Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości

Wydawnictwo: In Rock
muzyka, biografia, rock progresywny
muzyka
Ilusia

„Sen w wysokiej rozdzielczości” to szczegółowa biografia dokumentująca drogę przebytą przez Riverside. Krok po kroku pokazuje metody działań twórczych i organizacyjnych zespołu, szczegółowo analizuje wszystkie albumy grupy oraz relacjonuje trasy koncertowe. Autor książki, Maurycy Nowakowski (powieściopisarz i biograf), nie tylko wnikliwie na bieżąco śledził działalność zespołu, ale przede...

Autor książki, Maurycy Nowakowski (powieściopisarz i biograf), nie tylko wnikliwie na bieżąco śledził działalność zespołu, ale przede wszystkim w ostatnich latach odbył kilkadziesiąt długich, szczerych rozmów z muzykami Riverside. Biografię oparł właśnie o wiedzę pochodzącą z tych wywiadów, dzięki czemu powstała książka obalająca wiele mitów i rzucająca nowe światło na kolejne etapy historii Riverside, wypełniona szczerymi i nigdy wcześniej niepublikowanymi wypowiedziami.
„Sen w wysokiej rozdzielczości” to książka bardzo autentyczna, w której muzycy zdradzają wiele tajemnic zarówno z życia prywatnego, jak i twórczego warsztatu zespołu oraz kontrowersyjnych szczegółów wyboistej drogi muzycznego sukcesu.

źródło opisu: InRock, 2016

źródło okładki: http://inrock.pl/riverside/

Samurajgrzes | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Tam gdzie płynie rzeka...

Gdy we wrześniu 2003 roku kolega pokazał mi tą samą rzekę (The same River) rzucając od niechcenia "a znasz Riverside?" nie wiedziałem jeszcze, że przez te dźwięki w następnych latach przejedzie po mnie emocjonalny czołg. Zaczęło się od wspomnianej prezentacji, następnie wróciłem do domu i posłuchałem tego co Riversi udostępnili na swojej stronie internetowej. Od momentu gdy usłyszałem Reality Dream wiedziałem, że nie mam do czynienia z pierwszą lepszą nową kapelą, jakich wiele, ale że to jest poziom światowy. Później pojawiły się płyty, niezliczone koncerty, rozmowy z Mittloffem i Grudniem na gg. Grudzień pewnego razu po koncercie w Zabrzańskim "Wiatraku" przyniósł mi płytę swojej poprzedniej kapeli "Unnamed", która również przypadła mi do gustu.
Muzyka Riverside towarzyszyła mi gdy poznawałem moją pierwszą miłość. Gdy ją utraciłem, szukałem w tych dźwiękach ukojenia. Pierwszy koncert jaki zobaczyłem z moją Żoną to właśnie wspomniany "Wiatrak"...

PonuryDziadyga | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

"You know.. I think I'm kinda out of myself.."

Ech, ten Riverside, "gulity pleasure" sporej części metalowców...
Nie jestem tu wyjątkiem: tak gdzieś od czasów swojego epizodu studenckiego (będzie koło dekady temu) muzyka riveraków podbiła mnie z miejsca i ze szczętem. Nie wiem gdzie ich wyszperałem, ale katowałem "Loose Heart" z uporem maniaka, przenosząc potem swoje uwielbienie na większość ich pozostałych dokonań.
Maurycy Nowakowski świetnie się spisał. Zamęczał muzyków kolejnymi wywiadami, zbierał wiadomości z fanklubu, zanurzył się w muzykę zespołu. To ostatnie widać szczególnie w krótkich opisach piosenek na kolejnych płytach. Ze znawstwem, smakiem, naprawdę znakomita robota, gość zna się na rzeczy.
W części biograficzno- wspominkowej nie unika trudnych tematów, cytując muzyków opowiadających o niepowodzeniach na gruncie prywatnym, lub gdy w twórczości i współpracy coś nie stykało - to ważne, żeby całość nie sprawiała zbyt wyidealizowanego wrażenia.
Riverside to na pewno...

Aleška Satakieli | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Problem z biografiami jest taki, że często oceniamy historię, a nie sposób w jaki została ów książka napisana. Jestem wielką fanką Riverside, dlatego ciężko mi oceniać biografię. Historia jest napisana w sposób przystępny, ale nie wzorowy. Cieszę się, że mogłam lepiej poznać mój ulubiony zespół dzięki tej pozycji, jednakże czytałam różne biografie więc podświadomie porównuję ją z innymi. Mimo to książkę gorąco polecam wszystkim fanom Riverside.

Agubu | 2017-03-16

Wspaniale czytac o pierwszych koncertach na ktorych sie bylo, sledzic rozwoj zespolu od samego poczatku, i teraz przeczytac kontekst tamtych wydazen....
W momencie gdy band znajduje sie na progresywnej fali nagle traci genialnego muzyka, ktory mawial,
"muzyke slucha sie sercem"
Rok po tragedii nadal żal, ból, i niedowierzanie...
Grudzien...this is not the end.this is not the time.😥😥😥

bartmilk | 2016-12-27
Przeczytana: 22 grudnia 2016

"This is not the end. This is not the time".

