Zawsze będziemy mieli Paryż

W.A.B.
2018-05-23
2018-05-23
Grażyna Jagielska
humor małżeństwo marzenie optymizm Paryż poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne

Emma Beddington od nastoletnich lat zakochana we wszystkim co francuskie: filmy, książki, kultura, historia, język postanawia spełnić swoje największe marzenie i zamieszkać tam na stałe. Z niezwykłą szczerością rozprawia się z Francją, głównie z Paryżem i bez zbędnego lukru opowiada o wszystkich wadach i niedogodnościach, które spadają na przybysza nie-Francuza.

Uczę się francuskiego od 13 roku życia i zakochałam się w nim szkole artystycznej. W tym samym czasie przyszła miłość do wszystkiego co francuskie z małymi wyjątkami. Świetnie czuć to co autorka chce przekazać jednak nie zawsze wychodzi jej to w interesujący sposób. Pierwsza połowa książki na 6 druga na 7*. Na początku nie mogłam się zainteresować tym co autorka chce przekazać ponieważ nie umiała ciekawie tego opowiedzieć i jestem pewna że to nie tylko kwestia tłumaczenia ale i w nim pewnie klimat momentami się zgubił. Później robi się ciekawiej, poznajemy życie angielskie, francuskie, a nawet i belgijskie. Jednak nie jest to powieść a pamiętnik. Można by było wyciąć trochę z początku i nadal byłoby to ta sama ciekawa książka jednak jak dl mnie na raz i wystarczy. Całość książki na duży plus, momentami liryczna a w innych nijako pisana.

To autobiograficzna powieść angielskiej autorki, która w wieku 16 lat po przeczytaniu francuskiej edycji magazynu „Elle” postanowiła zostać Francuzką i zamieszkać w Paryżu. Na ten temat przeczytała mnóstwo książek oraz obejrzała niezliczoną ilość filmów. Poznajemy jej rozterki, życie z Francją i miłością do Francji w tle. Paryż jest dla niej miejscem silnych emocji, jednak miasto marzeń z jej dzieciństwa okazało się nie takie, jakie sobie wyobrażała, a ostatecznie zamieszkała z rodziną w Brukseli gdzie poczuła się naprawdę szczęśliwa i nie musiała brać siebie tak bardzo poważnie. Emma przy okazji odkryła też radość z prowadzenia bloga, która tutaj także opisała. W książce autorka ukazuje różne oblicza życia, szukając zawsze odrobiny optymizmu i uśmiechu.

To raczej pamiętnik, nie powieść. I niestety autorka niewiele sensownego ma do powiedzenia. Jakieś takie ubogie to życie, pomimo tylu przeprowadzek. Ubogie w ducha, miałkie.

Autorka pięknie opisuje swoje życie z Francją i miłością do Francji w tle. Ciekawostki, postaci z książek słynnych francuskich autorów oraz codzienne życie dopełniają treści. Warto przeczytać.

Czytając książkę ma się wrażenie, że razem z dojrzewaniem Emmy, "dojrzewa" i sama lektura.
Przez pierwsze 50 stron brnie się dosyć topornie przez losy nastoletniej bohaterki, jej perypetie miłosne i przemyślenia. Być może to celowy zabieg, (jeśli tak to udany),by pokazać jaki bałagan panuje w głowie dziewczyny, która sama nie wie jeszcze jak dobrać słowa, by wyrazić to, co myśli. Pojawia się też tutaj pierwszy czytelniczy kryzys, czy książka nie powinna trafić do kosza.
Przez kolejnych kilkanaście stron, Emma za wszelką cenę próbuje dowieść swojej "francuskości", cytując klasyków, wspominając kultowe filmy. Przypomina to bardzo podwórkowe rozmowy nastolatków, chcących sprawić wrażenie mądrzejszych i bardziej oczytanych niż w rzeczywistości, dyskutując na tematy zupełnie im obce. Kto choć raz tego nie próbował?
Dałam więc Emmie i sobie czas, by dojrzeć przez pierwszych kilkadziesiąt stron, co polecam każdemu - potem jest już tylko lepiej.
Późniejsze spotkanie z Emmą, tą starszą i dojrzalszą, zdecydowanie bardziej przypadło mi do gustu. Rozważania stają się ciekawe, skłaniają do refleksji, gdzieś w duchu kibicuje się bohaterce mimo jej wątpliwych decyzji. I w tym chyba cały kunszt tej książki - jest lekka, niezobowiązująca i tak bardzo uniwersalna. W Emmie może się przejrzeć niejedna kobieta, która na różnych etapach życia rewiduje swoje plany, podważa wcześniejsze decyzje i wciąż tak desperacko szuka swojego miejsca na ziemi i ludzi, z którymi los splecie ją na dłużej niż jedno gorące lato.

