oraz przyjaciół. Jestem kompletnie oczarowana stylem Ashley Warlick i doskonałym tłumaczeniem Mateusza Borowskiego. Dzięki nim z przyjemnością lawirujemy w otoczce gestów i zdarzeń przyglądając się przy okazji tajemnikom ludzkiej natury. Bez wątpienia godna polecenia literatura z górnej półki, która spodoba się każdemu. Szczerze polecam.

Monika Frenkiel | 2018-03-31

Inspirowały ją miłość i jedzenie. Niesamowicie twórcza literacko, choć w dziedzinie, która raczej nie spotykała się z uznaniem krytyków – M.F.K. Fisher bowiem pisała o kuchni i jedzeniu, ale w jej książkach i esejach tematyka ta przeplata się z refleksjami na temat życia czy przemijania. Napisała 26 książek, celebrujących sztukę kulinarną. Sprzeciwiała się fast-foodom, uwielbiała lokalne, tradycyjne produkty i eksperymenty.

To właśnie M. F. K. Fisher poświęcona jest książka Ashley Warlick. Jej bohaterka, Mary Frances, znajduje się na rozdrożu. Mąż, Al, to poeta, który nie publikuje. Praca wykładowcy go nudzi i męczy, ale Al nie potrafi nic zmienić w swoim życiu. Fascynację Mary Frances kuchnią traktuje jak typowo kobiece zajęcie a kiedy Mary udaje się opublikować pierwszy artykuł kulinarny, do głosu dochodzi zazdrość.

Więcej na https://niesamapraca.wordpress.com

Arielka | 2018-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2018

Właśnie skończyłam czytać ,,Smaki miłości” i jak najszybciej chciałam podzielić się opinią o tej niesamowitej powieści. Koniec końców mam problem z jej określeniem, ponieważ jest tak bogata i szeroka w emocje, że ciężko jakkolwiek ją sklasyfikować. Pozornie opowiada historię dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, z których jedno się właśnie rozpada, ale jest tu znacznie więcej niż intryga małżeńska. Autorka przemyca bardzo subtelne wnioski na temat kondycji człowieka, jego najgłębszych lęków i pragnień. Dowiadujemy się jak trudno jest skrywać tajemnicę zdrady i wybrać to, czego się naprawdę chce w życiu. Autorka opisuje również jak wyglądało życie w Kalifornii w latach 50’ ubiegłego wieku. Bardzo fajna książka

Piotr1967 | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

Nie przekonała mnie ta książka. Przez 1/4 książki w zasadzie nie mogłem się połapać o co chodzi. W końcu jakoś załapałem fabułę ale i tak kilka razy się pogubiłem. Rażą mnie w tej książce dialogi, które są nienaturalne. Trudno mi było identyfikować się z bohaterami gdyż przedstawione związki społeczne i intymne są w moim odczuciu dziwaczne, nieżyciowe. Nie znalazłem na to uzasadnienia. Sfera smaków (kuchni, kulinariów) miała dla mnie potencjał, ale mało to było rozwinięte - potrawy, zestawienia składników brzmiały zachęcająco ale potem zabrakło mi rozwinięcia opisu doznań. Chwilami mnie wciągała, ale gdyby nie to, że dostałem ją w prezencie na Walentynki, to chyba bym nie skończył :)

Oliwiana | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

W ,,Smakach miłości” rozsmakują się czytelnicy z dużą wyobraźnią emocjonalną. Jest to subtelna, pięknie napisana powieść o targających ludźmi pragnieniach, zdradzie, próbach ratowania tego, w co naprawdę wierzymy, pasji, podróżach i miłości… Nie brakuje tu chwil na refleksje, niepewność, podekscytowanie i radość. Przywiązałam się do bohaterów (prawdziwych postaci), ich charakterów. Bardzo podobał mi się styl narracji, bardzo w moim guście, subtelny, delikatny ale jednak wyrazisty. Ashley Warlick naprawdę ma ogromny talent snucia dobrych powieści. Jestem pod dużym wrażeniem.

Laska | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

,,Smaki miłości" zabrały mnie do słonecznej Kalifornii gdzie niegdyś Mary Frances Kennedy tworzyła swoje kultowe felietony kulinarne. Zabrały mnie też w podróż do Francji gdzie jej mąż czuł się naprawdę szczęśliwy. I do pięknego domu gdzie MFK była zmuszona mieszkać z żoną swojego kochanka- najlepszego przyjaciela swojego męża. W historii nie brakuje emocji, intryg i napięcia. To była bardzo przyjemna przygoda z dobrą literaturą, którą polecam wszystkim, którzy musieli kiedyś walczyć o miłość albo pogodzić się, że nigdy nie będą z tymi, których kochają.