"Mam w sobie jakiś pierwiastek autodestrukcyjny, który powoduje, że zbyt często godzę się w życiu na układy, które mnie krzywdzą, tak jakbym miał przekonanie, że muszę się na coś godzić, bo nie zasługuję na więcej" - Mariusz Duda o "Under the Pillow"

Dla fanów zespołu pozycja obowiązkowa!
Dla niektórych (czyt. mnie) Rzekibrzeg to soundtrack życia :)

Mi było miło powspominać i przejść tą drogę jeszcze raz. Dziękuję Maurycy Nowakowski.

Karina | 2017-01-23

Dla mnie pozycja ta jest miłym zaskoczeniem, spodziewałam się nudnej biografii, opisywania wszystkich kawałków zespołu ze szczegółami, a tymczasem to świetna książka, bardzo wciągająca, a przy tym niebywale edukacyjna (początki progowych kapel w Polsce ). Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów, a przy tym, to jest taka książka, która nie chcesz, żeby się szybko skończyła.

ignus | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Grudzień czytając kawałki, które podsyłał zespołowi autor uznał, że "szału nie ma". Niestety jest to po części prawda. Niemniej i tak przyjemna lektura.

Miłośników Riverside przekonywać nie trzeba, bo i tak kupią i przeczytają. Sam co prawda żadnym wielkim psychofanem nie jestem, ale przeczytałem, bo akurat miałem ochotę na jakąś monografię. Napisana całkiem nieźle, autor nie popełnia na szczęście wykroczeń jakimi są np. nadużywanie wielokropków (a który to zabieg uwielbia wielu polskich redaktorów muzycznych). Muzycy Riverside nie są jakimiś słynącymi z ekscesów celebrytami, przez co raczej za dużo historyjek z przytupem tu nie ma. Nie zmienia to faktu, że i tak się dobrze czyta.

Odnoszę wrażenie, że autor z kolei ma ciśnienie na Stevena Wilsona i Porcupine Tree. Sam prywatnie wyżej cenię jego twórczość wyżej niż Riverside (i chętniej bym sięgnął po opracowanie na jego temat), ale tutaj przy każdej okazji Wilson jest nadmieniany.
Przy okazji jest trochę błędów w tytułach -...

Adamo33 | 2017-09-03
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

W ostatnich latach Riverside stał się moim ulubionym polskim zespołem rockowym. Dlatego bardzo się ucieszyłem na wieść, iż powstaje o nim książka. Nie będę ukrywał, iż miałem pewne oczekiwania wobec tej biografii. Przede wszystkim byłem ciekaw, czego dowiem się nowego grupie. Poza tym co znałem już chociażby z lektury wywiadów. Czy moje oczekiwania zostały spełnione? Śmiało mogę powiedzieć, że tak. I nie chodzi mi tu o kwestie związane z życiem prywatnym muzyków. To ma dla mnie znaczenie drugo-, a nawet trzeciorzędne. Lektura „Snu w wysokiej rozdzielczości” pozwoliła dowiedzieć sporo na temat funkcjonowania zespołu w naszych realiach. Myślę, że wynika to m. in. z faktu, iż książka powstała w oparciu o szczere rozmowy z muzykami (tak pisze Maurycy Nowakowski na jej początku). I tę szczerość można znaleźć na kartach biografii. Artyści opowiadają nie tylko o swoich sukcesach. Nie boją się przyznać do błędów popełnionych podczas nagrywania płyt czy tez organizowania tras...

Aelirenn | 2016-11-27
Na półkach: Mam, Przeczytane, Muzyka, Nie-fikcja
Przeczytana: 27 listopada 2016

Nie jest to bardzo dobra książka, ale jest to bardzo dobra biografia - dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o zespole, który bardzo lubię. Tyle chciałam i tyle dostałam :)

L8onka | 2017-03-01
Przeczytana: 26 lutego 2017

Pozycja obowiązkowa dla fanów Riverside! W przystępny i ciekawy sposób przybliża nam historię muzyków oraz zespołu. Ciekawie podane anegdotki, cytaty z portali muzycznych i wywiadów z artystami. Do tego ogromny plus za nakreślone tło rozwoju progrocka na przestrzeni lat. I to co mnie urzekło najbardziej - szczegółowy opis każdego utworu Riverside (tematyka, inspiracje) oraz tras koncertowych. Dla mnie bomba!
Poza tym świetnie oddane realia - czytając, stawały mi przed oczami konkretne miejsca, co wywoływało ciągłe pytania do narzeczonego - "A pamiętasz, w Progresji...", "A pamiętasz jak byliśmy na Animals as Leaders w Alibi we Wrocławiu? Przecież to był taki mały klub, a na Riverside'ów weszło tam 900 osób!"
Przeczytałam raz, na pewno jeszcze nie raz wrócę do opisów albumów i utworów, gdy będę ich słuchać. A dzięki książce sięgnę pewnie również po książki czy filmy, które były inspiracją dla Mariusza Dudy.