Główną bohaterką oraz narratorką jest młoda Emma. Od dzieciństwa uwielbia ona Paryż oraz wszystko to, co jest z nim związane. Uczy się języka francuskiego, zakochuje się w stylu paryżanek oraz postanawia, że będąc dorosłą, zamieszka w swojej ukochanej Francji. Po drodze poznaje Oliviera, w którym zakochuje się z wzajemnością. Wkrótce potem sprowadza się do Paryża właśnie z nim oraz dwójką dzieci. W porównaniu z pięknymi Francuzkami Emma jest dość zaniedbana, niezbyt szczęśliwa oraz jest zdecydowanie mniej francuska, niż jej się wydawało. Jak więc ma poradzić sobie z tym wszystkim? Jak pokochać to miasto, które odbiega od pięknych wyobrażeń?

Powiem Wam, że spodziewałam się, iż będzie to książka napisana zupełnie inaczej. Nie wiem nawet dlaczego, ale byłam przekonana o tym, że jest to typowa powieść obyczajowa, w której główna bohaterka przeżywa różne przygody we Francji, o której marzyła od dziecka.

Jednak powieść Emmy Bedington to tak naprawdę jej autobiografia. Tak, dobrze widzicie. Opowiada ona o tym, jak zaczęła się jej miłość do Paryża, jak wyglądała jej przeprowadzka tam oraz wiele innych. I na swój sposób było to naprawdę interesujące i wciągające.

Ja jednak miałam wrażenie, że główna bohaterka miała po prostu zbyt wypaczony obraz tej całej francuskości. Przez kilkanaście ładnych lat żyła w przekonaniu, że jest to piękne, beztroskie i absolutnie nieoceniające miasto, a jednak okazało się, że jest zupełnie inaczej. No i z jednej strony rozumiem jej oburzenie, ponieważ sama nie chciałabym się rozczarować wymarzonym miejscem zamieszkania, jednak z drugiej strony... Nie rozumiem. Czy Emma naprawdę myślała, że zupełnie obce społeczeństwo przyjmie ją z otwartymi rękami?

Mimo tego, że Emma jako główna bohaterka tej historii nie wzbudziła za bardzo mojej sympatii, to nie mogę jej odmówić umiejętności pisarskich. Kolejną zaletą tej książki jest atmosfera, którą nazwałabym jako "paryską". Dziwne, wiem, ale podczas czytania w głowie słyszałam typową francuską melodyjkę, przez co poczułam się tak, jakbym była tam razem z autorką.

Dla mnie niestety nie była to książka, o której będę pamiętać przez długi czas i do której kiedyś wrócę. Miałam nadzieję, że spodoba mi się bardziej, no ale trudno. Czuję się nawet trochę rozczarowana.

Jednak jeżeli Wy przepadacie za powieściami autobiograficznymi lub interesuje Was Francja oraz życie tam, to mogę Wam śmiało polecić tę pozycję.

