Zgłosuj na książki roku 2017
La corrispondenza
9788380620599
ew_cia

Najnowsza powieść twórcy Maleny i Cinema Paradiso. „Jesteśmy w stanie zobaczyć martwe gwiazdy, mimo że już nie istnieją. To właśnie ich tragiczny koniec pozwala nam je odkryć”. Podobnie miłość Eda i Amy wykracza poza prawa czasu i obecności. Ed Phoerum, dojrzały mężczyzna, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy...

Najnowsza powieść twórcy Maleny i Cinema Paradiso.

Podobnie miłość Eda i Amy wykracza poza prawa czasu i obecności. Ed Phoerum, dojrzały mężczyzna, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy kaskaderki. Spotkania kochanków są rzadkie i potajemne, codzienność ich związku to głównie kontakty wirtualne. Ta sieć stopniowo ich przenika, przejmuje nad nimi kontrolę i przenosi ich uczucie poza realną rzeczywistość. Giuseppe Tornatore snuje kunsztowną miłosną intrygę, a przy okazji stawia ważkie pytania, czym jest miłość w epoce wszechobecnego Internetu i czy wirtualna obecność jest w stanie zastąpić prawdziwą relację z żywym człowiekiem.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

bibliofilka | 2018-02-19
Przeczytana: 15 lutego 2018

Giuseppe Tornatore to włoski reżyser, scenarzysta i pisarz. W 1990 roku zdobył Oscara za film Cinema Paradiso. Twórca wielu głośnych filmów, takich jak Malena (2000), czy Koneser (2013). Powieść Korespondencja została zekranizowana w 2016 roku w doborowej obsadzie z Olgą Kurylenko i Jeremym Ironsem w rolach głównych. Muzykę do filmowej adaptacji skomponował Ennio Morricone. I właśnie tę książkę miałam okazję przeczytać.

On, Ed - szanowany profesor fizyki, przykładny mąż i ojciec dwójki dzieci. Ona, Amy - studentka fizyki, utrzymująca się z pracy kaskaderki. Wydawać by się mogło, że to banalna historia. Profesor i studentka uwikłani w romans. Nic bardziej mylnego. Uczucie tych dwojga ludzi jest nieskończone, a tym samym nieśmiertelne. „Chciałabym zrozumieć jak żyje się w tak absolutnej miłości”. Zatem, kto chce zrozumieć, niech przeczyta.

Związek Amy i Eda ograniczał się do hotelowych pokoi, esemesów wysłanych po kryjomu, napisanych w pośpiechu mejli. Mimo tego ich poczucie...

Kominek | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Autor 'Maleny', 'Cinema Paradiso', ale też kilka mniej znanych, ale równie urzekających filmów to człowiek, którego twórczość cenię od zawsze i zawsze jest to coś, co nie pozostawia obojętnym po sensie, czy też lekturze.

'Korespondencja' to prawie nowelka. Cienka, delikatna książka niesie jednak sobą pięknie opowiedzianą relację dwojga ludzi, relację XXI wieku, bardzo wirtualną, niż realną. Relację, o której będę chciał wkrótce szerzej napisać, a trzy egzemplarze tej książki będą wkrótce do zgarnięcia w małej, literackiej zabawie. Serdecznie polecam!

Wszystko, co ważne i dobre do odkrycia w tym miejscu:

Zapraszam też na Instagram, tam ostatnio najwięcej się dzieje:

Blonderka | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Jest to niedługo opowieść o Amy i Edzie, dwojgu kochanków. Włoska powieść napisana pod angielski film to faktycznie idealne określenie typu narracji tej historii. Język książki jest bardzo rzeczowy, nie jest to typowy romans, jednak literatura piękna- ze względu na fabułę i styl pisania autora- pasuje do tej książki idealnie. Ed to profesor mający żonę i dzieci, Amy natomiast to zakochana w nim po uszy młoda kobieta-kaskaderka, która dla chwili miłości z ukochanym jest w stanie poświecić wszystko.

„Lecz teraz jej miłość musi walczyć z czasem, jest go za mało, zawsze jest go za mało”.

On dojrzały astrofizyk ona młoda studentka fizyki, łączy ich wspólna pasja i namiętność. Dość typowa fabuła może się zdawać jedynie z początku… ale napisana w nietypowy sposób. Ich związek to w dużej mierze związek na odległość, Internet, czat, Skype i rzadkie ale tak cenne spotkania we dwoje… gdziekolwiek są iPhone w dłoni pisanie SMS-ów i oczekiwania na nie… Jaka przyszłość ma taki związek?

„Kiedy...

karlin91 | 2018-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2018

"Korespondencja" autorstwa Giuseppe Tornatore to krótka, ale treściwa opowieść o miłości dojrzałego mężczyzny, Eda Phoerum oraz zakochanej w nim, dużo młodszej studentki, Amy Ryan. On jest światowej sławy astrofizykiem, ma żonę i dwójkę dzieci. Ona, poza studiami, zajmuje się kaskaderką, będącą jej źródłem utrzymania. Potajemne spotkania kochanków, ze względu na okoliczności, są rzadkie. Ich związek to głównie kontakty na stopie wirtualnej - niecierpliwie wyczekiwane smsy czy połączenia za pośrednictwem sieci. Wszystko wygląda w miarę dobrze (no bo czy miłość w czasach Internetu może zastąpić rzeczywistą relację?), uczucie się rozwija, aż nagle autor funduje czytelnikom niespodziewany obrót wydarzeń...

Nie sądziłam, że taka krótka powieść może wywołać tyle wrażeń! Wraz z bohaterami przeżywałam każdą chwilę, odczuwałam bez mała te same emocje. Wszelkie opisy były bardzo treściwe, żadnego "owijania w bawełnę" przez autora. Lubię większe objętościowo powieści, wówczas mogę dłużej...

asiulka32 | 2018-02-22
VilyaQ | 2018-02-06