33 x Trójka

Wydawnictwo: Vesper
emindflow

W jakich okolicznościach Marek Niedźwiecki znalazł się w więzieniu w Potulicach? Kto ogłosił z Trójkowej anteny, że Światowa Organizacja Zdrowia zakazała zabijania karpia na Wigilię? I w którym programie nadano wywiad z biznesmenem, który w zakładzie imienia Kuczmy Buczwała produkował Wypukłe z Wklęsłego? Dlaczego Zbyszek Gieniewski, który wymyślił audycję "Zapraszamy do Trójki", nigdy jej nie prowadził? Jakie były konsekwencje nadania w Programie Trzecim w stanie wojennym wywiadu z Danutą Wałęsową? I który znany muzyk rockowy był bohaterem reportażu o idolu terroryzującym mieszkańców bloku przy ulicy Karola Młota 11 w Toruniu? Kto miał pomysł przekształcenia Trójki w radio oświatowe? Na jak długo po dojściu do władzy ekipy Edwarda Gierka zniknęła z anteny zachodnia muzyka rockowa? I czy Program Trzeci rzeczywiście zaczął nadawać 1 kwietnia 1962 roku?
Pewne jest, że Trójka, radio wielkich osobowości, niebanalnych form dziennikarskich, wciągających treści i intrygującej muzyki z wielu różnych półek, towarzyszy nam od pięćdziesięciu lat. Książka portretuje ją przez pryzmat trzydziestu trzech najbardziej znanych i lubianych audycji, wybranych przez słuchaczy.
Popularna "Lista przebojów" Piotra Barona i Marka Niedźwieckiego, legendarny "Minimax" Piotra Kaczkowskiego, towarzyszące nam od lat w codziennym życiu "Zapraszamy do Trójki", wciągające do rozmowy o otaczającym świecie "Klub Trójki" Dariusza Bugalskiego, Jerzego Sosnowskiego i innych czy "Za, a nawet przeciw" Kuby Strzyczkowskiego, niezapomniany "RadioMann" Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego, pełna czaru "Siesta" Marcina Kydryńskiego, niepokorna "Offensywa" Piotra Stelmacha, zwariowany "Magiel Wagli" Wojciecha Waglewskiego i Fisza, wciągający "Teatrzyk Zielone Oko" oraz przezabawne "Rodzina Poszepszyńskich" Jacka Janczarskiego i Macieja Zembatego, "Kocham pana, panie Sułku" Jacka Janczarskiego, "60 minut na godzinę" Marcina Wolskiego, Jacka Fedorowicza i Andrzeja Zaorskiego, "Z pamiętnika młodej lekarki" Ewy Szumańskiej, "Nie tylko dla orłów" Grzegorza Wasowskiego, Marka Dalby, Wojciecha Manna, Beaty Michniewicz, Moniki Olejnik i Alicji Resich-Modlińskiej czy "Akademia Rozrywki" Artura Andrusa to tylko część audycji omówionych w książce. Opowieść o nich układa się w barwną, pełną anegdot historię radia, które bez wątpienia zasługuje na miano kultowego.

Autorem jest Wiesław Weiss, przed laty współpracownik Trójki, znany z wielu książek o muzyce, takich jak "Rock. Encyklopedia", "Kult. Biała księga" czy "O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd".

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2012

źródło okładki: www.vesper.pl

GagoSLAW | 2014-09-11
Na półkach: 2014
Przeczytana: 11 września 2014

Po namyśle dołożyłem ósmą gwiazdkę,bo bardzo wiele pracy musiał autor włożyć w to TRÓJKOWE dzieło.Cokolwiek bym napisał,to zawsze będzie mało,bo ilość informacji,zdjęć,historii związanych z TRÓJKĄ,zgromadzona w tej księdze,robi tak duże wrażenie,że trudno to wyrazić słowami.Każdy kto słucha PROGRAMU TRZECIEGO,znajdzie w tej książce coś dla siebie.Dla części czytelników bardziej interesujące będą rozdziały poświęcone muzyce,a inni wybiorą te,mówiące o autorach programów rozrywkowych(Pan Sułek czy Z pamiętnika młodej lekarki).Jedynym mankamentem jest to,że zakończyłem czytanie tej wielkiej księgi i jest pewien niedosyt.Na szczęście,kiedy przyjdzie mi na to ochota,będę mógł wrócić do ciekawych historii i często bardzo osobistych wyznań moich ulubionych radiowych bohaterów.Wyrazy szacunku za pracę autora Pana Wiesława Weissa.

Leokadia13 | 2017-04-11

Z wszystkich książek o Trójce ta jest najlepsza. Niektóre rozdziały, haj ten o Piotrze Kaczkowskim i jego Minimaksie, to książki w książce. Tyle tu szczegółów, informacji, anegdot, a czyta się bez chwili znużenia. A do tego mnóstwo wspaniałych zdjęć. Cena dość wysoka, ale warto.

Paszeko | 2017-03-01
Na półkach: Trójka PR3