Bohaterka książki Emmy Beddington, a w zasadzie sama Emma doświadcza rozterek właśnie z powodu spełniających się marzeń.
Jako nastolatka marzyła o życiu w Paryżu.
Gdy tylko skończyła szkołę wyjechała z rodzinnego Yorku do Francji. Nie była to podróż do świata mody i blichtru, a do ponurej, zimnej Normandii.
Z deszczu pod rynnę. Tylko, że w zupełnie inną mentalność i podejście do świata. Praca w szkole, kontakt z młodzieżą, poznawanie rówieśników stają się nową rzeczywistością bohaterki, nie do końca taką o jakiej marzyła.
Jednak Rouen to tylko trampolina do zmian, gdy Emma poznaje swego partnera życie nabiera rozpędu - studia, deklaracje, postanowienia, aż w końcu życie w Paryżu, które... w marzeniach wyglądało dużo lepiej niż w rzeczywistości.
Trudny dnia codziennego, kłopoty z aklimatyzacją oraz dostosowaniem się do norm środowiska w które się wkracza torpedują Emmę.
Zaczyna tracić wiarę w siebie, popada w ponure nastroje. Świetlisty, pełen pocztówkowych widoczków Paryż nie był celem podróży, a jedynie etapem, potrzebnym do osiągnięcia rodzinnego szczęścia.
Pełno tu truizmów, ale popartych doświadczeniem, czasem bardzo gorzkim. Zmieniają się tylko dekoracje, epoki, sytuacje polityczne, w kwestii związków i relacji międzyludzkich wszystko pozostaje takie samo: cierpienie, samotność, trud, miłość, radość i cała paleta pozostałych ważkich emocji nie ulega modyfikacjom.
Marzenia o wspaniałych miejscach, podróżach, przygodach są niczym w porównaniu z ciepłą rodziną, wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa gwarantowanym przez obecność najbliższych.
Niby wszyscy to wiedzą, ale niektórzy muszą dojść do tej prawdy okrężną drogą, trudną, wyboistą i pełną pułapek.
Emma Beddington opisała swoją.
To odważny krok, być może terapeutyczny, być może to tylko zabieg marketingowy.
Nieistotne. Robi wrażenie.

Jako nastolatka marzyła o życiu w Paryżu.
Z deszczu pod rynnę. Tylko, że w zupełnie inną mentalność i...

„Zawsze będziemy mieli Paryż” to opowieść o marzeniu z czasów dzieciństwa, o fascynacji nieznanym, aczkolwiek kuszącym i odważnym. To poszukiwanie swojej tożsamości i miejsca na świecie. A tak konkretnie to meandry życia pewnej kobiety, która musiała pokonać w swoim życiu niejeden zakręt, spalić most, by wreszcie znaleźć szczęście i przejrzeć na oczy. To słodko – gorzka autobiograficzna opowieść o żałobie, miłości do Paryża, rodziny, o tęsknocie za tym co minęło, za domem, za językiem, za prawdziwą sobą. To historia matki, zmęczonej, nieprzystosowanej, przerażonej i zmagającej się z podjęciem najtrudniejszej decyzji w życiu.To brutalnie szczera, odważna i zarazem ciepła opowieść, która potrafi pobudzić do refleksji. To taki „przewodnik” po mieście miłości, który nie idealizuje go, a pokazuje jego dwa oblicza. Co więc z tym Paryżem? Autorka pokazała go na różne sposoby, być może trafiła w swoje wymarzone miejsce w niewłaściwym momencie, a jej ponowne spotkanie z miastem miłości choć wypadło w lepszym świetle nie zamazało pierwszego wrażenia. Myślę, że najlepiej przekonać się na własnej skórze czy jego urok na nas działa czy też jest przereklamowany. Co do książki… jeśli nie lubicie tego typu książek, które mimo trudności zaskakują i mogą zaoferować to i owo to nawet po nią nie sięgajcie. Zwyczajnie szkoda waszego czasu...

Zamawiając tę książkę, właściwie nie miałam pojęcia, o czym dokładnie jest. Skusiłam się oczarowana niezwykle gustowną i schludną okładką, która moim zdaniem bardzo pasuje do tytułu. Nigdy nie byłam zakochana w Paryżu, choć bardzo chciałabym pójść do Moulin Rouge, spróbować przepysznych makaroników, czy zobaczyć Wieżę Eiffla. Bohaterka, a zarazem autorka książki już od dziecka pragnęła, nie tyle zobaczyć Paryż, ile zostać Francuzką. Przyznajcie sami, że nie jest to typowe marzenie dorastającego człowieka, dzieci zapytane zazwyczaj o to, kim pragną zostać, gdy dorosną, wymieniają zawody strażaka, aktorki, piosenkarki, policjanta, tancerki...
Emma Beddington jednak najbardziej na świecie chciała zostać Francuzką.

"Just in time, śpiewa, kiedy bierzemy urzędowe pióro i podpisujemy kolejne stronice.
"Znalazłeś mnie w samą porę".
Uświadamiam sobie, że to prawda, i nie mogę uwierzyć we własne szczęście.
Przez dziesięć lat nieustannie wypadałam z toru, większość prawd,
w które wierzyłam, okazała się krucha i nieistotna jak cukrowa czapla,
a jednak, mimo wszystko - dobrnęliśmy do mety."

• Francja
  • Egzemplarz recenzencki