La corrispondenza
9788380620599
ew_cia

Najnowsza powieść twórcy Maleny i Cinema Paradiso. „Jesteśmy w stanie zobaczyć martwe gwiazdy, mimo że już nie istnieją. To właśnie ich tragiczny koniec pozwala nam je odkryć”. Podobnie miłość Eda i Amy wykracza poza prawa czasu i obecności. Ed Phoerum, dojrzały mężczyzna, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy...

Najnowsza powieść twórcy Maleny i Cinema Paradiso.

Podobnie miłość Eda i Amy wykracza poza prawa czasu i obecności. Ed Phoerum, dojrzały mężczyzna, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy kaskaderki. Spotkania kochanków są rzadkie i potajemne, codzienność ich związku to głównie kontakty wirtualne. Ta sieć stopniowo ich przenika, przejmuje nad nimi kontrolę i przenosi ich uczucie poza realną rzeczywistość. Giuseppe Tornatore snuje kunsztowną miłosną intrygę, a przy okazji stawia ważkie pytania, czym jest miłość w epoce wszechobecnego Internetu i czy wirtualna obecność jest w stanie zastąpić prawdziwą relację z żywym człowiekiem.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

reptar | 2018-03-11

Motyw na thriller, a Tornatore, z właściwym sobie geniuszem i łagodnością, odziewa go nie w strach i mrok, lecz we frotowy ręcznik, i tworzy kaprys, który można by umieścić w Sèvres jako wzorzec ukojenia. Owszem, pojawiają się epizodycznie ból, łzy, bezsenność, rozterki i inne przejawy ciemnej strony emocji – jednak wszystko to zdaje się śpiesznie nicestwieć w fałdach wspomnianego ręcznika, w uczuciowości przenikającej do szpiku kości, w rozdokazywanej harmonii, która dla niepoznaki myli czytelnika filuterną pomyłką...

Łukaszo | 2018-07-05

Dwoje ludzi dzielił ekran iPhone'a. Ich wzajemna relacja zaczynała się i kończyła na wiadomościach, ukrytych w małym urządzeniu. Ona niecierpliwie wyczekiwała każdego sygnału, który wleje w jej serce radość i sprawi, że się uśmiechnie. On natomiast przesyłał jej wszystko co jeszcze mógł zaoferować: swoje słowa i miłość, która z dnia na dzień zaczęła być co raz bardziej zwykłą powinnością. Korespondencja zataczała swoje koło, wprawiała w ruch uczucia zaklęte w zdaniach wystukiwanych na klawiszach. Z czasem życie zdawało się być ulotnym snem, które nigdy nie istniało.

W tej niepozornej książeczce skryła się głębia tego, co nazywamy miłością. Włoski pisarz i reżyser Giuseppe Tornatore w tak małym formacie ulokował masę emocji, które tragały mną przez całą lekturę. Powieść ta, w...

bibliofilka | 2018-02-19
Przeczytana: 15 lutego 2018

Giuseppe Tornatore to włoski reżyser, scenarzysta i pisarz. W 1990 roku zdobył Oscara za film Cinema Paradiso. Twórca wielu głośnych filmów, takich jak Malena (2000), czy Koneser (2013). Powieść Korespondencja została zekranizowana w 2016 roku w doborowej obsadzie z Olgą Kurylenko i Jeremym Ironsem w rolach głównych. Muzykę do filmowej adaptacji skomponował Ennio Morricone. I właśnie tę książkę miałam okazję przeczytać.

On, Ed - szanowany profesor fizyki, przykładny mąż i ojciec dwójki dzieci. Ona, Amy - studentka fizyki, utrzymująca się z pracy kaskaderki. Wydawać by się mogło, że to banalna historia. Profesor i studentka uwikłani w romans. Nic bardziej mylnego. Uczucie tych dwojga ludzi jest nieskończone, a tym samym nieśmiertelne. „Chciałabym zrozumieć jak żyje się w tak absolutnej miłości”. Zatem, kto chce zrozumieć, niech przeczyta.

Związek Amy i Eda ograniczał się do hotelowych pokoi, esemesów wysłanych po kryjomu, napisanych w pośpiechu mejli. Mimo tego ich poczucie...

Kominek | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Autor 'Maleny', 'Cinema Paradiso', ale też kilka mniej znanych, ale równie urzekających filmów to człowiek, którego twórczość cenię od zawsze i zawsze jest to coś, co nie pozostawia obojętnym po sensie, czy też lekturze.

'Korespondencja' to prawie nowelka. Cienka, delikatna książka niesie jednak sobą pięknie opowiedzianą relację dwojga ludzi, relację XXI wieku, bardzo wirtualną, niż realną. Relację, o której będę chciał wkrótce szerzej napisać, a trzy egzemplarze tej książki będą wkrótce do zgarnięcia w małej, literackiej zabawie. Serdecznie polecam!

Wszystko, co ważne i dobre do odkrycia w tym miejscu:

Zapraszam też na Instagram, tam ostatnio najwięcej się dzieje:

1991monika | 2018-05-10

Ed Phoerum jest znanym i cenionym astrofizykiem mającym żonę oraz dwójkę dzieci. Amy Ryan to studentka fizyki, która pracuje jako kaskaderka. Tych dwoje połączyła miłość oraz zainteresowania. Ich spotkania są rzadkie, potajemne i namiętne z uwagi na to, że każde z nich ma swoje życie i kontaktują się głównie za pomocą telefonów oraz e-maili. Pewnego dnia zdarza się jednak coś tragicznego, co przenosi ich związek już tylko i wyłącznie do wirtualnego świata.

