Sprzedawca marzeń

Okładka książki Sprzedawca marzeń Richard Paul Evans
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sprzedawca marzeń
Richard Paul Evans Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 1) literatura piękna
Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 1)
The Broken Road
Znak Literanova
2018-05-09
2018-05-09
Hanna de Broekere
Hanna de Broekere

Na początku wydała mi się nudna, ale potem się rozkręciła. Szybko się czytało. Polecam.

Na temat fenomenu twórczości Richarda Paula Evansa można napisać bardzo wiele, merytorycznych artykułów czy nawet (o ironio!) książek. Nadal jestem pełna podziwu do pisarza, że już tyle lat tworzy wciąż tę samą historię lekko zmieniając imiona bohaterów, minimalnie ich charakter, troszkę wydarzenia z ich życia i ewentualnie poruszane problemy. Jest pisarzem pokroju Sparksa, i tak samo dobrze się sprzedaje, ale zupełnie nie grzeszy oryginalnością i przez to, powieści obu panów niezwykle mnie drażnią i wywołują same złe emocje.

Przyznam szczerze, że nie opłaca mi się streszczać w tej opinii wydarzeń z książki, bo są one zupełnie nie warte do zapamiętania i takie same jak zawsze. Zwyczajnie jest to po raz tysięczny pouczająca historia o poszukiwaniu kolejnej szansy życiowej (wraz z motywem miłosnym, a jakże!). Główny bohater jest niezwykle papierową postacią, zupełnie nie dającą się lubić, ale – jak to bywa u Evansa – przechodzi przemianę i przez to każdy wybacza mu jego życiowe błędy. Fabuła jest tak słaba, płaska i kiczowata, że dziwię się samej sobie, że skończyłam ów książkę (no, ale czyta się bardzo szybko, typowo dla dzieł pisarza). Poza tym ciężko uwierzyć w wiele zbiegów okoliczności w powieści, przez co nie jest ona zbytnio realna w niektórych aspektach (a zwłaszcza, że niby zdarzyła się naprawdę, wszak pisarz rozmawiał w „realu” z tym tajemniczym i niejednoznacznym bohaterem). Ciężko mi było uwierzyć w narrację, że mężczyzna nagle, bez żadnego ważnego powodu, postanowił się zmienić, nagle zauważył, że swoim działaniem wyrządza innym krzywdę (doprowadza niektórych do samobójstwa),po czym później autor tłumaczy czytelnikowi, że to przez jego średnie dzieciństwo, a w ogóle to jego klienci byli nieudacznikami i w sumie to im się należało. Mocny zgrzyt. Zakończenie również przywołało we mnie pokłady dość sprzecznych uczuć: zbyt wiele zbiegów okoliczności, zwroty akcji bardzo śmieszne i „pomysł” na pewną akcję bohatera uważam na zupełnie niezasadny.

Podsumowując, kolejna, taka sama jak zawsze, typowa powieść Richarda Paula Evansa. Nic się w niej nie dzieje, jedynie jest pełna morałów, książka dość mocno pouczająca. Nie polecam.

Moje pierwsze spotkanie z autorem.
Książka umoralniajaca, pokazująca co tak naprawdę jest w zyciu ważne.
Nieprzesłodzona. Powiedziałabym,ze jest poprawna. Nie za długa, z krótkimi rozdziałami, szybko się czyta. Jednak mi czegoś zabrakło, może większych emocji,nie wiem czy sięgnę po kolejne części.

Moje pierwsze spotkanie z autorem.
Książka umoralniajaca, pokazująca co tak naprawdę jest w zyciu ważne.

Bardzo wciągnęła mnie ta historia. Podoba mi się, że skłania do refleksji.

Bardzo wciągnęła mnie ta historia. Podoba mi się, że skłania do refleksji.

Autor ma kaznodziejską misję ale robi to z dużym wyczuciem. To się naprawdę dobrze czyta. Bardzo polecam.

Bardzo dobrze się czyta, choć akcja skromna.
Polecam także tym, którzy przeczytali najpierw część trzecią -tak, jak ja - nieświadomi, że to finał historii.

Bardzo dobrze się czyta, choć akcja skromna.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

35/2023

35/2023

Początkowo myślałam, że nie zdołam przebrnąć - odrzucały mnie wystąpienia głównego bohatera na początku książki. Potem zagłębiamy się jednak w historię jego życia, dzięki czemu poczułam do niego sympatię i się nawet wciągnęłam w koleje jego życia.

"Nie można zrozumieć końca,
jeśli się nie zna początku."

Wciągająca powieść mojego ulubionego autora.

"Nie można zrozumieć końca,
jeśli się nie zna początku."

Wciągająca powieść mojego ulubionego autora.

• Richard Paul Evans