Dwójka głównych bohaterów mimo rzadkich spotkań, zna się bardzo dobrze. Do tego stopnia, że znają swoje rozkłady dnia, cały czas wymieniają się smsami i często do siebie dzwonią. Jednak pewnego dnia ta relacja ulega zmianie – Amy w zależności od tego, co w danym momencie robi otrzymuje nagrania z filmami nakręconymi przez ukochanego, a także listy i inne rzeczy. Jest to dość nietypowe i piękne. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie pokonać ich uczucia, a te wiadomości są piękne i pełne uczucia.

Przez pewien czas...

zakopane | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Odcinanie kuponów, niestety. Przeczuwałem że to może być czytadło, ale liczyłem na to, że reżyser Cinema Paradiso pisze chociaż barwnie. Niestety ten tekst jest bardzo nijaki, w sumie dobrze, że to tylko 150 stron, mniej czasu stracone.

anetapzn | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Giuseppe Tornatore to włoski scenarzysta, reżyser twórca takich filmów, jak Malena, Koneser i Cinema Paradiso. Oba oglądałam, oba przypadły mi do gustu.
W Korespondencji opowiada o zdawałoby się banale, romansie, jakich wiele. Ich dwoje, on starszy i ustatkowany, ona młoda. On profesor fizyki z wielkim dorobkiem, uznaniem, przykładny mąż i ojciec dwójki dzieci. Ona, to z kolei jego studentka fizyki, ledwo wiążąca koniec z końcem.
Pomiędzy nimi wybucha romans, pokoje hotelowe, tajne spotkania, namiętność, ukradkowe spojrzenia, smsy, mejle, kradzione chwile, słane przez internet skrawki przemyśleń, opowiadane sny. Znacie to z filmów, literatury? Każdy chyba zna.
Wydawałoby się, że Tornatore serwuje nam kolejny słodko-gorzki, być może niestrawny banał. Nic z tych rzeczy. Całość burzy niespodziewana i tragiczna wiadomość.
Więcej nie zdradzę. Mogę was tylko gorąco zachęcić do lektury.
Korespondencja ma zaledwie 155 stron, spore marginesy, ale ta lektura udowadnia, iż nie ilość, a...

Blonderka | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Jest to niedługo opowieść o Amy i Edzie, dwojgu kochanków. Włoska powieść napisana pod angielski film to faktycznie idealne określenie typu narracji tej historii. Język książki jest bardzo rzeczowy, nie jest to typowy romans, jednak literatura piękna- ze względu na fabułę i styl pisania autora- pasuje do tej książki idealnie. Ed to profesor mający żonę i dzieci, Amy natomiast to zakochana w nim po uszy młoda kobieta-kaskaderka, która dla chwili miłości z ukochanym jest w stanie poświecić wszystko.

„Lecz teraz jej miłość musi walczyć z czasem, jest go za mało, zawsze jest go za mało”.

On dojrzały astrofizyk ona młoda studentka fizyki, łączy ich wspólna pasja i namiętność. Dość typowa fabuła może się zdawać jedynie z początku… ale napisana w nietypowy sposób. Ich związek to w dużej mierze związek na odległość, Internet, czat, Skype i rzadkie ale tak cenne spotkania we dwoje… gdziekolwiek są iPhone w dłoni pisanie SMS-ów i oczekiwania na nie… Jaka przyszłość ma taki związek?

„Kiedy...

karlin91 | 2018-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2018

"Korespondencja" autorstwa Giuseppe Tornatore to krótka, ale treściwa opowieść o miłości dojrzałego mężczyzny, Eda Phoerum oraz zakochanej w nim, dużo młodszej studentki, Amy Ryan. On jest światowej sławy astrofizykiem, ma żonę i dwójkę dzieci. Ona, poza studiami, zajmuje się kaskaderką, będącą jej źródłem utrzymania. Potajemne spotkania kochanków, ze względu na okoliczności, są rzadkie. Ich związek to głównie kontakty na stopie wirtualnej - niecierpliwie wyczekiwane smsy czy połączenia za pośrednictwem sieci. Wszystko wygląda w miarę dobrze (no bo czy miłość w czasach Internetu może zastąpić rzeczywistą relację?), uczucie się rozwija, aż nagle autor funduje czytelnikom niespodziewany obrót wydarzeń...

Nie sądziłam, że taka krótka powieść może wywołać tyle wrażeń! Wraz z bohaterami przeżywałam każdą chwilę, odczuwałam bez mała te same emocje. Wszelkie opisy były bardzo treściwe, żadnego "owijania w bawełnę" przez autora. Lubię większe objętościowo powieści, wówczas mogę dłużej...

CzytanieJestSpoko | 2018-03-17
Przeczytana: 12 marca 2018

Ta raptem stupięćdziesięciostronnicowa książka wywarła na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim jej autorem jest znany włoski reżyser Giuseppe Tornatore. Jak to wygląda, kiedy reżyser przerabia scenariusz na prawdziwą powieść? Po części przekonać się o tym można było czytając np. chyba najbardziej znaną książkę N.H. Kleinbaum, czyli ,,Stowarzyszenie Umarłych Poetów''. W granicach tego tematu oscylują również wydawane w Polsce retelingi Szekspir, np. ,,Otello. Ten nowy'', jednak jest to sporo różniący się przykład, aczkolwiek zamysł podobny. W przypadku ,,Korespondencji'' jest to jednak jednocześnie najdokładniej oddany, bo przez samego twórcę obraz, jak i powieść, która nie uniknęła skaz powodowanych powiedzmy to 'amatorskim' pisarstwem.

On, Ed Phoerun - szanowany w naukowym półświatku profesor fizyki z czystą kartą. W domu nieobecny duchem. Zakochany w młodej studentce z którą obcuje głównie w internecie i podczas sporadycznych spotkań w hotelowym pokoju.

Ona, Amy - dorabia...